Sağ Arka Lastğin Sol Arkaya Göre 2 Cm Dışarı Cıkık Olmasının Nedeni

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yusuf11 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,741

yusuf11

Ana Kamp
MRB aranıza yeni katılan acemi bir doğa tutkunu olarak yeni aldıgım 94 model kare kasa xj aracımda sağ arka lastıgın sola gore camurluktan 2 cm dısarı cıkık olmasının nedenını bılen bır arkadas varmıdır.. bana yardımcı olurmusunuz... bu arada adım yusuf herkezze saygılar .. yanlıslık yaptıysam aff ola...

Etiketler
Ynt: Sağ Arka Lastğin Sol Arkaya Göre 2 Cm Dışarı Cıkık Olmasının Nedeni

1- farklı ebatta lastik jant olması
2- göz yanılması
3- kaza sebebi ile
a- kaporta aksamının yanlış düzeltimiş olması
b- şasenin yamulması ve düzgün doğrultulmaması
4- bir tarafta spacer unutulmus olması ???

merhabalar, hoşgeldiniz :smiley:
bberksan arkadaşımızın dediği gibi şaside bir yamulma, lastik ebatı veya spacer vs kaynaklı ise sürüşte de kendisini hissettirirdi diye düşünüyorum. Sürüşte bir sıkıntı yoksa kaportanın hatalı/özensiz tamirinden kaynaklanabilir :smiley: 2 cm önemli bir fark ama göz yanılsaması da olabilir tabii. Umarım ciddi bir sıkıntı yoktur.

Aracım 94 model xj boya olmadıgını herhangi bi kazanın bulunmadıgını soylemişti servis. Arac donanımlı Lastık ebatlarıda aynı specer yok. Yükseltmeden dolayı makaslarda ölcüyede baktırdım kayma. Varmı diyeölcüsü tam cıktı bi türlü anlamadım Şase desem aracta şassede yok ama. Bunlar şasesiz arac dıye. Biliyom .kendime takındı yaptım muhtemel sebebler. Baska neolabilir acaba. Yardım ltf. SYgılar

aks montajında problem vardır. süspansiyon kolları vs gibi.

böyle bir şey rotbalans ayarı yaparken ortaya çıkarmı?

tabiki. doğru düzgün bir makinada yapılırken hertür sapma belli oluyor.

benim araçtada böyle bir şey var, ama makinede hiç çıkmadı en az
değişik sebeplerle 3-4 kez girdi. acaba kupada mı kayıklık var
aracım suzuki vitara

sonuçta makine ön ve arka aksın farkına bakıyor yansıtılan IR ışık ile. kupa kayıksa bunu göremezki. kupa olmasa bile fark etmez. aracın simetrisi için şaseciye uğramak lazım. şaselerde referans noktaları vardın onlardan ölçülüyor.

Monokok araçlarda sase yoktur .Ancak buyuk kazalarda arac'in şahkülü kaymış ise araç çektirmelerle düzeltilir. Buna şase düzeltme işlemi denilir. Şase yok ama şase düzeltiliyor... Evet haklısınız biraz kavram karmaşası var. Zaten umarim oyle bisey yoktur aracinizda.
ANCAK kare kasa cherokee'niz yaklaşık 20 yaşında ve hiç boya olmaması çok çok zor. Çölde vaha bulmak gibi bisey.Umarim gerçekten boya yoktur. Ama ben olsam önce rot'a sokarım sonra (Buyuk kaza -düzeltme varsa derhal size söylerler zaten) da boyasını iyice bir ölçtürürüm. Eger gerçekten boyasız ise de kıymetini bilin çok değerli bi araciniz var.

KLL' Alıntı:
sonuçta makine ön ve arka aksın farkına bakıyor yansıtılan IR ışık ile. kupa kayıksa bunu göremezki. kupa olmasa bile fark etmez. aracın simetrisi için şaseciye uğramak lazım. şaselerde referans noktaları vardın onlardan ölçülüyor.

kupanın kayıklığı bir ihtimal, onu düşünmezseniz akslar şaseye bağlı sonuçta bit terslik olsa çıkmazmı?

4 teker olması gereken yerdeyse tek ihtimal kupa kalıyor sanki

mrb.. makaslardan kaynaklanan bır sorunmuş hallledık cok sukur tesekurler... herkeze.

makaslı araçlarda (özellikle Amerikanlarda) dingilde kayma oluyor. makasçıda düzeldikten bir süre sonra tekrar kayma yapabiliyor. f-body tabir edilen amerikan spor araçlarda da(camaro-firebird) bu olay neredeyse standart donanım gibi bir şey :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR