Arabalı Aile Venedik'e Giderken ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 197
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,148
1)Tuna'da kuğular....
2)Yemek molası
3)Masada Cevabi(!)..2 porsiyon 4 kişiyi tıka-basa doyurdu;yanında şopski salat
Hesap 1400dinar=36?TL
4)Murat 'ın yeri
5)Murat ve annesi ... Bana çok güzel bir limonata tarifi verirken

Sonrasında teoedeki kuleye gittik..
Zemun, mimari olarak da Belgrad'dan farklı !..
Çünkü Avusturya egemenliğindeymiş...Bu kule de egemenlik göstergesi, Habsburg'lardan... Murat anlattı vallaahi

Etiketler
Kahvaltımızı Tuna boyu terasta yaptık ...
Artık şehri keşif zamanı ...
Bir de video yüklemeye çalıştımsa da olmadı...Oda'dan Tuna ve şehir görüntüsü...
Bir de Botel Charlie terası'ndan
IMG 3445
Image

İyi yolculuklar,takipteyiz. Belgrad çok güzel bir şehir ancak avrupa turuna çıkanlar sabırsızlıktan veya zamanın kısıtlı olmasından genellikle dinlenmek için bir gece kalıp gidiyorlar,Belgrad'a biraz haksızlık oluyor fakat yapacak bir şey yok.

Hakikaten de çok beğendik şehri...
2 milyon insan yaşıyormuş topu topu.
o kadar geniş alana yayılmış ki , her yer yemyeşil , insan İstanbul ile olan farkı hemen yakalıyor .
Emekliler gelip bahar aylarında uzun uzun kalabilir , İstanbul'dan fazla da harcama yap(A)maz!..
Keyfini sürer..
Düşünmedim değil

Knez Mihailova ve KaleMeydan park-treni-turu(4kişi520dn=13-14?TL)
Sonrasında Arif Ege'yi Dino park'a soktuk...Bir kafe molası...
Sonra sırada Skadarlija ve Nikola Tesla müzesi var
IMG 3459
IMG 3472
IMG 3484

Scooter'ı çocuklara diye almıştım ama çoğunlukla çalıyorum onlardan(!)..
Ağrıyan dizimi de zorlamamış oluyorum böylece...
Skadarlija, görülüp geçilcek bir yer değil,kafeye-restauranta takılıp kalınması gereken bir yer..
Bi dahakine öyle bir zaman ayırmak lazım.
Yokuş aşşağı inince, tekrar yokuşu çıkmak ters oldu...
Mesafe de var, taxi ye 370dinar verdik bizi Nikola Tesla müzesine attı...
Çocuklar free , büyükler 500dn , girip izledik . Floresan lambayı çocuklara tutturamadık netekim
Sonra otopark'a vardık ki saat 17:30 olmuş...
Sözümona 18:00'de Zagreb'de olacaktık...
Bir büfede takıldık, ayaküstü hamburger falan...
Soruyor bize 100gramlık mı olsun köftesi ?..200'mü?
200'lükten 3 tane bizi doyurdu , yarın bile yemek yemesek olur sanki
Bir de kanka olduk büfeciyle, dedim ki bunların dilleri de aynı/benzerdir...
"Zagreb'deki evsahibemizi arar mısın?"
dedim , Olur dedi....
Aradı da, bir ödeme vs yapalım dedik ,"..Delikanlıya yakışmaz.." dedi, mahcup etti bizi..."Tam evimizdeyiz, işte budur " dedirtti bize gerçekten de...
Düştük yola...Belgrad çıkışına dek 10 TL ödedik otobana(20 de Niş- Belgrad arasıydı)...Gel gör ki , Sınırdan Zagrep'eyaklaşık 15 euro ödedik..
Saat 11:30 gibi evdeyiz Zagrep'te...
Booking'den See you in Zagreb adlı evdeyiz bu gece ve yarın...
Son fotoda, Belgrad ziyaret-gazileri(!) arabada uyuklarlen , şöför görev başında!...
Üstelik bir de foto çekiyor

Bulgaristan'dan Sırbistan'a geçişte , 1euro=163 dinar tabelaları vardı sıra sıra(??)
Hesaplamaları buna göre yaptım . Fakat songün Euro bozdurunca. 120dn olarak bozdurabildim şehir merkezinde(?!?) Bunu anlamadım doğrusu, sınır geçişinde neden bu kadar farklı??? Olabilir mi bukadar fark?? Herhalde gözden kaçan bişey var...
Bu nedenle , verdiğim fiyatları biraz artırmak gerekli %20 kadar
Bu arada maps me'yi yükledim ve kartsız telefon ile idare ediyorum ..
Fırsat olursa haberleşmeler whatsapp üzerinden ....ötesi yok ...
viamichelin çalışmıyor internetsiz...
Zagreb'de evi maps me buldu vallahi!...
10 numara✔️
IMG 3497

Son düzenleme:

IMG 3501
IMG 3503
IMG 3506
IMG 3508
Gece 11 gibi See you Zagreb(booking.com) apartmanı bulduk,telefon ettik ve Marina'nın çocukları gelip bizi karşıladı. Biri Sosyoloji,diğeri Maden müh. okıyorlar...İkisi de 1.80'in üzerinde..."Doğuştan basketçi gibisiniz" diye takılmadan edemedim
Ev A'dan Z'ye İkea mamülü, klima mitsubishi vs..eksik yok , fazlası var..10 numara bizim için.Şehir merkezi değil, gürültü ve park sorunu yok . Gecelik 35 Euro idi reserve ertiğimde.
Sabah geç kalkıp kahvaltıyu da hemen yakındaki marketten bişeyler alıp evde yaptık .Aranayla şehirde bir tur atıp kaybolduk , sonra yolları bulduk ve Jaruna diye bir yere vardık...
Sava'dan bir kol ayrılmış , göl/havuz? Olmuş adeta...İçerde karavanlar da vardı, karabancılar biliyordur belki de?..
Pşajında güneşlenen-suya giren-plaj hentbol tutnuvasına katılan.....ne ararsan var.
Bizde de daha Kuna yoktu, para bozdurmamıştık, gişedeki adamcağız, geçin hadi dedi .. Gerçi giriş para deüil , 5 kuno...
7,20 kuno 1 euro bugün...
Oradan çıkıp , bir markete girdik ve içecek falan aldık eve...
Merkezde bir otopark'a arabayı bıraktığımızda saat 4 gibiydi...4saar falan kaldık , 16 kuno verdik ...Hemen tüm görülcek yerler 1-2 saat içinde geziliyor, çok yakın birbirine..Ama yağmur olmazsa(!)
Yaz yağmuru'nda hem ıslandık hem gezdik -herkes gibi..
Sanah da bir yağmurlu bir açıktı hava

Badem 60TL görünüyor...Elde rehber, yağmur'un dinmesi bekleniyor...Jaruna resimleri diğerleri de...Dosya yükleyince resimler üstte çıkıyor, o nedenle ayrı ayrı gönderiyorum..

IMG 3568
IMG 3540
IMG 3545
IMG 3547
IMG 3549

Börek-pizza molası.... Bir park'ta çocukların verdiği konser....Ana meydan'da kurucu Tomas(?) Juncic? in heykeli, karşısında da özelliğini bozmamış tarihi binalar...
Turun bitiminde Tcalçiceva'ya gidip bişeyler içelim dedik ... Bu arada bir sokak orkestrasına denk geldik , para verelim dediysek de, yerde kutu/şapla bulamadık.

IMG 3550
IMG 3572
IMG 3576
IMG 3577
IMG 3578

Gümün süprizi sona saklanmış !..
Kahve molası ve orkestranın müziği'nin tadı damağımızda kalmıştı ..
Arabaya atladık , eve giden yolu bulmaya çalışırken Glovni Kolobok(?) denen merkezi tren istasyonu önünde önemli bir meydan var...
isimleri sonra düzeltirim icap ederse, şimdi hızlı hozlı yazıyorum...
Tam oradan geçiyoruz, bir de baktık ki dev bir orkestra sahne alıyor :Zagreb Klasik...diye bir olay varmış bu hafta, çağrısı da şu:"..Çimlerin üzerinde dinleyin müziği" !..
Daha ben olayı görür görmez sağa çektim .
Herkes yorgun , ama bu da cana can katan bir süpriz oldu, harika bir atmosferde öüzik dinledik 1-2 saat kadar...
Zagreb'te bu kadar şey bulacağımızı hiç tahmin etmiyordum açıkcası...
10 üzerinden 9 aldı=> Şehir içi trafik ve yollar biraz karışık

IMG 3585
IMG 3587
Güneşli bir güne başlıyoruz...Kaldığımız evden de çok memnunuz ve çıkıp gidesimiz de yok(!)
Evin her santimetrekaresi incelikle planlanmış ve kullanışı maximum hale getirilmiş..Aynen bir karavan gibi!
Mekanı bölüm bölüm tanımlasam , 100 m2 zannedersiniz, ama ancak 45 m2 var/yok...
Banyoda, duvardaki tutunma kolu dahi düşünülmüş...Odada sol duvarda TV ve Klima, karşıda mutfak bölümü,sol karşıda giriş+banyo,arkada camlar(ama bizdeki gibi değil, camlar ENİNE geniş, yükseklik bizdeki kadar.Böylece dış görüntü de genişlemiş oluyor,kayıtlarla görüntü bölünmüyor!)..
Solda yatak ve dolap var...Fotoğrafı da açılır kanepe üzerinden çektim ...
Zagreb'de yaşasam bu bölgeyi seçerdim herhalde

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR