Webasto'yu Doğru Ayarlamak ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan muerden52 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 910

muerden52

Yeni Üye
Webesten marka webasto aldım. Bir kaç gece denedim. Otomatik kapanma özelliğini açtım. Bu özelliği açmadan ustündeki dereceyi arttırıp azaltmanın hiçbir anlamı olmadığını geç farkettim. Denemelerim sonunda en idealinin 28 derece olarak tespit ettim. 28 dereceye gelince otomatik kapanıyor. 5 derece aşağı düşünce tekrar çalısıyor. Pratikte herşey dogru gibi . Ama ya pişiyorum ya donuyorum. Ortam soğuduğu halde hemen devreye girmiyor. Girince bir anda ortalık ateş atıyor. Yanma ile donma arasında gidip geliyorum :smiley: birde gece beni uyandıracak kadar gürültü yapıyor. Havayı kurutup boğazımda burnumda hafif acı yapması ise ayrı bir sorun. Aracımda sıcak hava üfleyerek ısıtıyor ve çok konforlu oluyor. Ayar problemimi yasıyorum montajdanmı kaynaklı, havayı icerden değilndısardan mı aldırmalıyım... bilen veya benzer sorunlar yaşayan varmı?

Webesten marka webasto aldım. Bir kaç gece denedim. Otomatik kapanma özelliğini açtım. Bu özelliği açmadan ustündeki dereceyi arttırıp azaltmanın hiçbir anlamı olmadığını geç farkettim. Denemelerim sonunda en idealinin 28 derece olarak tespit ettim. 28 dereceye gelince otomatik kapanıyor. 5 derece aşağı düşünce tekrar çalısıyor. Pratikte herşey dogru gibi . Ama ya pişiyorum ya donuyorum. Ortam soğuduğu halde hemen devreye girmiyor. Girince bir anda ortalık ateş atıyor. Yanma ile donma arasında gidip geliyorum :smiley: birde gece beni uyandıracak kadar gürültü yapıyor. Havayı kurutup boğazımda burnumda hafif acı yapması ise ayrı bir sorun. Aracımda sıcak hava üfleyerek ısıtıyor ve çok konforlu oluyor. Ayar problemimi yasıyorum montajdanmı kaynaklı, havayı icerden değilndısardan mı aldırmalıyım... bilen veya benzer sorunlar yaşayan varmı?
Daha hassas bir oda termostatı takarak konforunuzu arttırabilirsiniz. 15-20 dolar civarındadır. Timer özelliği de olur genelde. Bağlarsanız, kendisini sürekli devrede bırakın. Termostat kapatıp açsın. Bu durumda da çok sık dur kalk yapabilir. Sesten rahatsız da olabilirsiniz.

Hava kuruluğu için ısıtıcı yanına bir bardak su koyun. Bir nebze faydası olur.

Aslında araçlardaki gibi hiç durmadan düşük ısıda çalışsa hem ses sorunu he. Yanma hem donma tüm sorunlar olmayacak gibi ama öyle bir ayar bulamadım. Çalışınca Allah ne verdiyse son gaz bingürültü yakıyor. Birde hava alma yeri içeride. Genel talvsiyede iceride olması yönünde. Ama dışarıdan hava aldıran varmı? Tecrübesi olanlar yazsa, webasto kullanıp ben mutluyum şu şekilde yapıyorum diyen biri çıksa ögrensek nasıl başarıyor. Kuruluk icin hava çıkısına keceli 1 litre su deposu olan özel bi aparat yapacağım. Surekli keçeyi kurutacak. Bu şekilde nem sorununu çözebileceğimi düşünüyorum.

Aslında araçlardaki gibi hiç durmadan düşük ısıda çalışsa hem ses sorunu he. Yanma hem donma tüm sorunlar olmayacak gibi ama öyle bir ayar bulamadım. Çalışınca Allah ne verdiyse son gaz bingürültü yakıyor. Birde hava alma yeri içeride. Genel talvsiyede iceride olması yönünde. Ama dışarıdan hava aldıran varmı? Tecrübesi olanlar yazsa, webasto kullanıp ben mutluyum şu şekilde yapıyorum diyen biri çıksa ögrensek nasıl başarıyor. Kuruluk icin hava çıkısına keceli 1 litre su deposu olan özel bi aparat yapacağım. Surekli keçeyi kurutacak. Bu şekilde nem sorununu çözebileceğimi düşünüyorum.
Kademeli motorun olması lazım cihazda. Motor devrine göre de yakıt miktarını ayarlaması lazım. Orijinal webasto veya Eberspächer cihazlarda oluyor fan ve yakıcı kademe ayarı. İstenen sıcaklıkta tutuyor. Bu konforu sağlamak için maliyet artıyor haliyle, kademeli motor pahalı, oransal veya kademeli yakıcı pahalı. Bunun kontrol paneli extra. Kısacası ne kadar ekmek, o kadar köfte.

Dışardan emiş yapabilirsiniz. Ama içerde bir süre sonra pozitif basınç oluşur. Hava debisi kadar da egzost yapmanız yani dışarı hava atmanız gerekir. Bir menfez ile bunu sağlayabilirsiniz. Tabi soğuk havalarda hem ısı ihtiyacınızın, dolayısı ile yakıt sarfiyatının da artacağını bilin. Ayrıca kapasite yetmezliği de olabilir. Ayarlanabilir bir dış hava menfezi ile karavan içine taze hava girişi sağlayabilirsiniz. Bu menfez girişine ceketlerde kullanılan vatka telası koyarak filtre de yapabilirsiniz. Karşı istikamette de benzer bir menfez ile doğal havalandırma sağlamanız mümkün.

Keçe ve su deposu işinizi görecektir. Ortama taze hava girerse zaten hava şartlandırması doğal olarak yapılmış olur. 1 insan için saatlik taze hava ihtiyacı 20-30 m3 tavsiye edilir. Tabi karavanınızın toplam hacmi 10 m3 düşünürsek, bu 2 kişinin yaşadığı bir mahalde ortalama 5-6 değişim demek. Zaten nemlendirme gerek kalmaz. Webasto hava debisine bakın. Kaç m3 veriyor. Fazla değilse %100 dış hava ile çalışmasında yakıt sarfı dışında mahsuru yok. Yalnız egzost menfezi unutmayın. Ya da bir heiki veya camı aralık bırakın.

28 derece çok fazla değilmi??
ideali en fazla 23- 24 dereceyi geçmemeli.

Ayrıca cihazının aşağıya verdiğim linkteki gibiyse fan devir ayarı yapılıyor.
Panel ayarı için videonun 06:20 den itibaren izleyebilirsiniz.

Maks 23-24 ideal bence de. Hava emişi içerden olsun, hazır sıcak hava : ).

Ancak ufak bir menfezden ya da minik bir cam aralığından açık bırakalırsa içeride nem ve dolasıyla su damlacıkları da olmaz.

Ses için yapabilecek bir şe yok. Fan sesi zaten doğal çalışması. Ancak saniye başı mazot pompasının çık çık sesi alışması zor olabilir. Dizel ısıtıcının bulunduğu noktaya ses izolasyonu sağlayan malzemeler koyduklarını söyleyenler var.

28 derece çok fazla değilmi??
ideali en fazla 23- 24 dereceyi geçmemeli.

Ayrıca cihazının aşağıya verdiğim linkteki gibiyse fan devir ayarı yapılıyor.
Panel ayarı için videonun 06:20 den itibaren izleyebilirsiniz.
Sorunu Çözdüm.

Webesten teknik servisine bakan Oktay beyi aradım, çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ederim.

öncelikle otomatik açma-kapatmayı , aktif ettiğinde "fan yada ısı ayarı" yapılamıyor. Örneğin 25 dereceye ayarladın. 25 oluncaya kadar en yüksek hız olan kademe 10 'da çalışıyor ve 25'e ulaşınca otomatik kapanıyor. Karavandaki sıcaklık 5 derece aşağıya düşünce, otomatik tekrar çalışıyor. Ancak ısı sensörü çok iyi olmadığından ve fan son hızda (10) çalıştığından bu mod bana göre faydasız. içerisi 18-17 derecelere düşmeden devreye girmiyor. Devreye girdiğinde büyük bir gürültü ve coşkuyla çalışıp beni uyandırıyor, 5 dakikada içerisi aşırı ısınıyor. Hava kuruyor boğazı açıtıyor, 28-29 olmadan devreden çıkmıyor. yarım saatte bir 10 derece ısı farkı ile sabahlıyorsun. Çok kötü bir deneyimdi..

Fan hızını değiştirebilmek için otomatik açma kapamayı devre dışı bırakmamız gerekiyormuş.

Otomatik açma kapamayı devre dışı bıraktım fan hızını 2 'ye düşürdüm. sabaha kadar hiç durmadan çalıştı. Tüm sorunlar kendiliğinden çözüldü.

Ortam bir anda ısınıp bir anda soğumadı. Hep aynı sıcaklık gayet konforlu geldi. En önemlisi bir anda hızla ısınıp soğumadığı için yoğuşma olmadı! En büyük sorun kuru havaydı. Başlangıçta yavaşça ısınıp, Karavanın içinde ısı sabit kaldığı için camlar ve karavanın plastik yüzeylerinde su damlacıkları oluşmadı hava kurumadı.

Tavsiyem otomatik açma kapamayı kesinlikle kullanmayın!!! Fan ayarını havanın soğukluğuna göre ayarlayıp sürekli açık tututun. Üstündeki ısı ayarı ise sadece sembolik. hiçbir fonksiyonu yok. Boşuna yukarı aşağı oynamayın :smiley: Herşey Fan ayarı ile yapılıyor. Webastoyu hiç kapatmayın. en konforlu seçenek bu gibi duruyor.

yine denedikçe tecrübelerimi buraya yazarım.

herkese iyi eğlenceler :smiley:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

SON KONULAR

Geri