Çekme Karavanlar Hakkında Yasal Bilgi Yetersizliği.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fmt35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 384

fmt35

Yeni Üye
Çekme karavanlar hakkında sorunlarımı ve sorularımı mümkün olduğunca kısa tutarak açıklamaya çalışacağım. Yanıtlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkürler ediyorum.

Öncelikle durumumu açıklayayım. İzmir Menderes'te bir tarım kooperatifinden küçük bir arsa aldım. Tarım arazisi olarak geçtiği için yapı izni yok ama elektrik su ve foseptik var o yüzden çekme karavan koymak istedim(750 kilo üzeri). Su deposu, güneş paneli ile bataryaları ve kasetli tuvalet ihtiyacı olmadığından maliyeti düşük olacağı için ve imar gelmedikçe yerinden kıpırdamayacağı(belki 30 yıl gelmez) için kendim yapmak istedim. (Bu arada koy bir konteyner bak keyfine dedim ama anında ceza ve yıkım kararı çıkıyor, komşulara yaptılar)

Karavanın yasal olabilmesi için şasi numarası, plakası ve ruhsatı olması gerekiyormuş ve bunları sadece yetkili firmalar sağlayabiliyormuş. Bunu öğrendikten sonra biraz daha araştırdım ve malum sarı sitede böyle şasiler olduğunu gördüm. Hatta bir kaç firma ile konuştum 2,55*7 veya 2,55*8 şeklinde plakalı, ruhsatlı ve şasi belgeli olarak satıyorlar. Ayrıca 3*7 ve 3*8 üzerinde konteyner ile birlikte satan bile var hatta fiyatları o kadar uygun ki kendim yapsam daha pahalıya mal olur.

Şimdi gelelim sorulara, bu karavanların tamamen yasal olabilmesi(veya ileride belediye ile sorun çıkmaması için) en ve boy olarak ölçülerinin ne kadar olması gerekiyor?

Ayrıca bir diğer düşüncem iki karavanı birleştirip tek bir karavan gibi kullanmak. Bunu yapabilir miyim? Bir de hani gelmez de yakın zamanda imar gelirse trafikten çektiğim bu karavanı veya karavanları değişiklikleri geri alarak satabilir miyim?

Çekme karavanlar hakkında sorunlarımı ve sorularımı mümkün olduğunca kısa tutarak açıklamaya çalışacağım. Yanıtlarınız benim için çok değerli. Şimdiden teşekkürler ediyorum.

Öncelikle durumumu açıklayayım. İzmir Menderes'te bir tarım kooperatifinden küçük bir arsa aldım. Tarım arazisi olarak geçtiği için yapı izni yok ama elektrik su ve foseptik var o yüzden çekme karavan koymak istedim(750 kilo üzeri). Su deposu, güneş paneli ile bataryaları ve kasetli tuvalet ihtiyacı olmadığından maliyeti düşük olacağı için ve imar gelmedikçe yerinden kıpırdamayacağı(belki 30 yıl gelmez) için kendim yapmak istedim. (Bu arada koy bir konteyner bak keyfine dedim ama anında ceza ve yıkım kararı çıkıyor, komşulara yaptılar)

Karavanın yasal olabilmesi için şasi numarası, plakası ve ruhsatı olması gerekiyormuş ve bunları sadece yetkili firmalar sağlayabiliyormuş. Bunu öğrendikten sonra biraz daha araştırdım ve malum sarı sitede böyle şasiler olduğunu gördüm. Hatta bir kaç firma ile konuştum 2,55*7 veya 2,55*8 şeklinde plakalı, ruhsatlı ve şasi belgeli olarak satıyorlar. Ayrıca 3*7 ve 3*8 üzerinde konteyner ile birlikte satan bile var hatta fiyatları o kadar uygun ki kendim yapsam daha pahalıya mal olur.

Şimdi gelelim sorulara, bu karavanların tamamen yasal olabilmesi(veya ileride belediye ile sorun çıkmaması için) en ve boy olarak ölçülerinin ne kadar olması gerekiyor?

Ayrıca bir diğer düşüncem iki karavanı birleştirip tek bir karavan gibi kullanmak. Bunu yapabilir miyim? Bir de hani gelmez de yakın zamanda imar gelirse trafikten çektiğim bu karavanı veya karavanları değişiklikleri geri alarak satabilir miyim?
Tarım kooperatifinden küçük arsa aldım – tarım arazisi geçiyor ifadenizde birçok tutarsızlık var.

Aldığınız tarım arazisinin tapusu müstakil parselmi? Kooperatif pay tapusumu?

Müstakil parsel tapusu aldıysanız kaç m2?

Parselin kadastral yolu varmı?

Parselinizin kadastral yola 25 mt cephesi varmı?

Bu parsele en yakın köy evi kaç mt mesafede.

Diyelim ki mevzuat karavan koymanıza izin verdi bu karavanın trafikten çekilmemiş olması esastır.

Karavana su ve elektrik tesisatından hat çekemezsiniz.foseptiğe gider bağlantısı vermezsiniz. Kısaca karavanınız mobil harekete hazır vaziyette olmak zorunda.

Cevaplarınızı tahmin ediyorum dolayısıyla muhtemelen hayal ettiğiniz gibi kullanamayacaksınız.

Trafikten çekilmiş karavanı çeki belgesiyle satabilirsiniz. Alan kişi muayeneden geçirip tekrar plaka takıp trafiğe çıkar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR