4 Ceker Duster Arıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sabri yucel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,082
Ynt: 4 Ceker Duster Arıyorum

Lastikler buyuk, ruzgar direnci fazla, motor devir istiyor, diger dizeller gibi alt devirlerde ilerleyemiyor, kasada hafif sayilmaz.

bu da 7,5-8lt/100km gibi bir ortalamaya denk geliyor ki arazide 11-12lt/100km gibi bir ortalama tutturmak cokta zor degil.L200'de bu kadar yakiyor zaten.

Etiketler

uzun yolda arac 2 cekerdeyken 6, 7 litre yakar dediginiz gibi ama arazide 4 cekerde fazla yakması normal cunku sureklı dur kalk dusuk vites yuksek devir her zaman yaktirir bu işin dogasında var , ruzgar soguk hava yukseklik lastik havası tıkanmıs hava filtresi vs bir suru etken var ama ne olursa olsun 1.5 motor 2 litreden sonra ilac gibi gelecek .

4 çekerde iken fazla yakan araçlar 4 çekere alınca orta diferansiyeli kilitleyenler ya da orta diferansiyeli olmayanlar.
Orta diferansiyali olan sürekli 4 çeker araçlarda pek birşey farketmiyor. Öyle olsa benim rav4 100km de 9 litre benzin yakıyor olmazdı. Ha kilitli diferansiyelin tercih edileceği durumlar vardır elbet ama bence kilitsiz bir 4x4 modu gayet faydalı birşey ve hafta sonu hobi amaçlı dağ-bayır dolaştığınız sürece daha fazlası pek lazım olmuyor. Ha tabi kış ortası in-cin-top oynayan bir yerde doğaya karşı mücadele türünden bir hobiniz varsa fazlasıyla yetersiz kalacaktır, ama o durumda satın almayı düşündüğünüz aracın 20 cm civarındaki yerden yüksekliği de fazlasıyla yetersiz kalacak.

EIRP' Alıntı:
Lastikler buyuk, ruzgar direnci fazla, motor devir istiyor, diger dizeller gibi alt devirlerde ilerleyemiyor, kasada hafif sayilmaz.

bu da 7,5-8lt/100km gibi bir ortalamaya denk geliyor ki arazide 11-12lt/100km gibi bir ortalama tutturmak cokta zor degil.L200'de bu kadar yakiyor zaten.
EIRP' Alıntı:

alt devirleri ca
EIRP' Alıntı:

alt devirleri canlandirmak ıcın ecu yu chiplemek şart 3 tane dci 1.5 motora yaptim senelerdirde kullanıyorum dusuk devirlerde cok cok daha iyi tork veriyor motor ,

Yakıt meselesi için aşağıda yazacaklarım kesinlikle doğrudur. Bu değerlerin ölçümleri yaklaşık 50 bin km.dir yapılmaktadır.

İstanbul değil ama orta halli bir şehir trafiğinde 100 km.de 7-7.5 litre. Tahminim istanbulda 8.den aşağı düşmez, ama 10'a da çıkmaz.

uzun yolda 120-125 civarı 100 km.de 7-7.5 (belki de 8) litre (ben 7.5 larda kaldım)

uzun yolda 90-100 civarı 100 km.de 5.5-6 (hadi 6.5 olsun) litre (ben bu hızda hep 5.8 yaktım.)

Yukarıdaki ölçümler 2000 devir civarı kullanımla yapılmıştır.

Birde, bu ölçümler normal lastikle yapılmıştır, onu belirtmem lazım. AT lastik (3000 km.dir yaptığım ölçümler yanlış değilse) % 10 artırdı sanki yakıtı. Bu yüzden lastiği değiştirmeyi bile düşünüyorum. (Briedgeston Dueler AT)

4x2 Duster ile 4x4 arasındaki yakıt farkı % 10-15 civarıdır. (Bunu birkaç kez ölçtük, ama uzun süreli karşılaştırma yapılmadı) Fark şanzumandan mı kaynaklanır, ağırlıktan mı, bilmem.

Araç ekonomik mi? Kullanım biçimine göre değişir. Eğer sadece yakıt ekonomisi diyorsanız, C3 veya dizel yaris. Ama hem yüksek bir arabada gideyim hem yakıtı üzmesin diyorsanız, Duster. (Quaskhai demiyorum fiyatından dolayı.)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR