En İyi Kokoreç Nerede Yenir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Aliço Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,951
Ynt: En İyi Kokoreç Nerede Yenir?

Arkadaşlar, kokoreç'in hasını Pangaltı'da İnci Sineması'nın karşı kaldırımında yiyebilirsiniz. Biz kokoreç'i daima sade yemeyi sevdiğimizden burada çok iyi yapıyorlar ve biz de sık sık gidiyoruz :smiley: Şampiyon'da kokoreç ne yazık ki damak tadımıza hiç uygun değil. Şimdi İzmir ve Ankara'dakileri denemek isteriz ;D

Etiketler

"En iyi kokoreç" diyebilmek için hangi tarz kokoreçten söz edildiğinin belirlenmesi gerekir. Dondurulmuş kokorecin tavada domates ve biber ile sotelenmesinden yapılanması mı, şişte pişirilip sonra tahtanın üzerinde ufak ufak doğranması ile olan mı, yoksa İzmir usulü denilen şişten direk alıp, 3-4 bıçak darbesiyle, iri kesim, dişe gelen parçalı mı? Bu arada Ankara ve İstanbul da yapılan kokorecin yapılmasında da fark olduğunu gördüm. İstanbul kokoreçleri, içine, şişin hemen üzerine iç yağı veya kuyruk yağı koyulup (hangisi, tam bilmiyorum) üzerine bağırsak daha tombul ve kısa sarılıyor. Ankara kokoreci ise daha dar ve uzun sarılıyor, yağı daha az oluyor. Şahsen ben İzmir usulü iri kıyım sevdiğim için (ama 7-8 bıçak darbesi daha iyi oluyor, biraz dişe gelmeli), İstanbul kokorecinde o yağları çok net görüyorum ama Ankara' da yağı o şekilde göremezsiniz. Eğer domates ve biberle tavada yapılan ise, evet Şampiyon ve Ankara da Profesör. Şampiyonda "klasik" derseniz domates ve bibersiz tavada pişirilmiş olarak da geliyor. Ankara'da kıtırda da tavada sade olarak çok güzel olur. Şahsen İzmir'de hiç yemedim ama İzmir usulünü sevdiğim için oradakileri seveceğimi tahmin ediyorum. İlk arkadaşın söz etmiş olduğu, Ankara İtfaiye meydanındaki Hacı bence de 1 numara. Dondurulmuş olmuyor, sabah aldıkları kokoreci öğleden önce fırında bekletip, öğleye doğru mangala alıyor, orada 20-30 dakika bekledikten sonra direk şişten alıp ekmek içinde 7-8 bıçak darbesiyle doğruyor ve sadece baharatlarıyla servis yapıyor, harika. Herkese Afiyet Olsun

Herkeze merhaba meslegim geregi tır sürücülügü yaptım uzum bi süre avrupa türkiyede bi çok yeri gezdim kim kokareçinde MÜPTELASIYIM ama kimse şampiyoyunun yaptıgı domates aşında lütfen bahsetmesin kesinlikle istanbul izmir yolu üzrerindeki susurluktaki zaten tek olan döner kavşakta solda boş arsanın içinde seyyar arabasıyla şişman apo dayı çok eski ve o yolu sürekli kullanlar bilir gece 0.2ye kadar genelde orda deneyin derim söylim domates sormayın :smiley:amatör oldugunuzu hemen anlar yoksa

Anadolu yakasında Kurfalı yı Sapanbağları na bağlayan köprüyü Sapanbağları yönünde geçtikten 100 metre sonra solda kokoreççi

vardır. İri kıyımı, kokoreci kurutmadan; güzel yapar tavsiye olunur.

valla eskiden iyi yapan yerler vardı artık her taraf aynı dondurulmuş domatesli saçmasapan şekilde yapıyor.
antalya için konuşayım hiçbir yerde yenmez. en güzeli kendin alacaksın temizlenmiş olarak taze aynı gün pikniğe gidip yapacaksın artık.

Üzerinden çok uzun zaman geçmiş ama ben konuyu yeniden canlandırayım istedim.
Özellikle Ankara'Lı kokoreç sever dostlarım için.
Hacı'yı bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum, İtfaiye meydanındaki dükkan halen duruyor, ama yaklaşık bir senedir de Eskişehir yolu üzerindeki Neziroğlu Plaza'nın arkasında yeni bir yer daha açtı. Çevreden gelen talep doğrultusunda, ızgara et, biftek, tavuk, köfte vs yapıyor ama kokoreçi hala eskisi gibi lezettli ve enfes.
HAberi olmayanlar için hatırlatmak istedim.

Sevgiler, selamlar...

Burak

burak bey ankarada okurken tunalı caddesindeki kıtır da yediğim kokereçlerin tadı hala damağımdadır,yemediyseniz ve kıtır hala duruyorsa denemenizi öneririm,tunalının başında kuğulu parkın orada
bu arada bizim yaz planı hala netleşmedi,karadeniz gezinizin tarihi yaklaşınca muhakkak telefonlaşalım,burada olursak gezinin bir kısmını birlikte yapabiliriz

Murat Bey,
Kıtır iyidir, sözüm yok ama iyininde iyisi, Hacı:smiley:
Bizim Karadeniz turunda bir değişiklik yok, Allah'tan bir dert zaval gelmez ise, Ramazan Bayramı 2.günü Trabzon'da olmayı istiyoruz.
Mutlaka haberleşiriz.

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Aydın Nazilli'deki kokoreçci sahap baba da kokorec konusunda en iyilerindendir kanımca...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,455
Kayıtlı Üye Sayımız
172,108
Kaydolan Son Üyemiz
desiredesire

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR