Yemeden Dönme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,441

penguen

Zirve
Bitlis Büryan kebabı yörenin ünlü yemeğidir. Oğlak etinden yapılan bu yemek Haziran-Temmuz-Ağustos ayları arasında yenilebilir. Uykusundan fedakarlık yapabilenler yine bu aylar arasında sabah saat 05:00'te "avşor" adı verilen yemekten tadabilirler.

Malzeme:
Kemiksiz et, biryan yağı, domates, biber, taze fasulye, patlıcan, salça, tuz

Yapılışı:
Etler tuzlanarak bir kazanda haşlanır, pişen etler, kemiklerden ayıklanarak aynı haşlama suyuna katılır. Tandırda pişen büryan etinin tandır dibinde bulunan su leğenine akan yağından (büryan yağı) bir miktar katılır ve sıcak servis yapılır. Ayrıca bu çorbaya başka bir kazanda domates, taze fasulye, biber ve patlıcan pişirilip, yağ ve salçası eklendikten sonra isteğe göre pişirilen avşorla karıştırılarak sebzeli olarak da servis edilir. Özellikle kahvaltılarda halkın tercih ettiği özgün bir sulu yemek çeşididir. Biryan yapılan lokantalarda yapılır, evde yapılması zordur.

Etiketler
Ynt: Yemeden Dönme

Sadece Büryan değil
Hes dolması ve içli köfteside süperdir.
Yine selçuklu pilavı ve ciğer taplaması unutulmaması gereken yemeklerden
Ama benim tercihim Helise ve Kabak dolması

İki sene önce gitmiştim Bitlise, kış zamanında, mükemmel bir kar yağmıştı, o karın tadına iyice varmak için iki gün biletimi ertelemiştim. İçli köftesini yemiştim, misafir olduğum teyzenin ellerine sağlık, çok güzel yapmıştı.

DSC 0017 1

işte size büryan

Bir süphan tırmanışına giderken sabahım 04 30 u gibi emrah ustanın dükkanında içmiştim avşoru tadı hala damağımdadır bir daha o saatte yolum düşmedi bitlise ama o civara her gittiğimde yolumu oradan geçirip patlayana kadar büryan yerim şu an aslında atlayıp gitmek var sabaha avşora yetişir 12 gibi de büryanı yer dönerim ama ......................

gecenin bu saatinde tüm sindirim sistemi çalışmaya başladı sanki yiyecekmişim gibi
:smiley:

:smiley:))
Büryanıda sabah yiyin bence
Tandırdan çıkar çıkmaz
yumuşacık
mis gibi:smiley:))

Ayrıca avşor tandırın dibinde bulunan kazanın içine dökülen büryan etinden yapılır arkadaşlar.
Çok yağlı bir yemektir. Dikkatli olun :smiley:

nesur' Alıntı:
:smiley:))
Büryanıda sabah yiyin bence
Tandırdan çıkar çıkmaz
yumuşacık
mis gibi:smiley:))

Ayrıca avşor tandırın dibinde bulunan kazanın içine dökülen büryan etinden yapılır arkadaşlar.
Çok yağlı bir yemektir. Dikkatli olun :smiley:

siparişler ne oldu Nesurcum :smiley:

Bitlis'te 1975'te bir süre görev yaptım. Yiyeceklerden salık verebileceklerim şunlar:
1. Büryan (Çok lezzetliydi o yıllarda; şimdi nasıl bilemem)
2. Hizan Balı
3. Hizan cevizi

Cavid Sezen

ben tatvandayım. büryan klasik zaten. benden de farklı tavsiyeler. özlem döner tam yağlı müthiş lezzetli. hani salaşın tam tarifi esnaf lokantası. çınarda kuzu şiş, eyvanda kaşarlı kuşbaşılı pide ve kaşıbeyaz da aşiret kebabı size benim seçtiklerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.