2007 Ducato 17 M3 Motokaravana Dönüyor-serila

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERİLA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 160
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,371
Merhaba, siz projeden bahsedince ve özel amaçlı taşıt motorkaravan deyince başımdan geçen bir olayı anlatmak istedim. Araçlarımız Trafik kanununda kamp taşıtı yönetmelikte ise özel amaçlı taşıt olarak geçiyor. Buna istinaden trafik tescile bir dilekçe yazarak yönetmeliklerin kanunlardan üstün olamayacağını ve aracımın ruhsatında yazan özel amaçlı taşıt ibaresinin kanunda geçtiği gibi kamp taşıtı olarak değiştirilmesini talep ettim. Büro amiri dilekçemi okuduktan sonra mevzuata baktı ve haklı olduğumu söyledi. Aracımın dosyasını çıkardılar. Projeye baktıktan sonra projenin motorkaravan olarak düzenlendiğini ve bu yüzden değişiklik yapılamayacağını, eğer değişiklik konusunda ısrar edersem yeniden proje çizdirmem gerektiğini söylediler. Siz aracınız için proje çizdirirken kamp taşıtı olarak yazdırabilirseniz ruhsatınızında öyle çıkacağını ve aracınızın özel amaçlı taşıt statüsünde olmayacağı için fahiş sigorta primlerine maruz kalmayacağınızı düşünüyorum. Ben ilk fırsatta projemi çizen mühendis ile irtibata geçip projeyi değiştirmeyi düşünüyorum.
Bu arada aracınız çok güzel gidiyor. Tebrik ediyorum.

Engin ÇAMCI
0 532 363 16 77
Bu konunun sigorta şirketlerinin baskısıyla böyle geliştiğini düşünüyorum. Özel amaçlı diğer taşıtlar olan itfaiye, ambulans gibi yüksek riskli araçlarla aynı statüye konmamız, deyim yerindeyse tıngır mıngır tatil yapmaya giden bizlere büyük haksızlık. Bugünlerde benim de karavanım bitmek üzere, hafta içinde ruhsat dönüşümü için müracaat ederken bu hususta israrlı olacağım, umarım sonuç alırım. Engin Bey bu arada hangi trafik büro amirliğine girişimde bulundunuz ? Ben Karşıyaka Emniyet Md. ne gideceğim Bostanlı'da oturduğumuz için.
Bülent Yarkın

Etiketler
Merhaba,
Karavanınızın yapımındaki paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Bizim de bugünlerde karavanımız tamamlanmak üzere. Biz diyorum, çünkü eşim neredeyse benden daha fazla hevesli.:smiley:
Bu konuda bence en büyük problemimiz ruhsatta 2 kişilik yazması. İstediğiniz kadar koltuk ve yatak yapın, ruhsat iki kişilik.
Bu da yolda trafik ile problem yaşamasak bile -Allah esirgesin- bir kaza anında gerek sigorta gerekse kanunlar karşısında bizi suçlu duruma düşmekten kurtaracak birşey yok maalesef.
Üçüncü veya daha fazla koltuk için tip M2 koltuk uygulaması yapsak bile ( mevcut projelerimizin hiçbirinde bu mümkün değil) TÜV reddediyor zaten.
Herşeye rağmen hepimize kazasız belasız güzel tatiller diliyorum.
Bülent Yarkın (İzmir)

Merhaba,
Karavanınızın yapımındaki paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Bizim de bugünlerde karavanımız tamamlanmak üzere. Biz diyorum, çünkü eşim neredeyse benden daha fazla hevesli.:smiley:
Bu konuda bence en büyük problemimiz ruhsatta 2 kişilik yazması. İstediğiniz kadar koltuk ve yatak yapın, ruhsat iki kişilik.
Bu da yolda trafik ile problem yaşamasak bile -Allah esirgesin- bir kaza anında gerek sigorta gerekse kanunlar karşısında bizi suçlu duruma düşmekten kurtaracak birşey yok maalesef.
Üçüncü veya daha fazla koltuk için tip M2 koltuk uygulaması yapsak bile ( mevcut projelerimizin hiçbirinde bu mümkün değil) TÜV reddediyor zaten.
Herşeye rağmen hepimize kazasız belasız güzel tatiller diliyorum.
Bülent Yarkın (İzmir)
Bülent bey güzel temenniler için teşekkür ederim, sizin de karavanınız şimdiden hayırlı olsun.
Projede yolcu koltukları şoför yanında sıralı olursa karavanı 2+1 olarak tescil edebilirsiniz. Bunun dışında TSE Motorlu karavan dönüşümünde arkaya koltuğu ancak standartlara uygunsa ( otobüs koltukları gibi) ve uygun montaj edildiyse kabul edebilir. Pratikte uygulaması zor olan bir durum açıkcası. Ayrıca benim için gereksiz alan kaybı anlamına geliyor. Onun için aracı 1+1 tescil ettirmeyi düşünüyorum. Bununla beraber arkadaki yolcuların güvenliği için 2 ad. emniyet kemerinin bağlantı noktalarının yerlerini ayarladım.
Ruhsatta 1+1 yazmasına rağmen arkada 1,2 fazla yolcuyla seyahat edilmesine polis pek birşey demez, ancak dediklerinizde haklısınız allah göstermesin yaralanmalı/ölümlü bir kazada ciddi sorun olabilir..

Mutfak tezgah ve dolapların imalatına devam ettik...
Bu arada Truma ve ocak için gerekli olan LPG bağlantısını bakır borudan mı yoksa hortumla mı yapayım emin olamadım. Bu konuda tavsiyesi olan var mı? Ayrıca İzmir'de bakır montajını nereye yaptırabilirim?

20170403 122402

20170403 122436

20170403 133909

Maranga44, benim aracımda Safkar marka klima vardı. Onun kompresörünü kullandılar.. Bu değişimi Gaziemir'de bulunan Delphi firmasına
yaptırdım. Normal göğüs tipi klimayı 2.600 TL civarına takıyorlarmış, benimkinin işleminde dediğim gibi kendi malzemem kullanıldığı için farklı oldu.

sevket09 ilginiz için teşekkür ederim. Ben aracın üzerinde pop-up tavan düşünmüyorum. zaten 3 adet heki, 2 ad. güneş paneli, belki uydu anteni olacak..neredeyse yer kalmıyor..:smiley:

@SERİLA

Benim 2008 ducato da , aynı safkar üst tavan kliması var , fakat kompresörü yok . Bende göğüs kliması taktıracağım . Özelden telefon numaranızı rica etsem , görüşünüzü almak istiyorum . Çok teşekkürler .

Son düzenleme:

Bu arada Truma ve ocak için gerekli olan LPG bağlantısını bakır borudan mı yoksa hortumla mı yapayım emin olamadım. Bu konuda tavsiyesi olan var mı? Ayrıca İzmir'de bakır montajını nereye yaptırabilirim?
Kesinlikle bakır borudan yaptırın.

Avrupalı üreticiler çelik boru kullanmışlar,Türkiye'de mümkün değil sanırım. Sanayi sitelerinde pnömatik ve hidrolik hortum imalatçılarına danışsanız? gaz için özel hortumlarla hat çekmek sanki
daha güvenlimi olur? kolay gelsin.

Karavan üzerindeki çalışmalar devam ediyor..
Temiz su depolarını polietilen kullanacağım. Bunun için 2 ad. 80 er litrelik depo aldım ve birbirine bağladım. Gri su için ise kromdan depo yaptırdım. Depoların araç altındaki yerlerine bağlantıları yapıldı.

20170413 173355

20170418 100628

20170418 100745

20170418 100755

20170413 173423

Hocam tebrik ederim. Ben forumu uzun süredir üye olmadan takip ediyordum. Kendimce iyi kötü bir bilinç kazanmak, forum üyelerinin bilgilerinden faydalanmak için. İlk mesajımda bu başlığa olmuş oldu açtığım üyelikle. Konunuz çok güzel ve imrendirici. Son aşamaya gelene dek sabırla bekleyeceğim. Kolaylıklar dilerim. :smiley:

Hocam tebrik ederim. Ben forumu uzun süredir üye olmadan takip ediyordum. Kendimce iyi kötü bir bilinç kazanmak, forum üyelerinin bilgilerinden faydalanmak için. İlk mesajımda bu başlığa olmuş oldu açtığım üyelikle. Konunuz çok güzel ve imrendirici. Son aşamaya gelene dek sabırla bekleyeceğim. Kolaylıklar dilerim. :smiley:
Teşekkürler hocam, daha önce de söylediğim gibi ben gezenbilir bilgi havuzundan çok faydalandım, cesaret aldım ve bu serüvene başladım. Amacım, kova kova bilgi aldığım bu havuza bir kaç bardakla da olsun katkı sağlamak..Faydalı olması umuduyla..

ne oldu bu filmin sonu?
Merak etmeyin filmin sonu yakın...:smiley:
Çalışmalarım aralıksız devam ediyor..Dolaplar, mutfak hazır bugün ciladan çıkıyor..Pazartesi montaja başlıyoruz...
Aracın su girişi, elektrik girişi ve dış duş girişini tek bir noktadan yapacağım. Bunun için 20×30 cm. ebadında kromdan bir kutu yaptırdım. Onun montajını yapacağız...
Hedefimde 20-25 günlük bir sapma olacak gibi.. Mayısın ilk haftasında teker dönecek gibi inşallah..:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.