Baofeng Uv-b5 Bursa Rölesi Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mountaineer16 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,465

mountaineer16

Kamp III
Yer
bursa
Arkadaşlar merhaba...
Yeni bir amatör olarak BAOFENG UV-B5 cihaza sahibim pekte bir bilgim yok.
Bursa Trac rölesini dinleyebiliyorum fakat gönderme yapamıyorum sanırım bu ton denilen olayı başaramadım BAOFENG UV-B5 e rölenin tonunu nasıl ekliycez yardımcı olabilirsiniz?

Etiketler
Ynt: Baofeng Uv-b5 Bursa Rölesi Hakkında Yardım

Süleyman bey merhaba ;

Bu konuda RADYOAMATORLERİ.com sitesi üyeleri size yardımcı olabilirler tahmin ediyorum.

Ben R 5 kullandım ama benim tarifim ile yapamazsınız zannediyorum.
Çünkü RX ve TX frekansları ayrı ayrı girip TX için TONE tanımlıyacaksınız
Bu cihaz biraz geri zekalıdır.
Yapanlar bizim gibi kişilere göre tasarlanmadığından aldığımın ilk haftasında sattım.

görüşmek üzere
A. Tevfik ATABEY

GMRS' Alıntı:
Süleyman bey merhaba ;

Bu konuda RADYOAMATORLERİ.com sitesi üyeleri size yardımcı olabilirler tahmin ediyorum.

Ben R 5 kullandım ama benim tarifim ile yapamazsınız zannediyorum.
Çünkü RX ve TX frekansları ayrı ayrı girip TX için TONE tanımlıyacaksınız
Bu cihaz biraz geri zekalıdır.
Yapanlar bizim gibi kişilere göre tasarlanmadığından aldığımın ilk haftasında sattım.

görüşmek üzere
A. Tevfik ATABEY

Merhaba.
o sitedende baktım ama pek bir sağlıklı bilgi bulamadım en azından benim anlıyabileceğim bir bilgi bulamadım. en iyisi TRAC BURSA şubesine gidip hem tanışmak hem cihaza ayar çektirmek olacak.

En sonunda telsizi çözdüm merak eden olursa detaylı bir şekilde anlatırım :smiley:

telsizi ve belgemizi aldık ancak
konu hakkında hiçbir bilgimiz yok, telsiz röle frekanslarını indirip telsizden denedim ancak başarılı olamadım.
ayrıca bunlarda ton kodlamaları varmış onunla ilgili de bilgimiz yok tabi. yani üstadım senin anlıcan biz bu konuda henüz çömez bile değiliz.

aslında işin en temizi program kablosuyla pc den frekansları girmeniz imkanınız varsa o şekilde deneyin.

Telsizden röle bilgilerini girmek için Öncelikle 145.775 (mesela) frekansı girdikten sonra menü'de 13. sırada olan T-CTCS'i BURSA 145.775 rölesinin tonu 114.8 olduğu için 114.8 girmeniz gerek. Ardından menüde 25. sırada olan SFT-D = - (eksi) ve OFFSET 00.600 girmelisiniz.
ama ANI kodunu 080808 olarak girmeyi sakın unutmayın...

Bunları girdiğinizde cihazdan mandal yaptığınızda 145.175'dan gönderme yapacak 145.775'den alma yapacaktır.

Rica ederim ilk baştan çok karışık geliyor (daha doğrusu ben çok zorlanmıştım) ama biraz kurcalayınca öğreniyor kolaymış diyorsun yani. umarım işinize yaramıştır. sormak istediğiniz bir şey olursa lutfen sakınmadan sorabilirsiniz?

Selamlar, bu cihazın özelliklerinde VHF'de 136-174 MHz arasında çalıştığı yazıyor, siz programlamı açtınız yoksa açık bir modelmi bulup aldınız?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.