Suzuki Vitara Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi / Resimli Anlatım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan msmt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,921
Ynt: Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

Bende Grand Vitara da benzer sorun yaşıyordum. Gösterge ışıkları çoğu Japonda olduğu gibi farları açınca gece olduğunu farz edip kendiliğinden kısılıyordu.
Gece problem değil ama gündüz de farları yakan biri olarak gündüz göstergeleri okumakta zorluk yaşıyordum.
Aracım serviste olduğu süreçte kullandığım Toyota da da aynı sorunu yaşayıp biraz kurcalayınca ışık şiddetini ayarlayabildiğimi keşfettim. Bundan cesaretle Vitarayı iyice kurcalamaya başladım. Km ayarı yapan düğme ile farların açık olduğu durumlarda ki gösterge ışığını ayarlayabildiğimi fark ettim. Ve sonuna kadar açtım.
Böylece gündüz farları açsam da ışıklar kısılmıyor ve göstergeyi rahat okuyabiliyordum.
Tam herşey halloldu derken eşim aracı gece kullandığında bu artan parlaklıktan rahatsız olduğunu ve eski haline getirmemi istediğini söyledi. Araç onun nede olsa :=)

Orta yolu bulduk, parlaklığı orta seviyede tutuyorum. Gündüz ben okuyabiliyorum, gece eşimin gözünü almıyor. (herseferinde ayar yapmaya üşeniyorum)

Uzun lafın kısası; bazen kolay çözümler en son bulunanlar oluyor

Etiketler

Kesinlikle haklısınız, kısalar yandığında hiç uyarı yok. Bunun için suzuki den kullanım kılavuzu istedim. Ordada yoktu. Ancak uzunları yakınca işareti yanıyor. İşaret lambalarınıda kontrol ettim. Sağlamdılar. Yanlız 4-5 nokta boş idi, büyük ihtimalle faklı modellerde buralara ekstra özellikler ekliyorlar. Belki kısa farlarda onlardan biridir.

Gökhan Bey, sıfırlama çubuğu dedinizya gecenin bu vaktinde indim arabaya, kontrol ettim. Malesef bizim modellerde bu özellik yok. Bizimki sadece sıfırlıyor.

msmt' Alıntı:
Gökhan Bey, sıfırlama çubuğu dedinizya gecenin bu vaktinde indim arabaya, kontrol ettim. Malesef bizim modellerde bu özellik yok. Bizimki sadece sıfırlıyor.

Valla bizimkinde olduğunu ben de bilmiyordum. Corolla dan öğrendim :=)

ben on yıldır oto elektrik yedek parça işiyle uğraşıyorum.babam ve amcamlarda 35 senelik ustalar
ben öyle öğrendim paylaşim dedim.bilginiz olsun diye. benim arabam 2006 model ama gösterge ayar düğmesi yook.
biz kendi işyerimizde 5w ampul takıpta göstergeye zarar veren nice insanlarla muhatap olduğumuz için
sadece bilgi verim dedim bilgii..

Ynt: Suzuki Vitara Gösterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi / Resimli Anlatım

herkese vermiş olduğu bilgi için teşekkürler hakan bey ayrıcxa bu forumlarda yapılan teknik işleri bir konu altında toplarsanız çok güzel bir arşiv olur .

Merhaba Ercan Bey,
Haklısınız, ısı hem yuvayı bozar hemde ışık taşıyıcıları sarartır. Sonra lamba değiştirseniz bile iyi sonuç alamazsınız. lamba ile taşıyıcı arasında 6-7mm boşluk var. Bu yeterli bir boşluk. Tek sıkıntı bence yuvanın dayanma gücü. Kendi işimdede butip bozulmalara şahit oluyorum.
Corollada daha önceki uygulamamda sorun çıkmamıştı. 2 yıla yakın kullandım. Aynı japon mantıkla malzeme kullanıldı ise sorun olmayacağını düşüyorum. Yinede uyarılarınızdan sonra bunu daha ciddi düşünmeye başladım. REngini değiştirmeyi de düşünüyordum, ozaman 3w yapabilirim.

yahu ben de need for speed undergrounddaki gibi gösterge arkasındaki siyah yüzeyi desenli yapmak istiyorum bu mümkün müdür acaba ?

Ynt: Görterge Aydınlatmasının İyileştirilmesi. (Resimli Anlatım)

1. ve 2. resimler göstergenin önden ve üstten resimleri.
3. resimde göstergenin aydınlanmasını sağlayan 3 adet ampulün yerini,
4. resimde ikaz, uyarı ve yönlendirme lambalarının soketlerini,
5. resimde ise göstergenin araçla bağlantısını sağlayan 1.2.3 nolu soket yerleri ve 4 numarada ise o takması dert olan km teli bağlantı soketini gösterdim.

göstergeye ait ampullerin resimeri

Ellerinize sağlık.
Bu tür bilgi paylaşımları tecrübemizi arttırmak için çok güzel fırsatlar...
Saygılar...