Yeni Araç Alımı Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kabasakal34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,922

Etiketler
Ynt: Yeni Araç Alımı Hakkında Yardım

Ben buradan başlıyayım bari.

Lpg de yakıt ortalaması sizin ayağınıza ve aracın bakımına bağlı olarak güncel fiyatlara göre 0,34krş ile 0,60krş arasında değişir. Kullanımın en düşüğü uzun yolda en fazlası 4x4 L ile bizzat tarafımca ölçülmüştür. Benzinde en az %40 fazla yakar. Tüm ölçümler full yüklü olarak yapılmıştır. (Full yük derken en az 3 kişi ve eşyaları)

Bagajından faydalanmak istemişsiniz. Bir kötü bir de iyi haberim var. LPG yi "simit" tabir edilen şekli ile kullanamazsınız çünkü istepne arka bagaj kapağında ve dışarıda. Fakat bizim aracımızda 60Lt lik tank var ve dünyaları alıyor üstüne de daha yok mu diyor. Şehirlerarası nakliye yapmayacaksanız eğer bagaj hacmi fazlasıyla yeterli.

Ayrıca 3,2 V6 dır ve biraz 'usta' seçer eğer anlayan veya bu aracı bilen bir servisiniz yok ise aracı bozmanız için 3 kere aynı yere gitmeniz yeterlidir. Sizi bilmiyorum ama ben İstanbul da ikamet ederken Bursa ya giderdim. Yakınsanız bir iki yer önerebilirim.

Yedek parça da SORUN YOK. Büyük harf yazdım çünkü kulaktan kulağa yayılan en büyük yanlış bilgi bu. Sorun yaşamazsınız.

Vergisi yüksektir. 2001 modeli için 6 aylık 702TL dir. %5 kasko indirimi ile.

Yol da şehir içinde su gibi akar gider. İnanılmaz rahat bir araçtır. Soğuk havalarda koltuk ısıtması efsanedir. Yazında sunroof u :smiley: keyfine diyecek yok (bize göre)

İç donanımı göz doldurur herşey yerli yerinde fazlası yok

Alırken bakılacak İLk yer Şanzıman dır. Eğer her vites geçişinde vuruntu/hırıltı/ses yapıyorsa hevesinizi alın inin ve vazgeçin. 4x4 e geçişinde sırası ile önce mekanik ses sonrasında lambanın yanıyor olması ve pek tabi 4 tekerin de dönmesi gerekir. Bunların sırasında ya da çekişte sorun varsa gene bir tur atın başka araç bakın. Tamiri oldukça masraflıdır

Kaportasında ufak tefek çürükler/Çizikler aramayın bulursunuz :smiley: Onun yerine kabin içindeki mekanik aksamların çalışıp çalıŞmadığını kontrol edin (bence) cam otomatikleri, far yıkama sistemi, koltuk ısıtmaları ve tabi ki sunroof düzgün çalışıyor mu onlara bakın.

Serviste kontrol ettirmeni gereken bir başka nokta da ABS SİSTEMİ dir. Çoğu araçta kullanım dışıdır çünkü pahalıdır. Tanesi yanlış hatırlamıyorsam 980tl civarında idi ve araçta bundan 4 adet var haberiniz olsun :smiley: (işçilik hariç) ha iyi haber çıkması var 200tl civarıdır.

Bu araç Offroad yapmaz diyenlerle çok gezdik hepsi bu neymiş ya dedi. Sizi pikniğin ötesine çok rahat götürür getirir.

Aklınıaza gelen başka soru varsa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

Not: yazdıklarım 2 sene ve 25000km üzeri bizzat kullanım sonucundaki şahsi görüşlerimdir.

slm arkadaşlar bu aracın enbüyük problemi abs sensörüdür ama bu araca kia sorentonun sensörleri oluyor soketler farklı ama soketin eskikini kullanırsanız sensör aynı bizzat kendim taktım

gökşan' Alıntı:
slm arkadaşlar bu aracın enbüyük problemi abs sensörüdür ama bu araca kia sorentonun sensörleri oluyor soketler farklı ama soketin eskikini kullanırsanız sensör aynı bizzat kendim taktım

Kaç model onu da belirtirmisin... Birçok kişi Abs den yana muzdarip çözmüş olalım sayende. Bir de fiyatı tabi.

mrdnmz' Alıntı:
Kaç model onu da belirtirmisin... Birçok kişi Abs den yana muzdarip çözmüş olalım sayende. Bir de fiyatı tabi.

MÜJDELİ HABER BEKLEYEN ÇOK FAZLA SENSÖRÜ

mrdnmz' Alıntı:
ben hurdacıdan almıştım ebatları bi kağıda çizipgittim mitsubişi dışardan bakınca yakın geliyordu hurdacı görünce bu kia dedi ve verdi bende taktım ama inan model hatırlamıyorum ama ben 50 tlye almıştım numune ile gidilirse hurdacıya kesin çözülür

bendeki sağlam olan sağ sensörün resmini çektim sol sensör bozuk bantlı falan resmini yükleme gereği duymadım

Fotoraf1545

ankarada yıldız sanayide japoncularda vardır mutlaka ön tekerleğin sağ sol değişiyor ne taraf bozuksa söylerseniz direk oluyor kablosunuda kesip eski kabloya lehimledinizmi işlem tamam

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

SON KONULAR

Geri