Güneş Paneli Değer Ölçümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,326

a.adalioglu

Kamp II
Yer
İstanbul
İyi günler, 100 wattlık güneş panelimi şarj kontrol cihazı üzerinden aküye bağlantısını yaptım çalışmakta. resimde görülen mini ölçüm cihazım ile kontrol cihazına gelen voltajı da görebiliyorum ancak akım değerini nasıl ölçerim. bağlantıyı nasıl yaparım.

Digital mini voltmetre ampermetre dual dc 0 100 volt 10a  0239537350991643

Son düzenleme:

Etiketler
İyi günler, 100 wattlık güneş panelimi şarj kontrol cihazı üzerinden aküye bağlantısını yaptım çalışmakta. resimde görülen mini ölçüm cihazım ile kontrol cihazına gelen voltajı da görebiliyorum ancak akım değerini nasıl ölçerim. bağlantıyı nasıl yaparım.

Ekli dosyayı görüntüle 505468
Sarj kontrol cihazı verileri , bu konuda yeterli değilmi , bu mini alete ihtiyaç duyulurmu ?

Bir soruda benden olsun .

Paneli nasıl monte ettiniz , akünüz kaçlık , neler çalıştırıyorsunuz ?

resimdeki cihaz kaç ampere dayanıklı ?
soğutucu dolap 60 w olsa,
inverter kaybı,aydınlatmalar ve dalgıç pompa vs ise toplamda yaklaşık 60 w olsa, sizin o anlık tüketiminiz 120 w olacaktır. 12 volt'a böldüğünüzde 10 amper akım çekmiş olacaksınız.
cihaz 10 amperden büyük akıma dayanıklı değilse, cihaz yanabilir.

resimdeki ince üçlü kablolar akünün artı ve eksi ucuna bağlanacak üçüncü kabloyuda artı ucuna köprüleyin (bağlayın)( renk kodlamasını yanlış yapmışlar siyah-kırmızı üçüncü renk sarı ile belirtilse kolay olurdu.üçlü soketin girdiği cihazın arkasındaki artı ve eksi yazılmasına dikkat ederek bağlantıyı yapın)
kalın olan ikili kablonun siyahını, akünün eksi ucuna.
Kırmızı olanı eğer inverter üzerinden besleme yapıyorsanız onun eksi ucuna bağlayın,inverterin artı ucunuda akünün artı ucuna bağlayınız.
Akım ölçümü sadece aküye (ve yüke) seri bağlantıda ölçülür.Gerilim ise sadece aküye paralel bağlantıda ölçülür.

resimdeki ince üçlü kablolar akünün artı ve eksi ucuna bağlanacak üçüncü kabloyuda artı ucuna köprüleyin (bağlayın)( renk kodlamasını yanlış yapmışlar siyah-kırmızı üçüncü renk sarı ile belirtilse kolay olurdu.üçlü soketin girdiği cihazın arkasındaki artı ve eksi yazılmasına dikkat ederek bağlantıyı yapın)
Kırmızı olanı eğer inverter üzerinden besleme yapıyorsanız onun eksi ucuna bağlayın,inverterin artı ucunuda akünün artı ucuna bağlayınız.
Akım ölçümü sadece aküye (ve yüke) seri bağlantıda ölçülür.Gerilim ise sadece aküye paralel bağlantıda ölçülür.
Teşekkür ederim

Ekli dosyayı görüntüle 505468
Bağlantı cihazın kutusundan çıkan şönt ile yapılmalı mutlaka,cihazın kapasitesini de bilmek zorundasınız , bazı cihazlar modellerde kullanılmak üzere dizayn edilmiş ve çok düşük amper değerlerini ölçüyor.
Sizin için makşimum 10-15 A ölçen bir cihaz yeterli olur zira ekovatlı 12-24 V bir buzdolabı en fazla demorajda 7-8 A çeker normalde 3-4 A bir sarfiyatı vardır

Bağlantı cihazın kutusundan çıkan şönt ile yapılmalı mutlaka,cihazın kapasitesini de bilmek zorundasınız , bazı cihazlar modellerde kullanılmak üzere dizayn edilmiş ve çok düşük amper değerlerini ölçüyor.
Sizin için makşimum 10-15 A ölçen bir cihaz yeterli olur zira ekovatlı 12-24 V bir buzdolabı en fazla demorajda 7-8 A çeker normalde 3-4 A bir sarfiyatı vardır
OLED 7 in 1 Electrical Parameter Meter Voltage Current Time Power Energy Capacity Temperature Tester multitester wattmeter-in Power Meters from Tools on Aliexpress.com | Alibaba Group
Bu cihaz sizin işinizi görür

.

@a.adalioglu ,:yum:
sorunuzu toplamda 25 ay üzeri solar kullanıcısı olarak arkadaşlara göre farklı açıdan cevaplamama müsaade ederseniz; amper değerinin size pratikte bir faydası olacağını sanmıyorum.
Akünüzün tüketicilerinizi besleyebildiğini bilmeniz ve doluluğunu aşağı yukarı bir değer olarak da devamlı olarak aküye bağlı voltmetreden öğrenmeniz, günlük ihtiyacınız için tamamen yeterli olmalı.

Sanırım ana amacınız, akünüzün dolum ve boşalımını kontrol edebilmek. Bu açıdan zaten anlık değerlerin bir faydası olmamalı ? Akünüzün girdisini, çıktısını zaman içersinde toplamda bilmek ve özellikle yine akünüzün anlık gerçek kapasitesini A/h olarak öğrenebilmek için ise panelinizden 1,5-2 misli daha pahalı akü kompütürünüzün olması lazım. (~150-200€)

Gördüğünüz volt değeri, akünüzün doluluğu hakkında tam olmasa da bizim için yeterli bilgiyi % olarak verebildiğinden, benim yaptığım gibi sadece ona odaklanmanız yeterli olmalı ?

Dolumun olup olmadığı için ise, solar regülatörünüzün display’i olmasa da, LED’lerden dolum için kaba bilgi alabiliyor olmalısınız.
O da yoksa, en doğru bilgiyi alabileceğiniz güneşe bakın.;)

Tatillerde devamlı rakamlarla uğraşmak bence gereksiz.
Ama erkeklerin huyu kurusun, uğraşmasak olmuyor... :yum:

.

Son düzenleme:

Bilgi için teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri