Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,807
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

Hanım arapça yazı bildiginden, KHOY'a vardığımızı bildirdi. Gümrükte verilen tanıtım broşürde KHOY atalarımız tarafından tarumar edildigi yazısı aklıma geldi. Ne olur-olmaz torunlar birbirimize kalkışmadan, Transit geçtik.

[youtube]http://youtu.be/QP4OsmZ_3lo[/youtube]

Etiketler

Yazer abi çok güzel gidiyor Allah nazardan saklasın merakla devamını bekliyoruz.Hele videolar tam belgesel tadında doğal hiç kurgu yok enfes...

mustafayetim' Alıntı:
Yazer abi çok güzel gidiyor Allah nazardan saklasın merakla devamını bekliyoruz.Hele videolar tam belgesel tadında doğal hiç kurgu yok enfes...
Sayın mustafayetim;
Abim sizin formumuza kattiginiz renk, ilim, bilgi, abi inanin "evliya çelebi dahi avrupayı bukadar dökümanla kaleme almamiştır" sizin eser diyecem artık yanında, bizimki çizgi roman sayılır. İlgi ve alakaniza mazhar olmuşsam ne mutlu bize. Selam/saygılar

Yolcu yolunda gerek; biz yazımıza devam edelim. :D İran eyaletlere ayrıldığından her eyaletten bir digerine geçişte kontrol noktası asker-polis tarafından yapılmakta. Videoda da göreceginiz gibi biz kontrole maruz kalmadık. şunuda belirteyimki, ayak bastıgımız günden itibaren çıkışa kadar hiç bir güvenlik görevlisi veya her hangi biri ne kimlik ne pasaport ne aramada bulunmadı.

[youtube]http://youtu.be/zIIDOXzPLyE[/youtube]

Yol tek şeritte olsa düzeldi, artık TEBRİZ' doğru yaklaşmaktayız.
Olanaklarım dahilinde "en önemlisi SABRIM" gezdigim yerlerin tarihi ve Genel hususlar hakkında bilgi sunmaya çalışacam.

TEBRİZ
Öncelikle belirtmek isterimki; sözkonusu bilgiler tarafıma ait degil alıntıdır, kaleme alan şahsiyete teşekkür ederim

Doğu Azerbaycan eyaletinin başkentidir. Tahran'a uzaklığı 624 km. ve Türkiye sınırına uzaklığı 320 km.dir.
Tebriz'in tarihsel geçmişi konusunda tartışmalı fikirler vardır. Bazı tarihçiler Milattan öncesine kadar giden bir geçmişten bahseder, bazı tarihçilere göre ise Tebriz'in önemli dönemleri İran'a islamın gelişiyle başladığını söylerler. Arkeolojik kazılara göre ise Tebriz'in 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Tebriz'i İslamcı güçlerin işgal edişi 642 yılındadır. Moğol işgalinin yıkmadığı birkaç şehirden biri olarak da Tebriz şanslı yerlerdendir. Moğol işgalinden sonra Safeviler devrinde Tebriz bir süre için İran'ın başkenti olmuştur. Arg-e Tebriz isimli Tebriz kalesi bu dönemden günümüze kadar kalabilmiş eserler arasındadır.
Tebriz'deki birçok tarihi eser, şehirde yaşanan depremlerle yıkılmış ve kaybolmuştur. Safeviler döneminden sonra gelen Kacarlar döneminde gene başşehir olarak kalmıştır. Bu dönemlerde Osmanlı ve Rus ordularının sık sık akınlarına uğramıştır.

Son 100 yılda Tebriz'in İran tarihinde önemli rolü olmuştur. 1906 yılındaki Anayasal Hareketlenmede siyasi hareketin merkezi durumunda olmuştur. 1950 yılındaki petrolün millileştirilmesi hareketlerinde ve 1978 yılından itibaren yaşanan İslam Devrimi sırasında da Tebriz hep önemli bir merkez olmuştur.

Tebriz'in ilginç özellikleri arasında birçok şair yetiştirmiş olması da vardır. Dünya'da yetiştirdiği şairler için özel bir Şairler Mezarlığına sahip olan tek şehir Tebriz'dir diyebiliriz.
Tebriz'in yetiştirdiği ünlü şairler arasında Saib Tabrizi, Ohadi Maraghani ve Seikh Mahmoud Shabistani sayılabilir. Son dönemde yaşamış en ünlü şair ise hiç kuşkusuz Şehriyar'dır. Şehriyar'ın en ünlü eseri Heydar Baba, her zaman Tebrizlilerin dillerinden düşürmediği bir şiir olmuştur.

"Şehriyar'ın en ünlü eseri Heydar Baba" bende merak ettim sözlerini buldum, sizinle paylaşmak istedim.

Heyder Baba, dünya yalan dünyadı,
Süleyman’dan, Nuh’dan kalan dünyadı,
Oğul doğan, derde salan dünyadı,
Her kimseye her ne verib alıbdı,
Eflatun’dan bir kuru ad kalıbdı.
Heyder Baba, göyler bütün dumandı,
Günlerimiz birbirinden yamandı,
Birbirizden ayrılmayın, amandı,
Yakşılığı elimizden alıblar,
Yakşı bizi yaman güne salıblar!
Heyder Baba, merd oğullar doğginan,
Nâmerdlerin burunların oğginan,
Gediklerde kurdları dut boğginan,
Koy kuzular? ayın şayın otlasın,
koyunların kuyrukların katlasın.

Bu şiiri hatırladım, geçenlerde bizim bir TV yayınında İran seçim sonuçları sırasıyda Ahmedi NECAT Tebrizde türkler okumuştu.
internette aradım size sunayım.

[youtube]http://youtu.be/cjVbSO8sexQ[/youtube]

Nihayet altı saatlik bir yolculuktan sonra TEBRİZ şehrine vardık, şehre girişte Park görünümünde bir yer fark ettik, ancak bir çok İranlının Çadır kurup ve piknikçileri görünce kamp sandık, oysa normal spor ve dinlenme alanı olarak yapılmış Parktı, sonradan anladıkki İran halkı için her yer Park-Kamp-Kamping-mesire alanı, hatta kaldırımlar dahil. Kızımın dikkatini çekmiş; Baba iranlıların bir arabası, çadırmatiki ve birde tüpleri var sanki. :D

iyice yorulduk, şimdilik kaldırımın sağına çekelim aralarına katılalım dedik.

[youtube]http://youtu.be/Kad4G6O8zS4[/youtube]

Teşekkürler Hazar gölü tavsiyeniz için. Acelesi yok ama bir ara belirli noktalar arasındaki seyahat sürelerini yazmanın mümkün mü acaba? Saray sınır kapısından Tebriz'in 6 saat sürdüğünü öğrenmek çok kıymetli bir bilgi. Istanbul'dan sınıra gidip gelmek 4 gün. Iran içinde minumum kaç günlük bir süreyi tavsiye edersiniz onu da merak ettim. Sanırım size daha çok sorularımız olacak gezinizi izledikçe :smiley:

yazer' Alıntı:
sayın;yamans, mustafayetim, nevzat, berkcantp, fsirin yazı ve ilginiz için teşkkürler.

umarım zevk alırsınız. Fakat, bu kaleme alma işi amma zor geldi. uzanıp çayı-sig.. tütürerek forumda yazıları okumak-resimlere bakmak ne güzelmiş, hele bilhassa sayın [size=18pt][size=14pt]mustafayetim ailesinin romanları aşan yazı dizileri aklıma geliyor, bu nedenle forum ailesinin çaba ve emekleri için teşekkürlerimi borç görüyorum, umarım bu ahenk daha güzelliklere götürür[/size][/size]...
Oğlanı ayarladım, (bana 500e mal oldu) törenin tarihini öne çekti, Kahramanmaraş diye yola çıktık.
Maraş Maraş türküsüyle hanım bi gözünü açtı ki van dayız!!!!!! (bundan sonraki yaklaşık 3 saat aile meselesi aramızda kalsın) :mad: :'(
eee hanım, ;D olan olmuş, derem ki gelmişken irana bir gün cük giriş-çıkış da yapalım, ipek halıları-perdeleri de çoook meşhurmuş deyince, hanım artık kaderin akışına bırakmış olacak ki kafasını sallayarak okeyledi.....
Ver elini Şıh ahmedi necat kardeşim sana misafiriz dedik çıktık yolaa….

Yazı dizilerimiz ile ilgili fikirlerinize çok teşekkürler .Siz de foruma renk kattınız .Bu kadar doğal içten ve esprili bir yazı dizisi görmedim .Emeğinize sağlık.Araç kameranızda da gözüm kaldı .Aman dikkat ,nazarım değer :smiley:))

bartek' Alıntı:
Teşekkürler Hazar gölü tavsiyeniz için. Acelesi yok ama bir ara belirli noktalar arasındaki seyahat sürelerini yazmanın mümkün mü acaba? Saray sınır kapısından Tebriz'in 6 saat sürdüğünü öğrenmek çok kıymetli bir bilgi. Istanbul'dan sınıra gidip gelmek 4 gün. Iran içinde minumum kaç günlük bir süreyi tavsiye edersiniz onu da merak ettim. Sanırım size daha çok sorularımız olacak gezinizi izledikçe :smiley:
sayın bertek; Hay hay gezdigim-gördügüm yerlerle ilgili sorabilirsiniz. sınırdan tebrize kadar sürenin 6 saat olması yol çok kötü oluşundan, yol düzgün olsa 4 saate iner. İran'da seyahat süresi gezeceginiz kentlere bağlı, Toprak yüzölçümü olarak ülkemizin 1,5-2 katına yakın olduğundan ve şehirler arası mesafede çok örnegin kısa mesafe yolu seçsenizde TEBRİZ-TAHRAN yaklaşık 650km ee İSFAHAN yine öyle, ŞİRAZ yine çok mesafe, hemen hemen bi o kadar seyahat edilecek yine yol var, yakıt masrafı olarak hiç sıkıntı çekmezsiniz, ancak zamanı (seyahat süresi) siz tayin edin.

Ebru Yetim' Alıntı:
[size=14pt]Yazı dizilerimiz ile ilgili fikirlerinize çok teşekkürler .
sayın Ebru YETİM;
sayın ablam; yazılarını ilgiyle takip ettigim bir kaç gezginden birisiniz. sözlerimde abartı olmadığını almış olduğunuz ödüller ispat etmektedir.
21.Yüzyıl'da bir kentten bir kente seyahat etmekte tereddüt eden insanımıza, TATİL yapmayı GEZMEYİ "hayatın sadece EV ile İŞ arasından ibaret olmadıgı" fikrini, yurt dışı seyahatlerinizle şahsımda dahil olmak üzere ülke insanımıza bir yönüyle EĞİTİCİ-BİLGİ ve CESARET veren yazılarınızdan ((ben basılması gereken ESER görüyorum)) dolayı; siz ve değerli eşiniz mustafa abime ülke insanı olarak ne kadar teşekkür etsem azdır. selam/saygılarımla.
(forumdaki mesajlarımda abim-ablam gibi hitabelerde bulunmam lütfen saygımdan kaynaklandığı bilinsin)

Kızım çimlerin üzerine uzanayım diye halıyı serip yastığımı koyarken, hanımda masa-sandalyeleri kuruyordu, bende yemek için çevreyi dolaştım tabi eli boş yüzü kara döndüm İran saati bizden 1,30 dakka ileriymiş, bu nedenle yiyecek yok. Baba, kız mazlum mazlum hanıma baktık! neyse hanım kahvaltılık bir şey hazırladı ben ikinci çayı içmeden uyumuşum.
Sabah erkenden kızım-annesi sabah sporuna çıkmış ben halen horluyorum.
hanımında maşallahı var sabahın köründe hemen dertleşecek birini bulmuş.

19062013069

19062013067

19062013061

Bu dinlenme alanı Tebriz'e 5km mesafede. Bizler için çok uygun 1km ilersinde Lunapark, Spor aletleri ve Havuzlu büfeler, WC, serin temiz havası mevcut. En güzeli tüm hizmetler bedava... ;D

koordinat:
E: 46.2490
N: 38.1175

19062013057

19062013054

Ekli dosyalar

• 19062013059.jpg
    19062013059.jpg
    184.5 KB · Görüntüleme: 210

Öğlene doğru şehre indik. tabii önce hanımı BAZARE TEBRİZE "tebriz pazarı" ben önce elektronik malzeme satan yer aramaya başladım. hanım ipek halı ve perde bulmaya koyuldu. Allah'tan perde bulamadı,

DSC02804

Ekli dosyalar

• DSC02808.JPG
    DSC02808.JPG
    254.6 KB · Görüntüleme: 207

saat 15 sularıydı restorantın birinde ben dinlendim (bilirsiniz çarşı pazarda bayanlar yorulmaz) yemek yedik. hiç bir şey almadan BAZARE TEBRİZİ kazasız, masrafsız atlattık. Tarihi yerler çok, 7. imam (şia mezhebinde) seyit HAMZA türbesine gittik. (oğlu veya torunu dediler) bayanlar bir yerden erkekler başka yerden (arada perde) abdestimizi aldıktan sonra cami içinde Kıble tarafında bulunan türbeye girdik, ağlama-hıçkırıklardan 2 rekat namaz kılacaktık yapamadık. Cami bölümünde ifa ettik, hanım çıkana kadar avluya çıkayım dedim çıkış kapısında 3-4 genç ellerini uzatıp hoş gelmişsiniz Türkiye denmi geldiniz! Gençlere şöyle baktım kılık kıyafet saç-sakal farkımız yok, nerden anladı bunlar diye kendime sorarkan. Hoşbulduk dedim. Buyurun oturun çay ikram edelim diyince bende merakımı yenmek için oturdum. Siz türk olduğumu nasıl anladınız diyince, onlar bizde türküz siz sunni'siniz, bizler mühür taşı ile namaza durarız ve elimizi bağlamayız genelde, ordan fark ettik. sohbet daha koyulaşacaktı, hanım ve kızım kaş gözle beni mahrum ettiler. Türbelerde Foto yasak olduğundan çekemedik, aslında yine çekerdim makina arabada kalmıştı. Tebriz kalesine gitmeye karar verdik, Trafik öyle toğun ve başı boş 1metre gidiyorsun 3 dakka bekliyorsun, yarına erteledik. kampımıza döndük hanım şu an hatırlayamadım ne yemek yapmıştı. yemegi yedik. Tam kahveyi yudumluyordum ki soydaşlarımız baskın yaptı. NEÇESİNİZ............ burada kalamazsınız evlerimiz hazır, yemekler gelmeye başladı, tatlı ikram edenler, nargile ikram edenler... Dün siz geç geldiniz farkedemedik, hoş gelmişsiniz hoşgelmişsiniz... Koyu bir muhabete daldık bi baktık sabah ezanı okuyor.
muhabbetle geçen Tebriz gecelerinden bir anı.
dikkat ederseniz hava öyle serinki misafirlerimize bataniye verdik, bende montuma sarılmışım. Temiz, serin, harika hava var.

20130620 002404

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR