ZJ İçin Telsiz Anteni Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan .com Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,232
Ynt: ZJ İçin Telsiz Anteni Montajı

ali çelik' Alıntı:
Montaj ve işçilik çok güzel olmuş .Ama bende Klasik Türk mantığıyla eleştride bulunmam gerekirse ,bu kullanacağınız anten dikey polarize çalışan bir anten sistemidir:
1.Dikey konumda olmalıdır.(D)
2.En kısa yoldan telsize bağlanmalıdır.(Y)
3.Aracın mümkün olan en yükseğine monte edilmelidir.(Y)
4.Tüm yönlere yayın yapılacaksa aracın orta ve üst kısmına monte edilmelidir.(Y)
5.Yayın yönü aracın ileri istikameti olacaksa anten en arka orta ve üste monte edilmelidir.(Y)
Sonuç olarak en ideal anten montaj noktası, port bagaj bağlantı çubuğunu en öne çekip orta noktasına anteni monte etmek ve sağ kapı direğinden de kablosunu indirip telsize bağlamaktır. (Tecrübe ile sabittir 30 watlık vhf fm telsizi araç anteni gece rüzgardan eğildiği için yere paralel vaziyette iken görüş alanında maksimim 1500 metre mesafede görüştüremedik.)

Bu değerli paylaşımlarınız için teşekkürler. Belirttiğiniz bilgiler ile Levent Bey'in (997799) daha evvel bu forumda , resimleri ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdiği tavan rayına anteni monte etmek fikrini birleştirdiğimde; Ön tarafa tavan rayına monte ettirmenin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Selamlar,

Etiketler

Zakof' Alıntı:
İyi günlerde kullan Necmi kardeş. Çalışma performasından sizin memnun olmanız en önemlisi bence. Gayet güzel olmuş.

Ne marka CB aldınız ? Maliyeti ne oldu ?

Selamlar,

President Jackson aldım telsizi anten ise Santiago 1200 Telsizi 200 e anteni 125 e aldım montaja da ustaya bir şeyler verdim maliyet bu oldu telsizi sahibinden den aldım ikinci el ama sağlam güzel bir cihaz kullanışı epey güzel ancak fiziksel olarak biraz büyük bir alet

.com' Alıntı:
President Jackson aldım telsizi anten ise Santiago 1200 Telsizi 200 e anteni 125 e aldım montaja da ustaya bir şeyler verdim maliyet bu oldu telsizi sahibinden den aldım ikinci el ama sağlam güzel bir cihaz kullanışı epey güzel ancak fiziksel olarak biraz büyük bir alet

İyi günlerde, iyi heberleşmeler için kullanın.

Güle güle kullanın, arkadaşlar arazideki kullanımıyla ilgili çekincelerini belirtmişler, ancak bence asıl tehlike şehirde. Aracınız kapalı garajda mı duruyor ? Umarım sizin anten sokak eşkiyalarının dikkatini çekmez. Selamlar.

Evet o eşkiyalar hepimizin ortak sorunu bu nedenle anteni zaten söküyorum işi bitince aracın içine kamufle ediyorum

Aslında mıknatıslı antenler en pratik, ve istenilen yere yerleştirilebilmesinden dolayı off road kullanımlı uygun olanı bence.

O da bir çözüm ama Ankarada yıllardır CB ve amatör telsizcilikle uğraşan arkadaşlar bu tip antenleri tavsiye etmediler hoş gerçi bizim genel kullanımımız kısa mesafe olduğu için çok sorun çıkarmıyor mıknatıslı antenler ama mesafe biraz uzamaya başlayınca antenin önemi ortaya çıkıyor ankara içinde bir kaç kez test ettim epey uzun mesafelere mesela etlikte çukur bir yerden beytepe köyüne 7-8 db gücünde gönderme ve alma yapabildim tabi sonuçta bu bir tercih nasıl kullanacağımız önemli

Mustafad' Alıntı:
Güle güle kullanın, arkadaşlar arazideki kullanımıyla ilgili çekincelerini belirtmişler, ancak bence asıl tehlike şehirde. Aracınız kapalı garajda mı duruyor ? Umarım sizin anten sokak eşkiyalarının dikkatini çekmez. Selamlar.
bende tam onu belirtecektim aman aracı dışarda bırakmasın arkadaş yoksa anteni bir daha göremez benim kacıncı calınışı bu arada arkadaşın cihazı hayırlı olsun zegati takoz almasını öneririm benimki gibi almanya makedonya görüşme o bicim yalnız caminin yanlarında konuşmasa iyi olur hopörler sesi minareden cıkar :smiley:

Geçenlerde Ankarada CB kullanan arkadaşlardan biriyle olan konuşmamda antenin tavanda olması gerektiğini söyledi evet bunu bende biliyordum ama araç zaten yüksek anten uzunluğunu da dikkate aldığımızda nerdeyse köprü altı geçişlerinde bile sorun yaşayacağımı ormanlık alandaki sorunları da buna ekleyince ciddi sıkıntı doğacağını düşündüğüm için bu tip bir montaj yaptığımı söylemiştim kendisine telsizden. O da bu durumlar için motorlu anten ayakları olduğunu bir düğmeye basınca antenin yattığını sonra yine aynı şekilde anteni eski konumuna getirebileceğimi söyledi bu tip bir üründen haberi olan varmı nasıl edinirim bilen varmı

Var abi : http://www.rfparts.com/diamond/k9000tm.html

Mesela Türkiyede bulunması zor . ABD fiyatı 100-150 dolar . Tavsiye eder misin dersen . Etmem . Garaja girip çıkarken kapatmak için güzel bir ürün ama offroad için değil . Açıkken anteni biryere takarsan kuvvetle muhtemel bu motorized sistem elinde kalır . Şehir içinde de kalk gidelim olma ihtimali var tabi ki ...

Antenin tavanda olması konusu doğrudur . Antenin yakınında birşeyler özellikle metal olmamalı . olduğu taktirde antenin çalışma şekli kuşkusuz bozulur .

CB antenin 13-15cm boyundaki tiplik kısmı sabit birtek gerisi çelik çubuk zaten . 15 cm lik çıkıntıya tavandaki projektörler için bile katlanıyoruz ciddi bir yükseklik değil . Ama huzursuz ederse mesele bağlantı noktasına mafsal yapılabilir vurursanız yatar kendisi . Mıknatıslı diplik kullanmakta bir çözüm . zorlandığından yatar . Kablosu da plastik kelepçeyle sabitlenirse yerlere de yuvarlanmak . Bizim tavan ve tavan raylarının yapısı sayesinde devrilse de kolay kolay yere düşmediğini söyleyebilirim . Ben yatırmama rağmen düşürümedim hatta :smiley:

Merhaba arkadaşlar zj için benim kendi aracıma yaptığım anten montaj ayağının resimlerini aşağıda veriyorum.muhabere açısından en iyi sonucu tavan montajından alabilirsiniz.ormanlık alanda ağaç dallarına çarpması dipten yaylı veya mafsallı antenlerde bir sıkıntı olmuyor.

09012010244

09012010243

09012010242

güzel olmuş yalnız resmi bi uzaktan çeksen dah agüzel olur nereye hangi bölgeye montajı var bilelim kolay gelsin

Güzel Montaj bende sepet yaptırırken bir anten kaidesi düşünüyorum bakalım düşündüğümü becerebilecekmiyim becerirsem hoş duracak

serkann' Alıntı:
eline sağlık güzel olmuş mahmut abi..
Teşekkür ederim Serkan ...
hakan6135' Alıntı:
güzel olmuş yalnız resmi bi uzaktan çeksen dah agüzel olur nereye hangi bölgeye montajı var bilelim kolay gelsin
aşağıda resimde daha iyi görebilirsiniz sağ ve solda iki adet ayak var

SANY0402

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.