İkinci El Isıtıcılar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,295

Etiketler
Ynt: İkinci El Isıtıcılar

Sanırım sıtretejim benim şimdilik şöyle olacak. Arabada çay yaperken hamam gibi olan sıcaklığı muafaza için
otururken daima çay içicez. ( Çeşitli meyve cayları v.s :smiley: )
Yatarkende uyku tulumu battaniye :D

En ucuz yolu bu.

Ferhat Beyin yanında da ben eperspacher çalıştırdım bayramda . İlk yanma sırasında ve tam yükte çalışma sırasında dizel ısıtıcı trumatiğe göre çok daha sesli idi. Ama ortam ısınınca ve düşük yükte çalışmaya devam ederken ses trumatikten daha da fazla olmasına rağmen rahatsız etmiyordu.
Insel bey, termostatın üzerine işaretler koyun. Genelde ilk başı 15 derece, son kısmı 35 derece gibidir. Ona göre 22-24 C arası bir yer ayarlayın, orada sabit tutun. Ben öyle bir yer tutturdum, problem olmuyor. İlk gece benim de cam biraz açıktı, sürekli tam yükte çalıştı. Sonra camı kapatınca normale döndü.

bartek' Alıntı:
Ferhat Beyin yanında da ben eperspacher çalıştırdım bayramda . İlk yanma sırasında ve tam yükte çalışma sırasında dizel ısıtıcı trumatiğe göre çok daha sesli idi. Ama ortam ısınınca ve düşük yükte çalışmaya devam ederken ses trumatikten daha da fazla olmasına rağmen rahatsız etmiyordu.
Insel bey, termostatın üzerine işaretler koyun. Genelde ilk başı 15 derece, son kısmı 35 derece gibidir. Ona göre 22-24 C arası bir yer ayarlayın, orada sabit tutun. Ben öyle bir yer tutturdum, problem olmuyor. İlk gece benim de cam biraz açıktı, sürekli tam yükte çalıştı. Sonra camı kapatınca normale döndü.

Bu iyi fikir. Tesekkurler.

yaybek' Alıntı:
Acaba benimde birgün bir ısıtıcım olacakmı ???

Yusuf senin yaşam akülerin kuvvetli. Neden elektrikli battaniye almıyorsun? Senin aküler 2 tanesini bile kaldırır. Sadece uyurken değil otururken bile altına koyabilirsin. Kullananlar çok memnun. Akşam yatmadan önce motoru 15-20 dakika çalıştırıp hem aküleri destekler hem de kaloriferle içeriyi ısıtırsın. Ondan sonra ısınmaya sabaha kadar battaniyelerle devam edersin.

Arkın Bey size de önerim çay demlerken arada kaynamış fazla suları cam şişelere koyup uyku tulumlarınızın içine koyun. Uyku tulumlarınız sıcacık olur. Yatarken cam şişeyi yanınıza alamazsınız çünkü sizi yakar. Önerim su sızdırmayan bir termosa kaynar su koyun ve yanınıza alın (uyku tulumunun içine). Isıyı daha az olarak (yakmadan) ve uzun zamanda yayar.

Tabii bu çözümler ısıtıcı alana kadar ki geçici çözümlerdir.

Hakan abi verdiğiniz fikir gerçekten güzel çok teşekkürler olabilir tabi ama ben sıcağı seven biriyim oturdummu arabanın içinde montla oturmayayım isterim açayım sıcağı başka uğraşmayayım isterim bu sezon olmayacak gibi ama olsun seneye kısmetse.

4-5 sene önce, Erciyes Dağ'ı Kayak Merkez'in de, karlar arasında konaklamıştık. Gece webastomuz, akünün bitmesi sonucu iş görmez hale geldi.
Hakan Bey'in söz ettiği gibi, plastik su şişelerini kaynar suyla doldurup uyku tulumlarımızın içine koyduk. Bütün geceyi sorunsuzca üşümeden geçirdik.

Plastik su şişelerine kaynar su koymaktan çekinmeyin.İçi su dolu plastik şişe çıplak odun ateşi üzerinde dahi erimemekte.

Ben kesin karar verdim almaya.
Ya 600 e ikinciel alıcam. Yada yeni. Benim arabak ufak. Ne almalıyım iyice kafam karıştı.
Eber mi
truma mı almalıyım.
İkinciel sata beyne ve bujiye garanti vermiyoruz dedi. Beyin yanarsa elk oldugundan, buji ise kötü yakıttan garanti olmaz dedi. Sorun cıkmaz dedi . Sanırım 550 gibi takarlar. Tabi takılacak yerde önemli. Bu alet aküden kaç amp çeker birde o var. T3 te suan sadece tek akü var.

arkadaslar

komık olurum kuskusu ıle bu gune kadar yazmadıgım bır dusuncem var . belkı daha gelıstırebılecek profosyonel arkadaslarımız gelıstırebılırler.
şoyle kı: daha oncekı denemelerımde ısıya duyarlı rezıstans tellerı (030mıkron) ıle 10-15 cm boyunda uzerıne 12 volt verdıgımde akkor halıne gelıyor(aynen 220 nolt da oldugu gbı) telın boyunu uzatınca etkı kaybnoluyor . Ben de aynı kaynaktan aynı uzunlukta rezıstans tellerını bır kac tanesını paralel baglantı yaparak hepsını aynı anda akkor halıne getırmeyı basardım. Bu sayıyı daha arttırarak daha fazla ısı elde edebılmeyı umuyorum . bu ısıyı da fan motor yardımı ıle yaymayı dusunuyorum. burada tek bılmedıgım akunun ne kadar harcama yapacagıı . tabı kı bunun harıcınde daha yuksek gucte aku temın edecegım ve harcadıgımı jenerator yardımı veya otonun calıstıgı zamanlarda doldurmayı dusunuyorum.

Corum kalorifere bir su tankı ileve edilse, tankdaki su 12v araç çay kahve makinası rezistansı ile ısıtılırsa, birde devir daim motoru ile suyun devri sağlanırsa araç motoruna ihtiyaç duymadan kalorifer çalışabilir, 12v çaydanlık rezistansı ve 12v devir daim motoru muhtemelen 4-5 amp/saat enerji tüketir, bir gecede 10 saat çalışsa 50 amp enerji tüketir, buda karavan için çok sorun olmaz diye düşünüyorum, nası olsa sabah araç çalıştırılarak akülerin şarzı tamamlanabilir...

Atılla bey.
su ısıtmayı butangaz ıle ısıtılması (aracın dısında) daha sonra da sızın sundugunuz sıstem uygulanamazmı.

Suyu serpantinli bir boruyla aracın dışına çıkarıp tüple ısıtılabilir, ama rüzgarlı veya yağmurlu bir gecede bu yöntem işe yaramaz, ayrıca serpantini sürekli söküp takmak lazım, herseferinde su boşa akar, bu yöntem uygun bir yöntem deyil...

arac altına yapılacak bır bolum ıcerısınde , kalorufer kazanı sıstemı benzerı bır depolama bolumunden santruj jardımı ıle devır edılerek sıstemı beslemek ve yanmayı ve sondurmeyı bır elekronık cakmak yardımı ıle zengılestırebılmek mumkun olsa . ne dersınız. (uc sıstem dolabımdakı sıstemden esınlendım).

Bu ve baska forumlarda cok yazdim. Vebasto tipli isiticilarin ikinci eli olmaz. Cok gordum alanlari. Arakadasiniz veya tanidiginiz degilse kesinlikle tuccarlardan tircilardan almayin. Cope atarsiniz.

her ihtimali hesaplayarak kışın konaklamalarda sıcak su torbalarını arabada bulundurmakda fayda var arkadaşlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR