Satılık Kutusunda CB Telsiz (Midland ALAN 78 Plus Multi Standard) + Araç Anteni

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozancagman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 281
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,024
Ynt: Satılık Kutusunda CB Telsiz (Midland ALAN 78 Plus Multi Standard) + Araç Anteni

valla burak bey ozan bir cihazla ayar yapmadı .ben sonra tekrar gittim kendisine bana bu budur dedi yapacak bişey yok dedi . sen şehir içinde sıkıtı çekersin ama arazide sıkıntı olmaz dedi.bakalım deneyip görecegiz .şeyet açık alanda da sıkıntı olursa çöpe atarız 420 tlyi. :mad: yani kısacası swrmetre diye bir cihaz ben görmedim anlayacagınız.

Etiketler
Ynt: Satılık Kutusunda CB Telsiz (Midland ALAN 78 Plus Multi Standard) + Araç Anteni

JUNİOR' Alıntı:
valla burak bey ozan bir cihazla ayar yapmadı .ben sonra tekrar gittim kendisine bana bu budur dedi yapacak bişey yok dedi . sen şehir içinde sıkıtı çekersin ama arazide sıkıntı olmaz dedi.bakalım deneyip görecegiz .şeyet açık alanda da sıkıntı olursa çöpe atarız 420 tlyi. :mad: yani kısacası swrmetre diye bir cihaz ben görmedim anlayacagınız.

Cihaziniz saniyorum ki midland alan42 el telsizi, araca baglamissiniz... cihazin çıkış gücünü 4watt olarak hesaplarsak,(antenin markasını bilmiyorum) antenin orjinal kablosu ile taktıysanız, 4watt ile swr ayarına gerek yoktur.. 4watt ile orjinal antenin kablosunu kullanıyorsanız SWRniz 1 veyahut 1.1 dir. daha fazlası değildir..

Kimselere sesimi duyuramadım, dediniz... 4watt ile duyuramazsınız... Ancak Lokal görüşmeler dediğimiz, 5km çap ile verimli görüşmeler yaparsınız.. Cihazınızın arkasına birşeyler takmadan (istanbulda olduğunuzu anlıyorum) istanbul içi bir başka istasyon ile görüşmeniz çok zor.. saygılar

Edit: Anteniniz, mıknatıslı 60cm olan antenmiş şimdi gördüm özür diliyorum.. O tarz antenlerden randıman alanı daha görmedim.. Kısa zamanda herhangibi bi mobil antene geçerseniz 4watt ile bile, gönderim mesafesinin artacağını görürsünüz.. İzmirde olsaydınız, size boştaki antenimi verebilir, deneme yapabilirdiniz.... saygılar

Trucker-Cagri' Alıntı:
Cihaziniz saniyorum ki midland alan42 el telsizi, araca baglamissiniz... cihazin çıkış gücünü 4watt olarak hesaplarsak,(antenin markasını bilmiyorum) antenin orjinal kablosu ile taktıysanız, 4watt ile swr ayarına gerek yoktur.. 4watt ile orjinal antenin kablosunu kullanıyorsanız SWRniz 1 veyahut 1.1 dir. daha fazlası değildir..

Kimselere sesimi duyuramadım, dediniz... 4watt ile duyuramazsınız... Ancak Lokal görüşmeler dediğimiz, 5km çap ile verimli görüşmeler yaparsınız.. Cihazınızın arkasına birşeyler takmadan (istanbulda olduğunuzu anlıyorum) istanbul içi bir başka istasyon ile görüşmeniz çok zor.. saygılar

Edit: Anteniniz, mıknatıslı 60cm olan antenmiş şimdi gördüm özür diliyorum.. O tarz antenlerden randıman alanı daha görmedim.. Kısa zamanda herhangibi bi mobil antene geçerseniz 4watt ile bile, gönderim mesafesinin artacağını görürsünüz.. İzmirde olsaydınız, size boştaki antenimi verebilir, deneme yapabilirdiniz.... saygılar
saygılar ozan bana anten verdi tabiki verdigi mıknatıslı 60 cmlik tepe anteni.yani midland 42 nin muhtemelen kendi anteni.aslında ben ml 145 model uzun anten istedim ama o şehir içinde kullanımda sıkıntı olabilir diye kısa olan yani 60 cmlik anteni ısrarla verdi .dediginiz gibi herhalde swr ayarı gerekmediginden olsa gerek söyledigim halde ayar yapmadı.yalnız siz demişsiniz ki mobil anten daha iyidir o nasıl bişey .şimdiki antenden farkı ne ve acaba aynı dibe uyarmı vidalama açısından yani aynı mıknatıslı dibe takabilirmiyim. ben onu. selamlar.ha pardon bi de antenin kendi kablusu 2.90 cm di montajda kısa kaldı ozana geri gittim ve 2.5 metre daha anten kablosu aldım uclarını yaptı ve verdi ozan .vidalı soketlerle araya ilave ettim.hatta sordum bu ek yeri sıkıntı yaparmı kayıp oluşturur mu diye farketmez dedi 100 metre kısalma olur mesafede dedi önemli degil dedi .ben uzatılan kısımın direk lehimle baglansa daha az kayıp olmaz mı dedigide de fareketmez dedi . kusura bakmayın uzun bir mesaj oldu .

JUNİOR' Alıntı:
saygılar ozan bana anten verdi tabiki verdigi mıknatıslı 60 cmlik tepe anteni.yani midland 42 nin muhtemelen kendi anteni.aslında ben ml 145 model uzun anten istedim ama o şehir içinde kullanımda sıkıntı olabilir diye kısa olan yani 60 cmlik anteni ısrarla verdi .dediginiz gibi herhalde swr ayarı gerekmediginden olsa gerek söyledigim halde ayar yapmadı.yalnız siz demişsiniz ki mobil anten daha iyidir o nasıl bişey .şimdiki antenden farkı ne ve acaba aynı dibe uyarmı vidalama açısından yani aynı mıknatıslı dibe takabilirmiyim. ben onu. selamlar

Yani şöyle izah edeyim.. Uzaklarla görüşmek için cihazınızın wattı kadarda, anten de önemlidir.. isterseniz 600watt çıkın, anteniniz iyi olmazsa hiç bir işe yaramaz.. Ki, kullandığınız anteni tahmin edebiliyorum, bende aracıma onu takacaktım pratik, kullanımı kolay göze çarpmayan v.s sebeblerden dolayı.. Şuan aracımdada " Santiago 1200" mobil anten var.. Demek istediğimi bazı arkadaşlar anlamıştır.. Santiago 1200, piyasadaki en kaliteli mobil antendir.. Tabi orjinal santiago 1200 olmalı.. (plastik turk malı da var) .. O tarz, bilindik ve güzel raporlar alınmış antenleri denerseniz, çok daha iyi olacaktır.. (mıknatıslı antenden hayır geldiğni görmedim(!))

Aslında 4watt da küçümsenecek bi watt da değil.. Ama, piyasadaki her CBci, bende dahil; 4watt ile yetinmeyip merkezden veyahut mobilden çok yüksek çıkışlar yapmakta.. Buda 4watt ile görüşme yapmaya çalışanları arada kaynatır, havada çiğner.. O yüzden uzaklarla görüşebilmek için, güzel bir cihaz, hafif bi takoz, bi o kadar güzel bir anten e ihtiyaç vardır.

Motor + şanzıman + defransiyel uyumu gibi, Cihaz + Kablo + anten , diyorum hayırlı aksamlar diliyorum.. Daha sormak istediğiniz var ise isterseniz burdan yazın isterseniz özelden yazın paşa gönlünüz bilir selamlar saygılar...

Bi EDİT daha yapayım : Kabloya ilave yapmışsınız sanıyorum, Ozan beyinde işine karışmak gibi olmasın:smiley: bu iyi bir işlem değildir. Çünkü anteni üreten firma, o kablo boyu ile test edip piyasaya sürmüştür.. yani antenin orj. kablosunu kullanmak daha iyi performans almanızı sağlar. Mobil anten işi de, ozan beydede mevcut izmirden bi arkadaşım almış markasını bilmiyorum ama Santiago1200 ayarında çok güzel bi anten imiş, hatta en iyi swr ve performansı yakalamak için, tavan'ın tam ortasından delip, oraya takmak lazım. Fakat bunu ben dahi yapamadım, kıyamadım aracıma :smiley:)

teşekkürler

JUNİOR' Alıntı:

Merhabalar,

Uzun süredir siteye girmemiştim konularıda takip edemiyordum. Arman abinin mesajını görünce yazma gereği duydum. Arman abi biraz titiz olduğu için ve telsiz kullanımına yeni olduğu için onuda anlayabiliyorum ancak yapılan işlemlerin hepsi olması gerektiği gibi yapıldı. Tabii biz telsizi çalıştırdığımız sırada Arman abiyle birlikte Yalova ve Beylikdüzü'nden çıkış yapan sabit istasyonları duyduk ve doğal olarak 60 cm anten ve 4watt güçte görüşme yapamadık.

Antenin ne kadar etkili olduğunu burada açıklamama gerek yok sanırım ama Arman abinin aracına farklı bir anten koymamız durumunda çok yüksek olacaktı ve bu durumda şehiriçinde günlük kullanımda problem olacağı ve amacının geziler sırasında diğer araçlarla konuşmak olduğundan diğer anten modellerimiz mevcut olmasına rağmen kısa antenmizi verdik. 18-244 anteni bende kendi aracımda kullanıyorum ve daha pek çok araca montajını gerçekleştirdik. Sadece 27 Mhz de kullanılan, kablo boyu yine 27 Mhz'e göre ayarlı bu antende SWR her zaman minimumda ve telsiz denemesi sırasında MIDLAND telsizlerin bozuk SWR durumunda sinyal göstergesindeki tutarsızlık olmadı dolayısıyla bugüne kadar tecrübenin sonucu SWR ölçümü yapmadım.

Ancak Arman Abi telefonum var sende, içinin rahat olması için bana gelirsen hem bir kahvemi içersin , sohbet ederiz hemde SWR ölçümü yapabilirim. ;) İşlerin yoğunsa gelmene gerek bile yok ben sana gelebilirim.

Saygılar,
Ozan
0 533 684 09 81

ozancagman' Alıntı:
Merhabalar,

Uzun süredir siteye girmemiştim konularıda takip edemiyordum. Arman abinin mesajını görünce yazma gereği duydum. Arman abi biraz titiz olduğu için ve telsiz kullanımına yeni olduğu için onuda anlayabiliyorum ancak yapılan işlemlerin hepsi olması gerektiği gibi yapıldı. Tabii biz telsizi çalıştırdığımız sırada Arman abiyle birlikte Yalova ve Beylikdüzü'nden çıkış yapan sabit istasyonları duyduk ve doğal olarak 60 cm anten ve 4watt güçte görüşme yapamadık.

Antenin ne kadar etkili olduğunu burada açıklamama gerek yok sanırım ama Arman abinin aracına farklı bir anten koymamız durumunda çok yüksek olacaktı ve bu durumda şehiriçinde günlük kullanımda problem olacağı ve amacının geziler sırasında diğer araçlarla konuşmak olduğundan diğer anten modellerimiz mevcut olmasına rağmen kısa antenmizi verdik. 18-244 anteni bende kendi aracımda kullanıyorum ve daha pek çok araca montajını gerçekleştirdik. Sadece 27 Mhz de kullanılan, kablo boyu yine 27 Mhz'e göre ayarlı bu antende SWR her zaman minimumda ve telsiz denemesi sırasında MIDLAND telsizlerin bozuk SWR durumunda sinyal göstergesindeki tutarsızlık olmadı dolayısıyla bugüne kadar tecrübenin sonucu SWR ölçümü yapmadım.

Ancak Arman Abi telefonum var sende, içinin rahat olması için bana gelirsen hem bir kahvemi içersin , sohbet ederiz hemde SWR ölçümü yapabilirim. ;) İşlerin yoğunsa gelmene gerek bile yok ben sana gelebilirim.

Saygılar,
Ozan
0 533 684 09 81
Ozancım umarım alınmamışsındır dikkat edersen hafif yollu bir sitem ettim sana acemiyim ya ben telsiz konusunda sanki bişeyler eksik gibi geliyor bana o yüzden duyup kunuşamıyorum zannediyorum.neyse zaten alıştım artık bu duruma bağrıma taş bastım ;D ;D .bu budur dedim kendime fazlasını bekleme :'( .şaka bi yana sana ugrayacagım çünkü aksiyon kameradan istiyorum 100 olan modelden yalnız cam vantuzu şart acaba ne zaman ayarlarsın. ;) sevgiler saygılar.

JUNİOR' Alıntı:
Ozancım umarım alınmamışsındır dikkat edersen hafif yollu bir sitem ettim sana acemiyim ya ben telsiz konusunda sanki bişeyler eksik gibi geliyor bana o yüzden duyup kunuşamıyorum zannediyorum.neyse zaten alıştım artık bu duruma bağrıma taş bastım ;D ;D .bu budur dedim kendime fazlasını bekleme :'( .şaka bi yana sana ugrayacagım çünkü aksiyon kameradan istiyorum 100 olan modelden yalnız cam vantuzu şart acaba ne zaman ayarlarsın. ;) sevgiler saygılar.

Arman abi, alınmak ne demek. Ben sadece yardımcı olamadım mı acaba diye düşündüm ve buna üzüldüm. Sen geldiğinde herşeyi yinede gözden geçirelim tekrar. Kamera için vantuz elimde var ne zaman istersen beklerim. Görüşmek üzere.

Saygılar
Ozan

inşallah c.tesi gelebilirim ozan.

ozançağman hocam elinde midland alan42 telsizlerden hala varmı?
2 adet almayı düşünüyorum da...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri