Hikayenin Sonu (pino Karavan Bizi Nasıl Delirtti!)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 211
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 126,180
Hemen vazgeçmeyin karavancılıktan;
çok çok zevklidir.

Pino ile ilgili olark dai firmayı arayın,
üstatad 15 dakikalık dur duraksız konuşması ile,
sizi ipnotize ederek, karavanı size satar..

Satın alınacak başka karavanlar da var.
Her zaman yazdım,
ucuz ve başlangıçiçin GÜNEY gayet uygun.
SALY satın alınacak gayet güzel karavanlar yapıyor.
Bu karavanın ortak özelliği, karavnlarında MİNİBÜS CAMI YOK..

Diğerleri maalesef, bütün afur tafuruna rağmen,
DOLMUŞ CAMI problemini çözemiyorlar.

Yazı ayrı dert, kışı ayrı dert.
Isı geçirgenliği çok fazla,
tam açamazsın, en iyi ihtimal ile sürgüyü dibe çekersin,
anca yarım açılır.
Kademeli açma ve havalandırma imkanı çok kısıtlı.
Renk olarak tamamen şeffaf... Falan filan..

Vazgeçmeyin karavancılıktan..
Karavan sevdasından vazgeçmiyorum. Ama bir süre daha ertelecek gibiyim.
Bugün Kocaeli kamp karavan fuarını gezdim. Saly karavanlar hoşuma gitti. Pino karavan gerçekten estetik olarak güzel karavanlar yapıyor. Keşke müşteri ilişkilerini daha iyi yürütebiliyor olsalardı. Eşim çok beğendi fakat burada yazılanları okuduktan sonra yarı fiyatına da verseler almayı düşünmüyorum.

Etiketler
Tüm başlığı 2 günde satır satır okudum, en fazla bir kaç postu atlamışım, inanılır gibi değil cidden. İnsan sinir hastası olur, sağlığını kaybeder. :(

Ynt: Hikayenin Sonu (pino Karavan Bizi Nasıl Delirtti!)

Merhaba Gezenbilir Karavan platformu kullanıcıları,

Pino Karavan'ın ürün kalitesi bellidir.

Pino Karavan'ın dostluk ve şeffaflık ilkeleri bellidir.

Bütün forum kapsamında, Pino Karavan dışında başka hiç bir Türk Karavan markasının eleştirilmediğini gözlemlemiyorum ne yazık ki.

Bu forumdaki içerikler yanlı olduğu ve Pino Karavan'ı yok etme gayretinde olduğu için büyük hazin duymaktayım.

Türkiye'deki en büyük Karavan platformu olan Gezenbilir platformundaki yorumları üretici olarak dikkate almaktayım. Fakat bir samimiyet görmediğim bu yorumların yıpratma amaçlı oluşuna takdir sözcüğü bulamamaktayım.

Karavanlarımızı eleştiren dostlara, Pino Karavan yerine, hali hazırdaki eski ve köklü diğer Türk markalarını ve kendi ülkelerinde eleştirilen (yabancı dil bilgisi olanlara yabancı forumlara bakmalarını tavsiye ederim: Ingiliz markalarına yapılan yorumlar, Alman markalarına yapılan yorumlar..) tüm yabancı markaları önermekteyim.

Karavan teslim ettiğimiz Pino'cu dostlarımızın tarafımıza yaptıkları teknik istekler, şikayetler dışındaki bu yorumların, zaten küçük olan bir hobi alanını ve zaten sahip çıkılması gereken değerler üzerine gidileceğine bunların yıpratılması gayretleri yönünde olması hazindir.

Tüm karavancıları ve karavan meraklılarını sağduyu ve İYİ NİYET çerçevesine davet ediyorum. Tüm Türk karavancılarına dostluk eli uzatıyorum. Samimiyetimiz kendi vicdanımızdan gelir.

Platform kullanıcılarına ve tüm aklı selim karavan meraklılarına aydın günler diliyorum.

Pino Karavan istikrarlı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Her Türk firması kendi ürününü üretmeye devam etmektedir. Her firm da kendi rızkını yemektedir. Biz de kendi çapımız ölçüsünde işlerimizi sürdürmekteyiz.

Yeni yılınızı bu vesile ile içtenlikle kutlamak isterim.

1984 doğumlu genç girişimci
Tuluğ Karatan

Ynt: Hikayenin Sonu (pino Karavan Bizi Nasıl Delirtti!)

Öncelikle güzel haber:

Bugün itibariyle ruhsatımızı çıkarttık. Temmuz'da bir kampta tanışıp Pino'nun kronik sorunları üzerine sohbet ettiğimiz bir dostumuz 10 kere git-gel yaparak Emniyet Müdürlüğü'nde Pino'yu bir firma olarak tanıttırdığı için bizim işlemler oldukça kısa sürdü. Trafik Tescil'de Tip Onay Belgesine bakınca biraz gülümsedi polisler; nedenini tam anlayamadım ama amir "Bu firma profesyonel değil; şu tip onayı bir inceleyin dedi" memura..Normalde tip onayın bir ek sayfası daha varmış; o eksikmiş; biz de tam "işimiz olmayacak galiba" derken mesai bitimine 15dk kala ruhsatımızı verdiler. Mutlu olduk.

Ben dikkat etmemiştim ama memur uyardı: Tip Onay'ın üzerinde net ağırlık 1080kg, azami ağırlık 1170kg olarak geçiyor. Yani karavanda normalde 90kg yük taşıyabiliyoruz -ki akü, tabak-çanak-panel vs. derken bunu zaten aşıyoruz. Memur, akıllı bir adamdı; "bu nasıl saçma şey" dedi lakin yapılacak birşey yok. Ruhsata da böyle yazdılar.

Yani yolda bizi çevirip ağırlık kontrolü yapsalar bu ruhsata göre ceza yiyeceğimiz kesin. Ruhsatın çıkması bu açıdan iyi mi oldu kötü mü oldu anlamadım :smiley: Ceza çıkarsa Pino'ya yollayacağım artık.

Karavanla ilgili ne mi oldu?

Aldığımızdan beri düzenli olarak tamirattayız; neyse ki elimiz alet tutuyor.

Ağustos sonunda bir baktım arabanın sigortaları sürekli atıyor; karavanın ışıkları da temassızlık yapıyor. İnceleyince gördük ki karavanın tabanındaki esnemeden dolayı ön taraftaki bir alüminyum eğilip bükülmüş; metalin keskin kenarları hemen yanından geçen 12V kabloların izolasyonunu sıyırmış; kısa devre yapıp duruyor. Kabloları iptal ettik. Köyceğiz sanayii de iyi bir usta bulup şasinin enlemesine tabanı alttan destekleyecek iki adet bar monte ettirdik. Böylelikle toplamda 2.5cm'den daha fazla olan kalıcı esneme sorununu çözdük.

Karavanın tabanı esneyince destek noktalarını yitiren banyodaki duş teknesi ortadan çatlamış; su sızdırıyordu. Onu da düzelttik.

Bu arada konuyu Pino'ya sorunca "Ön taraftaki aluminyumun eğilmesi birisinin kasten kanırttığını düşündürüyor" demişlerdi.
Herhalde sırf Pino'ya "gıcıklık" olsun diye kendi karavanımı sabote ettiğimi düşünmüş olmalılar :smiley: .Neyse, bu olaydan sonra zaten Pino'ya teknik herhangi bir soru sormadık zaten.

Ekim ayı başında uzun yolculuğumuzdan döndüğümüzde Pino'yu aradık. Yaz başında verdikleri bir söz vardı; "size yaz sonunda yeni bir karavan vereceğiz" demişlerdi. Biz de "düzgün bir karavan verebilecekseniz buyrun; tarih bekliyoruz" demiştik. Ancak telefonda o sözlerinin arkasında durmadılar; yok efendim karavanı fabrikaya getirmemişiz de, kendileri görmemiş de vs. Artık fazlaca muhatab olmak istemedik. Karavanın hali belli; fotoğrafı videosu vs. belgelenmiş; sen üç kere "karavanı yerinde görmek istiyoruz" demişsin; davet etmişiz; üçünde de gelmemişsin; daha da seninle mi uğraşacağız Allah aşkına! Bunun üzerine ruhsatla ilgili belgeleri istedik.

Daha da karavanı Pino'ya elletmemeye yeminliyim; artık tamirle vs. ne kadar gideceği varsa gider; kaldığı yerde AL-KO şasiyi tekne çekmek için falan kullanırız :smiley:

Enteresan bir konu: Temmuz'da tanıştığımız Pino sahibiyle konuşurken karavanını Haziran'da aldığını söyledi; üstelik 2 karavan birden almışlar ama o karavanlarda çıkan problemlerin büyük çoğunluğu bizim karavanda da vardı. Biz Şubat'ta teslim almıştık ve bütün sorunları; çözüm yöntemleriyle birlikte detaylarıyla Pino'ya aktarmıştık. Sonuçta Şubat-Haziran arasında 4-5 aylık sürede Pino'nun işçilik ve tasarım problemleriyle ilgili hiçbir şey yapmamış olduğunu farketmek şaşırtıcı oldu. "Deli mi bu adamlar?" dedim kendi kendime. Üstümüze vazife değilken o kadar vakit ayırdık; yazdık çizdik; insan bir tane sorunu da halletmez mi bu süre içinde? Hayret!

Neyse, şu an için güneş panelleri için tavanın delinmesi sebebiyle bir noktadan yağmur sızıyor karavana..Onu da nasıl çözeceğimizi bildiğimiz için içimiz rahat. İzolasyon amaçlı kullanılan "mastik" her ne ise çok dandik bir malzeme (ya da uygulama ısısı/nemi uygun değildi) o yüzden patlayan noktaları Sika ile yeniden izole ediyoruz yeri geldikçe.

Sonuç olarak:

-Pino Karavan zarif dış görüntüsü ve iç tasarımı ile dikkat çekiyor
-AL-KO şasi gerçekten sorunsuz, güvenli ve rahat

Ancak:
-Pino'nun genlerine işlemiş olan "ben herşeyi bilirim" anlayışı ve kendisini dev aynasında görmesi
-Müşterileriyle akılcı iletişim yerine profesyonelliğe yakışmayan çocuksu/mantıksız iletişim yöntemleri
-Bir türlü gideremedikleri ve artık yukarıdaki ilk madde nedeniyle hiçbir zaman gideremeyeceklerine inandığım işçilik problemleri
-Tasarımlarının güzel görünüşü dışında önemli işlevsel eksiklik ve hatalarının olması ve bu hataların hiçbir şekilde kabul edilmeyişi
-Çeşitli nedenlerden dolayı sıkıştıklarında kolayca yalan söylemeye meyilli olmaları

nedenleriyle Pino Karavan bizim için güvenilir olmayan bir firma kategorisindedir.

Bu süreçte mantıksız davranışlarıyla bizi artık delirme noktasına getirmiş olan Pino'ya teşekkür ediyoruz.
Pino'ya gönderdiğim son yazıyı da buraya aşağıda ekleme ihtiyacı hissettim; zira hiçbir sektörden hiçbir firmanın bu tür davranışlarda bulunmaması gerektiğini düşünüyorum (mesleki kanaatimdir). Son yazıda artık nezaketi bir kenara bırakıp bir takım gerçekleri yüzlerine çarpmaktan başka bir çare kalmamıştı. Ama bundan da bir ders çıkarabilecek kabiliyette olduklarını zannetmiyorum.

Belki 2. kuşak işi öğrenip devreye girerse bir umut olabilir.

Son bir yılda bana emaille, telefonla, internetten ulaşıp yeni karavan almakla ilgili tavsiye isteyen herkese gösterdikleri teveccühten ötürü teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Ekli dosyayı görüntüle 436428
Öncelikle aydınlatıcı yazınız için çok teşekkürler. Henüz karavan almadım. Ama yazınız ile %50 aydınlanırken %50 kafa karışıklığı yaşıyorum dersem yalan olmaz. Yerli, yabancı yok adria, yok hobby derken fiyatı nedeniyle Pino karavanın "AGİLE 530 ELEGANT" modeli'ni almak için araştırma yaparken sizin yazdıklarınız gözüme çarptı. Bana ilgili satış temsilcisinin irtibatı sonrası sarf ettiği cümleler ile taban tabana zır cümleler pek tabiki! Sizin gibi bizi de ısrarla fabrikaya davet ettiler. Neyse telefonla bizler pazarlık yaptık lakin teslim için Mayıstan taa Eylül-Ekim'i öngördüler. Bu arada hemen kapora ve para peşin yaklaşımı da biraz işgillendirmedi değil! Şase esnemesi ve banyo çatlağı falanda bayağı sıkıcı. Sonuç; PİNO almalı mı almamalı mı? Yada yeniden karavan alacak olsanız (4 yetişkin için) hangi marka ve model tercih edersiniz? Son soru 1600 motor için ideal karavan ağırlığı (rampada bayılmama, sürüş emniyeti vb.) sizce ne olmalıdır? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Mail adresim; hakanercetin@gmail.com

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.