Wrangler ; Yükseltme Kiti Montajı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özberk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,228
Ynt: Wrangler ; Yükseltme Kiti Montajı Sonrası Oluşabilecek Sorunlar?

2H konumundayken, hublar çalışıyor ise, aracı yürüttüğünüzde ön aksların dönmemesi gerekir, bunu önden bakarak anlayabilirsiniz.
4H ve 4L konumunda hublar otomatik olarak devreye alınacağı için önden bakınca aksların döndüğünü görürsünüz. Normalde bu akslardan birine aynamaruti/motor tahrik verir, diğerinide lastik çevirir. Sizdeki kilitli diferansiyel olduğundan ikisinede motor tahrik veriyor.
Aracı lifte almadan yada yumuşak zeminde patinaj çektirmeden hubların veya kilidin çalışıp çalışmadığını anlamanız zor...

1. Hub arızalı olabilir ama aksı kilit çeviriyordur.
2. Kilit yanlış takılmıştır, hub dolaylı olarak lastik aksı çeviriyordur...

vs...vs...

Etiketler

orkun bey;diff. kilit takılmadan öncede 2h konumundayken ön akslar dönüyordu.bu durum hubların arızalı oldugunun göstergesımıdır?

hublarınız porya ile aksınızı birbirinden ayırır. böylece 2h konumunda giderken lastikleriniz aksları, akslarınız aynamarutiyi dolaylı olarakda şaftınızı boşu boşuna çevirip yaklaşık %10-15 civarında fazladan yakıt harcatmaz :smiley:

2h konumunda araç yürüdüğünde ön akslarınız dönüyorsa ya hub 4x4 konumundadır, yoktur yada bozuktur...

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. :smiley:

Vakumlu sistemin zaten ileride sorun çıkarma ihtimali var.
Bence manuel poyra kilidi takarsanız olayı kökten çözersiniz.
Böylece 4x2'de normal bir aracınız, 4x4'de dönüşlere dikkat etmek kaydıyla canavar bir aracınız olur.

Bu parçayı

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/90-99-JEEP-WRANGLER-GRAND-CHEROKEE-Wheel-Hub-Bearing_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem140248992631QQitemZ140248992631

ve hub almanız lazım ama kullanan görmedim... ne kadar sağlam bilmiyorum...

ön diferansiyeldeki vakum sistemi sadece 1 aksı kitleyip ayırır 2 inci aks sürekli tahrik aldıgından vakum sistemi fabrikanın düşündüğünden daha farklı çalışır kilit koyduğunuz için ön saftta sürekli güç görecek siniz yani boşa çıkmayacak buda sizin arabanın boştaykende bir tarafa çekme ivmesi vermesini saglayacak.vakum sistemi arıza yaptıgında hup yerine ox benzeri bir sistem hazırlayıp sistemi çalışır vaziyete getire bilirsiniz.saygılar.

atilla bey;araç 2h konumundayken çekme yapmıyor.4h konumuna aldıgımda sola çekiyor.bunuda öne diff kilit taktıktan sonra yapmaya basladı.normaldirmi diyorsunuz bu duruma??

merhabalar,sizin aracın benzeri 2.5l bende var vakumlu sistem basit ve kullanışlı bir sistem ama bazen arızalar yapabiliyor.bunun çaresi var posi lock diye bir aparat var gene araçtan inmeden ön dif. bağlayabiliyorsunuz.öne dif.kilit taktırmanız güzel ama arka kadar verim alamazsınız bence hafif eğimde bile ağırlık merkezinin geriye doğru kaymasıyla önler gene boşa dönebilir.çekme de bana göre ayar bozukluğundan olabilir.dif.kilitlide olsa 2h ta sağ ön llastik dönmemesi lazım dönerse vakum ayırmıyordur yada geç ayırıyordur.

ergin bey;posi lock diff. in içinemi takılıyor.fiyatı ne kadardır.bilgi verirseniz sevinirim.nasıl görev yapar?

buna benzer bi sorun olmuştu bende,tam hatırlamıyorum ama internetten araştırmıştım.benim vakum geç çalışıyordu devreye geç alıyor hemen çıkarıyordu.dif.üzerindeki vakumu ters bağladık şimdi çok güzel oldu ayırması daha kolay.posi lock tar otomotivden öğrenebilirsiniz sanırım.montajı dif.üzerindeki vakumu sökülüyor onun yerine takılıyor.içerdende bir çelik halatlı kablosu var onu çektiğinizde dif.üzerindeki mekanizma aksın bağlayıcısını ittirerek bağlıyor. aslında şeması vardı bulamadım nereye yüklediğimi.fiyatı 100$ gibi hatırlıyorum.

vakumun yaptıgı ısı yapıyor yanı.tesekkur edıyorum..

orkun beyin teşhisi doğru çıktı.kilit yanlış ve eksik takıldığından kırıldı.

aracın sola çekme sebebide; kilidin yanlış takılmasından dolayı 4h konumuna alındıgında sol aks tam tahrik olmadıgından ve sağ aks devrede oldugundan dolayı ımış.

Açıkçası çok üzüldüm. Takılması ve kullanması dikkat isteyen bir sistem ön kilit.
Umarım kilit için tamir imkanı vardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,514
Kayıtlı Üye Sayımız
172,172
Kaydolan Son Üyemiz
avukatomersefacanata

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR