72 Saat Çantası için İlk Yardım Seti Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hunter257 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,603

Hunter257

Ana Kamp
Hayatta Kalma (http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80543.0) adlı konuyu okuduktan sonra bir 72 saat çantası hazırlamaya karar verdim.Ama standart ilk yardım setleri beni tatmin etmedi. Standart İlk yardım setlerinin içindeki malzemelere ek olarak ne gibi tıbbı malzeme ve ilk yardım malzemesi eklenebilir ? Mesela Adventure First Aid kit lerde çok geniş yelpazeli ürün seçenekleri oluyor. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Ayrıca babamın günlük düzenli olarak alması gereken ilaçları var ve devletten bunları aylık olarak alabiliyor. Süresi dolmadan ilacı alamıyor yani. Bu çantaya bu ilaçlardan da stok olarak koymak istiyorum. Bunun için ne yapabilirim ? Teşekkürler.

Etiketler
Ayrıca iyi bir ilk yardım çantası alabileceğim bir site var mı ? Ben şunu buldum sizce nasıldır ?
http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=29&alt_kat_id=353&id=8420

İlk yardım malzemesi hadi alalım da kenara koyalım bulunsun diyeceğimiz türden bir malzeme değil. Öncelikle içeriğini kullanmayı bilmek lazım. Ondan sonra nelere ihtiyacımız olabileceğini düşünüp çantamızı oluşturururuz. Benim üç tane ilk yardım çantam var. Birisi günlük gezilerde kullanım için, öbürü acil ev kullanımı için, büyük olan da afet durumunda kapıp gitmek için. 72 saat çantaları için nelere ihtiyaç duyabiliriz?

- Kırıklar için SAM Splint veya muadillerine
- Yanıklar için antiseptik kremlere ve hatta sonrası için gerekirse antibiyotik hap ve hava geçirmeyen özel sargı bezlerine
- Kanamalar için hemostatik toz veya bezlere
- İshal ve kusma için gerekli ilaçlara ve ayrıca takviye için vitaminlere
- Uzay battaniyesine
- Ağrı kesicilere
- Göz damlasına
- Alerjiler için kremlere
- Batticon türevlerine
- Böceksavarlara
- El temizleme jeli veya havlularına
- Su arıtma tabletlerine
- Elastik bandajlara
- Hastaların durumunu kayıt altına almak için küçük bir fener, not defteri ve suyla geçmeyen bir kaleme
- Düzenli kullanılan kişisel ilaçlara
- Cımbız, makas, ipek bant, yara bantları, her türden gazlı bez, turnike, steril eldiven, üçgen sargı vs gibi diğer malzemelere

İlk etapta bunlar aklıma geldi...

Ynt: 72 Saat Çantası İçin İlk Yardım Seti Hakkında

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80543.0

cantayi biraz geliştirdim . merak edenler icin görselde ekledim.

20141017 213324

İlkyardım çantasını insanlar bir yabancıya ilkyardım yapılacak gibi ele alıyor maalesef ki, ama ilkyardım çantaları biz ve sevdiklerimiz için olan ürünlerdir. Bu yüzden kişiselleştirilmelidir.
Örneğin bir baba, çocuğu düşüp dizini kanattığında panik içine girmeden ne müdahale gerekiyorsa ilk kendisi yapmalı sonra gerekiyorsa hastaneye çocuğunu ulaştırmalıdır. Ama maalesef ki yara bandı bile yapıştırmayı bilmeyen ve bunun için bile ambulansı çağıran yada hastaneye giden insanlar gördüm yada bir kazada asla ellemem ölür kalır benden bilirler gibi tepki gösterdiklerini gördüm. Belki kanamayı durdursalardı kişi ölmek yerine yaşayacaktı. İşte bu yüzden bu ürünlerin ismi tıbbi malzeme yerine ilkyardım ürünleri diye geçer.
Örneğin astımınız vardır ve astım ilacınızı yada spreyinizi ilkyardım çantanıza koymalısınız yada midenizde sorun vardır mide hapınızı koyarsınız. Şeker hastasısınızdır insülin iğnelerini koyarsınız. Ben kişisel kullanılması gereken ilaçlar dışında konulacaklardan bahsedeyim.
Diken batması, kıymık batması vs gibi şeylerde kullanmak için cımbız tırnak makası ve iğne (Bu bilgiyi kimse size vermez)
Kas gevşetici merhem
Yanık kremi
Pişik kremi
Antibiyotikli krem
Boğaz pastili
Tuz
Şeker
Sıcak soğuk ısı bantları
Burkulma kremi
Zehir çıkarıcı pompa
Not defteri
Kalem
El feneri
Acil durum telefonları
Acil durumda aranacak kişilerin telefonları
İlkyardım öncesi yada sonrası el yıkamak için sabun
Burun açıcı damla
Islak mendil
Peçete

Kısaca bu gibi ürünlerle çantanızı kişiselleştirebilirsiniz.

Örneğin ben başıma gelen olayı anlatayım kampta gördüm çocuk baygınlık yaşadı hiç akşam 4 e kadar bir şey yememiş ve açlıktan şekeri düşmüş ona şeker verdiler anında kendine geldi ve peşine yemek yedi
Tansiyon sorunlarında birisine tuzlu su içirdiler.
Not defteri ve kalem yaralıya yapılan işlemi yazmak için
Benim elime ağaçtan kıymık battı kamptaydım tüm günüm zehir oldu eve gelene kadar elimin acısıyla boğuştum cımbız tırnak makası ve iğne olsaydı saniyeler içerisinde çıkarırdım.
Güneşten sırtım yanmıştı yanık kremini sürdüm hiç bir şey olmamıştı.
Yada piknikte bile eline koluna çaydanlığı dökenler oluyor.

Bence eviniz ofisiniz öğretmenseniz okulunuz arabalarınız ve deprem çantanızda ilkyardım çantanız olmalı.

Bu da benim listem

ARABA İCİN SIRT ÇANTASI
Genel :
  1. Uyku tulumu
  2. Mat
  3. Çakmak
  4. Bıçak
  5. El feneri (güneş enerjili) veya kafa feneri
  6. Manyetolu radyo
  7. Power bank
  8. Nakit para
  9. Kimlik
  10. İslak mendil ve kağıt mendil
  11. Düdük
  12. Termos
  13. Küçük kamp ocağı
Kiyafet : (KIŞ)
  1. Bot
  2. Mont
  3. Polar kazak
  4. Eldiven
  5. Atkı
  6. Şapka
  7. Çamaşır
  8. İclik takım
Gida :
  1. Kraker (tatli -tuzlu)
  2. Krokan
  3. Kuru meyve/Kuruyemiş
  4. Su
  5. Çikolata-Gofret vs
Sağlık :
  1. Ağrı kesici
  2. Tenturdiyot
  3. Oksijenli su
  4. Gazli bez
  5. Elastiki bandaj
  6. Yapışkanlı bandaj
  7. Sıcak soğuk jel
  8. Makas
  9. Cimbiz
  10. Yanık kremi
  11. Sargı bezi
  12. Kullanılan ilaçlar
EV İCİN ÇANTA
Gıda :
  1. Makarna
  2. Pirinç
  3. Bakliyat
  4. Konserve
  5. Su
  6. Un
  7. Bulgur
  8. Ambalajli sucuk
  9. Kuru meyve- Kuruyemiş
  10. Zeytin
  11. Peynir kutuda
  12. Zeytinyağ
Genel :
  1. Ocak için yedek tüp
  2. Küçük tüp
  3. Güneş enerjili kamp lambasi
  4. Pil (ince kalin vs)
  5. Kalin naylon veya amerikan branda büyük boy
  6. Kibrit, cakmak vs
  7. Yangın söndürücu
  8. Acil durum battaniyesi
  9. Küçük bir balta ve bıçak
  10. Termos
  11. Battal boy çöp poşeti
  12. Power bank
  13. Yedek sarz cihazı
  14. Düdük
  15. Nakit para
  16. Kimlik
  17. İslak mendil
  18. Tuvalet kağıdı
  19. Havlu
  20. Kalın ip
  21. Dikiş seti
  22. Kalem ve not defteri
  23. Bir takim catal bıçak ve tabak seti (nurgaz da satiliyor katlanir tip)
Kiyafet :
  1. Mont
  2. Bot
  3. Çamaşır
  4. İclik takim
  5. Çorap
  6. Polar kazak, hirka
  7. Eldiven
  8. Sapka
  9. Atki
  10. Uzun çorap
  11. Kalin esofman altı
  12. Pantolon
Sağlık:
  1. Ağrı kesici
  2. Tenturdiyot
  3. Oksijenli su
  4. Gazli bez
  5. Elastiki bandaj
  6. Yapışkanlı bandaj
  7. Cimbiz
  8. Yanık kremi
  9. Sargı bezi
  10. Antibiyotik
  11. Vitamin
  12. Kullandığın ilaçlar
Tüm gidalar ve diğer malzemeler naylon folya ile tek tek sarilacak ve sonrasinda gruplar halinde toplu sarilacak bir çantaya yerlestirildikten sonra canta da folyo ile tekrar sarilacak. Sanayi tipi plastik folyolar bu isi görür.

Acil durum battaniyesi, en az 2 adet olmalı. 10 TL gibi fiyatlara alabiliyorsunuz.

Hayatta Kalma Battaniyesi Nedir? Neyden Üretilir?
Bu battaniyeler mylar adı verilen bir maddeden üretilmektedir. Mylar, çift eksenli odaklı polietilen tereftalatın (BoPET) ticari adıdır. 1950’lerde DuPont tarafından icat edilmiş, daha sonra NASA tarafından uzay görevlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Temelde üzerinde alüminyum veya başka bir metal filmi bulunan ince bir plastik tabakadır. İçerdiği metal nedeni ile parlak bir görünüme sahiptir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR