Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,035
Ynt: Li-ion Mini Güç Paneli Yapabilirmiyiz Sizce?

Direncin değeri R3=1.5 ohm olduğunda 330mA akım geçecektir. Sanırım siz de 1.5ohm kullandınız.

Gerilim düşümünüz 1V civarında oluşmuş. Üstelik de sadece 133mA geçiyorken. Devre bu haliyle çok kayıp veriyor.
Devrenin gerçek akım değerini güç kaynağınızla belirleyin daha iyi olur. 5V veya daha fazla gerilim uygularken ölçüm yapın. Asıl akım ayar değeri o zaman ortaya çıkacak.

Kullandığınız mosfet hangisi? Belki iç direnci çok yüksektir.

Etiketler

Öncelikle 150ohm yazmışım; yanlış. 1.5ohm kullandım, yazarken hata yapmışım...
Bugün 1.5ohm yerine 0.56 ohmluk bir direnç ve hiç direnç bağlamadan direk bağlantıyı da denedim. İkisinde de led tam performansla yanmıyor. 1V luk kayıp sürüyor.
Kullandığım mosfet FQP50N06, dökümanda adı geçenin aynısı, transistörün aynısını bulamadım, satıcı muadil ürünü önerdi: BC 239B.

2.2ohmluk seri direnci bağlasak bile bu kayıptan daha az olacak, yanlış hesaplamıyorsam %19 gibi bir kaybımız olacak o durumda

FQP50N60 yerine başka bir öneriniz var mı?

Bu arada işyerinde mesai bitti, panel kesim aparatı üretimi zamanı :smiley:

Mosfet olarak IRF3205 kullanabilirsiniz. İletim direnci 8mohm.

FQP50N60 iletim direnci de oldukça düşük 22mohm. Ama asıl sorunumuz sanırım bu değil. Sorun uyguladığımız düşük gerilim nedeniyle mosfetin iletime geçememesi. Veri dosyasında her iki mosfet için de geyt devresinin iletime geçirme gerilimi 2V ile 4V arasında. Aldığınız mosfette bu değer şansınıza 4V ise, mosfet tam iletime geçemez. Devrenizdeki 1V'luk gerilim düşümünün 0.2V'u dirençte kaybolurken 0.8V'u mosfette kayboluyor. Dirençte kaybolacak en fazla gerilim 0.5V olacaktır. Dirençteki gerilim 0.5V'a ulaştıktan sonra mosfet üzerinde gerilim düşümü oluşması lazım.

Satıcının önerdiği BC239B problem değil. Herhangi bir transistör olur. BC547 vs gibi. Devre akım sınırlamasında değilken, Transistörün kollektörü ile emetörü arasında aynen pil gerilimini görmeniz lazım. Daha düşük gerilim varsa, transistörünüzde kaçak vardır.

Dikkat ettiğim bir nokta daha var. Eğer transistörünüzün bağlantısını pdf dosyasındaki gibi bağladınızsa ters bağlamışsınız demektir. Eğer öyle bağladıysanız sadece orta ucu doğru bağlıdır. pdf'deki fotoğrafa baktığımda, kullandığınız transistörün yuvarlak kısmı mosfetin üzerine gelmelidir.

Kestimmmm, üstelik peynir gibi kesiliyor :smiley:
Akşam aparatın parçalarını hazırladım fabrikadaki atölyede, evde de birleştirdim.
Tam bitmedi ama aparatın detayı aşağıda:
[attachment=1]

Yalnız vakit geç olduğundan sesi arttıran bir plakanın üzerindeki 35.000d/d dönen bir motoru çalıştırmak için pek uygun zaman değil; sadece birini ikiye böldüm hücrelerin.
Tahmin ettiğim gibi, 3m in bantı yüzeyde kalıntı bırakmıyor; kesim sırasında iki kenardan bantladım hücreyi.

Metal talaşı oluştu ve kenarlar hafifçe çapaklandı, ama kesim çok düzgün. Parçalar küçüldükçe kesim zorlaşacak belli :smiley:
[attachment=2]

Neyse, artık hücrelerin kesilip istediğimiz konfigürasyona getirilebildiğini biliyoruz.
Vatana millete hayırlı olsun ;)

Son yazdıklarınızdan anladığım, öncelikle FQ50N60 ve BC239 ikilisinde transistörü pdf deki resme göre ters lehimleyip deneyeceğiz; bu da olmazsa IRF3205 dulup aynı işlemi bir de onunla yapacağız.
İki konu var aklımda, 1V düşüşe rağmen devre çalıştı aslında ters bile olsa, bu normal mi? Hiç çalışmaması beklenmez miydi? IRF3205 in iletim direnci daha düşük olduğuna göre şansımız daha fazla, değil mi?

Img 0106

Img 0108

Aparatı da çabucak halletmişiniz. Sonuç da harika olmuş :smiley:
Kesim de gayet güzel gözüküyor.

[attachment=1]
Gelelim transistöre. Bu şekilde monte ettiyseniz, Mosfet'in geyt devresine verdiğiniz gerilim 0.5V'u aşamaz. Bu da onu tam olarak iletime geçirmeye yetmez. Basit bir şekilde transistörünüzü ters çevirirseniz devreniz çalışacaktır. Yani 1 ve 2 ile işaretli uçlar yer değiştirmeli.
Mosfet'in D-S uçalrı arasında akım sınırlaması dışında düşük bir gerilim olması lazım. IRF3205'de bu değer biraz daha iyidir. bence önce düzeltmeyi yapın duruma göre karar veririz.

Simplest power led light with constant current

Hücrelerin kullanacağımız boya göre kesimi de bitti dün :smiley:
şöyle bir şey oldu:

[attachment=1]

Ben de bu işlemle ilgili tecrübe kazanmış oldum.
Paylaşayım:
- Hücreler darbeye çok hassas, keserken fazla bastırısanız bile kılcal çatlaklar oluşabiliyor. Oturduğu yüzeyler talaşsız ve temiz olmalı.
- Kesici devri düşerse, keserken küçük kıvılcımlar çıkmaya başlıyor ve kenarlar tırtıklı oluyor. Bendeki dremel şarjlı olduğundan işin sonunda doğru pili yenisiyle değiştirmek zorunda kaldım.
- Hücrelerin dış kenarları daha inceydi benim örneklerde, bu bölüm çok daha hassas. Ben de kesip çıkardım bu kısımları gerektiğinde.

Salıya kadar şehir dışındayım, bu nedenle deneyemeyeceğim sabit akım devresini bu arada :(

Img 0111

Merhabalar, seyahat bitti, ilk denemeyi yaptım.

Mosfet transistör bağlantısını Ferhat Bey in tarifindeki gibi değiştirdim. 1.5ohm luk dirençle led tarafında 2.95V ve 0.245A ölçtüm.
Direnci 0.56ohm luk olanla değiştirdim, led tarafında ölçtüğüm değerler 3.08V ve 0.385A gibi oldu. Pil voltajındaki düşüş 0.92V civarında.
0.5V u yakalayamadık hala.
Ama bir önceki duruma göre led parlaklığı fark edilebilir seviyede arttı.

Yeni bir mosfet transistör ikilisiyle bir tane daha yapacağım...

Aynı devreden yeni bir tane daha yaptım.
Sonuçlar benzer çıkıyor.

Bu arada, 0.56ohm luk direnci çıkartıp burayı kısa devre yaptığımda, led tarafı 3,21V@0,520A, pil tarafı 3,69V@0,421A oldu.
Her ne kadar ledin değerlerini aştıysa da verim çok yükseldi (sadece %6,5 kayıp) ve voltaj farkı 0,48V a düştü.
0,56dan daha düşük deirenç yoktu elimde, ikisini paralel bağladım (0,28ohm), bu sefer led tarafı 2,76V@0,180A, pil tarafı 3,70V@0,165A oldu.

Yeni şarjlı bir pili aynı devreye bağladığımda ise değerler: led tarafı 3,20V@0,550A, pil tarafı 4,03V@0,506A oldu.

Sonuçta şu 1V kadar farktan kurtulamadık. Ledin parlaklığı voltajla yakın ilişkili anladığım kadarıyla...

Öneriniz var mı?

Hücreleri normal telle lehimlemek mümkün, ancak lehim pastası yüzeye ekma eğiliminde ve kalınlık yapıyor.
Bu nedenle "tab teli" ve kalem şeklinde "flux" aldım gittigidiyor dan.
[attachment=1]

Lehimlenmiş hücreler aşağıda:
[attachment=2] [attachment=3]

Panelciğimiz tamamlanır tamamlanmaz oda ışığında denedim tabii ki :smiley:

[attachment=4]

Bu arada, voltaj kaybı sadece 0.12V olan 350mA lik bir hazır devre buldum internette. Verimi de 3.75V da %91 olarak verilmiş, müthişş.
Sipariş verdim, göreceğiz bakalım...

Img 0112

Img 0113

Img 0114

Img 0115

Ledin parlaklığı üzerinden geçen akımla ilintilidir. Ancak uygulanılan gerilim yeterince yüksek olamayınca çektiği akım da düşüyor. :-[
theta' Alıntı:
Hücreleri normal telle lehimlemek mümkün, ancak lehim pastası yüzeye ekma eğiliminde ve kalınlık yapıyor.
Bu nedenle "tab teli" ve kalem şeklinde "flux" aldım gittigidiyor dan.

Panelciğimiz tamamlanır tamamlanmaz oda ışığında denedim tabii ki :smiley:

Bu arada, voltaj kaybı sadece 0.12V olan 350mA lik bir hazır devre buldum internette. Verimi de 3.75V da %91 olarak verilmiş, müthişş.
Sipariş verdim, göreceğiz bakalım...
Ben bu şerit telleri lehimlerken de biraz lehim kullandım. Fluks almanız iyi olmuş. :smiley:

Paneliniz çok güzel gözüküyor. Hadi bakalım, proje bitmek üzere. :smiley:

Sipariş verdiğiniz devre sanırım AMC7135'li bir devre galiba. ::smiley:

Doğrudur, AMC7135 li bir devre. Taa Niğde de budum :smiley:
Panelin akriliğini kestim, hücreleri Tesa nın bez tabanlı yapıştırma filmiyle akriliğe sabitlemeyi planlıyorum.
Pil durumunu 4.1V, 3.4V ve 2.5V ile dolu, yarım ve zayıf olarak gösterebilmek istiyorum.
3mm led+zener+direnç şeklinde (3 adet) basit bir göstege için eleman değerleri ne olmalı?
Anahtara basınca göreceğiz pilin durumunu, dolayısıyla boşu boşuna güç harcamayacağız.

Ya da farklı bir yöntem önerir misiniz?

theta' Alıntı:
Doğrudur, AMC7135 li bir devre. Taa Niğde de budum :smiley:
Panelin akriliğini kestim, hücreleri Tesa nın bez tabanlı yapıştırma filmiyle akriliğe sabitlemeyi planlıyorum.
Pil durumunu 4.1V, 3.4V ve 2.5V ile dolu, yarım ve zayıf olarak gösterebilmek istiyorum.
3mm led+zener+direnç şeklinde (3 adet) basit bir göstege için eleman değerleri ne olmalı?
Anahtara basınca göreceğiz pilin durumunu, dolayısıyla boşu boşuna güç harcamayacağız.

Ya da farklı bir yöntem önerir misiniz?
Aşağıdaki gibi bir devre daha iyi çalışacaktır. Tabii ki basit ledli sisteme göre çok daha karmaşık. Malzemelerin hepsini piyasada kolay bulunan elemanlardan seçtim. :smiley:
[attachment=1]

Pil ler2

Devre geldi. 880mA lik tek pille 110 dakika kadar çalıştı. Başlangıçta 3.57V, 0.357A ölçtüm çıkışı; pil voltajı 4,12V kadardı. Düşüş 0.6V gibi...
Gün içerisinde mini panelimizin 1500mAh lik enerji depolayabileceğini düşünüyorum. iki tane 880mA pili paralel bağlamalı ya da 1700-2000mA lik 18650 pil kullanmalıyız bu hesapça.
Bu sayede 3 saat kadar ışık verebilecek gece. Yeterli bence...

Hücreleri akrilik levhaya yapıştırdım. Fena olmadı, resim aşağıda:
[attachment=1]

Pil ölçer ile ilgili malzemeleri aldım; devre elemanlarını gerçekten kolay bulunanlardan seçmişsiniz Ferhat Bey; teşekkürler ;)

Zeneri 2.7V bulabildim; olmazsa değiştiririm sonradan diye düşündüm. Tellerle bağlamaktan nefret ettiğimden devre yapacağım zaten :smiley:
Bu arada jel akülerle ilgili bir sorum var; ilgili topikte sorayım bari...

Img 0119

Ferhat Bey,
pil ölçer devresinin pcbsini hazırladım. Panel diyotunu ve hazır led sürücüsünü de üzerine ekledim.
Soldaki anahtar on-off tipi, yanındaki pili kontrol etmek için bir mini basmalı anahtar.

Yarın asetata basıp tamamlamayı planlıyorum devreyi.

Bir hata varmı sizce yollarda?

[attachment=1]

11 04 19 mini panel devre

theta' Alıntı:
Ferhat Bey,
pil ölçer devresinin pcbsini hazırladım. Panel diyotunu ve hazır led sürücüsünü de üzerine ekledim.
Soldaki anahtar on-off tipi, yanındaki pili kontrol etmek için bir mini basmalı anahtar.

Yarın asetata basıp tamamlamayı planlıyorum devreyi.

Bir hata varmı sizce yollarda?
Güzel gözüküyor.

Keşke önce havadan montaj veya protoboard olarak bir deneseydiniz.

Umarım sorunsuz çalışır. :smiley:

Aaaa sorun çıkma ihtimali mi var? :smiley:

Öyle bağlarken bağlantıları doğru yaptığımdan emin olamıyorum. Desulfatörü yaparken başıma geldi, iki kerede de sorun çıkmıştı.
Işık kaynağı olarak power led yerine 36 tane mantar tipi beyaz led kullanacağım. Panelin düz yüzeyi ile çok daha uyumlu olacak; ancak daha zahmetli.

Işık paneli ve pil ölçerin pcb lerini yaptım:
[attachment=1]

Ledleri de yerleştirip lehimledim:
[attachment=2]

[attachment=3]

veee perdeee:

[attachment=4]

Şimdi bir soru: kullandığım devreyi 350mA e ayarladı aldığım yer; esasında devre 1400mA e kadar destekliyor. Üzerindeki entegreleri ekledikçe 350mA daha yükseliyor çıkış. Bir entegre ekleyip 700mA yaptıktan sonra 2 farklı 36 ledlik grup yapıp ve tek devreden anahtarla birlikte veya tek seçerek besleyemeyiz değil mi?

Yarın pil ölçeri çalıştırmayı deneyeceğim...

Img 0123

Img 0126

Img 0125

Img 0124

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.