Suzuki Grand Vitara için Lastik Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgameltem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,179

tolgameltem

Doğayı sev, ki o da sana cömert davransın.
Yer
ANKARA
Aracımın(2004 tek kapı G.Vitara) üzerinde 2007 model Yokohama AT lastik var, 55.000 km'de lastiklerimin dişleri iyi görünüyor. Şimdi sizlere sormak istediğim bazı sorular var.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

-Üzerindeki lastikler sizce bu kış idare eder mi?
-Lastik almaya karar verirsem AT mi tavsiye edersiniz,yoksa HT mi?(Yani üzerindekiler idare eder HT almak mı mantıklı olur?)
-Tavsiye edeceğiniz markalar ve biliyorsanız fiyatları.

Etiketler
Ynt: Suzuki Grand Vitara için Lastik Tavsiyesi

tolgameltem' Alıntı:
Aracımın(2004 tek kapı G.Vitara) üzerinde 2007 model Yokohama AT lastik var, 55.000 km'de lastiklerimin dişleri iyi görünüyor. Şimdi sizlere sormak istediğim bazı sorular var.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

-Üzerindeki lastikler sizce bu kış idare eder mi?
-Lastik almaya karar verirsem AT mi tavsiye edersiniz,yoksa HT mi?(Yani üzerindekiler idare eder HT almak mı mantıklı olur?)
-Tavsiye edeceğiniz markalar ve biliyorsanız fiyatları.

Merhaba aynı araçtan (2005) bende de var. Aldığımda üzerinde 25.000 km de orjinal HT lastikleri vardı. Ben onları 215/70/16 BF Goodrich AT ler ile değiştim.

-Üzerindeki lastikler sizce bu kış idare eder mi? Bu sorunun cevabı sizin beklentilerinizle ilgili. 2 yıl lastik için çok değil. 55.000 km de az değil.
-Lastik almaya karar verirsem AT mi tavsiye edersiniz,yoksa HT mi? Bu soru içinde doğru cevabı sadece gene siz verebilirsiniz. Bununla beraber HT ile AT arasında seçim yapmak istediğinizi dikkate alır isek on road ağırlıklı bir tercih yapmak istiyorsunuz diye düşünebiliriz. Benim aracım şu an %85 on road, %15 off road olarak kullanılmakta. (diye düşünüyorum :=) ) ve ben gene alacak olsam AT alırım. (ileride bir takım da MT alma hayali ile).Arkadaşımda aynı aracın HT lastikli olanı var. İkisini de kullandım, beraber gezilere çıktık. Şehir içinde AT BFGoodrich in HT ye göre dezavantajı benim için önemsenmeyecek kadar az. Anlamlı bir ses farkı yok denebilir. Karda kesin BFG daha iyi. Arazide ise tabi ki AT daha iyi. HT ile kaldığı yerlerde ben AT ile geçtim.
-Tavsiye edeceğiniz markalar ve biliyorsanız fiyatları. Sonuç olarak ben AT öneririm. Yokohama Geolander AT de iyi bir lastik. Madem üzerinde onlar var hiç HT alma bu lastikler ile devam et (lastiklerde yarık, büyük çatlak vs. gibi tehlike arz edecek durum yok ise), ileride de gene AT BF Goodrich alabilir yada bana AT yetmiyor ben MT alacağım diyebilirsin. Zaten daha kışa var. ;)

Gökhan Akyıldız

Bende de aynı araçtan var, 2004 model. Ocakta almıştım. Üzerinde fabrika çıkışı Brigestone HT lastikler vardı. Geçenlerde kilometre 24.000 olmasına rağmen lastik 5 yaşında olduğu için değiştirmeye karar verdim. Lassa Competus AT 215/65/16 lastikler aldım. Dişlerin çok yerinde olması hiç önemli değil. Önemli olan lastiğin elastikiyeti. Elastikiyet lastiğin yol tutuş ve frenleme mesafelerini doğrudan etkilioyr. Elastikiyet ise zamanla lastik kullanılmasa bile azalıyor. Birçok kişi bana lastikler çok sağlam ve dişleri hiç aşınmamış göründüğü için değiştirmememi söyledi. Fakat HT'den AT lastiğe geçmiş olmama rağmen asfaltta yol tutuş ve frenleme kabiliyeti o kadar artı ki. Değiştirmiş olduğum için çok memnunum. Hiç araziye çıkmam %100 asfaltta kullanırım diyorsanız HT lastik alabilirsiniz fakat az da olsa araziye çıkacaksanız bence kesin AT alın. BF Goodrich iyi bir lastik fakat bu aralar istediğniz ölçüyü bulmanız zor olabilir. Bence bütçeniz uygunsa hemen değiştirebilirsiniz. Araçta modifikasyon falan düşünmüyorsanız ölçülerde orjinalden şaşmayın. Ama yakında yükseltme falan yaparım diyorsanız biraz standart dışı ölçüleri de dikkate alabilirsiniz.

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim.Zannedersem AT'daha mantıklı gibi geliyor.

arkadaşlar aynı dert bende de var...2004 grand vitara aldım üzerinde michelin syncrone 235/65/16 ht lastik var ama ben at ile değiştirmek istiyorum.Modifiye yapmadan üzerine takabileceğim en büyük ebat nedir diye sorduğum bir yer bana BF goodrich 225/75/16 dedi ama lastikçi bir arkadaşım bana 75 yanak çok büyük gelir sürtme yapabilir dedi, bence 225/70/16 al diyor.Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.Grand Vitara için takabileceğim en uygun boyut ve marka önerilerinizi bekliyorum tüm arkadaşlara saygılar...

ironhorse' Alıntı:
arkadaşlar aynı dert bende de var...2004 grand vitara aldım üzerinde michelin syncrone 235/65/16 ht lastik var ama ben at ile değiştirmek istiyorum.Modifiye yapmadan üzerine takabileceğim en büyük ebat nedir diye sorduğum bir yer bana BF goodrich 225/75/16 dedi ama lastikçi bir arkadaşım bana 75 yanak çok büyük gelir sürtme yapabilir dedi, bence 225/70/16 al diyor.Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.Grand Vitara için takabileceğim en uygun boyut ve marka önerilerinizi bekliyorum tüm arkadaşlara saygılar...
215/65/16 27" (orjinal ebat)
235/65/16 28" (sizin aracın şu an üzerinde olan)
225/75/16 29,3" (bence zor sığar)
225/70/16 28,4" (bizim standart araçlara takıldığına şahit olduğum en büyük ebat)
215/70/16 28 (27,9) (benim araçta bu ebat var zincir takacak kadar bile yer kalmadı diyebilirim)

Benim fikrim modifikasyon yapmadan 215/70/16 en ideal ölçü. Ben araç yüklü iken arazide dahi hiç sürtmeye rastlamadım
Hem lastiğin tabanı genişlemiyor buda oldukça avantaj.
Hem de 65 yanak ebata göre 70 yanak ta çok daha fazla seçenek var. (Örneğin BFGoodrich 215/65/16 yok ,215/70/16 var)

225/70/16 da belki düşünülebilir.

225/75/16 ise orjinalinden % 108,46 daha büyük bir ebat, ilk anda sığsa dahi arazide sürtme yapacaktır diye düşünüyorum.

Kolay gelsin
Gökhan Akyıldız

lastik tabanının 215 e düşmesi asfalt kullanımında virajlarda yol tutuşunu olumsuz etkilermi? yoksa gene minimum 225 tabanda kalmakta fayda varmı? cevabınız için çok teşekkür ederim

ironhorse' Alıntı:
lastik tabanının 215 e düşmesi asfalt kullanımında virajlarda yol tutuşunu olumsuz etkilermi? yoksa gene minimum 225 tabanda kalmakta fayda varmı? cevabınız için çok teşekkür ederim

Asfalt açısından çok anlamlı bir fark oluşturmaz diye düşünüyorum. Hatta ıslak asfalt zeminde ve çamur da geniş taban daha dez avantaj olabilir. Bununla beraber 215 ile 225 arası 1 cm çok önemli olmasa gerek. Unutmamak gerekli bu taban genişliği dolaylı yoldan lastik çapınıda etkilemekte.
Ben gene de 215 den yanayım.
Hatta aracımı yükseltebilirisem 215/85/16 ebat(30,6") (cooper stt) düşünürüm.
Gökhan

Arkadaşlar tam aradığım yorumlar ve bilgiler karşıma çıktı. Aynı araçtan 2005 modeli bende var ve deli gibi BF arıyorum bulamıyorum. Önceki aracım V8 5200 cherokee de kullanıyodum ve çok memnundum. Şimdi gelelim en önemli noktaya. Bf Googrich 215 / 70 - 16 veya 225 / 75 - 16 malesef piyasada yok sanırım. Bu lastiği satın alabileceğim bi yer bilen var mı?

BFG nin AT lerini kullanan birisi olarak bu lastikleri kesinlikle tavsiye ederim.Bir arkadaşımdan ikinci el olarak almama rağmen eski lastiklerim olan Competuslarla arasında her koşulda dağlar kadar fark var desem abartı olmaz.4x4 bir araç kullanıyorsanız aracınızda en azından kaliteli bir takım AT tipi lastik olmalı derim,yarın ne yapacağınız hangi yollara gireceğiniz belli olmaz,hem kışın kar lastiği masrafındanda kurtulmuş olursunuz.HT yi düşünmeyin bile bence,kışın kar lastikli taksilerin inip çıktığı yerlerde Vitara gibi kabiliyetli bir aracın olduğu yerde sayması çok sinir bozucu ve komik olur :smiley:

erenatac' Alıntı:
BFG nin AT lerini kullanan birisi olarak bu lastikleri kesinlikle tavsiye ederim.Bir arkadaşımdan ikinci el olarak almama rağmen eski lastiklerim olan Competuslarla arasında her koşulda dağlar kadar fark var desem abartı olmaz.4x4 bir araç kullanıyorsanız aracınızda en azından kaliteli bir takım AT tipi lastik olmalı derim,yarın ne yapacağınız hangi yollara gireceğiniz belli olmaz,hem kışın kar lastiği masrafındanda kurtulmuş olursunuz.HT yi düşünmeyin bile bence,kışın kar lastikli taksilerin inip çıktığı yerlerde Vitara gibi kabiliyetli bir aracın olduğu yerde sayması çok sinir bozucu ve komik olur :smiley:

Kullandığınız AT BFG'nin modeli nedir?

Aracım 1993 5 kapı Vitara,lastikler 235/75/15 ebadında.Bu araca modifiyesiz takılabilecek en büyük lastik.Standart yükseklikle kulanıyorum henüz ama çok ekstrem koşullar haricinde sürtmüyor.Ama elbette bu ebadı rahat rahat kullanmak için aracı bir kaç inch yükseltmek en doğrusu.

2004 grand vitara 2.0 5k modelinin standart lastik ebatını bilen varmı acaba birde yükseltme yapmadan max.lastik ebatı kaç olabiliyor saygılar

tolgameltem' Alıntı:
Kullandığınız AT BFG'nin modeli nedir?

Kullandığım model BF Goodrich ALL Terrain T/A KO 215/70/16. BFGoodrich in en çok satan modeli. BfG için Amerikan pazarında en çok tercih edilen 4*4 lastiği diye de biliyorum.

2004-2005 Grand Vitara 5 kapı araçlar orjinal lastik ölçüsü 225/65/16 olması lazım.

Gökhan Akyıldız.

Sıfır bulamadım ama 2.el 225 75 16 buldum ve aldım. Yarın gelecek. Acaba bi sorun olmadan 2005 Grand Vitara'ya sığacakmı öğrenecem.

Sığmasa bile aracı biraz yükseltir öyle sığdırırsınız.Hem bahanesi olmuş olur :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri