Karavanda Elektrik İhtiyacını Güneş Paneliyle Karşılamak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 828
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 293,859

Etiketler
Merhaba,
Ben T5 bir panelvan ( 4+1, 5+1) alıp karavana çevirmeden içerisine basit bir yatak düzeceği ve buzdolabı koyarak her ay 1 hafta tatil yapmayı düşünüyorum. Dolayısıyla öncelikli olarak enerji kaynağına ihtiyacım var.

Sorum ise şu. Bir güneş enerjisi sistemi montajı yaptırsam ( panel, akü ve inverter ) bu sistemi ruhsata işletmek zorundamıyım. ? Bu araçlarda bu işlem için kanunen bir engel var mı ? Yoksa illaki aracı karavana çevirip karavan ruhsatı mı çıkarmak zorundayım ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Merhaba,
Ben T5 bir panelvan ( 4+1, 5+1) alıp karavana çevirmeden içerisine basit bir yatak düzeceği ve buzdolabı koyarak her ay 1 hafta tatil yapmayı düşünüyorum. Dolayısıyla öncelikli olarak enerji kaynağına ihtiyacım var.

Sorum ise şu. Bir güneş enerjisi sistemi montajı yaptırsam ( panel, akü ve inverter ) bu sistemi ruhsata işletmek zorundamıyım. ? Bu araçlarda bu işlem için kanunen bir engel var mı ? Yoksa illaki aracı karavana çevirip karavan ruhsatı mı çıkarmak zorundayım ?

Yardımcı olursanız sevinirim.
  • Öyle bir zorunluluğunuz yok.Ruhsatta yazan koltuk sayısını bozmadığınız müddetçe,demonte bir düzenekle tatilinizi yapabilirsiniz.MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
    Karayolları Trafik Yönetmeliği
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
    Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
    MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
    d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
    5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
    5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
    (i) koltuklar ve masa
    (ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
    (iii) yemek pişirme imkanları ve
    (iv) depolama/saklama imkanları
    Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
    Diğer Hususlar :
    Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
    a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
    b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
    c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
    d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
    e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı

• Öyle bir zorunluluğunuz yok.Ruhsatta yazan koltuk sayısını bozmadığınız müddetçe,demonte bir düzenekle tatilinizi yapabilirsiniz.MOTORLU KARAVAN ile ilgili Ruhsat-Plaka-Muayene-Ehliyet ve Vergi Konuları : Motor Karavan Tanımı :
    Karayolları Trafik Yönetmeliği
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 18/07/1997
    Yayımlandığı Resmi Gazete No: 23053 Mükerrer
    MADDE 3- 2918 sayılı Kanunda ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir
    d) Araç sınıfları (Ek.: 11.04.2003-25076)
    5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.
    5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.
    (i) koltuklar ve masa
    (ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
    (iii) yemek pişirme imkanları ve
    (iv) depolama/saklama imkanları
    Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.
    Diğer Hususlar :
    Her ağırlıktaki Motorlu Karavanlar için :
    a- Motorlu Karavanı tescil ettirmek (Ruhsat almak) gerekiyor.
    b- Ruhsat çıkarmak için fatura ve ilgili yönetmeliklere göre düzenlenerek Makina Mühendisleri Odası ve TSE tarafından onaylanmış tadilat projesi gerekiyor.
    c- MTV-Motorlu Taşıtlar Vergisi adı altında yıllık vergisi vardır.
    d- Heryıl TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarına muayeneye gitmesi gerekiyor.
    e- Motorlu Karavanı kullanabilmek için yüklü ağırlığı 3500 kg’a kadar(dingil sayısından bağımsız) için B sıfı ehliyet yeterli olup 3500 kg’dan ağır olanlar için C sınıfı

Demonte bir düzenek derken güneş panallerinden mi bahsettiyorsunuz ? Daha doğrusu şu şekilde sorayım. Aracı muayeneye götürürken bu panelleri söküp mü götüreceğim ? Yoksa buzdolabı ve yatak için mi demonte yeterli demek istiyorsunuz ?

Öğrenmeye çalıştığım şu. Bu panelleri takıp muayeneye gidebilirmiyim. Araç kusurlu sayılır mı?
Koltuklara dokunmayı düşünmüyorum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Demonte bir düzenek derken güneş panallerinden mi bahsettiyorsunuz ? Daha doğrusu şu şekilde sorayım. Aracı muayeneye götürürken bu panelleri söküp mü götüreceğim ? Yoksa buzdolabı ve yatak için mi demonte yeterli demek istiyorsunuz ?

Öğrenmeye çalıştığım şu. Bu panelleri takıp muayeneye gidebilirmiyim. Araç kusurlu sayılır mı?
Koltuklara dokunmayı düşünmüyorum.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Panellerin muayeneye engeli yok,ben üçüncü kez muayeneye girdim.Benim demonte den kastım mobilya aksamı idi.

Herkese merhaba,

Karavanımda agm veya jel akü yerine şu aşağıda resmini paylaştığım aküyü kullanmam yetersizlik veya yakın bir zaman içerisinde tekniki sorunlara neden olabilir mi ?

IMG 20190303 182335

IMG 20190303 182255

merhaba aranıza yeni katıldım. bir çekme karavancı adayıyım. oncelıklı olarak karavanımda buzdolabı tv aydınlatma ve temelihtiyacları karsılayacak bır gunes panelli sistem istiyorum. fikirlerinizi önerilerinizi ve tecrubelerinizi anlatmanızı rica ediyorum. teşekkürler..

Kullanacağınız elektrikli aletleri günün hangi saatinde hangi süre ile vede gün içinde toplamda kaç saat kullanacagınızı.
Kullandığınız aletlerin Volt ve watını ayrı ayrı yazarmısınız
bu detayları verebılmem mumkun degıl ben genelbır bılgı ve tecrubeler ıle desteklenen bılgılere talibim. henuz karavanımı almadım ve de almadan önce bu bilgileri edinip ona göre tercih yapmak istiyorum maksadım budur

Bu konu o kadar göreceli ki size hiç kimse cevap veremez. Sadece buzdolabı bile başlı başına bir bilinmez. 12 volt mu 220 volt+inverter mi? Kaç litre? Hangi iklimde kullanacaksınız? Sadece buzdolabı bile 30 amper ile 300 amper arasında tüketim farklılıkları yaratır. Bu sorunuzun cevabını hiç kimse veremez...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR