Freelander 2 19" veya 17" Jant

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Wintermute Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,439

Wintermute

Kamp I
Merhabalar,

Freelander 2 aracım 19" Jantlar ile gelmişti. Bunların yanak tükseklikleri az olduğu için offroad kullanımında 17" Janta geçmemi tavsiye eden arkadaşlar oldu. Araç için tavsiye edilen Lastik ebatlarına bakıyorum.

19" için üzerindeki lastikler: 235/65/19

17" için tavsiye edilen: 235/65/17

16" için tavsiye edilen: 215/75/16

Bunların tümünün yan yükseklikleri aynı (16" bir kaç milim fazla). Dolayısıyla offroad açısından bir farklılık olmayacaktır diye düşünüyorum. (Lastik fiyatları farklı tabii.)

Bu nedenle ekstra bir set jant alacağıma, sadece 19" lastik düşünüyorum. 19" kullanan görüş bildirebilecek arkadaşlar var mı?

Etiketler
Ynt: Freelander 2 19" veya 17" Jant

Verdiğiniz lastik ölçülerinde bir yanlışlık var ;)
1.ci lastik çapı : 78,81 cm
2.ci lastik çapı : 73,73 cm
3. cü lastik çapı : 72,89 cm

Bu yanlış sizin de yanlış düşünmenizi sağlıyor (sanırım 1. ci lastik ölçüsü hatalı)

Selamlar Erdal Bey,

Bir ara arabanın yanına indiğimde kontrol edeyim. Belki haklı olabilirsiniz (19" ölçüsünü yanlış hatırlıyor olabilirim).

Peki yine de örneğin 17 " için lastik yanak yükseliği 235*0,65=152 mm, 16" için 215*0,75 = 161 mm oluyor.

Offroad açısından bu 1 cm çok büyük bir avantaj getiriyor mu? Burada lastik tasarımının etkisi daha fazla olmaz mı?

Birinci sıradaki lastik ölçüsü muhtemelen 235/55/19 olmalı. Bu durumda çap 74,11 cm, yanak ise 12,92 cm oluyor

Gördüğün gibi
19" jantta yanak : 12,92 cm
17" jantta yanak : 15,28 cm
16" jantta yanak : 16,12 cm oluyor.

17" ve 16" daha yakın değerler. Burada tercih belki daha rahat ve ucuza lastik bulunabilmesi açısından 16" olabilir. Ancak 19" jant offroad şartlarında hiç tavsiye etmem. Jantın ve lastiğin hasar görmesi olasılığı yüksek olur.

Tekrar bu konuya dönüyorum.

16 veya 17" için önerilen lastik ne olur? Hani hafta sonu offroad yaptık, ama pazartesi sökmediğimizde yolda da kullanılacak ne tavsiye edersiniz?

Erdal abi sen bu arada haklıymışsın, 55'miş lastikler.

Emrah abi geçenki gezide yeterli bulmadın mı mevcut jant lastiğini, gayet güzel gidiyordun arkadan bakınca abi, sanırım jant lastik vs bir aksamın zarar görmedi ...

Benim tavsiyem yol kullanımı için 19" jant ve lastiklerin durması, bunun yanına 16" jant ve lastik almanız (jant ve lastik seçeneği oldukça fazla).

Wintermute' Alıntı:
Tekrar bu konuya dönüyorum.

16 veya 17" için önerilen lastik ne olur? Hani hafta sonu offroad yaptık, ama pazartesi sökmediğimizde yolda da kullanılacak ne tavsiye edersiniz?

Erdal abi sen bu arada haklıymışsın, 55'miş lastikler.
17 inch için yokohama go 12 veya conti crosscontact a/t var görünüyor(235*65*17)
yorumlarda ikiside iyi görünüyor,hatta conti de jantın kenarını koruma özelliğide varmış
selamlar

Emrah ben de 16" jant ve lastik öneriyorum.
17" lastik daha az bulunuyor ve daha pahalıdır. 17" düşünüyorsan önce iyi bir araştırma yapmanı öneririm

Aslında 16" dediğiniz gibi ekonomi ve çeşit açısından avantajlı, ama 215'e düşüyoruz 16" jantta. O da çok hoşuma gitmiyor. Ondan dolayı 235'te kalayım 17" bakayım düşüncesi var.

16" jantı sadece kar kış koşullarında bazı kış lastikleriyle öneriyorlar benim araç için.

Tabi bu konuda acelem de yok. Şu anki durumundan memnunum, bir kaç gezi daha yapıp bakacağım.

Özgür, 19" ile biraz sert oluyor taşlı yollarda. Araçta bir hasar yok, olacağını da sanmam, ama daha yumuşak ve dişli bi lastik lazım.

Emrah abi 16" jantta benim araçta 255 65 16 lastikler var ,sen 215 e düşüyoruz dedin ya, daha geniş tabanlı ama çapı aynı muhakkak lastik vardır abi..

Haklısın Özgür lastikler var, ama araca uymuyorlar.

Araç için tavsiye edilen lastik ebatlarının dışına çıkmak istemiyorum ki;

1- Hız göstergesi daha doğru ölçsün,
2- Sürtme filan yapması nedeniyle biyerlerini kesmeyelim 2010 model aracın. ;D
3- Otoyolda 190 filan yaparken halen güvenli olsun. :eek: ;D

Emrah abi

http://www.lastik24.com/default.asp?gb=hesap

bu linkte güzel bir hesaplama var, satılan lastiklere göre dış çap ne kadar farkediyor görmüş olursun, Benim fikrim sizin küheylana 215 lastik takmayın, hem taban genişliği arttıkça yol tutuşu artar diye düşünüyorum, çok kötü gözükür, eminim alternatifleri vardır 16 jantta, ben 215 75 16 ile 255 65 16 yı karşılaştırdım sadece 100 ile giderken 101.2 gösterecek, lakin sürter mi bilmiyorum ama sanmıyorum sürtsün, yabancı forumlarda araştırmak lazım

Tavsiye edilen lastik aralığındadır.
235/70/16
Genişlik-çap aynı.Jant küçük ve yanak istediğiniz gibi büyük.Bu sayede ön aksam problem cıkarma sorunu olmaz.
;)

Çap ebat dışında lastik markası modeli tavsiyesi olan var mı?

Amaç olarak belirttim, hafta sonları az biraz offroad, normal asfalt kullanımında da çok üzmeyecek, su performansı iyi birşey arıyorum.

BF Goodrich All Terrain T/A modelini inceleyin. son 5 yıldır kullanıyorum.. şikayetçi olduğum bir yönü yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.