Antalya'dan Kuzey Denizi Kıyılarına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 267
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,763

Tifa

Seat Cordoba 1.4 Tdı, Hobby 455 UF
Yer
Antalya
ANTALYA’DAN KUZEY DENİZİ KIYILARINA

Antalya’dan başlayarak Kuzey Denizi kıyılarına ulaştığımız 2011 yılı yaz gezimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Paylaşmaya çalışacağımız notlarımızda ağırlıklı olarak teknik detaylar bulunacak.
Günlük olarak yaptığımız kilometreler, yakıt harcamaları, mesafeleri ne kadar zamanda kat ettiğimiz gibi bilgilerin yanında, konakladığımız kamping ücretleri, otoban ve gemi ücretleri gibi genel, herkesin yapmak zorunda olduğu harcamaları da belirteceğim.
Özel harcamalar kişiden kişiye değişeceği için bu bilgilendirmelerin dışında tutulacaktır.
Böylelikle seyahat planlamasında en önemli noktalardan birisi olan maliyet ayağı da açıklığa kavuşmuş olur. Yazılarımız da değinmememize rağmen ikili konuşmalarımızda karşımızdaki kişilere karavanla yurtdışı seyahat konusunu açtığımızda ilk gelen sorulardan birisi böyle bir gezi kaça mal olur, ikincisi ise tek başımıza nasıl gidebiliriz ya başımıza bir şey gelirse olmaktadır.
Aslında Avrupa ülkelerine yapılacak seyahatlerin tek karavan bile olsak gözümüzde büyütülecek bir yanı olmadığını her karavancının bunu rahatlıkla yapabileceğini düşünüyorum.
38 gün sürecek bu seyahatimizin yaklaşık 1 haftası Türkiye sınırları içerisinde, 1 aylık süresi de yurtdışında geçecek.
Eşim ve kızımla üç kişi olacağımız seyahatte, Seat Cordoba arabamız Erba’nın 4.60 karavanını çekecek.
Dizel motorlu olan aracımız 2004 model, 1422 cc ve üç silindirli Volkswagen motora sahip. 2200 d/d’da 195 Nm tork üretiyor. 1189 kilo ağılığa sahip, karavanımız ise yüklü haliyle yaklaşık 1300 kilo.
Normal şartlarda 90-100 km hızda şehirlerarası yolda 100 kilometrede 4.5 litre mazot yakan aracımız karavan çekerken 8-8.5 litre aralığına geliyor.
Seyahat öncesi karavanın standart dışı olan lastiklerini Lassa’’nın C sınıfı yük lastikleriyle değiştirdim. 155x80 -13 olan lastikler 90 yük indeksiyle lastik başına 600 kilo taşıma kapasitesine sahip. Karavanımın jantında daha yüksek yük indeksine sahip lastik bulamadığım için buna da şükür diyoruz. Çünkü karavanın üzerindeki orijinal lastikleri 79 yük indeksiyle 437 kilodan toplam 874 kilo taşıma kapasitesine sahiplerdi. Lastikleri değiştirirken birde stepne aldım. Karavan bana teslim edilirken sadece üzerindeki iki lastikle teslim edilmişti. Lastik patlasaydı yollardaki halimiz ne olurdu bilemiyorum fakat büyük şans patlamadı. Orkinos Kampingdeki karavancı dostumuz sevgili Uğur’da lastik tamircilerinin kullandığı araba altına giren yatay hidrolik krikoların 2 ton kapasiteli küçük bir benzerini ne olur ne olmaz diye yanımıza verdi.
Karavanın üzerinde teslim edilen kurşun asit aküyü de 100 amper jel aküyle değiştirdim. 135 amper olan eski akü 5-6 saat sonra buzdolabını çalıştıramıyor düşük voltaj nedeniyle invertör, sistemi kilitliyordu. Ama herşeyden önemlisi devamlı şarj-deşarj durumu nedeniyle karavanın içerisinde asit buharı soluma tedirginliği kurşun asit aküden kurtulmak için ilk sıradaki önceliğimizdi. Yiğit Akünün jel aküsü ilk denemede buzdolabını 8 saat çalıştırdığında sistem hala düşük enerji sinyali vermemişti. Buzdolabını kapatıp aküyü ölçtüğümde 11.2 Volt enerji gösteriyordu. Kullandığımız invertör de Uzakdoğu malı modifiye sinüs 1500 Watt.
Genel bilgileri bu şekilde verdikten sonra seyahat kısmına geçebiliriz.
Artık yollara düşme zamanı, bakalım o yollar bizleri nerelere götürüp, neler gösterecek.

Almanya mnih 333

Etiketler
Ynt: Antalya'dan Kuzey Denizi Kıyılarına

Fatih abi öncelikle hayırlı olsun diyorum.Uzun soluklu ve bir o kadarda keyifli olacağını bildiğim yazı dizini seyretmek için sinemanın en güzel koltuklarından birine iliştim seyre hazırım ...

Fatih bey, Mustafa'nın yanında yerimizi aldık, çok boyutlu olduğundan emin olduğumuz gezinizi heyecanla bekliyoruz. :D

[attachimg=1]

Not.
Konulara sistematik yaklaştığınız için belki yazmam gereksiz ama; Ferhat beyin Yunanistan gezisinde yaptığı gibi, sonuçta, gezi yapacaklara gerekli verileri, yazılıdan geçirilerek yanlarına alabilecekleri şekilde, *.pdf dosyası olarak yüklemeyi düşünüyor musunuz ?

Gezikeyfi

Cekme karavanla uzun soluklu gezinizi merakla bekliyorum.

Fatih bey, başlığı görünce çok heyecanlandım. Uzun kış gecelerinde bizi mutlu edecek "arkası yarın" tadında bir gezinin bizi beklediğini biliyorum. Ben de en uygun koltuğa yerleştim, bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler...
:smiley: :smiley: :smiley:

Yukarda resimde görünen yol bana hiç yabancı gelmiyor. Yazları balık tuttuğum Ammersee yakınlarında bir yola benziyor. Detaylı gezi notlarınızın çekme karavanla da Avrupa‘ da böyle uzun gezilerin rahatlıkla yapılabileceği konusunda bilgilendirici ve cesaret verici olacağından eminim. Iyi yolculuklar derken bende sinemada kendime boş bir koltuk arıyorum.

mustafayetim' Alıntı:
Fatih abi öncelikle hayırlı olsun diyorum.Uzun soluklu ve bir o kadarda keyifli olacağını bildiğim yazı dizini seyretmek için sinemanın en güzel koltuklarından birine iliştim seyre hazırım ...

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Fatih bey, Mustafa'nın yanında yerimizi aldık, çok boyutlu olduğundan emin olduğumuz gezinizi heyecanla bekliyoruz. :D

bartek' Alıntı:
Cekme karavanla uzun soluklu gezinizi merakla bekliyorum.

drares' Alıntı:
Fatih bey, başlığı görünce çok heyecanlandım. Uzun kış gecelerinde bizi mutlu edecek "arkası yarın" tadında bir gezinin bizi beklediğini biliyorum. Ben de en uygun koltuğa yerleştim, bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler...
:smiley: :smiley: :smiley:

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım sizlere mahcup olmam.

Akdeniz45' Alıntı:
Yukarda resimde görünen yol bana hiç yabancı gelmiyor. Yazları balık tuttuğum Ammersee yakınlarında bir yola benziyor.

Hüseyin Bey dikkatinize hayran olmamak elde değil. Haklısınız; Ammersee yakınlarında, Diesen am Ammersee'den Landsberg am Lech'e giden yol üzerinde çekilmiş bir kare.

Antalya, Beldibi Orkinos Kamping’den 24 Haziran Cuma günü saat 10’da yola çıktık.

Gezi3 014

Gezi3 015

Gezi 1 008

Gezi 1 009

Ekli dosyalar

• gezi 1 002.JPG
    gezi 1 002.JPG
    215 KB · Görüntüleme: 439

Kampingin mütevazi olmakla birlikte temiz duş ve tuvaletleri ile çamaşır ve bulaşık yıkama ünitesi mevcut. Ayrıca çok büyük diyemeyeceğimiz bir yüzme havuzu da var. Şehir merkezine yürüyerek yada önünden geçen dolmuşlarla ulaşmak mümkün. Kamping şehir merkezine yaklaşık 1.5-2 kilometre mesafede bulunmakta.

Gezi3 011

Gezi3 013

Gezi 1 010

Gezi3 010

Güzel bir yazı dizisi olacak,her akşam intrnette ilk bakacağım yer burası,Kuddusi Bey ve aileside bu gezide yanınızda olacakmı,tek karavanmı çıkıyorsunuz? :smiley:

Aşağıdaki e-mail forum yerine, yanlışlıkla benim posta kutusuna gelmiş...

Evvəlcə hamınıza qucaq dolusu salamlar möhtərəm forum yoldaşları. :smiley:

Karaali bəy, Fatih bəy bu səfərə yoldaşı və karvan ilə birlikdə çıxır. Mən bu səfər ailəmlə birlikdə evdə qalıram, ən yaxşısı belə. Çünki mənim karvan gedəcək halı yox bilirsiniz ? Nallarını dikmiş at kimi yatır zavallı. :'(

Fatih bəy size yaxşı səfərlər diləyirəm. Yedikləriniz, içdikləriniz sizin olsun, lakin bizə gördüklərinizi yazın. Mən də bu səfər kinoda bir kürsü qapıb yoldaşlarla birlikdə sizi izləyəcəyəm.
Yolunuz açıq olsun.

Hörmetlerimle, sizləri çox sevən
Kuddise :smiley:

;D ;D ;D

Benim gibi daha yolun çok başlarında olanlar içinde çok güzel bir yazı dizisi olacağına eminim.

Kuddusi Beyin gidememesine üzüldüm,onda anı çoktur,Fatih Beyin geçtiği yerlerde karavanıyla başına gelenleri,mail yoluyla gönderir size artık... ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR