Chevrolet Blazer lüfen yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Erdi.S Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 177
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 161,785
Ynt: Chevrolet Blazer Lüfen Yardım

iyi gunler tekrar. bir sure once burada sizlere aktardiğim service engine soon ışığyla ilgili ufak bir bilgi aktarmak istiyorum. gecen gun topkapida tanıdık bir ustanin araci bilgisayara baglamasi sonucu 6nci silindirin faal olmadiği bilgisini aldik. usta durumun buji, buji kablosu ya da komprasor kaynaklı olabılecegını soyledi. buji ve buji kablolarini değiştirelim dedik ama orjinalleri 400 tl civarinda 6li kablo seti fiyati verdi. bujilerin ise tanesi 20 tlden fiyat aldik. internetten sparis konusunda bilgisi olan var mi. basta PIKACU hocam olmakla beraber diger arkadaslardan bu durum ile ilgili yardım rıca edicektim. bizzat amerikadan new yorktan da getirtme imkani var. ama oradan nereden alinir ya da kaldiğimiz adrese nasil sparis verilir bilen veya yapan varsa bilgi rica ediyorum. aracin yakıt sarfiyati belli bir biçimde artti ve performanstan biraz düştü. ben araci çok hırpalamamak adina otoparka koydum ve kullanmiyorum. simdiden okuyan ve cevap yazan tum arkadaslara tesekkur ederim

Etiketler

Pardon,once tek kablo ve buji ile sorunun giderilmesi saglanabiliyor mu bir kontrol etseniz de sonra takim halinde degistirmek icin arastirmaya girisseniz daha dogru olmaz mi?
Bujinin atesleme yapip yapmadigi,kablonun mu yoksa bujinin mi sorunlu oldugu cok basitce anlasilir zaten.
Bunlari yapipta ondan sonra takim halinde arastiriyorsaniz mesajimi dikkate almayin lutfen.

hocam oncelikle ustanin talebi uzerine buji kablosu değiştirelim denildi. cunku ben kendim atesleme nasil kontrol edilicek bilmiyorum. sorun 6nci silindir kullanım dışı yazıyordu. bu durumla daha once karsılasan varsa onun dedıgını de deneyebılırım. yoksa maslak oto sanayıye daha kapsamlı bır ustaya goturucem. cunku eger gercekten buji kablosuysa problem dedıgım gıbı amerıkadan almayı planlıyorum. deglse de bır once cozulmesı ıcın gerekenı yapıcam. araci kullanmıyorum su an daha buyuk bı problem cıkmasın dıye

Sayin finger(adinizi goremedim),bahsi gecen silindir biliniyorsa,o silindire giden buji kablosunu cekin ve arac calisirken kabloyu bujinin basi uzerine oldukca fazla yaklastirin.Atesleme varsa los bir ortamda kablo ile buji arasinda basit minik bir kivilcim atlamasini motor devirine bagli olarak cit cit cit seklinde sesi ile birlikte gorursunuz.Eger oyleyse bu durumda buji kablosu icin arastirma yapmaya gerek kalmaz.Zaten bahsi gecen silindirin buji kablosunu cekince motorun ritminde bir degisme olmuyorsa o buji veya kablo yada silindir devrede degil demektir.Hatta ritimde degisme yoksa bahsettigim o kivilcimi da goremezsiniz.Iste o zaman oncelikle sadece saglam oldugunu bildiginiz bir kablo ile ateslemenin oldugunu gorun ve gerekiyorsa takim halinde degistirmek icin kablo arastirmasina girisin.Atesleme yoksa sorun bujidende olabilir.Onun icin saglamligindan emin oldugunuz bir kablo ile deneyin dedim.Atesleme var ama buna ragmen motor ritminde bir degisiklik yoksa o zaman motorun sogumasini bekleyip malum bujiyi sokturunuz veya sokunuz.Bujiyi kabloya takip motoru calistirin ve buji tirnagi ile diyot arasinda kivilcim olup olmadigina bakiniz.Fakat bunlari yazarken bile hayretle bir yandan dusunuyorum,tamircileriniz bu kadar basit seyleri yapmamis olamazlar diye.Direk komple buji kablolarini degistirelim sonra bakariz dusuncesi hangi anlayisin urunudur cozemedim.Yada affiniza siginarak gormediginiz bir anda bunlarin yapildigini ama sizin haberiniz olmadigini tahmin ediyorum.
Yillara bagli olarak buji kablolarinin deformasyonu mumkundur.Bazen hic bir sey tespit edilemezken bile kablolar degisince sorunlar cozumlenmektedir.Fakat oncelikle altinci silidirde sorun var demesini bilen,bunu tespit edenlerin kablo takimi yerine benim onerdigim islemleri yapmasi gerekirdi.Sorun kablodan degilse bujiden olabilir.Oradan da degilse altinci silindirin kompresyonu dusuk olabilir.Bunun sebebide uzar gider,motor ile oynamaya,segman atmaya veya motor yapmaya kadar gidebilir.Herseyden once guvenilir bir tamirci sart.

Hocam sonradanen sonda yazdiginiz motor yapma bolumlerinin adi bile korkutuyor cidden. Bujilerin ateslemesini kontrol ettiklerini gordum. Ama emin olamadilar. Buji sokmediler. Ben de fiyat arastirmasina girdim ama ben yine de yarin maslak oto sanayiye ugricam. Orada tavsiye edebileceginiz bir usta varmidir. Bu arada uzun uzun cok guzel aciklayarak yazmissiniz cok tesekkur ederim

oncelıkle gecmıs olsun.ınsallah sorunu en kısa surede cozebılırsınız. asagıdakı resımde orjınal ac delco bujı ve bujı kablolarının kargo dahıl fıyatlarını gorebılırsınız.tabı bu malıyetı yan sanayı urunlerle yarıya yakında dusurebılırsınız.mesela tanesı 1 dolara bujı ve 13 dolara bujı kablosuda alabılırsınız.o urunlerde sıtede mevcut.kargo 50 dolar cıvarında.ama bana kalırsa orjınalden sasmayın.bu urunler benımde yakın zamanda soyledıgım urunlerdır.kargo en gec 1 hafta ıcınde elınıze ulasır.bujılere 20 tl ıstıyorlarsa bujı kablolarının takımına 300-400 lıra ısterler.o da orjınallerı olmaz.yınede aklınıza bırsey takılırsa sorabılırsınız.

SS

Hocam oncelikle tsekkur ederim ilginize.bugun bostanci sanayi jeep garage'da araca baktirttim ve sorunun buji kablosu oldugunu soylediler orda da.hata isigini sondurduler. Bujiler icin aksarayda nurak oto diye orjinal bir parcacidan 400 tl kablo seti fiyati aldim. Adanada biyerden ayni urunun 350 liraya muadili bi urun (muhtemelen yan sanayi) 250 lira fiyat aldim. Jeep garagedaki usta daha uygun fiyata yan sanayi var dedi ama cok idare etmez dedi. Amerkaya giden bi arkadastan arastirmasini rica ettim ama bulabilir mi emin degilim.ordan gelicek habere gore gidip ustaya taktirciam bostancida.simdilik durum bu.tekrar vakit ayiop yazan herkese trsekkur ederim.

ebay'de 50$ civarina AC Delco kablo seti Amerika icine bedava kargo.
Bir sette buji alsaniz yine AC Delco yaklasik 35$ civari.
NGK da olabilir seti 45$ civari ama bujiyi TR den temin edin bana kalirsa.
20-30 TL fark icin riske girmeye degmez.
Ordan buraya boyle paketler genelde 30$ civarina geliyor.
100$ siniri gecilmezse cok sik araliklarla olmadigi takdirde problem yok.
Yani 80$ yaklasik 150-160 TL yapar,400 e gore iyi rakam bence.
Fakat nacizane tavsiyem yine de bir yerlerden tek bir kablo ile deneme yapin.
Kafanizi karistirmak istemem,son karar sizindir,sahsi dusuncemdir.
Bir an once cozume kavusmanizi dilerim.

tekrar tesekkurler. new yorkta bir iki yere e posta yolladim geri donus yaptiklarinda ordan gelicek bir arkadasimi yonlendiricem. daha olmazsa amerika ici bdeava kargo demissiniz onun oldugu yere postalatirim. bu arada sizce almisken 2 set al ne olur ne olmaz dursun elinde falan denilebilecek bir parca mi

Bujiler daha sik degisir ama yurt icinden bulunmasi ve fiyati makuldur.
Kablo takimi ise ornegin on yil kadar dayanir.Ben 13 yil sonra degistirdim.
Bakimli bazi araclarda yirmi yil degistirmeden kullanan ilk sahibi insanlar var.
Aracim Blazer degil fakat kablolar da kolayca hasar goren parca degiller.
Yillara bagli olarak oksidasyon,metal yorgunlugu gibi sebepleri var.
Bence yedek almaya gerek yok.(kayip,kaza,yanma durumu olmadikca)
Eskiden ipek kablo denen bir tur vardi,radyo parazitini vs engellemek icin.
Bunlarda da var mi bilemiyorum,arastirirken ogrenip siparisi ona gore verin.
Yeni nesil araclarda her parca aracin sase no suna gore verildigi icin unuttuk.
Belki de o tur sorunlari baska donanimlarla cozmuslerdir,bilemiyorum.
Kolay gelsin.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-chavrolet-s10-blazer-4.3-su-radyator-130546700/detay

radyator sorunu olanlar kacırmasın cok ıyı fıyat.

İyi gunler tekrar herkese.buji kablolarini new yorktan hallettik ac delco yetkili bayisinden 6li set aldik.burda biyerde taktirticaz. Bi dahaki sefere ebayden newyorktaki adrese siparis vermeyi denicez ihtiyacimiz olan parcalar icin.daha ucuz olucak gibi gorunuyor. Herkese tesekkur ederim bu gunlerde vakit bulunca yeni aldigim hoparlorleri de takicam on kapilara.vakit ayirip yazan ilgilenen herkese cok tesekkurler

95 ve üzeri blazer için kaç amperlik akü kullanıyorsunuz kaç amper önerirsiniz acaba?

ben 60 kullanıyorum da bi sorun teşkil eder mi acaba?? 72 almayı düşünüyorum ama aküm daha 6 aylık. bu arada teyp konusunu şu şekilde çözdüm ben çakmaklığa takılan transmitter aldım usb den yada hafıza kartından çok rahat şekilde müzik dinleyebiliyorum:smiley: dandik bi ürün aldım deneme amaçlı bu ürün bile ses kalitesini çok kötü yapmıyor gayet rahat dinlenebiliyor daha önce deneyen olmadı mı bunu?

60 ta da sorun olmaz sısler anfı v.s olmadıgı surece..72 de zor sıgıyo zaten.90 lık falan hıc sıgmaz. ılk zamanlar bende transmıtter kullandım gayette ıyıydı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri