4.7wj Şanzıman Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feyz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,893

feyz

live fast^
Yer
06.
Web
feyz.systems
merhaba arkadaşlar,
bazen aracı çalıştırıp vitese atınca araç kartal gibi yerinden ırgamıyor ve pek de gaz yemiyor. böyle olunca kickdown yapmıyor ve 4.vitese geçmiyor.
biraz gidip stop ediyorum, bir daha çalıştırıyorum sorun çözülüyor. bazen de devam ediyor. vites geçişlerinde de vuruntu yapmaya başladı ve kickdown yaptığı zamanlarda da yüksek devire doğru araba yığılıyor bir üst vitese küt diye atıyor.
aracı çalıştırırken bütün ışıkların sönmesini bekliyorum, şanzıman yağı olarak da mopar atf4ten başka bir şey kullanmıyorum.
sorun ne olabilir?

Etiketler
hata kodunu sorguladığımda check transmission dtc's uyarısını aldım. wjjeepsten edindiğim bildiye göre drb ııı cihazıyla kontrol edilmesi gerekiyormuş. o cihaz da sadece jeep yetkili servislerinde var diye biliyorum. bulunduğum ilde de ne yazık ki yok. yarın obd ile kontrol edeceğim ama hata atacağını pek sanmam.
soruna/nedene/çözüme fikri olan?

Benzer sorunları ben de yaşadım. Öncelikle aracım 'd' konumdayken bazen gaz yese de çok nazlı hareket ediyordu. Bu durum arada yaşanıyordu, aracı stop edip tekrar çalıştırınca veya şanzıman soğuduktan sonra geçiyordu. Bazen araç durur vaziyette rolantide çalışırken, vitesle 'd' 'n' 'r' konumları arasında geçiş yaptığımda sert geçişler oluyordu; yine aracı stop edip tekrar çalıştırdığımda bu problem düzeliyordu. Yine bazen araç 3. vitese geçmiyordu, stop edip tekrar çalıştırınca düzeliyordu.
Bu problemler arada yaşanırken, aracımın 'd' konumda ayağımı gazdan çektiğimde gaza basmadan ilerlediği durumlarda daha nazlı hareket ettiğini, bazı eğimlerde 'd' konumda ayağımı frenden çektiğim anda geri kaçırmaması gerektiği halde geri kaçırmaya başladığını fark ettim. Tork konvertöründen şüphelenmeye başlamıştım ki; aradan çok da fazla zaman geçmeden konvertörün ses yaptığını fark ettim. Konvertör ses yaptıktan 3 gün sonra da uzun bir yolculuk sonunda görevini yapamaz hale geldi, araç gaza bassam da yürümüyordu. Yürüse bile çok sert vites geçişleri yaptıktan hemen sonra tekrar araç kavramayı bırakıyordu. Tabi bu arada konvertörden yoğun bir ses geliyordu.
Sorunun şanzımandan olduğu artık kesindi, sonuç olarak tork konvertör revize oldu, şanzıman inmişken komple şanzıman bakımı yapıldı, araç şu an eskisinden çok daha yumuşak vites geçişleri yapıyor. Ayrıca performans arttı.
Anlattıklarınız benim yaşadıklarımla neredeyse aynı; bu sorunu benim tahminime göre şanzımanı sökmeden anlamanız zor. O yüzden şanzıman inmişken her ayrıntıya dikkat ederek toparlamak gerekir; umarım kısa zamanda probleminizi çözersiniz.
Ayrıca tavsiyem şanzımanı bu işten gerçekten anlayan birine yaptırmanız. -(sorunun şanzıman olduğuna kesin gözüyle bakıyor gibi oldum ama kendi yaşadıklarımdan yola çıkıyorum, umarım problem daha kapsamsız şekilde çözülür)- Benim bildiğim kadarıyla da bizim araçların şanzıman söküldüğünde açabileceği en büyük problem tork konvertörüdür ki (türbün diye de geçer) çözümü masraflı olsa da iyi ustalar tarafından yapıldıktan sonra kolaydır.
Saygılar.

Bu arada araç 2.7, şanzımanı 722.6 kodlu mercedes, bildiğim kadarıyla 4.7 ile aynı.

Yağ azalmış vs olmasın. Vuruntuyu yağ azılınca yapıyor otomatik araçlar genelde.

Yamuk yerde vs durduğunda öı yapıyor ilk çalıştırışta gaz yememeyi. Düz yerde durunca da yapıyor mu?

bence de önce yağ miktarına bakın ve rengini bir peçeteye damlatıp kontrol edin. eğer parlak kırmızı yada parlak kahve ise elektronik bir problem vardır. eğer metal partikülleri varsa yada daha kötüsü koyu renk kokulu yağ varsa giresun için oturup ağlama vakti...

DRB3 büyük özel servisler de de var. epey oynadığım bir alet gittiğimde artık sen kendin bak diye veriyorlar oradan aşinayım.

-(sorunun şanzıman olduğuna kesin gözüyle bakıyor gibi oldum ama kendi yaşadıklarımdan yola çıkıyorum, umarım problem daha kapsamsız şekilde çözülür)- Benim bildiğim kadarıyla da bizim araçların şanzıman söküldüğünde açabileceği en büyük problem tork konvertörüdür ki (türbün diye de geçer) çözümü masraflı olsa da iyi ustalar tarafından yapıldıktan sonra kolaydır.
Saygılar.
tork konvertörünü gerçekten tamir edebiliyorlarmı? kim yapabiliyor bence çok önemli bilgi.

obd ile baktım hata atmamış.

bu arada bazen de araba marş hiç almıyor tık diye geri bırakıyor, vites değiştirip tekrar p ye atınca çalışıyor. bu duruma araç koruma moduna geçiyor dediler.

ve analizime göre d'de kalkmamasının sebebi araç d'de 3.viteste sabit kalıyor. mekanik bir sorun var, ve bu sorun beyni de yanıltıyor. hadi bakalım gelişmeleri paylaşacağım.
fikirlere de açığım arkadaşlar.

aldığım hata kodu da p0700.

yarın şanzımancıya gidip indireceğim arkadaşlar, speed sensörleri de söküp temizleyip taktık yine devam ediyor. gelişmeleri paylaşırım

yağ durumunda sorun yok, özellikle motor soğukken geri viteste de baktım.
yağın rengi gayet iyi ve partikül vs. de yok.

yağ kötü bir şekilde kokuyor ve kaputu açıp gaz kelebeğinden elimle gaz verdiğimde şanzıman yağ kontrol çubuğunun ordan hafif hafif duman çıkıyor.

tork konvertörünü gerçekten tamir edebiliyorlarmı? kim yapabiliyor bence çok önemli bilgi.
Tork konvertörü revize edilen bir parça. Sadece tork konvertörü revize yapan yerler var. Sadece konvertör revize eden yerler, parçayı sökülmüş şekilde istiyorlar, revize işleminden sonra araca takılmak üzere sahibine gönderiyorlar, parça şamzımanı söken serviste tekrar montajlanıyor. İstanbul'da ve Ankara'da, amerikan araçlarıyla ilgilenen ve forumda da çok ünlü olan özel jeep servisleri, şanzımanı kendileri söktükten sonra parçayı revize işlemi için konvertörcüye gönderiyorlar, parçanın revize işleminden sonra tekrar montajını yapıyorlar. Yetkili servislerin revize işine gireceklerini düşünmüyorum; onlar parçayı yenisiyle değiştirme yöntemini seçeceklerdir ki; maliyet olarak oldukça yüksek olacaktır.
Kapalı bir şekli olan bu parça, tornada 2'ye ayrılarak içinde işlevini yitirmiş parçalar onarıldıktan sonra tekrar kaynak yöntemiyle birleştiriliyor. Kaynatma işlemini eşit aralıklarla makine yapıyor. Sızdırmazlık ve balans testi yapıldıktan sonra montajı yapılıyor. Sıfır konvertör fiyatları çok yüksek olduğundan revize yöntemi maliyet olarak çok hesaplı oluyor.

İyi günler
şanzuman konusunda bize herzaman yardımcı olan bir abimizin telefonunu vereyim sadece bilgi almak için de arayabilirsin
muharrem sönmez 0 532 215 6828
bir ara derim

yağ kötü bir şekilde kokuyor ve kaputu açıp gaz kelebeğinden elimle gaz verdiğimde şanzıman yağ kontrol çubuğunun ordan hafif hafif duman çıkıyor.
Selamlar

Yağ çubuğundan duman kötü koku vs. drive taslarındaki balatalar yanıyor
1- yağın kesinlikle uygun gözükmüyor
2- iki tip atf var sp. özellikli dex. özellikli marka önemli değil tip ve aracın kullanma kitabındaki yağ şartnamesi önemli
3- otomatik şanzımanda yağ diğer kullanım yerlerindeki amacın tam tersi çalışır diff motor vs sürtünmeyi azaltmak için çalışır otomatik şanzımanda drive taslarındaki metalik ve balataların birbiriyle zararsız şekilde tutunması için çalışır bundan dolayı atf sp yada dex özellikli olması otomatik şanzıman için hayati önem taşır
4- şanzıman ısınınca motor çalışırken 1 kişi frene bassın el freni çekili olsun o durumda r- geriye takın 1 kişide yağ cubuğunu çeksin otomatik şanzımanın yağ seviyesine o şekilde bakın
5- kullanma klavuzunda diff motor arazi şanzımanı için kullanılan yağ şartnamesi api acea sınıfı a3/b3 dexron ve sp bu sizin durumda önemli yazar
6- önce açıkladığım gibi yağ seviye kontrolü yapar ve burada kullanma klavuzundaki at şanzıman atf tipini yazarsanız ona göre yazarım
7- şanzıman vuruntulu vites geçişi yapıyorsa sadece ustaya gidin zorlamayın
8- normal giderken boşa atmış gibi oluyorsa şanzıman bitmiş demektir tamir takımı alın servise gidin yukarıda bozuldu dediğiniz türibin otomatik şanzımanda bozulacak en son parçadır buda bir şeyler yanlış yada yanlış yapılıyor demektir

Selamlar

Yağ çubuğundan duman kötü koku vs. drive taslarındaki balatalar yanıyor
1- yağın kesinlikle uygun gözükmüyor
2- iki tip atf var sp. özellikli dex. özellikli marka önemli değil tip ve aracın kullanma kitabındaki yağ şartnamesi önemli
3- otomatik şanzımanda yağ diğer kullanım yerlerindeki amacın tam tersi çalışır diff motor vs sürtünmeyi azaltmak için çalışır otomatik şanzımanda drive taslarındaki metalik ve balataların birbiriyle zararsız şekilde tutunması için çalışır bundan dolayı atf sp yada dex özellikli olması otomatik şanzıman için hayati önem taşır
4- şanzıman ısınınca motor çalışırken 1 kişi frene bassın el freni çekili olsun o durumda r- geriye takın 1 kişide yağ cubuğunu çeksin otomatik şanzımanın yağ seviyesine o şekilde bakın
5- kullanma klavuzunda diff motor arazi şanzımanı için kullanılan yağ şartnamesi api acea sınıfı a3/b3 dexron ve sp bu sizin durumda önemli yazar
6- önce açıkladığım gibi yağ seviye kontrolü yapar ve burada kullanma klavuzundaki at şanzıman atf tipini yazarsanız ona göre yazarım
7- şanzıman vuruntulu vites geçişi yapıyorsa sadece ustaya gidin zorlamayın
8- normal giderken boşa atmış gibi oluyorsa şanzıman bitmiş demektir tamir takımı alın servise gidin yukarıda bozuldu dediğiniz türibin otomatik şanzımanda bozulacak en son parçadır buda bir şeyler yanlış yada yanlış yapılıyor demektir
Hocam çok iyi açıklamışsın eline sağlık.

Bence de yağı kötü, eski yada eksik. Doğru yağı koyduğu zaman düzeleceğini düşünüyorum.

bugün bir kaç öneri alarak giresun görele'de my garage'a gittim. uğur usta otomatik şanzımancı. gittiğimde zaten yabancı plaka rr'lar, pajero land cruiser vs. görünce tamam dedim, doğru yerdeyim.
ben göreleye gelene kadar araç ısınmıştı ve sorun yoktu, usta da denedi şu an sorun yok dedi haliyle. baştan aşağı her şeyi anlattım, yağına vs. baktık sorun yok, bilgisayara bağladık p0700 verdi yine. bekleyelim soğusun dedik iki saat sonra beraber teste çıktık baktık sorun yine var, voltmetre ile sensörleri kontrol ettik gayet normal. bu sırada araç cihaza bağlı ve hareket halindeyiz.
ustaya mekanik mi elektriksel mi diye sorduğumda bana elektriksel dedi. aracın direk çalışmamasının ve 3.viteste kalmasını araç kendini korumaya alıyor şeklinde açıkladı.
arabayı bıraktım, sabah uğrayacağım selenoidlerden başlayacağız, sonra sensörlere ve gelen giden elektriğe bakacağız dedi.
kutup başını söküp taktığımda da tek hata kodu aldım. p0700.
gördüğüme göre bu sorun yaygınlaşmaya başlamış, umarım hepimizin sorunlarını çözeriz.

bugün bir kaç öneri alarak giresun görele'de my garage'a gittim. uğur usta otomatik şanzımancı. gittiğimde zaten yabancı plaka rr'lar, pajero land cruiser vs. görünce tamam dedim, doğru yerdeyim.
ben göreleye gelene kadar araç ısınmıştı ve sorun yoktu, usta da denedi şu an sorun yok dedi haliyle. baştan aşağı her şeyi anlattım, yağına vs. baktık sorun yok, bilgisayara bağladık p0700 verdi yine. bekleyelim soğusun dedik iki saat sonra beraber teste çıktık baktık sorun yine var, voltmetre ile sensörleri kontrol ettik gayet normal. bu sırada araç cihaza bağlı ve hareket halindeyiz.
ustaya mekanik mi elektriksel mi diye sorduğumda bana elektriksel dedi. aracın direk çalışmamasının ve 3.viteste kalmasını araç kendini korumaya alıyor şeklinde açıkladı.
arabayı bıraktım, sabah uğrayacağım selenoidlerden başlayacağız, sonra sensörlere ve gelen giden elektriğe bakacağız dedi.
kutup başını söküp taktığımda da tek hata kodu aldım. p0700.
gördüğüme göre bu sorun yaygınlaşmaya başlamış, umarım hepimizin sorunlarını çözeriz.
Hadi ucuza çözülür inşallah.

En gıcık kaptığım şey arabayı bırakmak. Çıldırıyorum bırak dediklerinde. :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri