Bulgaristan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihcc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,091
Ynt: Bulgaristan

Bulgaristan komşu ülkelere vizesiz rejim uygulamaya çalışıyor

Vidin kentinde Tuna Şehirleri Konfernasına katılan Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin, Bulgaristan’ın komşu ülkelere vizesiz rejim uygulamak istediğini kaydetti. Komşu ülkeler bakanlıkları arasında mutabakata varılarak, anlaşma taslağı hazırlandı ve prosedür gereği şimdi taslağın Avrupa Komisyonu temsilcileri tarafından onaylanması gerekiyor. Bu haberli ileten Kalfin, komşu ülkelerde vizesiz seyehatın sınırın iki tarafından 30 km.alanı, daha özel idari bölünmelerde 50 km.alanı kapsaması öngörülüyor.

Etiketler

bulgaristana vize almak için bi yerde calıştığına dair belge veya öğrenci olduğuna dair bir belge yoksa zormu turistik amaclı vizede isteniyormu

Sevgili Esreff
Bulgaristan'a giriş için bir çok vize şeki var,Öğrenci vizesi,turistik vize ticari vize vb... her vizenin kendine göre özelliği var
nasıl vize alcağınız sizin isteğinize bağlı
Ulus ta Başkonslosluğa müracat ettiğinizde size bilgi verirler

Bulgaristan Konsolosluğu
Ahmet Adnan Saygun Cad. no 44
Ulus-Levent
Istanbul
Tel.: (+90 212) 281 01 15
Fax : (+90 212) 264 10 11
E-mail : bulgconsul@superonline.com

Bulgaristanın dört bir yanını defalarca gezdim.Gezilecek yerler hakkında öğrenmek istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya calışırım

Şadan bey gezileriniz ile ilgili döküman veya yazılı notlarınız varsa okumak isterim.Eşimle düşünüyoruz.İstanbul Ataşehirde ikamet ediyorum.İkimizinde müsait olduğu bir zamanda görüşme için zaman ayırabilirseniz teşekkür ederim.

Sayın seyyah 54 malesef yazmayı pek beceremiyorum en son karavanla yaptığım avrupa turunu gezenbilirde (baba oğul karavanla avrupa turu) yazayım dedim o bile yarım kaldı.bu hafta serdivan etkinliğine katılmayı düşünüyorum sizde katılacaksanız orada uzun uzun sorularınız cevaplar yardımcı olurum.orası olmaz ise ben fındıkzadede oturuyorum bir yerlerde buluşuruz memnun olurum iyi akşamlar.

Serdivan toplantısı iptal oldu.Bdüğümen bu hafta Sakarya üzeri Bursa Balıkesir Erdek turuna çıkacağım.Mayıs ayında döneceğim.Cevabınız için teşekkür ederim.Telefonum 5324903015 görüşme dileği ile.

BANSKO
Son yılların gözde kayak merkezlerinden biri, Güney batı Bulgaristan'da olan Bansko İstanbul'a 600 km , Sofya'ya 120 km Selanik'e 220 km uzaklıkta ,
Toplam 75 km kayak pistlerine sahip , 14 lift ve telesiyej ile özgürce kayak yapabiliyor , pistleri birleştirerek bir defada 17 km kayabiliyorsunuz
Türk okullarının sömestir zamanında türkçe'den başka dil duyamıyorsunuz
500 den fazla otel ve konaklama imkanı bulunan kasaba'nın ortasında kayak merkezlerine çıkan gondol mevcut

Bansko pistemap

Bulgaristan konusunu yeniden canlandıralım,geçen hafta karavanla dereköy gümrük kapısından çıkış yapıp üç günlük bir Sozopol,Burgaz ve Nesebar gezisi yaptık bu seyahatte anladıkki Bulgaristan oldukça değişmiş,eskiden rüşvet almak için hiç hatanız yokken hata uydurup sizi durduran nemrut polisler gitmiş yerine kibar ve genç polisler gelmiş.Hayat eskisi gibi ucuz olmasada herşey bulmak mümkün Burgazda mado bile açılmış.bir gece sozopol yakınında kampta kaldık diğer iki gece Burgazın merkezinde büyük bir otoparkta yattık hiç bir sıkıntı olmadı,sahillerde lüx oteller çoğalmış mayıs ayı olmasına rağmen alman turistler oldukça fazlaydı.Sozopol ve Nesebar tarihi evleri arnavut kaldırımlı dar sokakları ve geniş kumsalları ile çok ziyaret edilen turistik yerler,İstanbul'a oldukça yakın Burgaz 330,sozopol 350 Nesebar 370 km dilerseniz bir hafta sonunu buralarda değerlendirebilirsiniz.

IMG 8745

IMG 8746

IMG 8749

IMG 8750

IMG 8752

Önümüzdeki bir haftasonu(ğustos içi) Burgas gezisi planlıyorum .
Google'dan baktığım kadarıyla Dereköy'den çıkış sonrası yol biraz bozuk(?)
O rotayı kullanmakta sıkıntı yaşadınız mı acaba?..

Bir de konaklama için (2 veya 3 gece?) Burgas şehir merkezi mi ?..
Yoksa Nesebar veya Sunny Beach(?) bölgesi mi daha keyifli ?..

(Denize güniçi arabayla da gidilebilir?Merkez konaklama'dan yana gönlüm aslında)

Varna'ya da uzanmayı -günübirlik veya gecelemeli- tavsiye eder misiniz?
Burgas ve çevresi 2-3 gün için yeter....mi(?)

Önümüzdeki bir haftasonu(ğustos içi) Burgas gezisi planlıyorum .
Google'dan baktığım kadarıyla Dereköy'den çıkış sonrası yol biraz bozuk(?)
O rotayı kullanmakta sıkıntı yaşadınız mı acaba?..

Bir de konaklama için (2 veya 3 gece?) Burgas şehir merkezi mi ?..
Yoksa Nesebar veya Sunny Beach(?) bölgesi mi daha keyifli ?..

(Denize güniçi arabayla da gidilebilir?Merkez konaklama'dan yana gönlüm aslında)

Varna'ya da uzanmayı -günübirlik veya gecelemeli- tavsiye eder misiniz?
Burgas ve çevresi 2-3 gün için yeter....mi(?)
Dereköyden girdikten sonra malko tırnovadan direk Burgaza giden yol biraz viraj ancak güzel,tsarevo üzerinden sahili takip ederk burgaz' giden diğer yol deniz kenarına inene kadar bozuk ve çok virajlı
burgaz içinde büyük parkı olan güzel bir şehir,sunny beach tarafı daha çok yazın hareketli olan yerler,
Burgazın merkezinde kalırsanız bir gün nesebar sunny beach tarafına diğer günde sozopol,primorsko tarafını gezebilir akşamları dilerseniz Burgaz merkezde geçirebilirsiniz.Varnada bir gece kalınabilir

5 hafta önce kapıkuleden girip makedonyaya geçtim, otoban olan heryerde otobandan gittim ve gece yolculuğu yaptım. hiç bir sorunla da karşılaşmadım. dönüşte 2 hafta önce romanyadan girdim özellikle polisle muhatap olmamak için gece giriş yapıp tarnovoya kadar devam ettim. tarnovoda sabah parasını ödeyip de kimseyle muhatap olmayayım diye legal park yerine bıraktığım arabamın tekerine kelepçe taknışlardı. gece 03 de benimle birlikte oraya parketmiş bulgar plaka araca kelepçe takılmamıştı. kelepçeyi çıkartmak için 20 leva tokatladılar. sinirden kahvaltı bile etmeyip bastım. trafik kurallarına harfiyen uyduğum halde, radar kurmuş polis tarafından durdurulup, sadece türk plakalıyım diye bir şey bulamayınca ön farların sönük gibi diye ceza yazdılar. ön farlar da otomatik yanacak şekilde ayarlı idiler. tabi cezayı ödemeyip kapıdan çıktım. bir daha bulgaristandan geçmek mi, asla. 10 000 km yolda bir tek moldovada ve bulgaristanda polis sadece rüşvet ve eksik bulmak için durdurdu. bir daha bulgaristan gibi soyguncu bir ülkeye ne girerim ne de işim olur. yunanistandan giderim kafam da rahat olur. kimseyle muhatap olmamak için gittiğim ülkenin kurallarına, trafik kurallarına uymayı prensip edinmiş beni bile çileden çıkartan bir ülke melek olsa çileden çıkartır. hiç bir gezgine de bulgaristanı önermiyorum. biz yolunacak kaz ya da söğüşlenecek hıyar değiliz.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeşil Sigorta'yı ''Sadece Bulgaristan'' için geçerli olan HESAPLI(!) şekilde yaptırmak istiyorum bu kez . Bunun için sınırkapısından sonra bir yer var mı acaba?.. Bir başka forum konusunda ''Gitmeden önce'' de yaptırmanın mümkün olduğu sözkonusu edilmişti....sanki(?)

Bir de Burgas'da otoban kullanacak mıyım?...
Acaba vignette almamak gibi bir seçenek mantıklı olur mu bu rota için ?

Sayın Ergun , umarım başınıza gelenlerle karşılaşmam , gezinin bütün tadı kaçar tabii ki !..

Googlemaps'den baktığımda , şehiriçi 3 farklı park-çizgisi-rengi gördüm : Turuncu / Mavi / Beyaz ....
Acaba bunlardan hangisi ücretli???? Hangisi free???
Katakulliye gelmemeye çalışalım en azından :(

Rezervasyonu Airbnb üzerinden yaptım . Tsar(ÇAR olsa gerek!) Simione 1 caddesi no:40 diye adres verildi ...
OLDUKÇA mrkezi bir yer . Gara ve sahile 500-600metre gibi duruyor .
Burası merkez olarak günlük gezileri yapacağız artık .
Önerdiğiniz yerleri önce Google'da , sonra da fiilen gezmeyi deneyeceğim :smiley:

Teşekkür ederim tavsiyeler ve iyi/kötü anılar için.....

Bulgaristanın dört bir yanını defalarca gezdim.Gezilecek yerler hakkında öğrenmek istediğiniz bir şey varsa yardımcı olmaya calışırım
İyi günler
Önümüzdeki ay ortası Romanya üzerinden Polonya'ya gideceğim. Yunanistan üzerinden Bıulgaristan' girmek ve Slivengrad- Dimitrovgrd ve Veliko Tanrnovo yoluyla Rusçuk kapısına gitmeyi planladım.. Gidişi çabuk - hızlı yapmam gerekiyor. Balçık-Burgas-Varna-Nessebar gibi asıl gezilesi bölgeleri dönüşe bıraktım.
Acaba bilginiz varsa bu planladığım gidiş yolu makul ve uygun olup olmadığı hakkında görüşünüzü belirtebilir misiniz?

Y9l durumu , ulaşılabilirlik, güvenlik gibi durumlar açısından . Ayrıca bir gece konaklamamız da gerekiyor. Ben Veliko Tanronovo'yu düşünüyorum, sizin tavsiye edebileceğiniz başka bir nokta var mı?

Yeşil Sigorta'yı ''Sadece Bulgaristan'' için geçerli olan HESAPLI(!) şekilde yaptırmak istiyorum bu kez . Bunun için sınırkapısından sonra bir yer var mı acaba?.. Bir başka forum konusunda ''Gitmeden önce'' de yaptırmanın mümkün olduğu sözkonusu edilmişti....sanki(?)

Bir de Burgas'da otoban kullanacak mıyım?...
Acaba vignette almamak gibi bir seçenek mantıklı olur mu bu rota için ?

Sayın Ergun , umarım başınıza gelenlerle karşılaşmam , gezinin bütün tadı kaçar tabii ki !..

Googlemaps'den baktığımda , şehiriçi 3 farklı park-çizgisi-rengi gördüm : Turuncu / Mavi / Beyaz ....
Acaba bunlardan hangisi ücretli???? Hangisi free???
Katakulliye gelmemeye çalışalım en azından :(

Rezervasyonu Airbnb üzerinden yaptım . Tsar(ÇAR olsa gerek!) Simione 1 caddesi no:40 diye adres verildi ...
OLDUKÇA mrkezi bir yer . Gara ve sahile 500-600metre gibi duruyor .
Burası merkez olarak günlük gezileri yapacağız artık .
Önerdiğiniz yerleri önce Google'da , sonra da fiilen gezmeyi deneyeceğim :smiley:

Teşekkür ederim tavsiyeler ve iyi/kötü anılar için.....
Dereköy sınır kapısı çıkışında yeşil sigorta yapan bir kulube var ancak düşük sezonlarda kapalı olabiliyor isterseniz risk alıp deneyin olmazsa geri dönüp dereköyde yaptırırsınız.vignet almadan kesinlikle yola çıkmayın hatta pulu cama yapıştırdıktan sonra kalan kısmını ve fişini Türkiyey'ye dönene kadar saklayın,kemerleriniz bağlı farlarınız açık olsun.dereköy Burgaz yolunun yaklaşık 30.km sinde her zaman polis kontrolu vardır evraklarınızı ve vigneti kontrol ederler.park yeri durumu biraz karışık renklerin anlamını unuttum ama bazı park yerleri bir saat'e bazıları dört saat'e kadar.en iyisi size burgazın merkezinde bir otopark tavsiye edeyim fiyatı uygun ve güvenlikli.
not:temmuz ağustos ayında Burgazda kum festivali var çeşitli ülkelerden gelen sanatçıların yaptığı kumdan heykeller görülmeye değer.festival deniz kenarındaki parkın sonunda (N 42,51079
D 27,48144)
alttaki fotoğraf park yerinin

IMG 1049

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR