Windsurf

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kotil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,465

kotil

Yeni Üye
Yer
istanbul
merhaba arkadaşlar rüzgarla arası iyi olanlar buraya windsurf tutkunlarını yelken konularından bir ayıralım dedim
ben 11 senedir windsurf le uğraşıyorum bende tutku haline geldi kendime ait malzemelerimde var artık
rüzgarı bulduğum an affetmiyorum,tabi bu işi alaçatıda öğrendim ve her yaz 15-20 gün oradayım
orası bambaşka vazgeçilmez.

Etiketler

Ynt: Windsurf

Merhaba,

Yelken Sörfü bölümüne pek ilgi gösteren çıkmamış galiba. Umarım zamanla olur. Deneyimlerimizi paylaşırız.

Yelken Sörfüne 1991 yılında İstanbul Yelken Kulübünde kursiyer olarak başlamıştım. Orada temel rüzger bilgisi ve sörf disiplini kazanmıştım. Ancak geçen yıla kadar 1980lerden kalma ekipmanımla yaz tatillerinde en fazla 1 hafta sörf yapıyordum. o da en fazla 2-3 beaufort havada.

Geçen yıl 110 litrelik bir mistral screamer 160 litrelik bir mistral explosion ve 190 litrelik 3 finli bir eski hi-fly üç finli eski kullanılmış boardlar edindim. bunları istanbul Mimarsinan Sörf merkezinde denedim. Uygun boom mafsal ve direkleri de Cihan Anasaldan ikinci el aldım.

Erdek körfezinde 4, 5.4 ve metrekare yelkenlerim ile 4-5 beaufort havada 30 gün kadar çalıştım ve kendimi geliştirdim .Özgüven kazandım. Ancak antrenman eksikliği ve yetersiz ısınma nedeniyle kollarımda müthiş ağrılar sızlamalar ve sabah uyuşmaları oldu.bir iki ay sürdü. Bu sene aynı şeyi ağustosta tekrar edeceğim. Ağustos'a kadar kollarımda bu ağrıların tekrar yaşanmaması için ne tür önlemler alabilirim? başına bu tur birşey gelen var mı?
Teşekkürler.

Selamlar, bu konuda size şu şekilde yardımcı olayım hem mesleğim gereğince ve hemde düzenli oarak windsurf yapan biri olarak...
eğer bir spor salonuna gitme imkanınız varsa ..lat pul dovn aleti ve rowing kullanarak kendizi hazırlayabilirsiniz..
eğer gitme imkanınız yoksa barfiks hareketi ve kürek çalışması windsurfte çalışan kaslarınız kısmen antrenmanlı hale getirebilrsiniz..
kendinizi sörfte geliştirdiğseniz trapez takarak kollarınıza gelen yükü %75 azaltırsınız..sormak istediğiniz sorular varsa malzemelerle ilgili ve teknik bilgi olarak yardımcı olabilirim...

Teşekkürler Asem Spor,

Her zaman trapez takıyorum. Erdek körfezinde ağustos aylarında esen kesintisiz poyrazda 4m kare yelkenle bile trapez takmak zorunda kalıyorsunuz zaten ki 70-73 kiloyum.

Dönüş çalışırken sıklıkla düşüyorum. Waterstart yapmayı bilmediğim için enerjimi sıklıkla sert sağnaklarda sudan yelken kaldırmaya harcıyorum. En çok zorlandığım şey budur.

Mesela 6.8'i o havalarda hiç kaldıramıyorum. O yüzden sıklıkla 5.4'ümü kullanıyorum. Bu waterstart'ı nasıl çözerim?

Evet tavsiyenize uyup spor salonuna gideceğim. Haftada kaç gün gidiliyor? Normali nedir, Ve ağustosa kadar sonuç alabilmek mümkün mü?

Malzeme konusuna gelince:

Ağustosa 5.5 veya 6.2 bir yelken satın almak istiyorum çünkü elimdeki 5.4 cok yorgun, ağır ve eski model (fanatic A.R.T wild wing) Sıfır malzeme alamam ama ikinci ele

gücüm yetiyor. Trim ayarı, boom uzunluğu, gerginliği ve direk esnekliği açısından arma parçalarının tamamen uyumlu olmasını istiyorum. Yani yelken, boom ve direği takım

olarak uygun fiyatla satın almak istiyorum. Nerelere bakmalıyım? Ne tavsiye edersiniz

Selamlar,
aynı sıkıntıyı yıllarca ben yasadım..kas kuvetimin iyi olmasına rağmen kollarım aşırı kasılıyordu özelliklede uzun kollu wetsuit varsa daha da kaslılıyordu..ve benim düzenli olarak windsurfe çıktığım tarih kış aylarına geliyor.rüzgarda 5-7 karadan denize esiyor.. buna rağmen pes etmeden kontrolu sahilden uzaklaşmadan yaptım...
waterstart konusunda internette çok araştırma yaptım.....
şunu söyleyebilirim küçük boardlarda; benim şu an kullandığım star board i sonic waterstart konusunda beni rahatlattı kolay çıkış yapmammı sağlıyor..
bumbayı biraz yüksek tutmanızı tavsiye ederim...şiddetli havada mukavemet daha aza iner...
waterstart konusun da hangi basamakları kullandığımı isterseniz anlatabilirim..iyi günler

zahiri müellif' Alıntı:
Teşekkürler Asem Spor,

Her zaman trapez takıyorum. Erdek körfezinde ağustos aylarında esen kesintisiz poyrazda 4m kare yelkenle bile trapez takmak zorunda kalıyorsunuz zaten ki 70-73 kiloyum.

Dönüş çalışırken sıklıkla düşüyorum. Waterstart yapmayı bilmediğim için enerjimi sıklıkla sert sağnaklarda sudan yelken kaldırmaya harcıyorum. En çok zorlandığım şey budur.

Mesela 6.8'i o havalarda hiç kaldıramıyorum. O yüzden sıklıkla 5.4'ümü kullanıyorum. Bu waterstart'ı nasıl çözerim?

Evet tavsiyenize uyup spor salonuna gideceğim. Haftada kaç gün gidiliyor? Normali nedir, Ve ağustosa kadar sonuç alabilmek mümkün mü?

Malzeme konusuna gelince:

Ağustosa 5.5 veya 6.2 bir yelken satın almak istiyorum çünkü elimdeki 5.4 cok yorgun, ağır ve eski model (fanatic A.R.T wild wing) Sıfır malzeme alamam ama ikinci ele

gücüm yetiyor. Trim ayarı, boom uzunluğu, gerginliği ve direk esnekliği açısından arma parçalarının tamamen uyumlu olmasını istiyorum. Yani yelken, boom ve direği takım

olarak uygun fiyatla satın almak istiyorum. Nerelere bakmalıyım? Ne tavsiye edersiniz
Selamlar sağlık şartlarınız uygunsa kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon probleminiz yoksa şu yazdığım proğramı haftada 3 gün kullanmanızı öneririm.
Isınma
koşu bandı 15 dk 5 km/h- 6.5 km/h arasında..yürüme hafif jogg.
streching(esnetme) 5 dk
bisiklet 10 dk
streching 3 dk
mekik 3x15 sıkıştırma yerde
şnav (yapmakta zorlanırsanız yarım şnav) 4x8

lat çekme 3x 15
rowing 3x 15
z bar çeneye çekme 3x 15
biceps curl çift dambıll 3x15
bilek sarma 3 x10
streching..
başlangıç için bu proğramı öneririm...
bu body building programı değildir...

yelken konusuna gelince ben adt marinden sıfır yelken aldım kampanyadan faydalandım bu sene içinde ...
genellikle sahibinden sitesinden araştırıp 2. el alıyorum....aradabir yanıldığım oluyor..size tavsiyem %70 carbon direk kullanmanız ince karbon direkler ve uygun bumbayla yapmak dahada rahat oluyor...
takım olarak almaya gayret edin..

Sayin Asem Spor,
Önümüzdeki haftadan itibaren spor salonuna başliyorum.
Kol ağrılarından kurtularak sörf yapabileceğimi öğrenmek bana moral verdi.
Verdiğiniz detaylı bilgiler için çok teşekkür ederim.
Alacağım sonuçları burada paylaşacağım.
Görüşmek üzere.

17 yaşındayım 2 seneden beridir windsurf yapıyorum anamurda askeriyede yapıyorum yelken boyum 5 boarddan haberim yok :smiley: kışın kendimi hazırlamak için barfiks ve şınav çektim artık hazırım ;D

Merhaba :smiley:

Tatilimin 2 gününü İzmir'de geçirmeyi düşünüyorum.Alaçatı'da windsurf yapmayı düşünüyorum.Daha önce hiç denemedim,bilgi verebilirmisiniz ???

Merhaba;
Ben de geçen sene temmuz ayında 8 yaşındaki oğluma önce Datça da 2 saat (tatildeyken) sonra da Büyükçekmecede Ünal hoca ile 10 saatlik windsurf eğitimi aldırdım. Büyükçekmecede oturuyoruz ve yazın sürekli Saros'da hafta sonu kamp yapıyoruz bu yüzden oğluma bord ve yelken almak istiyorum sıfır fiyatları çok yüksek olduğu söyleniyor ama doğru adresi bulamadım sıfır ve ikinci el olarak doğru malzemeyi en uygun nerede bulabilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

trink' Alıntı:
Merhaba;
Ben de geçen sene temmuz ayında 8 yaşındaki oğluma önce Datça da 2 saat (tatildeyken) sonra da Büyükçekmecede Ünal hoca ile 10 saatlik windsurf eğitimi aldırdım. Büyükçekmecede oturuyoruz ve yazın sürekli Saros'da hafta sonu kamp yapıyoruz bu yüzden oğluma bord ve yelken almak istiyorum sıfır fiyatları çok yüksek olduğu söyleniyor ama doğru adresi bulamadım sıfır ve ikinci el olarak doğru malzemeyi en uygun nerede bulabilirim. Önerilerinizi bekliyorum.
sahibinden com,adt marin,ansalspor mlzeme bulunabilecek yerler....
benim önerim board olarak star -board almanızı öneriri.

trink' Alıntı:
Merhaba;

Malzeme için Ansal Spor' u öneririm.
Müsait bir zamanda uğrayıp bakın bence.

arkadaşlar mrb. uğraştığımız doğa ve genel sporlar var. bir yenisini eklemek istiyoruz. o da wind surf. konu ile alakalı yardımcı olabilecek varsa seviniriz. yol gösterme olabilir yada neyse. büyükçekmeceye de yakınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR