Solar Powerbank

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahalotr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,842
Herkese selam,

Öncelikle konuyu teknik olarak hazmetmek için biraz beyin jimlastiği yapayım:

10.000mAH batarya -> 10AH batarya demek. yani 10 saat boyunca beslemek sizin için süre olarak sıkıntı değilse bataryaları 1A ile besleseniz dolabilir. Tabi gerçekte biraz daha fazla ama hadi teknik detayda boğulmayalım.

O zaman bakalım, 5V ve 1A vermek için nasıl bir güneş paneli gerekir?

Güneş panelleri genelde seri olarak bağlanmış "güneş hücreleri" ile yapılır. Her bir güneş panelinin verdiği gerilim ise 0,5V civarıdır. Dolayısıyla 5V elde etmek için 10 tane hücre seri bağlanmalı. E, o halde gerilimi nasıl becereceğimizi biliyoruz.

Akım 1A olacaksa tek bir hücrenin verebileceği akım da 1A olmalı. Hücrelerin kısa devre akımları bizim ondan alabileceğimiz en yüksek verime ait olan akımdan daha fazladır. Yani kısa devre akımı neyse biz onun azını kullanabiliriz.

52x76mm popüler bir hücre boyu. Bu hücre kısa devrede 1A ve üstünü görebiliyor. Hadi küsuratı atalım da bu bize yetiyor olsun, bu boyda hücre ile hesaba devam edelim.

10 tane 52x76mm'lik hücre ne kadar yer kaplar? Yanlarda ziyan olan alanları da 3 mm olarak ekleyeyim ve hesaplayayım.
(52+3)mm x 5 Adet boyu
(76+3) mm x 2 Adet eni
olacak şekilde hücrewleri yerleştirince 28 cm boy ve 16 cm kadar ende bir panel gerektiği görülür.

Ama bu hesaplar iyimser hesaplar. 10 saat boyunca ne güneşi tam verimle görebilirsiniz ne de bu teorik değerler pile %100 aktarılabilir.

Etiketler
10.000mAH'lık pili doldurmaya değil de 2000-2500'lük bir kapasiteyi güneş ile doldurmayı hedeflemeniz daha gerçekçi olur. basit, tek 18650 pil içeren bu boydaki bir powerbank'i doldursanız da bu ortalama bir cep telefonunu bir kereye yakın şarj edecektir. Böyle ufak bir power bank ve usb konnektörü olan genişçe bir güneş pili ile iki parçalı alternatif bir çözüm üretebilirsiniz.

10.000mAH'lık pili doldurmaya değil de 2000-2500'lük bir kapasiteyi güneş ile doldurmayı hedeflemeniz daha gerçekçi olur. basit, tek 18650 pil içeren bu boydaki bir powerbank'i doldursanız da bu ortalama bir cep telefonunu bir kereye yakın şarj edecektir. Böyle ufak bir power bank ve usb konnektörü olan genişçe bir güneş pili ile iki parçalı alternatif bir çözüm üretebilirsiniz.
şu ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz Tahmini Teslimat Zamanı

Solar Güneş Paneli - Enerji Kaynaği GittiGidiyor'da 241288733

EBAY'dekinin 5 voltluk USB çıkışı var. Hatta USB'si iki adetmiş. Çıkışta DC DC dönüştürücü olduğu kanısındayım. Zaten hücrelerini de yanlış saymıyorsam 20 tane gibi görünüyor. Bu da dönüştürücü öncesi paneller 10V üretiyor anlamına gelir.

Gittigidiyor'dakinde dönüştürücü yok. 48 tane hücre 24V üretiyor. Bunu kullanabilmek için ayrıca bir dönüştürücü gerekecektir.

İkisinin panel alanı ise hiç fena değil.

EBAY'dekinin 5 voltluk USB çıkışı var. Hatta USB'si iki adetmiş. Çıkışta DC DC dönüştürücü olduğu kanısındayım. Zaten hücrelerini de yanlış saymıyorsam 20 tane gibi görünüyor. Bu da dönüştürücü öncesi paneller 10V üretiyor anlamına gelir.

Gittigidiyor'dakinde dönüştürücü yok. 48 tane hücre 24V üretiyor. Bunu kullanabilmek için ayrıca bir dönüştürücü gerekecektir.

İkisinin panel alanı ise hiç fena değil.
teşekkür ederim

teşekkür ederim ama bana güven vermedi 40 tl ye 10 000 mah mı olur birde adamlar üstüne kar edecekler bu aleti güvenilir bilindik markalardan almak gerek
Katılıyorum, kampa gideceğim zaman geçici olarak kullanırım diye böyle ucuz bir ürün almıştım.. 10 000 mah olarak.. 1800 mah bataryayı bile dolduramadı.. üstelik 7 saatte.. hemen iade ettim ve samsung aldım.. memnunum.. güneş panelleri gerçekten işe yarıyor mu acaba merak ettim.. kullanan olursa bilgilendirirse sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR