Jeep Marka Araçlarımıza Hangi LPG Kitini Takalım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serdaragdas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,734

Jeep Marka Aracınızda Hangi Marka LPG sıralı veya sırasız gaz sistemi var?

• ATİKER

Kullanılan: 26 20.6%
  • TARTARİNİ

Kullanılan: 11 8.7%
  • BRC

Kullanılan: 30 23.8%
  • VOLTRAN

Kullanılan: 1 0.8%
  • LAVATO

Kullanılan: 10 7.9%
  • ALDESA

Kullanılan: 2 1.6%
  • MİLANO

Kullanılan: 6 4.8%
  • MİMGAS

Kullanılan: 0 0.0%
  • FEMA

• LANDİ RENZO

Kullanılan: 5 4.0%
  • BAYKAN

• HEDEF

• EKOGAZ

Kullanılan: 2 1.6%
  • COLLİNA

• STEFANELLİ

• NLP

• KME

Kullanılan: 4 3.2%
  • TELEFLEX

• ROMANO

• PRİNS

Kullanılan: 27 21.4%
  • DİĞER (Mesajınızda markayı belirtirmisiniz)

Kullanılan: 4 3.2%

• Kullanılan toplam oy
    126

Etiketler
Ynt: Jeep Marka Araçlarımıza Hangi LPG Kitini Takalım?

alpaslanepli' Alıntı:
Benim chereokee de o zamanlar sıralı sistem henüz çıkmadığı için eski sistem var bende sıralıya geçmek istediğimden kendimce bir araştırma yaptım. Sonuç olarak hangi marka dan ziyade hangi usta takacak sorusu bu sıralı sistemlerde çok önemli bir husus. brc,tartarini,lavoto gibi markalar aşağı yukarı eş değer.. ama uzman ekip dersen ben 2a mühendislik bu konuda diğerlerini geride bırakmış gibi geldi bana yaklaşık 2000 lira civarında şu sıralar.. Ben kararımı BRC den yana kullandım(henüz taktırmamakla birlikte) Bu arada hiç sıralı takılı chereokee ye binmediğim için mukayese yapamam tabiki ama bu eski sistemle sorun yaşamıyorum ilginçtir ki asıl benzine geçince sorun yaşıyorum aracım benzinde ufak teklemeler yapıyor..

Klasik sistemde 100 km.'de kaç litre tüketiyorsunuz XJ ile? (ş. içi,ş. dışı) Veyahut kuruş değeri?

LPG taktırıp da memnun olanlara "sağlık ve mutlulukla, güle güle kullanın !" temennilerimi ileteyim öncelikle.
Ben de yılın sonuna doğru, bir mani olmazsa, 2006 model ve üstü, 40.000km ve altında, temiz, sorunsuz, hasarsız, kazasız, gönlüme göre 2. el bir Grand Vitara bulursam alacağım. Benzinli alırsam da LPG kiti taktırmayı düşünüyorum. Şu an kullandığım 2004 model Civic'e de PRINS-VSI marka LPG kiti taktırdım. Takılalı 4,5 ay oldu, şu ana kadar ekonomi ve performansından çok memnunum MAŞALLAH (nazar değmez İNŞALLAH :smiley: )! Kısmet olursa alacağım Grand Vitara'ya da tercihen PRINS-VSI veya TELEFLEX-GSI taktırmayı düşünüyorum.

Hollanda DODGE, CHRYSELER ve JEEP (Grand Cherokee)'nin 1990'dan beri araçlarında LPG sistemi olarak PRINS'i tercih ettikleri ve
2002-2004 arasında 350 aracına PRINS-VSI takıldığını bildiren referans mektubu:
Okumak için BURAYA veya resmin üzerine TIKLAYINIZ !

orsa' Alıntı:
Klasik sistemde 100 km.'de kaç litre tüketiyorsunuz XJ ile? (ş. içi,ş. dışı) Veyahut kuruş değeri?
litre hesabı değilde fulleyip km. yi sıfırlayıp bittikçe hesaplıyorum. şehir içi 400 kuruş civarındayım bazen 380 iniyor bazen 420 oluyor.(istanbul trafiği) şehirdışı 310 330 arası tüketimim var. Ama basmaya gelmiyor En son Bursa'dan geçen hafta biraz basıp geldim 360 kuruş ortalama verdi.

alpaslanepli' Alıntı:
litre hesabı değilde fulleyip km. yi sıfırlayıp bittikçe hesaplıyorum. şehir içi 400 kuruş civarındayım bazen 380 iniyor bazen 420 oluyor.(istanbul trafiği) şehirdışı 310 330 arası tüketimim var. Ama basmaya gelmiyor En son Bursa'dan geçen hafta biraz basıp geldim 360 kuruş ortalama verdi.
Bu bahsettiğiniz ölçümlerde gazın 1lt'si ne kadardı?

1.5 yıllık Prins var benim 95 GC V8 5.2' de (125000 km).
100 km' de 24 25 lt civarı gaz yakar. Ama basıyorum. Şehir içinde de pek sakin değilim. Sık sık Ankara Konya yolunda ortalamamda 140'ın altına inmiyorum. Araca yeni bakım yaptırdım, arıza yokken km.' si geldi diye ateşleme kablolarını, distirbitör kapağını, tevzi makarasıni ve hava filtresini değiştirdim. Üstünden çıkanlar Mopar ve iyi durumda. İsteyen olursa anlaşırız. Benzindede ölçmüştüm. Oda 25 lt.' idi 100 km.'de.

Yakışı yazan arkadaşlar 100 km' deki litre' yi veremiyorlarsa, ölçümdeki lpg' nin litre fiyatını kesin yazsın. Şimdi gaz 1.65 max. Ankara' da. Gölbaşını geç 1.74 altına düşmüyor fiyatı. Bir ay önce bi ara burada 1.28tl idi. Makasta ve Konya' da 1.76tl'di aynı anda. Çok oynuyor....

Ve...

Lütfen hava atıp, kendinizi tatmin etmek için düşük, yalan rakamlar yazmayın. Sonra kafaya takıp, saatler harcıyor, sanayii ile papaz oluyor insanlar. Günahtır....
Sözüm Meclisten Dışarı.........

Favori 1: Prins ( Pahalı, sessiz, kaliteli, Araca değer katar )
Favori 2: Brc ( Az yakıyormuş, servisi çok, prins kadar olmasada kaliteli, tıkırtı var )
Favori 3: Atiker ( Yerli, iş görür, çok tıkırtılı, prim yaptırmaz )

Alfonse' Alıntı:
1.5 yıllık Prins var benim 95 GC V8 5.2' de (125000 km).
100 km' de 24 25 lt civarı gaz yakar. Ama basıyorum. Şehir içinde de pek sakin değilim. Sık sık Ankara Konya yolunda ortalamamda 140'ın altına inmiyorum. Araca yeni bakım yaptırdım, arıza yokken km.' si geldi diye ateşleme kablolarını, distirbitör kapağını, tevzi makarasıni ve hava filtresini değiştirdim. Üstünden çıkanlar Mopar ve iyi durumda. İsteyen olursa anlaşırız. Benzindede ölçmüştüm. Oda 25 lt.' idi 100 km.'de.

Yakışı yazan arkadaşlar 100 km' deki litre' yi veremiyorlarsa, ölçümdeki lpg' nin litre fiyatını kesin yazsın. Şimdi gaz 1.65 max. Ankara' da. Gölbaşını geç 1.74 altına düşmüyor fiyatı. Bir ay önce bi ara burada 1.28tl idi. Makasta ve Konya' da 1.76tl'di aynı anda. Çok oynuyor....

Ve...

Lütfen hava atıp, kendinizi tatmin etmek için düşük, yalan rakamlar yazmayın. Sonra kafaya takıp, saatler harcıyor, sanayii ile papaz oluyor insanlar. Günahtır....
Sözüm Meclisten Dışarı.........

Favori 1: Prins ( Pahalı, sessiz, kaliteli, Araca değer katar )
Favori 2: Brc ( Az yakıyormuş, servisi çok, prins kadar olmasada kaliteli, tıkırtı var )
Favori 3: Atiker ( Yerli, iş görür, çok tıkırtılı, prim yaptırmaz )
verdiğiniz verilerde sizinkide benim 93 zj kadar yakıyor. Demek ki benimkisininde yakışı normal.. eski sistem bu arada benimkisi sıralı değil. Bu düşük yakıyor demekle nasıl hava atılıyor onuda anlamadım. Araçlarımız özelse ve herkes binemiyorsa tek sebebi yakıt tüketimi bence. Yoksa palio ve clio gibi arabalara verilen parayla alınabiliyor. Yaksın aslanım benim..

ben bu arada lpgnin markasıyla , aracım yakıt sarfiyatı arasında belirgin bir ilişki olduguna inanmıyorum. Gözlemlerinden dolayı böyle söylüyorum . zaten lpg firmalarıda bu konu üzerinde iddaalı degiller anladıgım kadarıyla. Fakat farklı düşünen veya gerçekten bilen bir arkadaşımız varsa bizi aydınlatmasını isterim saygılarla...

son ve net istatistik !!! dün yoldan geldim ortalama süratim 100- 130 km idi 630 km de 180 liralık LPG yaktım sitemimde sıralı atiker marka ortalama kmde 285 lira yakmışım hesap ortada..

Bende
alpaslanepli' Alıntı:
Bu düşük yakıyor demekle nasıl hava atılıyor onuda anlamadım.
İlanlara bakın. Herkes aracının az yakmasıyla övünüyor resmen. Türkiyede ağzı olan konuşur ve garip gurup kompleksleri var. Hele bide araca talipseniz, görüşürseniz o insanlarla veya aynı araçtan biriyle otoparkta sohbete girerseniz çıldırıyor insan. Aynı araç, aynı şartlarda nasıl az yakar, ben şaşıyorum.

ophtha' Alıntı:
ben bu arada lpgnin markasıyla , aracım yakıt sarfiyatı arasında belirgin bir ilişki olduguna inanmıyorum. Gözlemlerinden dolayı böyle söylüyorum . zaten lpg firmalarıda bu konu üzerinde iddaalı degiller anladıgım kadarıyla.
Haklısınız. Teknik olarak mümkün değil. Firmalarda bu konuda rekabet içinde değil ama, ahhhhhh bizim yurdumuzun insanı. 2008 aralıkta semtimde, hemde kültürlü birisi, biraz ukalaydı, 96 v8 5.2 GC' sine talip olmuştum. O zamanlar gaz Ankara' da 1.34 felandı, Brc varmış makinasında. İddaya girmeye kalktı benimle. 25 kuruş yakıyomuş arabası. Piyasada millet markayla az yakar felan diyince, bende ortama ayak uydurup yazdım brc için. bi kişden daha duymuştum. Yosa dikkat ederseniz mişli zaman kullanmışım. Yoksa teknik olarak mümkün değil....

ates' Alıntı:
son ve net istatistik !!! dün yoldan geldim ortalama süratim 100- 130 km idi 630 km de 180 liralık LPG yaktım sitemimde sıralı atiker marka ortalama kmde 285 lira yakmışım hesap ortada..
Doğru söylüyorsunuzda, inanamıyorum. Ben daha az yakar benim makine diye umud etmiştim. Elli kere konuştum prinsi takan gazcıyla. Herşey normal diyor. 3 kere felan programını kontrol ettiler. Gaz basıncını ayarlayabiliyorlar programda. Galiba mili saniyedeki atım sayısı basınç dedikleri. Motorumdan, aktarmamda eminim. Benimki fazlamı o zaman. NEDEN? Bazı gazcılarda ve aynı dükkanın patronuda sıralı ayarlanamaz diyor. İşçi farklı patron ayrı konuşuyo. Adamlar benden, bende adamlardan sıkıldım.
Bu işin doğrusunu, programla farklı bi ayar yapılabiliyomu yapılamıyomu? Birisi allah aşkına öğrensin şu işin doğrusunu. Deli olcam ben bu ülkede. Eline anahtar alan usta.... Ağzı olan herkeste başka bişey söylüyor.....
Benim derdim az yakması değil. Terlemekten korksaydım hamama girmezdim, kirlenmektede çekinmediğim için sanayiden çıkmam. Benim titizliğim makinemin ve üzerinedki ekipmanlarının sağlıklı olup olmadığı. Bu benim için çok önemli. Şimdi siz 28 kuruş diyorsunuz, ben aracım hasta zannediyorum. Buji yeni: 8000 km. Subaplar zaten ayar felan istemiyorki sıkı olsun gevşek olsun. Araç Orjinal 125000 km'de. Km' si hem az hemde yaşına göre yılda 9000i geçmemiş. Çok temiz gören bayılıyor. Her biyerindeki parçalar fabrika çıkışı. Benzin filtreside yeni değişmiş, kayıtlar var elimde + söktüm baktım, tertemiz. Zaten gaz konuşuyoruz, gaz filtreleride yeni değişti, ama benzindede litre bazında aynı yakıyor. Biri diyo litre bazında az yakar, biri diyo gazda daha az litre yakar. Çoğu yerine anahtar değmemiş. Baskı balatası iyi. Lastiklerde bi aşırılık yok. Bridgestone AT. Orjinal ebadında 235/75 15. E daha ne. Anlamadım..... Ben başka prinsçiye gidip kafalarını şişiricem adamların. Anlaşıldı.
Tekrar ediyorum, bilen biri, sanayide esnaf olan, gazcı felan usta ayarında biri bilgi versin, veya öğrenip yazsın bize lütfen.

Size sağlıklı bilgi verebilecek bir yerin (Honda Civic arcıma PRINS-VSI montajı yapılan yerin) MSN adresini yazayım. MSN'den sorabilirsiniz. İYİEL OTOMOTİV - DİZEL POMPA: BOSCH Car & Diesel Service.
Yıllardır otomotiv servis sektöründe olan, makine ve inşaat mühendisi 2 kardeşin sahibi olduğu, makine mühendisi olanın sürekli servisde otomobillerin başında bulunduğu, işinin ehli, adı gibi İYİEL bir servisdir.
web adresi: http://ihsaniyiel.com/page3.php
MSN adresi: dizelpompa@tnn.net

BRAVEHEART' Alıntı:
Size sağlıklı bilgi verebilecek bir yerin (Honda Civic arcıma PRINS-VSI montajı yapılan yerin) MSN adresini yazayım. MSN'den sorabilirsiniz. İYİEL OTOMOTİV - DİZEL POMPA: BOSCH Car & Diesel Service.
Yıllardır otomotiv servis sektöründe olan, makine ve inşaat mühendisi 2 kardeşin sahibi olduğu, makine mühendisi olanın sürekli servisde otomobillerin başında bulunduğu, işinin ehli, adı gibi İYİEL bir servisdir.
web adresi: http://ihsaniyiel.com/page3.php
MSN adresi: dizelpompa@tnn.net
Teşekkür ederim, Arıcam, ama aracımı götürüp göstermek isterim, Hatay' dalar ama galiba. Afaki bilgi vermezler sanırsam....
Arkadaşlar, başka ilgilenecek var mı?

alp ben en başta senin kafandaki çelişkilerini çok araştırmıştım sonuç değişmiyor , benim yaptığım yol istanbul -kartalkaya 'zirve' gidiş geliş ve dönüşte gaz bitene kadar istanbulda yaptığım yoldur rota olarak. istanbul içi yakıt ortalamamda aşşağı yukarı 370 lira falan kmde, yani 50 liralık lpg ile 135 km falan gidiyorum şehir içi ve aracımıda pek sakin kullanmam açıkçası :D

ben birçok araba kullandım en rahat brc lovat beyendim ama lovatanın parcaları heryerde bulunuyo tartarinin parça sorunu var tavsiye etmem şimdiki arabamda lovata var çok memnunun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR