Suzuki Vitara Çeki Demirinin Ruhsata İşlenmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yimust Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,644
Ynt: Suzuki Vitara Çeki Demirinin Ruhsata İşlenmesi

yagiz48' Alıntı:
Çeki demirini ruhsata işlettiğinizde ruhsattaki ""römork takar takamaz"" kısımları mı işaretleniyor Yoksa ruhsatta "çeki demirli" ibaresinin yazması mı gerekli?
----------------------------------------------------------------------------------
evet arkadaşım ruhsatta römork takar kutucuğu işaretli oluyor (x) bende böyle, kal sağlıcakla....

Etiketler

Ben aracımı geçen sene aldım.Satan kişi çeki demiri ruhsata işli demişti.Benim aracımda da römork takar kısmı işaretli ama aracı geçen hafta muayeneye götürdüğümde çeki demirinin ruhsata işli olmadığını söylediler.Römork takar kısmı işaretli dedim.O kısım yeterli değil açıklamalar kısmında nasıl lpg li yazıyorsa çeki demirli diye de yazması gerek dediler ve çeki demirini söktürüp muayeneden öyle geçirttiler.

yagiz48' Alıntı:
Ben aracımı geçen sene aldım.Satan kişi çeki demiri ruhsata işli demişti.Benim aracımda da römork takar kısmı işaretli ama aracı geçen hafta muayeneye götürdüğümde çeki demirinin ruhsata işli olmadığını söylediler.Römork takar kısmı işaretli dedim.O kısım yeterli değil açıklamalar kısmında nasıl lpg li yazıyorsa çeki demirli diye de yazması gerek dediler ve çeki demirini söktürüp muayeneden öyle geçirttiler.
----------------------------------
arkadaşım muhtemelen aracı oldığın kişi kendisi veya muamelecisi öylesine ruhsata (x) işareti koydurmuş olabilirler,bunuda para karşılığı yaptırmış olabilirler.
Normalde proje olacak, CE belgeli, Mühendis proje cizecek vs.
Sonra o projelerle birlikt Trafik Muamelecilerinden yeni EK-3 belgesi çıkartıp, araç muayene istasyonuna gideceksin, orada takılan çeki demiri proje kapsamında monte edilip edilmediği tespit edilecek, okey verildikten sonra ilgili Trafik Tescil Bürosuna gidip işleteceksin. Onlarda projenin bir suretini alıp dosyana koyacaklar, aracın kimliğinede özellikle Vergi dairesindeki kayıtına (Teknik Belgeli) ibaresi işlenecek, ruhsatada (Romork Takabilir) (x) ibaresi konulacak.
Bende aracı 2.el olarak aldığımd senin gibi Römork Takabilir (x) ibaresi bulunuyordu.sonradan huylandığım için kayıtlı Trafik börosuna gidip aracın dosyasını çıkarttım, römork teknik belgesinin olmadığını gördük. Buda şunu gösteriyor, yukarıda dediğim gibi menfaat karşılığı bu (x) ibare konulmuş olabilir....Taaki alım satım veya muayene yapılana kadar böyle kullanılabilir.

Hoşçakal....

Sayın yimust, açıklama için çok teşekkürler.

herkeze selamlar.arkadaşım ne demek istediğini anlamadım.biraz konuyu açarsan yardımcı olurum.saygılar.

yagiz48' Alıntı:

ruhsatta römork takabilir onaylı ise hala TÜV niye çeki demiri işli değil diyo onu anlayamadım...

bu nasıl işgüzarlık.ikiside aynı şey eğilmi.valla benim bugün başıma gelenlerden sonra muayene istasyonlarının hiç bir şekilde ne yaptığını bilmediklerini, uzman olmayan insanların elinde fiyaskoya döndüğünü gördüm.muayeneye götürdüğüm aracın ön camı aşağıdan yukarıya kadar çatlak olmasına rağmen kusursuz işlemi yapıldı.ama vatandaşımız arka koltuğu kontrol amaçlı mandalı çekip koltuğu kaldırdıktan sonra tekrar yerine oturtamadı.defalarca uğraştı başaramadı.aracı teslim etmek için yanıma geldi ve dediki..aracınızın koltuğu bozuk olduğu için ağır kusurlu işlemi yaptım lütfen koltuğunuzu yaptırın öyle gelin dedi.koltuğun nasıl yerine oturduğunu kendisine göstermeme rağmen.yinede muayene tekrarı yaptırmam gerektiğinde ısrar ettiler.ve ben 10.30 da başlayan işlem kendi beceriksizlikleri sayesinde 16.30 da ancak işim bitti.yani sizin sorununuza hiçte şaşırmadım.sanki o ruhsata yazanları biz kendimiz yazdık.başka bir muayene istasyonnda şansınızı deneyin derim.

çeki halatı pekala ruhsata işleniyormu ?

evet işleniyor.tüm işlemler yapıldıktan sonra(proje çizim,takma işlemi,tüv onayı.ce belgeli çeki demiri)bunları taktırdığınız yer size bir dosya halinde veriyor.sizde bu evraklarla beraber çeki demiri takılmış bir şekilde muayene istasyonda aracı muayeneden geçirip.tüm evraklarla ruhsatı değiştiriyorsunuz.

ha birde, nasıl bir şekilde yapıldığı belli olmayan sahte ruhsatta yapılan işlemler var.eğer bu şekilde bir işlem söz konusuysada bu daha sonra sahte olduğu anlaşılıyor.

Eski bir konu gerçi ama şu anki uygulamada bir değişiklik var mı ? Hafif kusurla TÜV'den geçmiş çeki demiri daha 3 ay önce. Ama arkadan çarpma durumunda hatalı duruma düşüyorsak çok kötü bir durum bu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR