Alkovan (Alkoven) Karavan Artıları Nelerdir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan lns Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,995

lns

Ana Kamp
Arkadaşlar serbest muhabbet konusunda geçmişti ancak ayrı konuda olması daha bilgilendirici olacak gibi.

Alkovanın artı ve eksileri nelerdir?
Normal karavana sonradan alkovan yaptırmak için sıkıntılı ruhsat durumları çıkar mı? Bence daha şık duruyor ve aracın "karavan" gibi görünmesini sağlıyor.

Son dönemde ağırlıkla kamper(camper)e dönüldüğü bir gerçek.Bunun da avantajı daha seri ve aynı zamanda sadece minibüs gibi görünebilmesi sanırım?

Etiketler
Ynt: Alkovan (Alkoven) Karavan Artıları Nelerdir?

Alkovenli karavanın iki adet artısı vardır; Güzel şov görüntüsü, Eninin genişliğinden dolayı büyük ve rahat olması..
Eksileri ise bir sürü; Tek araç kullanıyorsanız şehir içinde kullanamazsınız, diğeri otomobil ikinci aracınızın olması lazım, Ormanlık yerlerde çatı çok yüksek ve çıkıntılı olduğu için ağaçlara çarpmamak için dikkat etmeniz lazım, çarparsanız tamiri nerede ise imkansız, ağırdır yolda çok yakıt yaktırır, , yoldan araziye çıkışda küçük hendeğimsi çukurlarda arka köşeler yere çarpar, yolda çok rüzgar alır, açık şase üzerine alkovenli karavan kendiniz yapamazsınız ,yasak, profesyonel bir karavan imalatcısına yaptırmalısınız tabi astronomik ücret ödeyerek, durum böyle olunca eski model orjinal alkovenlilere yönelmeniz veya yerli üretim 5-10 yaşındaki alkovenlilere yönelmeniz gerekir, orjinal eski karavanların araç modeli 90'lı yıllara ait olduğu için eski model güçsüz eski teknoloji düz dizel motorlar yollarda yokuşlarda sizi çıldırtır, araçlarda hidrolik direksiyon ve ısı yalıtımı olmadığı için söför mahallı gürültülü ve oldukca sıcakdır, zaten klima hiç yoktur, eziyet olur, yerli malı 5-10 yaşındaki alkovenlilerin fiyatı birazdaha uygundur ama bunlarda türkiyedeki ilk alkovenli denemeler olduğu için problemleri ve eksikleri çoktur, araçların motor ve teknolojileri orta vasat idare edebilir, yeni model yerli alkovenliler ise fiyat olarak 75-125.000 TL arasında ödeme yapmadan elde edilemez, bir çırpıda aklıma gelenler bunlar, başka ilave edenlerde çıkabilir, alkovenli karavanı olupda itiraz edenlerde olabilir, alkovenli karavan hantaldır ancak ikinci araç olarak sadece kamp amaçlı kullanıma müsaittir..

lns' Alıntı:
Alkovanın artı ve eksileri nelerdir?

İlker Bey;

Her türden aracın artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Bu konu epeyce konuşuldu, çok özet olarak http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=54885.0 burada da yer alıyor.

Aslında, bu konuda sizin nerede olduğunuz çok önemli bence. İlgi, yaş, emekli olup olmama, akçalı durumun neye uygun olduğu, aile bireylerinin sayısı, konfora verilen önem (kişiye göre değişir)... gibi etmenlere bağlı olarak, verilen kararlar değişecektir. Konfor artarsa, hareket yeteneği daha bir kısıtlanır; konfordan verilen ödün, hareket yeteneğini artırır. (Burada hacime bağlı konfordan söz ediyorum.) Sözün kısası, kişinin nereden baktığına bağlı; bu işin doğrusu olmaz...

Cavid Sezen

Merhaba;sevgili doğasever ve karavancı arkadaşlar,bu konu ile ilgili olarak artık alkovenli motokaravanı gerçekten kişiler kendileri yapamıyorlarmı?Bunu duydum üzüldüm.Profesyonel şirketler yapınca dahamı uygun yapıyorlar.Böyle düşünerek temelli kafam karıştı.Her imalatcı yeterlilik belgesi ne sahip ve TÜRKİYE de bu işin ruhsatlı ustalarımı var?Bilgi ve görüşlerinize açığım.SEVGİ ve SAYGILAR.

Karayolları uygunluk belgesi ve tip onay belgesi sadece sanayi bakanlığından belgeli üreticilerin ürettiği karavanlara veriliyor..Evin bahçesinde açık şase üzerine karavan diye hilkat garibesi üretip karayoluna çıkılmasın diye...

Bir karavanın uzaktan ''ben karavanım'' diye bağırmasının artıları da olabilir, eksileri de... Alkovanlı araçlar diğerlerine nazaran bu konuda en çok bağıranlardan. Kamper ile kampingte kalmıyorsanız başta güvenlik güçleri olmak üzere her an ''ne yapıyorsunuz burada?'' ya da ''ne satıyorsunuz?'' şeklinde ziyaretçileriniz olabilir. Yolda çevrilip ''ne taşıyorsunuz?'' diye sorulabilir. Minibüs sanıp el edenler çoğunluktadır. Avanta kapma amacı güden trafik ekiplerince daha sık çevrilirsiniz.(ticari bir şeyler taşıdığınız sanlarak) Ama gerçek bir karavanda sizi bu konularda pek rahatsız eden olmaz.

Bunun yanında, kamperle fazla dikkat çekmediğiniz için kıyıda köşede yerleşip sokak aralarına park edebilirsiniz. Hırsızlara davetiye çıkarmazsınız. Hatta Müslüm'ün son cd sini bangır bangır açıp kapının girişine de iki bira şişesi koydunuz mu sizden korkup kaçanlar bile olabilir. Ücret tarifeli yerlere girişte ''abi idare et, ufacık araca koskoca karavan tarifesi mi alacaksın?'' dediğinizde otomobil tarifesi ödeme şansınız yüzünüzdeki ifadeye ve görevlinin o günkü moral durumuna göre hayli yüksektir.

''Kamper mi, alkovenli karavan mı?'' tartışmasının yapılmadığının farkındayım. Bunlar ilk anda aklıma geliverdi. Çünkü alkovenli araçlar ''ben karavanım'' diyerek bas bas bağırıyor. Semi entegre karavanları daha kibar, estetik ve aerodinamik buldukları için tercih edenlar var. Ben olsam, ille de şase üzerine sonradan inşa edilecek bir yapıdan bahsediyorsak kişisel tercihimi alkovenliden yana kullanırdım. Hantal da olsa, rüzgar da tutsa, dallara da çarpsa alkoven bana sevimli ve sıcak geliyor. Ekstra yatacak yer de cabası. Hiç alkovende yatmadım ama hele de yolculuk esnasında pencereden dışarıyı seyrederek burada yatmadan gidersem gözüm açık gidecek. Ancak zaman ve ekonomik koşullar açısından alkovenli şu an için bizim gibi ailelere uzak. Emeklilikte belki...

Alkovanli mercedes mb100 uzeri euramobil karavan kullandim. Bir bucuk senede 6 bin km uzeri yol yaptim. Cok memnun ve rahattim. Hidrolik direksiyonu da vardi ve yalitimi superdi. Bir minibusle karsilastirmak haksizlik olur. Ev ile karsilastirmali. Kisin cok rahat sehir sehir gezer aksam 7de iceri girer gayet rahat ev konforunu yasardik. Ama bence birtek olumsuzlugu vardi. Atilla Bey'in soyledigi gibi karavan kisminin tamiri imkansiz. Bir yere carpacagim diye odum patliyordu. Bu sebebten sattim.
Ayrica bir konuda katilmiyorum daha oncede belirtmistim. 90li yillarin karavanlarini kullananlar cok memnun hallerinden. Sadece Haldun Agabey Turkiye'yi defalarca turladi. Motoru bitirdi yaptirdi yine yollarda. Acaba hangi minibus ici ve disiyla 20 sene bu yuksek konforda servis verebilir bilemiyorum. Ayrica bu tip araclar dogrudur sehir icinde kullanilmiyor. Ama bu bir avantaj. Bir arkadasim yeni Flamingo model mercedes motokaravan aldi. 80 binde. Evet 20 senelik ama bence 2 senelik araclara tas cikartir. Biraz boya haricinde bir kurus masraf yapmadi. Ege turunda birlikteyidik. Gercekten cok memnun.
Bir cok 2000den sonra uretilmis yerli alkovanli karavana bindim ve inceledim. Benim karavanim veya diger yabancilarin kalitesini goremedim.
Dolayisiyla eger temizine denk gelirseniz kacirmayin derim. Atila hoca kadar tecrubeli olmasam da nacizane goruslerim budur.

Ne camper ne de alkovanlı deneyimim var... :D

Dışarıdan bakan biri olarak fikir yazayım dedim... ::smiley:

Bana göre alkovanlının en büyük artısı ferahlığı...

Masa oldukça geniş ve genelde hep size ait...

Yani camper/panelvanlardaki gibi (en azından çoğundaki gibi) masayı kapatıp yatak yapmıyorsunuz...

Alkovanda yatağınız her daim hazır, bir kişi orada yatarken diğeri masada kitabını da okur, Tv sini de seyreder, internette sörfünü de yapar...

Dediğim gibi alkovanlı karavan alırsam en önemli nedeni masa/yatak kaosunu ortadan kaldırdığı içindir...

Not: Camper çalışanlar için, alkovanlı emekliler için daha uygundur diye düşünüyorum... (Kaideyi bozanlar elbet olabilir :D )

İnsel hocam, reklam gibi olacak ama bir de İmaj'ın yaptığı alkovanlı ve semi-entegrelere binip yolculuk yapmanızı, hatta imkan varsa kullanmanızı tavsiye ederim. Bakalım o zaman 90'lı model karavanlar hakkında ne düşüneceksiniz? Keşke imkan olsa da bir de hymer, burstner gibi araçları test edebilsek.
Her iki tür aracında içinde kısa da olsa yolculuk yapmış biri olarak söylüyorum ki, senin söylediğin uçakla kamyonu kıyaslamak gibi bir şey. Tüm yaşamsal fonksiyonları çalışan, su almayan, iyi yalıtımlı ve bakımlı araçların yeni moedllerle ancak karavan bölümü kıyaslanabilir. Her ikisinde de aynı kalitede yaşanabilir belki ama koca karavanın otomobilden rahat kullanıldığını görünce benim ağzım açık kalmıştı.

orsaalabanda' Alıntı:
İnsel hocam, reklam gibi olacak ama bir de İmaj'ın yaptığı alkovanlı ve semi-entegrelere binip yolculuk yapmanızı, hatta imkan varsa kullanmanızı tavsiye ederim. Bakalım o zaman 90'lı model karavanlar hakkında ne düşüneceksiniz? Keşke imkan olsa da bir de hymer, burstner gibi araçları test edebilsek.
Her iki tür aracında içinde kısa da olsa yolculuk yapmış biri olarak söylüyorum ki, senin söylediğin uçakla kamyonu kıyaslamak gibi bir şey. Tüm yaşamsal fonksiyonları çalışan, su almayan, iyi yalıtımlı ve bakımlı araçların yeni moedllerle ancak karavan bölümü kıyaslanabilir. Her ikisinde de aynı kalitede yaşanabilir belki ama koca karavanın otomobilden rahat kullanıldığını görünce benim ağzım açık kalmıştı.

Sevgili Cem surusle ilgilenmem pek. İcinin rahatligi onemli. Dogrudur ama sana katiliyorum. Araba gibi kullanmak tercih edilebilir. 40 milyar ekstran daha varsa tabii. Cok degil mi bilemiyorum.
Keske mercedesi de kullanabilseydin. Yeni nesiller gibi olmasa da gercekten guzeldi. :D

Aslında satın alınan malın, araç ve karavan yaşam mahalli olarak fiyatları ile birlikte konuşmak lazım, 35-40.000 TL'lik 89-92 model alkovenlilerden bahsediyoruz..Konu zaten 2000 üstü orjinal veya sıfır yerli üretim 80-125.000 TL'lik alkovenliler deyil..Daha doğrusu karavan kısmını çıkarınca fiyattan araç kısmına ne kalıyor ona bakmak lazım...40.000 TL'lik bir 92 model alkovenlinin alkovenini sökersen araç için 5000 TL bile kalmaz...Yani ödenen para karavan kısmınadır, araç kısmı size eninde sonunda 5000 TL lik bir araçdan bekleyebileceğiniz kadar hizmet verebilir...2005 üstü yerli veya yabancı bir alkovenliye 100.000 TL verip binebilenede güle güle kullan denir....

Doğrudur... 89-92 model aralığındaki karavanlar için yapılan pazarlıklarda ''bu modeldeki bir araç için fazla değil mi?'' diye sorduğunuzda araç sahibi size ''ben bu parayı karavan için istiyorum, karavan bedeli düşüldükten sonra araç size bedavaya gelir'' diyor... demesine ama, o araçlar da yürümediği zaman karavanın yaşam bölümünün kaliteli olması önemini tümden yitiriyor. Keşke üzerindeki yapıyı tümden söküp yeni nesil bir araca monte edebilme imkanımız olsa. O zaman bu sorun çözülmüş olurdu. Bu mümkün olmadığına göre yaşam bölümü ne kadar rahat olursa olsun aracın modeli ve kondüsyonu ön plana çıkıyor. İstediiğim şekilde yürümedikten sonra arkasında hymer olsa ne olur?

Selamlar,

Babama bir karavan hediye almak istiyorum. Yaklaşık birkaç haftadır forumlardaki yazıları okuyorum. Gezenbilir tecrübeleri benim için çok önemli. 30-50 bin tl arasında bir bütçelye bakıyorum.

içi ferah,4+ kişinin yatıp kalkabileceği,yollarda çok mekanik sorun çıkarmayacak,rahatlıkla sağa sola girebilecek bir karavan bakıyorum. sanırım bu söylediklerimi karşılayabilecek alkovenli 20 li yaşlarında karavanlar var diye düşünüyorum.
Mercedes MB100 EURA MOBIL 89 model bir karavan beğendim, 75000 km'de.
Hediye olacağı için ve karavandan spesifik olarak çok anlamadığım için biraz teknik desteğe ihtiyacım var.

Bu aşağıdaki yazdığım özelliklerde eksik olan elzem bişi varmıdır?
En önemli olarak nelere bakmam çok dikkat etmem gerekir?

özellikleri;

- SPLİT KLİMA
- TV VE ANTENİ
- BANYO, WC
- ORJİNAL LAVABO, OCAK
- BUZDOLABI (LPG, 12 VOLT, 220 VOLT ÇALIŞMA ÖZELLİKLİ)
- 12 VOLT, 220 VOLT ELEKTRİK SİSTEMİ
- 2 ADET 70 AH JEL YAŞAM AKÜSÜ
- 5 KİŞLİK YATAK KAPASİTESİ
- TRUMATİK ISITICI LPG ' Lİ
- TRUMATİK SU ISITICISI LPG' Lİ
- GARDOLAP
- SPOT VE LED AYDINLATMA
- RADYO- KASET ÇALAR VE SES SİSTEMİ
- ORJİNAL CAMLAR VE PERDELER.
- HİÇ KULLANILMAMIŞ JENARATÖR

kısılere bılgı netıcsınde olsun dıye konulmustur.

Bimobil Iveco Daily

Alkovenli karavanın iki adet artısı vardır; Güzel şov görüntüsü, Eninin genişliğinden dolayı büyük ve rahat olması..
Eksileri ise bir sürü; Tek araç kullanıyorsanız şehir içinde kullanamazsınız, diğeri otomobil ikinci aracınızın olması lazım, Ormanlık yerlerde çatı çok yüksek ve çıkıntılı olduğu için ağaçlara çarpmamak için dikkat etmeniz lazım, çarparsanız tamiri nerede ise imkansız, ağırdır yolda çok yakıt yaktırır, , yoldan araziye çıkışda küçük hendeğimsi çukurlarda arka köşeler yere çarpar, yolda çok rüzgar alır, açık şase üzerine alkovenli karavan kendiniz yapamazsınız ,yasak, profesyonel bir karavan imalatcısına yaptırmalısınız tabi astronomik ücret ödeyerek, durum böyle olunca eski model orjinal alkovenlilere yönelmeniz veya yerli üretim 5-10 yaşındaki alkovenlilere yönelmeniz gerekir, orjinal eski karavanların araç modeli 90'lı yıllara ait olduğu için eski model güçsüz eski teknoloji düz dizel motorlar yollarda yokuşlarda sizi çıldırtır, araçlarda hidrolik direksiyon ve ısı yalıtımı olmadığı için söför mahallı gürültülü ve oldukca sıcakdır, zaten klima hiç yoktur, eziyet olur, yerli malı 5-10 yaşındaki alkovenlilerin fiyatı birazdaha uygundur ama bunlarda türkiyedeki ilk alkovenli denemeler olduğu için problemleri ve eksikleri çoktur, araçların motor ve teknolojileri orta vasat idare edebilir, yeni model yerli alkovenliler ise fiyat olarak 75-125.000 TL arasında ödeme yapmadan elde edilemez, bir çırpıda aklıma gelenler bunlar, başka ilave edenlerde çıkabilir, alkovenli karavanı olupda itiraz edenlerde olabilir, alkovenli karavan hantaldır ancak ikinci araç olarak sadece kamp amaçlı kullanıma müsaittir..
Katılıyorum üstelil camperlerde tadilat teknik kısımları etkilemiyor daha güvenli.

Bir karavanın uzaktan ''ben karavanım'' diye bağırmasının artıları da olabilir, eksileri de... Alkovanlı araçlar diğerlerine nazaran bu konuda en çok bağıranlardan. Kamper ile kampingte kalmıyorsanız başta güvenlik güçleri olmak üzere her an ''ne yapıyorsunuz burada?'' ya da ''ne satıyorsunuz?'' şeklinde ziyaretçileriniz olabilir. Yolda çevrilip ''ne taşıyorsunuz?'' diye sorulabilir. Minibüs sanıp el edenler çoğunluktadır. Avanta kapma amacı güden trafik ekiplerince daha sık çevrilirsiniz.(ticari bir şeyler taşıdığınız sanlarak) Ama gerçek bir karavanda sizi bu konularda pek rahatsız eden olmaz.

Bunun yanında, kamperle fazla dikkat çekmediğiniz için kıyıda köşede yerleşip sokak aralarına park edebilirsiniz. Hırsızlara davetiye çıkarmazsınız. Hatta Müslüm'ün son cd sini bangır bangır açıp kapının girişine de iki bira şişesi koydunuz mu sizden korkup kaçanlar bile olabilir. Ücret tarifeli yerlere girişte ''abi idare et, ufacık araca koskoca karavan tarifesi mi alacaksın?'' dediğinizde otomobil tarifesi ödeme şansınız yüzünüzdeki ifadeye ve görevlinin o günkü moral durumuna göre hayli yüksektir.

''Kamper mi, alkovenli karavan mı?'' tartışmasının yapılmadığının farkındayım. Bunlar ilk anda aklıma geliverdi. Çünkü alkovenli araçlar ''ben karavanım'' diyerek bas bas bağırıyor. Semi entegre karavanları daha kibar, estetik ve aerodinamik buldukları için tercih edenlar var. Ben olsam, ille de şase üzerine sonradan inşa edilecek bir yapıdan bahsediyorsak kişisel tercihimi alkovenliden yana kullanırdım. Hantal da olsa, rüzgar da tutsa, dallara da çarpsa alkoven bana sevimli ve sıcak geliyor. Ekstra yatacak yer de cabası. Hiç alkovende yatmadım ama hele de yolculuk esnasında pencereden dışarıyı seyrederek burada yatmadan gidersem gözüm açık gidecek. Ancak zaman ve ekonomik koşullar açısından alkovenli şu an için bizim gibi ailelere uzak. Emeklilikte belki...
herkeze selam abi yazin cok hosumagitti allah uzun ömürlerversin abi ben 8ayda tükiyedeyim alyengemi gel yat gez canakkaleden girecem saygilarimla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.