Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,036
Ynt: Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

theta' Alıntı:
Aaaa sorun çıkma ihtimali mi var? :smiley:

Öyle bağlarken bağlantıları doğru yaptığımdan emin olamıyorum. Desulfatörü yaparken başıma geldi, iki kerede de sorun çıkmıştı.
Işık kaynağı olarak power led yerine 36 tane mantar tipi beyaz led kullanacağım. Panelin düz yüzeyi ile çok daha uyumlu olacak; ancak daha zahmetli.

Şimdi bir soru: kullandığım devreyi 350mA e ayarladı aldığım yer; esasında devre 1400mA e kadar destekliyor. Üzerindeki entegreleri ekledikçe 350mA daha yükseliyor çıkış. Bir entegre ekleyip 700mA yaptıktan sonra 2 farklı 36 ledlik grup yapıp ve tek devreden anahtarla birlikte veya tek seçerek besleyemeyiz değil mi?

Yarın pil ölçeri çalıştırmayı deneyeceğim...
Devre büyük ihtimalle çalışır. Hesaplayarak oluşturdum. Ufak tefek sorunlar çıkarsa da hallederiz. ;)

Entegre ekleyip 700mA yapabilirsin bu durumda bütün ledleri kullanıp bir entegreden geçirirsen toplam 350mA, 2 entegreden geçirirsen 700mA olur. Bence her entegre çıkışını ayır ve ayrı ayrı ledlere ver istersen birini kapatabilirsin. :smiley:

Etiketler

Pil ölçer devresini btirdim; bir "ince ayar" gerekmekle birlikte çalışıyor :smiley:
Teşekkürler Ferhat Bey...

[attachment=1]
2V4 zener buldum; ayar potansiyometresi de fonksiyonunu gerçekleştiriyor; direnci değiştirerek herhangi bir anda ledlerin tamamını açık veya kapalı yapabiliyoruz.

Şimdii,
pil voltajı 2.85-2.90V civarına düştüğünde ışık ledleri sönüyor. Dolayısıyla 3.0V civarında sadece kırmızı "pil bitti" ledinin yanıyor olması diğerlerinin sönmüş olması gerek (mevcut durumda kırmızı ve sarı led birlikte yanıyor veya sönüyor)
Pilimiz ise en fazla 4.2V verebiliyor; ikinci yeşil led 4.1V ve üzerinde "pil tam dolu" mesajını vermeli sanırım.
Bu mantıkla da sarı led 3.3-3.4V ve ilk yeşil led ise 3.6-3.7V gibi yanmalı diye hesaplıyorum.

"İnce ayar" değerleri ne olmalı?

Bu arada ilk gövde denemelerini de yaptım. Tasarımı biraz değiştirdim. Daha kolay bir üretim ve şıkı bir ek yeri sağlanabiliyor yeni tasarımda. Bükümü doğru yapabilmek için iki aluminyum kalıp ve çelik zımbalar imal ettim; formu çok güzel oldu; ancak arada koruyucu folyo olmasına rağmen sacın hassas yüzeyleri biraz çizildi. Keyfe keder; ama serde mükemmeliyetçilik var. Başka bir yöntem düşünüyorum.

[attachment=2]

Bu arada lambalar için 36 hassas delik açmak yerine beyaz reflektörlerin ön camını kullanarak gücünü kaybetmeden ışığın biraz "yumuşamasını" sağlayacağım. Bu iş için bir ince bir de kalın "piramitli" iki farklı reflektör camı ile elde ettiğim sonuçlar aşağıda...
[attachment=3] [attachment=4]

İri prizmalısı ışığı daha iyi dağıtıyor ve ledler belli olmuyor, ancak çapı daha küçük olduğundan köşedeki 4 ledi sökmem gerek; gövde bitince karar veririz hangisini kullanacağımıza...

[attachment=5]

2011 04 24 13 37 59

2011 04 24 13 40 09

2011 04 24 13 38 55

2011 04 24 13 39 23

2011 04 24 13 41 02

kolay gelsin,başarıların devamını ve benim gibi vatandaşların faydalanması için teşekürler.

Köşelerdeki ledleri kartınızın kenarlarına monte ederseniz sayıyı eksiltmeden köşelerdeki ledler sorununu çözmüş olursunuz. Artık havadan montajla yapılmış olur. :smiley:

Şimdi gelelim devrenin kontrolüne. Hesapla bulduğum sonuşlar aşağıdaki gibi devreyle örtüşmeli.
Zener üzerinde yani LM339 pin 5'de 2.4V görmelisiniz.
Pin 7 de 2.088V
pin 9 da 1.777V
pin 11 de 1.465V olmalı.
Bu durumda Led gerilimleri sırasıyla ; 4.1V, 3.56V, 3.03V ve 2.5V'dur. Bu değerleri biraz yukarı çekmek için 4.7k değer yerine 5.6K koyabilirsiniz.
Bu durumda pin gerilimleri 2.4V, 2.12V, 1.84V ve 1.56V olur ve led gerilimleri 4.1V, 3.62V, 3.14V ve 2.66V olur.
Görüldüğü gibi 2.4V değerleri ve 4.1V led değerleri değişmiyor. Diğer değerler aşağıdaki gibi değişmeye devam eder.
6.8k koyarsanız; 2.15V, 1.91V, 1.66V Led değerleri 3.67V 3.26V ve 2.84V olur.
8.2k koyarsanız; 2.18V, 1.97V ve 1.76V olur ve Led değerleri 3.73V, 3.37V ve 3.00V olur.

Sonuçta 3V alt sınır olsun derseniz, 4.7k yerine 8.2k takın bu değer yükseldikçe gerilim değerleri yukarıya doğru daralarak yükselir. :smiley:

:smiley: havadan montajdan kaçış yok anlaşılan...

Dediğiniz noktalardan ölçüm yaptım. Pil voltajı 4.18V iken:
Pin 5: 2.41
Pin 7: 2.18
Pin 9: 1.94
Pin 11: 1.71V gösteriyor.

Ancak potansiyometre üzerinden tam şarjlı pilde ikinci yeşil ışık yanacak şekilde ayarladığımda, 3V a düştüğünde hem sarı hem de kırmızı yanık kalıyor.
Sarıyı söndürecek şekilde ayarla oynadığımda bu sefer de pil tam şarjlı olsa bile ikinci yeşil yanmıyor.
Sanırım sarı ve kırmızıdaki değerler çok yakın olduğu için bu sonuç; ne yapabiliriz?

3 ledli sistem olarak harika çalışıyor ama :smiley:

Değerleriniz 8.2k direnç takıldığında çıkması gereken değerler gibi.

Acaba gerilim düştüğünde sabit kalması gereken 2.4V luk değer de düşüyormu?
Hesaba göre pil 2.6V'a düşene kadar bu gerilimin değişmemesi gerekiyordu. ???

Diğer olasılık direnç değerlerinde hata olabilir mi?

Evet, 8.2k lık direnci takmıştım.
3.87V için pin5 i 2.36V, 3.11V için 2.18V ölçtüm; sabit kalmıyor değer...

theta' Alıntı:
Evet, 8.2k lık direnci takmıştım.
3.87V için pin5 i 2.36V, 3.11V için 2.18V ölçtüm; sabit kalmıyor değer...
O zaman, değer değiştiği için ledlerde sorun yaşanıyordur. Zenerin kalitesinden kaynaklanıyor olması çok yüksek. Zener yerine başka birşey de bakabiliriz. Ya da zeneri başkasıyla değiştereceğiz.
Şimdi çıkmam lazım. :smiley:

İki gündür yapı fuarındaydım, doğru dürüst bakamadım bizim devreye.
Zeneri değiştirdim, devre lehimlerini kontrol ettim, özellikle ikinci yeşil ledin lehimlerini.

2.4V değeri yine de değişiyor pilin durumuna bağlı olarak, ama devre çalıştı :smiley:
Pil tan doluyken tüm ledler yanıyor; 3.05V da sarı led sönüyor ve sadece kırmızı led kalıyor.
Sorun görünmüyor bence, ama 2.4V konusunda bir tereddüdünüz varsa başka denemeler de yapabilirim...

Mini panelimizin tüm devre parçalarını birleştirdim ve li-ion pillerden birinin şarjı bitene kadar çalıştırdım devreyi.
Yarın büyük gün; sistemin şarj edip etmediğini deneyeceğim.

Umarım güneşli bir gün olur :smiley:

[attachment=1]

Bu arada bir de mini proje bitirdim; güneşle nimh şarj aleti ve akü destek sistemi, onu başka bir konuda anlatacağım.

2011 04 28 21 19 59

Eveet, bugün öğleden sonra 13.45 gibi bitmiş bir pille güneşe bıraktım güç panelimizi. Led göstergemiz kırmızıdaydı (tek led). Panel voltajını 5.1V olarak ölçtüm. Akşam 18.30 gibi göstergemizde ilk yeşil yanacak kadar şarj olmuştu (3 led). Yani sabahtan başlasak aynı süreçte tam şarj toplayarak 3 saat sürekli yanacak 1W lık bir sistemimiz var artık.
Panelin voltajını diyottan sonra 3.88V olarak ölçtüm. Pili de çıkarıp ölçtüm, 3.88V :smiley:

Duyduk duymadık demeyin: Panelimiz çalışıyor :D

Şimdi kalan, sadece tüm ekipmanları şık bir mini panel oluşturacak şekilde birleştirmek. Tamamen bittiğinde bir "kendin yap" kitapçığı yapmayı planlıyorum deneyecekler için...

theta' Alıntı:
Eveet, bugün öğleden sonra 13.45 gibi bitmiş bir pille güneşe bıraktım güç panelimizi. Led göstergemiz kırmızıdaydı (tek led). Panel voltajını 5.1V olarak ölçtüm. Akşam 18.30 gibi göstergemizde ilk yeşil yanacak kadar şarj olmuştu (3 led). Yani sabahtan başlasak aynı süreçte tam şarj toplayarak 3 saat sürekli yanacak 1W lık bir sistemimiz var artık.
Panelin voltajını diyottan sonra 3.88V olarak ölçtüm. Pili de çıkarıp ölçtüm, 3.88V :smiley:

Duyduk duymadık demeyin: Panelimiz çalışıyor :D

Şimdi kalan, sadece tüm ekipmanları şık bir mini panel oluşturacak şekilde birleştirmek. Tamamen bittiğinde bir "kendin yap" kitapçığı yapmayı planlıyorum deneyecekler için...
Eveeet mutlu son. :smiley:
Elinize sağlık.

Teşekkürler Ferhat Bey, elektronik konusunda verdiğiniz bilgiler olmasa bu kadar güzel bir panel çıkamazdı ortaya...
Bugün balkonda saksının içine yatırdım paneli testin devamı için :smiley:
Tabii ki akşam geldiğimde tam dolu (dört led) gösteriyordu devremiz.
Gövdeye el tamadım henüz, belki yarın bitiririm...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR