Portatif Tuvaletin Boşaltım Zamanı Nasıl Uzatılabilir ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,257

Etiketler
Halktan kampçılık ve karavancılığa yoğun bir ilgi var.
Bu haftasonu Yayla Mokamp çok kalabalıktı. Kendimize kadar zor yer bulduk.
Çadırını alan kampta. Aslında bu iyi bir haber,
Belki daha yeni ve güzel tesisler açılır.
Ben Tesis kampçısıyım genel manada.
Kampdışı zaten yapmıyorum.

Yücel Bey yazdıklarınızı okuyunca aṣağıda imza kısmındaki metni değiṣtirdim.

Hakikaten halkta kampçılığa çok büyük bir ilgi var.

.
Ülkemizde karavancılığa ilginin hep olduğu ve son zamanlarda arttığı doğru da düzensiz ve bilgisiz bir ilginin de ona zarar verdiği gayet ortada.
Son gönderdiğim resme tekrar bakın lütfen.
Bence düzensiz ve bilgisiz ilgi, çimentosuz duvar gibi.
Bakınca birşeye benziyor, benziyor ama yıkılmaya da her zaman hazır.

Herkesin böyle düşünmediğini biliyorum ama yine de üzerine basayım dedim.
Zaten keyfi en çok kaçanlar da karavancılığı üslubu ile yapmak isteyenler.

Yok mu yukardaki soruma Yücel beyden başka cevap verecek bir cengaver ?
Arada kaynamasa fena olmazdı..

Son düzenleme:

Geçenlerde sosyal medyada Çeşme'de bakir koya yapılan bir site vardı. Bizim şerefli milletvekillerimiz önce sit alanını imara açtırmışlar, parlementer sitesi yapmışlar, sonra da bölgeyi tekrar sit alanına çevirmişler ki kendilerine komşu gelmesin. Bunu yapanların yönettiği ülkede yaşamak kolay değil. Ne yapsın vatandaş, o da gidecek karavanı ile her yeri işgal edecek. B.kunu torbaya koyup çöp tenekesine atacak.

2019 dan beri baharları uçakla Foça ve Dalyan’a gelsek de karavanla Türkiye’ye gelemedik. Son senelerdeki değişimleri sizler nasıl görüyorsunuz ? Karavanla Türkiye’de kamp yapmak yine de zevkli sayılır mı ?
Somut değişiklikler neler dersiniz ?

Düşüncelerini esirgemiyenlere şimdiden teşekkürler..🙂

Ben kendi adıma yazayım,
Benim ailemin (iki çocuk iki yetişkin) su harcaması 3günde 200lt, ne yaptıysam bu süre uzmadı, artık bende kabul ettim. Bu son aracımızı yaparken de zaten sistemide 3 güne göre kurdum.
Tuvaletimizde su harcamıza uydu oda 3.günde dolmuş oluyor.
Yukarıda Şadan ağbinin çözümünü bizde uyguluyoruz, üç günde bir doldur - boşalt sistemimiz var, umumi tuvalet, cami veya kamp alanı hangisi denk gelirse.

Kamp konusundaki düşüncelerim ise;
Pandemi dönemi sıkılan daralan kim varsa şimdi acısını çıkarmaya çalışıyor, bunu da (tabirimi mazur görün) içecekse - yiyecekse veya kamp yapacaksa hayvan gibi yapıyor.
Sanki hiç içmemiş, yememiş, hayatında hiç kamp, piknik yapmamış gibi davranıyorlar.
Sanki son içeceği, son yemeği, son kampı, son pikniği gibi düşünüyorlar.

Bu da bir süreç, mutlaka rayına oturacaktır, pandemi dönemi alınan karavanlar gerçek kamçılara teslim edilecektir, birileri yav ne yapıyoruz adam gibi kampımız - pikniğimizi yapalım diyecektir.

Tatil maliyetlerinin artması insanları en ucuz seçeneklere yöneltti, bunun başında çadır geliyor, son kampta bir çok aile otomobilinde yatarak bayram tatilini geçirdiklerini gördüm, Erikli sahilinde (Mecidiyenin altı) insanlar yere serdikleri örtülerde konakladılar, deniz idrar kokuyordu artık. Bir tane ücretli wc-duş vardı.

.
Ülkemizde karavancılığa ilginin hep olduğu ve son zamanlarda arttığı doğru da düzensiz ve bilgisiz bir ilginin de ona zarar verdiği gayet ortada.
Son gönderdiğim resme tekrar bakın lütfen.
Bence düzensiz ve bilgisiz ilgi, çimentosuz duvar gibi.
Bakınca birşeye benziyor, benziyor ama yıkılmaya da her zaman hazır.

Herkesin böyle düşünmediğini biliyorum ama yine de üzerine basayım dedim.
Zaten keyfi en çok kaçanlar da karavancılığı üslubu ile yapmak isteyenler.

Yok mu yukardaki soruma Yücel beyden başka cevap verecek bir cengaver ?
Arada kaynamasa fena olmazdı..
Sizinle güreş her babayiğidin harcı değil ! :smiley:)

Portatif tuvaleti 1 kişi sadece sıvı atık için kullanırsa uzar.1 haftaya kadar.Yeterince kimyasal kullanınca koku filan hak getire.
Diğer bileşenler için poşet ve çöp işi bizi aşar. Atıklar atılması gereken yerlere atılmalı. Doğada tatilde kazma kürek çalışmaya karşıyım. Dünyanın her yerinde merak etmeyin bizden önce yaşamış insan var ve onların kullandığı bir yer mutlaka var.

4 ^ 4 lük bir Karavan kampı maalesef Türkiye'de yok. Mutlaka eksik bir şey var.

Benim hayalimdeki gitmek istediğim kamp. Özelliklerini aşağıya bırakıyorum.
1) Deniz kenarı ve kum sahili olacak,deniz aşırı dalgalı yada soğuk olmayacak.
2) Gri su atık için hattı olacak. Bize kova kova gri su taşıtmayacak.
3) 24 saat yeterli miktarda sıcak duş olacak.WC yeterli ve temiz olacak , Kaset atık sahası düzgün olacak kullanışlı olacak.
4) Mümkünse Öğlen Akşam yemek yiyebileceğiniz Restaurantı olacak.(Bu olursa 5*5 olur)
5) Kiraladığımız Karavan Park alanı en az 100 m2 mümkünse 200 m2 olacak Geniş ve ferah.
6) Mangal dumanı park alanına gelmeyecek.Yasak olursada problem değil.

Kamp dıṣı konaklama Wohnmobilin fıtratında var. :sweatsmile: Motokaravanla tatil geçirme Avrupa’da da böyle baṣladı Belediyelerin büyük bir kısmı geliṣmeyi yasaklarla önlemeye çalıṣtı. Bazı belediyeler de motokaravanlara konaklayabilecekleri yerler gösterdi. Netice olarak yasaklayan değil karavanpark açan belediyelerin esnafı kazandı. Bu süre 10-15 yıl yürdü.

Ṣimdi her taraf karavan park dolu. WC’yi hergün boṣaltmak mümkün.

Biz karavancıların yapabilceği en önemli ṣey kaldığımız yerlerdeki esnaftan alıṣveriṣ yapmak, çevreyi rahatsız etmemeye çaba göstermek.

Avrupa’da karavancıların gezi anılarında artık kamp dıṣı konaklama, ıskandinavya, Türkiye birazda Yunanistan gezilerinde görülür.

Alman Wohnmobil forumda son Türkiye gezisi:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=f69EGrth_tw

.
Gerçi burada öyle bir kamping var Ahmet bey ama size biraz uzak.
Bir de deniz yerine maalesef böyle bir yüzme havuzuyla idare etmeniz gerekecek.
Birkaç sene evvel ACSI kartımızla yan sezonlarda 2 kere 18 € ya kalmıştık.
Artık şimdi 20 € olmuş. Katlanmak lazım. ;)

Son düzenleme:

.
Gerçi burada öyle bir kamping var Ahmet bey ama size biraz uzak.
Bir de deniz yerine maalesef böyle bir yüzme havuzuyla idare etmeniz gerekecek.
Birkaç sene evvel ACSI kartımızla yan sezonlarda 2 kere 18 € ya kalmıştık.
Artık şimdi 20 € olmuş. Katlanmak lazım. ;)
Mesut Bey,
Devlet Uzun vadeli düşük faizli Karavan PARK yapmamız için uygun arazi v.s. Destek kredisi verirse. Bizde yaparız her sektör destek ile büyür. Türkiye gelişmemek için ayak direyen bir ülke. Alışlkanlıklarımızı değiştirmekten pek hoşlanmıyoruz. Desteği alan hep işin 3 kağıtında olduğu için. Gelişim hızı sıfıra yakın.

Ben öz eleştiri yapacağım tamamen tembel otel müşterisiyimdir.
Karavanlara küçüklükten özenir ama ne zor olduğunu tahmin ederek yanaşmazdım.

Gittim Ev alıncak paraya karavan aldım pişmanmıyım hayır. Nedeni aşağıda.

Bu arada Ev fiyatı 5 e katladı. Karavan 2 ye.

Kamp dıṣı konaklama Wohnmobilin fıtratında var. :sweatsmile: Motokaravanla tatil geçirme Avrupa’da da böyle baṣladı Belediyelerin büyük bir kısmı geliṣmeyi yasaklarla önlemeye çalıṣtı. Bazı belediyeler de motokaravanlara konaklayabilecekleri yerler gösterdi. Netice olarak yasaklayan değil karavanpark açan belediyelerin esnafı kazandı. Bu süre 10-15 yıl yürdü.

Ṣimdi her taraf karavan park dolu. WC’yi hergün boṣaltmak mümkün.

Biz karavancıların yapabilceği en önemli ṣey kaldığımız yerlerdeki esnaftan alıṣveriṣ yapmak, çevreyi rahatsız etmemeye çaba göstermek.

Avrupa’da karavancıların gezi anılarında artık kamp dıṣı konaklama, ıskandinavya, Türkiye birazda Yunanistan gezilerinde görülür.

Alman Wohnmobil forumda son Türkiye gezisi:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=f69EGrth_tw
@Doğrucu Davut abimiz kızmasın araya gireyim :smiley:

Konu dışı ama,

Videoyu biraz izledim. Sınırdan geçerken ilk gördükleri şehirde teknolojiden mahrum bir bölge bekliyorlarmış sanki...

Silah seslerinden bahsetmişler. Gerçi kendi de bahsediyor yaban domuzlarının bahçeye girmemesi için diye açıklama yapmışlar sanırım. Bazı tarla/bahçelerde domuzların gelip bahçeye zarar vermemesi için bildiğimiz piknik tüpü benzeri bir aletle arada bir patlama sesi de gelebilir. Bu normal.

Dipnot.Silah sesleri ,dağın başında, yaylada kafası iyi genç primatların, sosyalleşmesi sırasında kızgınlık döneminde olanların silah sıkmaları da karşılaşabilir bir durum olabilir :smiley:

Konuya dönersek, herkes az çok yerel yönetimlere CİMER vasıtasıyla en azından basit WC boşaltım istasyonları yapmaları için başvuru yaparsak belki bir anlam kazanabilir.

Uzun süreli kamplar için 1000 Euroluk kompost tuvalet nasıldır, süreli kullanımlar için kullanan var mı sormak gerek.

Örnek bir video gençlerden geliyor;

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4n431TgXWWA

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut abimiz kızmasın araya gireyim :smiley:

Konu dışı ama,

Videoyu biraz izledim. Sınırdan geçerken ilk gördükleri şehirde teknolojiden mahrum bir bölge bekliyorlarmış sanki...

Silah seslerinden bahsetmişler. Gerçi kendi de bahsediyor yaban domuzlarının bahçeye girmemesi için diye açıklama yapmışlar sanırım. Bazı tarla/bahçelerde domuzların gelip bahçeye zarar vermemesi için bildiğimiz piknik tüpü benzeri bir aletle arada bir patlama sesi de gelebilir. Bu normal.

Dipnot.Silah sesleri ,dağın başında, yaylada kafası iyi genç primatların, sosyalleşmesi sırasında kızgınlık döneminde olanların silah sıkmaları da karşılaşabilir bir durum olabilir :smiley:

Konuya dönersek, herkes az çok yerel yönetimlere CİMER vasıtasıyla en azından basit WC boşaltım istasyonları yapmaları için başvuru yaparsak belki bir anlam kazanabilir.

Uzun süreli kamplar için 1000 Euroluk kompost tuvalet nasıldır, süreli kullanımlar için kullanan var mı sormak gerek.

Örnek bir video gençlerden geliyor;

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4n431TgXWWA

CIMER iyi fikir. Belki Cimer üzerinden kamping ve karavan parklar konusunda da belediyelere ulaṣılabilir.

Yabancı karavancıların çok sayıda Türkiye gezi anılarını okudum ve video seyrettim. Genellikle kamp dıṣı konaklamayı tercih ederler. Anılarda, wc boṣaltma genellikle bahsedilmeyen konular. Wc boṣaltacak yerlerin, çevre temizliği bakımından mutlaka yapılması gerekir. Cimer’e binlerce kiṣi baṣvurduğunda etkisi olabilir.

.
Kompost tuvaletin su kullanmaması avantaj ama ender boşaltıldığı sadece katı atıklar için doğru. 2 kişi için idrar bidonu en geç iki günde bir boşaltılmalı. Ekstra depo yapımı ise fazladan iş çıkartıyor. Üstelik havalandırma borusu için de karavanı delmek gerekmekte. Ücretlerinin de abartılı olduğunu yazmam gereksiz.

Dördüncü çözümdeki yoğurt kabı ise iki kişiye kurutulmuş çimenle kullanıldığında iki gün yetmekte, hem de koku yapmadan. Çimen hem bakterilerin üremesini kolaylaştıran sıvıyı emiyor hem de içindeki “fenol”, kokuyu hemen nötralize etmekte.
Denedim, ada çayına bile gerek yok.

Kompost tuvalete verilecek parayla deponun kaç kere dolacağını hesap etmek lazım. Böylelikle iki tuvalete beraberce sahip olmak da cabası..

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut Karavanımız ile uzak km. henüz yapmadık. Ama takip ettiğimiz kadarı ile karavan ile tatil yapanlarda sıkıntı fazla. Bilindiği üzere bu coğrafyada şehirleşme berbat ve talan üzerine bir geçmişe sahip. Yerel yönetimlerin dertleri o kadar fazla ki karavancılar için basit çözümler dahi gerçekleşmiyor. Diğer taraftan karavancılar kendilerine oy verecek yerel halk olmadığı için pek de işlerine gelmiyor. Cografya karavancılarını memnun edemeyeceklerini de iyi biliyorlar.
Bu karavancılar denize sıfır ve ücretsiz yer arayışında ayrıca kurallara sahip bir alanda istemiyorlar.
Yaşadığınız yerlerdeki karavan park alanlarının benzerleri burada olsa ( 5 / 6 araçlık, kısa süreli ve yayılmanın olmayacağı ve ücretsiz) alanlardaki pislik ve tartışmalar her akşam medyada konu olur. Samsun karavan park da giriş yaptığımızda gün sınırlaması yoktu ve burayı aksam mekanı olarak ele geçirmiş dört karavan vardı. Sonuçta asgari ücret ile çalışan bir görevli ile çözüm bulmak oldukça kolay oluyor. Ayrıca Avrupa yerleşimlerindeki gibi nispeten küçük ve kontrol edilebilir karavan parkları burada çözüm olamaz. Burada beklenti farklı. Kimse park alanına aracını koyup yürüyerek yada toplu taşıma ile denize gitmek yada gezmek istemiyor.
Kişisel olarak ben böyle bir gelişmenin olacağına inanmıyorum ve yaşımız itibarı ile zaman kaybederek bu sorunlarla gezmek istemiyorum.
Gecen hafta bahçemizde bizi ziyaret eden dostlarımız ( 58 günlük tur sonunda ) ve şu an ege de yollarda olan arkadaşım ( Benzer geziler yapıyoruz) hiçbir sorun ile karşılasmadıklarını anlatıyorlar.
Sizde daha önceki deneyimlerinizde sorun yaşamadıysanız aynısı olacaktır. Sıkıntı anında , Aleksandrapouli ve huzur çok uzak da değil.
Gezi kısmı olmasada karavanlar ve yaşam için yakında patlayacak daha büyük tehlikeler de var .

Küresel yeni dünyanın ortaya çıkardığı yeni çalışma şartları ve belirli kesimlerin maruz kalacağı işsizlik ve gelir kaybı sonucu oluşan batı kent yaşam modellerinin daha önce olduğu gibi sorunlu kopyaları bu cografyada hızla artacak.
Bunlardan bir tanesi de karavan gecekonduculuğunun hızla ve büyüyen bir sorun olarak yerini alması olacaktır.
Uzun süreli konaklayan, gezmeyen ve tatil amaçlı kullanımı olan karavanlar için çember her gün daralacak.
Kentlerde de karavan gettolarını görmeye alışmak gerekiyor. Yurt dışında yanlışlıkla bir kaçını gördüm.
Sonuc olarak coğrafya sıkıntılı bir sürecin daha başlarında.

@Akdeniz45 Fransa ile Türkiye yi karşılaştırma da Fransaya haksızlık olmuş 😂
Bu arada Zeytin ve Zeytinyağı üreticileri, Şarap üreticileri , gibi bir çok büyük meyve üreticisi küçük karavan park yerleri oluşturmaktan çok uzak.

🖐️🖐️🖐️

Bahsettiğiniz olayın benzerini bu gün Aydın güzelçamlıda şahit oldum.
Ağaçlık boş alana bazı karavanlar ve çadırlar konaklama yapmış, sahile yakın olan bölgedeki çimenlerin üzerinede onlarca çadır kurulmuştu.
Bir yığın zabıta ve güvenlik güçleri ;çadır ve kampcılara "yarın sabaha kadar alanları boşaltmaları" uyarısı yapıtı ve fotoları çekildi.

Akıllı belediye yönetimi olsa cüzi ücret karşılığında halkın yararına o alanları kamping alt yapısı ile hizmete sunsa ;hem belediye hemde çevre esnaf ciddi kazançlar sağlayacaktı.
"yaassah hemşerim"le çözmek kolaycılığında düşmeden çalışan ve bu hizmeti veren bir kaç belediyeyi de kutlamak gerekir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR