Karavanda Tuvalet Ne Kadar Gerekli?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan by-jingless Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 52
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 60,041
Ynt: Karavanda Tuvalet Ne Kadar Gerekli?

Merhaba

Konuyla ilgili olarak bir sorum var. Portatif tuvaletlerde şöyle bir çözüm olamaz mı.. Hani tek kullanımlık klozet oturma yerine serilen kağıtlar olur ya, acaba klozetin deliğine monte edilerek kullanılabilecek, küçük boyutlu sağlam ve su geçirmez (büyük çöp poşetleri ayarında) bir büzgülü (ipli) poşet sistemi yok mu hiç? Bu durumda her kullanımdan sonra poşet hazneden çıkarılır ve atılır. Hem pratik hem hijyenik bir çözüm olur. Burada sanırım tek sorun poşetin içindeki atıkla nereye atılacağı.. Bunda da en makul çözüm poşeti kanalizasyona/tuvalete boşaltıp, poşetin kendisini de (başka bir poşetin içine koyup ağzını kapatarak) çöpe atmak. Bu bence portatif tuvaletin alt haznesini oraya buraya taşımaktan ve her kullanımda alt hazneyi temizlemekten daha kolay ve hijyenik bir çözüm olurdu. Böyle bir yöntem kullanan var mı? Ya da böyle bir hazır sistem?

Etiketler

Yazdiginiz sekilde Tuvaletler var fakat islem ayni bir sekilde elinize alacaksiniz ;) ha Kaseti bosaltmissiniz ha Keseyi, birde Türkiye gibi gelismekte olan Ülkelerde Insanlar cöpten gecimini sagliyorlar ,bu kese patladigi zaman bütün cöpleri pisleteceksiniz, o Insanlarimiza yazik.

Selamlar.

Torba kullananlar, çok dikkat etmek gerektiğini ve torbanın yırtılabileceğinden bahsediyorlar.

Benim için wc kasetini boşaltmaktan ziyade, büyük işimiz bittikten sonra tuvaleti temizlemek daha büyük sorun. Bunun için yıllardır uyguladığım yöntem: Almanya´ da bu iş için özel kağıt satılıyor ama aynı işi resmini gördüğümüz peçetede yapıyor.

Ekli dosyalar

• Pecete.jpg
    Pecete.jpg
    34 KB · Görüntüleme: 323

Merhabalar dostlar..
aracım Volkswagen T3 westfalia..haliyle iç hacim olarak dar..hanımla tek anlaşamadığımız konu ise kasetli tuvalet..defalarca ikna etmeye çalışsam da başarılı olamadım..acil durumlar için hep almayı istemişimdir..gerçi ikimizinde bu konuda çok sıkıntı yaşadığımız söylenemez..zaten işler yüzünden uzun soluklu kamp yapamıyoruz..kamplarda kalmayı tercih ediyoruz(şimdilik).kamp ta olsa,benzinliklerde olsa illa alafranga wc lere denk geldiğimizden eriyen klojet kağıdı kullanıyoruz.şuan için bir sıkıntı yok..aslında bu ürün her arabada olması gerekir diye düşünüyorum.ama kararlıyım..gelecek sezon wc çadırı ve kasetli alıp emrivaki yapmayı düşünüyorum..

KlozetKapakOrtusu 287

Akdeniz45' Alıntı:
Önce tuvaletin açıp kapama sürgüsü kapatılıyor. Bir peçete tuvaletin içine deliği örtecek şekilde koyuluyor. Önemli olan arka duvarın iyi örtülmesi. Bunun için peçetenin bir ucunu üzerine oturulan gözlük kapağın altına sıkıştırmakta fayda var. Iş bittikten sonra üzerine yarım litre kadar su döküyoruz ve 20-30 saniye bekledikten sonra sürgüyü çekerek deliği açıyoruz. Şimdi peçete ile beraber herşeyin aşağıya düşmesi lazım. Düşmezse sürgüyü bir kaç defa itip çekmek gerekir. Bir kaç defa bu sistemi uyguladıktan sonra yöntemi iyice öğreniriz. Çünkün iş bittikten sonra tuvaleti temiz görmeyi kim istemez.
Not: Bu paylaşım ikinci baskı olduysa hoşgörün.

Bir tuvalet fırçası ile temizlik çok daha kolay olur sanki.

arkadaşlar 1 haftalık karavancıyım yeni aldım ama tuvaleti portatif bunu sabit yapmak istiyorum pis su deposu var majerötör kullanmak avantaşlımı veya değişik yöntemler varmı önerileriniz olursa sevinirim

TA2RX' Alıntı:
Bir tuvalet fırçası ile temizlik çok daha kolay olur sanki.

Kemal bey ; bunu kasetli tuvaletlerde açma kapama kapağı ve contasını temiz tutmak için genelde kullanıyorlar. Açılınca kağıt direk dışkıyı kaplayarak hiçbir yeri kirletmeden hazneye boşalıyor.

nasah' Alıntı:
Kemal bey ; bunu kasetli tuvaletlerde açma kapama kapağı ve contasını temiz tutmak için genelde kullanıyorlar. Açılınca kağıt direk dışkıyı kaplayarak hiçbir yeri kirletmeden hazneye boşalıyor.

Haklısınız. Kapağın temiz kalması için pratik çözüm.

fsirin' Alıntı:
Bu sene araç muayenesinde TÜV görevlisi tuvaletin varlığını kontrol etti. Bu zamana kadar bakmıyordunuz ne oldu diye sorunca da, "aracın Karavan olması için araçta tuvalet olması gerekiyor" dedi.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=20530.msg1350678#msg1350678

Ferhat bey,
e-mevzuat bilgi sistemindeki ( http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 ) "KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ" nin tanımlar bölümünde, motorlukaravan için;
5.1) Motorlu Karavan: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.
(i) Koltuklar ve masa,
(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,
(iii) Yemek pişirme imkânları,
(iv) Depolama/Saklama imkânları.
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

denmekte.

Sakın TÜV görevlisi işgüzarlık edip fazladan tuvaletleri de işin içine katmış olmasın ?
Yani b.ktan bir iş yapmış galiba ? :D

Not
Yoksa (iv) fıkrasındaki "depolama ve saklama" fonksiyonunu kendi kafasına göre mi yorumluyor dersiniz ? :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Ferhat bey,
e-mevzuat bilgi sistemindeki ( http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0 ) "KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ" nin tanımlar bölümünde, motorlukaravan için;
5.1) Motorlu Karavan: (Değişik:RG-21/3/2012-28240) En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.
(i) Koltuklar ve masa,
(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,
(iii) Yemek pişirme imkânları,
(iv) Depolama/Saklama imkânları.
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

denmekte.

Sakın TÜV görevlisi işgüzarlık edip fazladan tuvaletleri de işin içine katmış olmasın ?

Not
Yoksa (iv) fıkrasındaki "depolama ve saklama" fonksiyonunu kendi kafasına göre mi yorumluyor dersiniz ? :D

oda bir depolama faaliyeti değil mi :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:

Not
Umarım vidanjörlere de karavan ruhsatı vermezler. :D

ugureralp' Alıntı:
arkadaşlar 1 haftalık karavancıyım yeni aldım ama tuvaleti portatif bunu sabit yapmak istiyorum pis su deposu var majerötör kullanmak avantaşlımı veya değişik yöntemler varmı önerileriniz olursa sevinirim
Öncelikle karavanınız hayırlı olsun,sabit tuvalet (yat tipi düşünüyorsanız)maceratörlü olmasını tavsiye ederim,ayrıca pis tank çıkışına pompa, tankı boşaltmanız çok kısa sürede gerçekleşiyor.Pompanın ucuna takacağınız bir hortum kanalizasyon mazgallarına isabet açısından çok yararlı....El pompalı klozetler biraz daha zahmetli kullanım açısından.

Akdeniz45' Alıntı:
Benim için wc kasetini boşaltmaktan ziyade, büyük işimiz bittikten sonra tuvaleti temizlemek daha büyük sorun. Bunun için yıllardır uyguladığım yöntem: Almanya´ da bu iş için özel kağıt satılıyor ama aynı işi resmini gördüğümüz peçetede yapıyor.

aslanahmet' Alıntı:
Bir şey daha ilave edecem. Portatif WC nin sifon deposuna evdeki klozet rezarvuarları için yapılan mavi hijyen tabletlerinden atıyorum. Bir depo suya bir tabletin yarısını atıyorum. Uzun süre gidiyor. Hem temizliği kolayca sağlıyor. Hem mikropları kırarak hijyen sağlıyor. Altta ki depoya giden mavi su depoda ki kötü kokuyu azaltıyor. Daha önce WC Chem kullanmıştım. Koku konusunda onlar kadar etkili. Ayrıca bir özelliğinide keşfettim. Eskiden alt depoyu boşalttıktan sonra ne kadar çalkalarsam çalkalayayım deponun içi temiz gözükmüyordu. Bu mavi sudan sonra alt deponun içi de pırıl pırıl oldu.

Hakan bey,

Hangi tablet? Marka (veya görsel) paylaşır mısınız?

portatif wc kimyasalları türkiyede satılmaya başladımı acaba?

Bekir Bey, tüm marketlerin temizlik reyonunda satılıyor. Çok çeşitli markaları var. Benim en son kullandığım resimde ki üründü galiba.

maksutum42' Alıntı:
portatif wc kimyasalları türkiyede satılmaya başladımı acaba?

Eskiden marintek'de satılıyordu. şimdi varmı bilmem.

Ama bi dünya para vereceğinize alın şu mavi su bloklarından. Atın portatif wc nin üst deposuna. Lazım oldukça sifonu bol bol pompalayın. hem klozeti dezenfekte edin hem alt depoya inen mavi su, chem görevi görsün.

Klozet20Mavi20Su

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri