Bot Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 890
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 552,107
Ynt: Bot Tavsiyesi

tommycan' Alıntı:
Hasan 110 bey,
Aşık Kadirî der ki,

Botu çepeçevre
kolibantı ile sarsak,
olur mu acaba bant-ül çarşak......
Ne dersiniz size sorsak
Olmayın bu kadar tırsak..........(bu dizi olmadı ama, uysada .... uymasada...........) ;D ;D ;D

Kadir bey ...olayı mizahi ve akılda kalıcı ...Hüsn-i talil tarzı bir şiirle Güzel bir Teşbih yaparak anlatmış.Direk beni hedef alarak,,,(Kızım sana söylüyorum,,,Gelinim sen anla tarzında ;D ) Konuyu açan arkadaşı kısaca bilgilendirmişte oluyor,,aslında.

Bir BOT seçerken aslında negibi ortamda kullanılacağı na karar verilirse veya anlatılırsa luzumsuz masraflardan da kaçınılır.Zira malumunuz üzere oldukça pahalı malzemeler ve doğa sporları malzemeleri içinde en önem verilecek BOT lar dır.
Kışın krampon gerektirecek faaliyetler de bulunulmayacaksa tam taban ve tam çarşak bot almak gereksizdir (en pahalı botlar bunlardır).oldukça serttirler,,,baharın ve çarşak olmayan zeminlerde ,yüksek rakımlı zirvede yapılmayacaksa Trekkıng denilen yürüyüş botları yeterlidir ,Bunlar orta taban bot sınıfına girer,Burun kısım larının Çarşak bantı olması yeterlidir (Nispeten uygun fiatlıdır) .Yürüyüş botlarının tam çarşak bantı (Çepeçevre) olanlarıda mevcuttur.....Tam çarşak bantlı orta taban sayılan yürüyüş botları tam çarşak olanlarıda bant ın yüzünden biraz daha sert ve esnemez olmaktadır.Yayla türü gezilerde.Bahar ,son bahar,gezilerde ,Hafif zirve tırmanışlarında,Kamp faaliyetlerinde bu tip botlar yeterlidir.Her markanın Goratex veya muadili mebran astarları ile su geçirmemezlik özelliği olmasına karşı bir süre sonra hafifte su almaya başlarlar.Sprey türleri ile bakımları yapılmalıdır,Mümkün olduğunca Botu oluşturan Saya ve tekxtil kısımları az parçalı ,,az dikişli bot alınmalıdır.

Uygun alınmayan numaralarda,Uygun olmayan çoraplardan dolayı ayağı terletebilirler,Üşütebilirler......Kısaca ve çok basitçe olay budur..
NOT:
Çarşak bantı olmayan bir botu ayakkabı tamircileri falan yapamazlar.Çarşak bantlar (Bir nevi lastik türevi malzeme) Bot imalatı sırasında bot kalıptan çıkmamışken SICAK PRES şeklinde ayakkabıya montajı yapılır.....

Etiketler

abilerim :smiley: verdiğiniz fikirlere çok teşekkür ederim fakat ben yds den moraine gtx outdoor botunu aldım hatamı yaptım bilmiyorum ama ne olur morelimi bozmayın :D 300 tl para verdim ya yds için yorumlarıda okudum herkes çok memnun çok övmüşler bende onda karar verdim ama sizlerin yorumunu daha yeni gördüm :( daha sonradan biri uzun yürüyüşlerde bi trekking ayakkabısının konforunu alamssın ama dayanıklıdır uzun seneler kullanırsın dedi bilmiyom artık ya :S tecrübe olcak işte

Bence aldığınız bot doğa yürüyüşleri için gayet uygun sonuçta yds kendini kanıtlamış bir marka önceki postlar denmek istenen şey aşikar, kullanım amacı ne, nerede kullanılacak.Ona göre bot alınması durumu.

Tüm bot değil diğer malzemelerde kullanım yerine göre seçilinip ,,aşırı masraftan kaçımak gerekir.....Para durumu kritik ise tabi.......

Aşağıya eklediğim foto 2012 yılının Haziran ayında konya/Ereğli Aydos Dağı 3448 m ve bu foto 3200 m. çekildi.Zaman zaman kazma ile buzda iz açılarak yan geşişler yapıldı.Arkadaki kişilere dikkatinizi çekerim.Yerel halkın insanları.......Biz... bota,monta,sırt çantasına..........falana filana dikkat ederken durum....Outdoor malzemenin yalan olduğu anlar.

Tabikide...... Ne biz ,,,nede arkadakiler bu kıyafetlerle bu faaliyeti Ocak,Şubat,Mart gibi aylarında kesinlikle yapamaz.Hadi biz mevsimine göre daha kışlık teknik malzeme ile gelirizde arkadakiler kesin gelemez...........İşte malzemenin mevsime görede farkı burda :smiley:

Outdoor malzemenin yalan olduu anlarAydos Da 3448 m

LAFUMA ATAKAMA SU GEÇİRMEZ NEFES ALABİLİR VİBRAM TABANLI TREKKİNG AYAKKABISI GEZENBİLİR ÜYELERİNE ÖZEL SADECE KADIKÖY ADRENALİN'DE 295,90 TL YERİNE
SADECE 159.90 TL! (Nakit veya tek çekimde geçerlidir)
6 Taksitli fiyatı 169.90TL dir.

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Atakama-Climactive-Su-Gecirmez-Nefes-Alabilir-Trekking-Ayakkabisi_14092.html#0

Atakama2

LAFUMA ARGENTERA SU GEÇİRMEZ NEFES ALABİLİR AYAKKABI GEZENBİLİR ÜYELERİNE ÖZEL SADECE KADIKÖY ADRENALİN'DE 241.90 TL YERİNE
SADECE 129.90 TL! (Nakit veya tek çekimde geçerlidir)
6 taksitli fiyatı 139.90TL dir.

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Argentera-Climactive-Su-Gecirmez-Nefes-Alabilir-Trekking-Ayakkabisi_14091.html?search=argentera#0

Argentera2

Deep' Alıntı:
LAFUMA ATAKAMA SU GEÇİRMEZ NEFES ALABİLİR VİBRAM TABANLI TREKKİNG AYAKKABISI GEZENBİLİR ÜYELERİNE ÖZEL SADECE KADIKÖY ADRENALİN'DE 295,90 TL YERİNE
SADECE 159.90 TL! (Nakit veya tek çekimde geçerlidir)
6 Taksitli fiyatı 169.90TL dir.

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Atakama-Climactive-Su-Gecirmez-Nefes-Alabilir-Trekking-Ayakkabisi_14092.html#0

Mert Hocam ;arkadaşın biri atakamanın su geçirdiğini testle belirleyip.% 100 su geçiriyor deyip konu açmış.Yapmış olduğu suyun içinde saatlerce bekletip su alması normal gibime geliyor.Bir açıklama yaparmısınız...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95132.0

hasan110' Alıntı:
Mert Hocam ;arkadaşın biri atakamanın su geçirdiğini testle belirleyip.% 100 su geçiriyor deyip konu açmış.Yapmış olduğu suyun içinde saatlerce bekletip su alması normal gibime geliyor.Bir açıklama yaparmısınız...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95132.0

Hasan hocam, bu tarz ayakkabilar icin yapilan testlerde ayakkabi ici gazete kagidi ile doldurulup suya tamamen sokulur ve yarim saat kadar bekletilir. Bu da demek oluyor ki bir kac saatlik bir yagmurda ayakkabi kesin su gecirmeyecek. Daha otesinde bir performans isteyenlere goretex veya dry-line astarlari oneririm. Ancak bu ayakkabi sehir ve hafif trekking icin gayet uygun yani kisin zirve faaliyeti yaptirmak gibi bir iddiasi yok tabi ki ;)

Deep' Alıntı:
Hasan hocam, bu tarz ayakkabilar icin yapilan testlerde ayakkabi ici gazete kagidi ile doldurulup suya tamamen sokulur ve yarim saat kadar bekletilir. Bu da demek oluyor ki bir kac saatlik bir yagmurda ayakkabi kesin su gecirmeyecek. Daha otesinde bir performans isteyenlere goretex veya dry-line astarlari oneririm. Ancak bu ayakkabi sehir ve hafif trekking icin gayet uygun yani kisin zirve faaliyeti yaptirmak gibi bir iddiasi yok tabi ki ;)

Teşekkürler Mert hocam,,Arkadaşlar su geçirmezliğin anlamını Lastik çizme misali saatlerce suyun içinde su geçirmemesini bekliyorlar. ;D Bu sonuç itibari ile Lafuma Atakama Kadıköy Adrenalinde 159.90 tl ye süper fiat.

http://www.columbia.com/Men%E2%80%99s-Pathgrinder%E2%84%A2-Mid-Leather-OutDry-Shoe-%E2%80%93-Wide/BI3799,default,pd.html

bot arayanlara ben de bu ayakkabıyı öneririm, 2 ay önce uludağdayken günübirlik yürüyüş gezilerinde hiç üşüyüp ıslanlanmadı ayaklarım. Şehir kullanımına da oldukça uygun

155 USD yi verince alınabilecek o kadar güzel botlar var ki.......Bu bot ilk 10 a bile giremez.............Kimse kusura bakmasın......... ;D

tommycan' Alıntı:
155 USD yi verince alınabilecek o kadar güzel botlar var ki.......Bu bot ilk 10 a bile giremez.............Kimse kusura bakmasın......... ;D

Aaaa Öle demeyin Kadir bey;;;;;;; Piknikte giyilir,Şehir içi kullanımda giyilir,İşe gidip gelirken giyilir.......Ama Dağcılıkta,Trekkıng'de,Kışın yapılacak hiç bir faaliyette giyilmez ;D

Öncelikle herkese merhaba yeni üye oldum.

Haritacıyım arazide çalışıyorum bilindik üzere her gün ölçüm yapıyoruz genelde her koşulda.
Yaz ayları değilde kış ayları için kar,yağmur,çamur (bazen dere ve kayalık) gibi durumlar ölçüm yapıyoruz çok dağ tepe tırmanmıyoruz fakat 4 metre 5 metre bina için açılmış temele inip çıkarken %50 eğimli yerlerden çıkabiliyoruz.

Benim bota ihtiyacım var.
Öyle sürekli olarak yürüyüş halinde değiliz.
Sürekli botlarım çamur oluyor genelde her işin bitiminde bulunduğumuz bölgede yerdeki su birikintisinde fırça ile temizliyoruz ayakkabıları anlık.
İsteğim; Nubuk sanki bana daha sağlam gibi görünüyor , Çarşak bandı olsun istiyorum , Sert zeminlerde asfalt beton gibi kaymasın istiyorum.Taban kısmı köpük gibi olan cins olmasın istiyorum çünkü şuanki botum yırtıldı yan kısmından bana sonradan tabanına yamalanmış çıkacakmış hissi uyandırıyorlar.
Kesinlikle su geçirmesin istiyorum yeri geliyor uzun süreli 5 ,6 cm su içinde 1, 2 saat çalışabiliyoruz (bina temeli yağmur suyu ile dolu oluyor)
Sanırım ne istediğimi anladınız marka fanatikliğim yoktur fakat en azından bir sıkıntım olursa karşımda muhattap biri olsun.

Benim kendi bulduğum
Karrimor Erkek Trekking Bot Ksb Munro Event
http://www.atlaskamp.com/karrimor-erkek-trekking-bot-ksb-munro-event-k217/
Bu bot nasıldır aynı şekilde sizin önerilerinizide bekliyorum. Ne önerirsiniz.

abdal' Alıntı:
Öncelikle herkese merhaba yeni üye oldum.

Haritacıyım arazide çalışıyorum bilindik üzere her gün ölçüm yapıyoruz genelde her koşulda.
Yaz ayları değilde kış ayları için kar,yağmur,çamur (bazen dere ve kayalık) gibi durumlar ölçüm yapıyoruz çok dağ tepe tırmanmıyoruz fakat 4 metre 5 metre bina için açılmış temele inip çıkarken %50 eğimli yerlerden çıkabiliyoruz.

Benim bota ihtiyacım var.
Öyle sürekli olarak yürüyüş halinde değiliz.
Sürekli botlarım çamur oluyor genelde her işin bitiminde bulunduğumuz bölgede yerdeki su birikintisinde fırça ile temizliyoruz ayakkabıları anlık.
İsteğim; Nubuk sanki bana daha sağlam gibi görünüyor , Çarşak bandı olsun istiyorum , Sert zeminlerde asfalt beton gibi kaymasın istiyorum.Taban kısmı köpük gibi olan cins olmasın istiyorum çünkü şuanki botum yırtıldı yan kısmından bana sonradan tabanına yamalanmış çıkacakmış hissi uyandırıyorlar.
Kesinlikle su geçirmesin istiyorum yeri geliyor uzun süreli 5 ,6 cm su içinde 1, 2 saat çalışabiliyoruz (bina temeli yağmur suyu ile dolu oluyor)
Sanırım ne istediğimi anladınız marka fanatikliğim yoktur fakat en azından bir sıkıntım olursa karşımda muhattap biri olsun.

Benim kendi bulduğum
Karrimor Erkek Trekking Bot Ksb Munro Event
http://www.atlaskamp.com/karrimor-erkek-trekking-bot-ksb-munro-event-k217/
Bu bot nasıldır aynı şekilde sizin önerilerinizide bekliyorum. Ne önerirsiniz.

Vibram asfalt, seramik, yer karosu ve mermer gibi yüzeylerde kayar... Hem de iyi kayar.....:smiley:
Estetikten biraz uzaklaşabilirseniz.....Magnum Stealth model özel kuvvetlerin kullandığı askeri botu öneririm......Yukarıda saydıklarınızın hepsini yapar............:smiley:

Şahsen linkteki botu beğendim ama ben askeri botları öneririm.Yds nin botları bilindiği üzere gayet kaliteli ayrıca subay botları var o tip bir bot bulabilirseniz şahane bence.

Selamlar bende forumun yeni sakinlerinden biriyim,öncelikle forumda yardımlaşmanın ve paylaşımın muhteşem olduğunu söyleyip biraz site sakinlerini övdükten sonra sizi zorlamayacak sorularıma geçmek istiyorum :smiley:

28 yaşındayım ve 3 senedir işlerimizden fırsat buldukça kayak ve bisiklet ile uğraşıyorum.Ama trekking'e de başlamak istiyorum kendimi açık olarak ifade etmem gerekirse 2 tip ayakkabı ihtiyacım var.

1-)Daha çok iyi havalarda kullanabileceğim su geçirmeyen,dağda bayırda her türlü arazide hoplayıp zıplanılabilinecek ağır olmayan bir ayakkabı.Örneğin rahatlıkla rafting aktivitesinde kullanılabilinecek bir ayakkabı gibi...
2-)Daha çok kış şartlarında senede 10-15 gün Dağ şartlarında kara batıp çıkabilecek,tüm gün engebe olmasada kar şartlarında rahat olan, tercihen buzda kaymayan sonrasında ise şehirde kullanılacak olan(istanbul karı) bir ayakkabı olması.Tabii su geçirmeyecek ama kesinlikle dağa tırmanış için kullanılmayacak bir ayakkabı.
Kendi kendime 2 ayakkabı ya karar verdim ama siz ne tür alternatifler önerirsiniz?
(Merrell – Refuge Pro Waterproof Brindle ve Boreal Atlas modeli)

Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürü bir borç bilir,saygılarımı sunarım ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,092
Kaydolan Son Üyemiz
yigityigitcelik@gmai

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR