Şamandıra Yerine Bot ya da Kano Olur mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan camouflage Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,425

camouflage

One life, Live it.
Yer
Bolu
Web
bolubiciftlik.business.site
Genelde denizin üzeri ve kenarı sevilirken ben derinleri ve çok hırslı olmadasa avlanmayı seven birisi olarak,
Zıpkıncı.comdan esinlenerek siz deniz kayakçılarına bir sorum olacak.
Başlıkta da belirttiğim üzere;
Şamandıra yerine bot yada kano olurmu?
picture.php

picture.php

Hem çok fazla mesafeye gerek kalmadan(kıyıya en uzak meram 3-4 km) kıyıdan kıyıdan gezebileceğim, beğendiğim yerde duraklayayıp dalabileceğim, üzerine malzemelerimi ve yiyecek içeceğimi koyabileceğim bir şişme bot yada kano kötü bir fikirmidir?

Şayet cevabınız olumlu ise;
Bununla ilgili olarak aşağıdaki ürünlerden hangisini önerirsiniz?
http://www.makdis.com/site/page.asp?dsy_id=31407
http://www.kanodiyari.com/urunler.html buradan ismi Hanauma olan ürün.

Etiketler
Ynt: Şamandıra Yerine Bot ya da Kano Olur mu?

Şamandıra ile ne kastettiğinizi anlayamadım.

kano diyarı comdakiler müthiş hele hauki adında olan çok güzel ama fiyatları konusunda bilginiz varmı bence pek ucuz bir şeye benzemiyor bi zodyak parası tutar sanırım

schweps' Alıntı:
Şamandıra ile ne kastettiğinizi anlayamadım.

Zıpkınla dalışlarda üzerinizden deniz taşıtları geçerek herhangi bir aksiliğe meydan vermemesi için kullanılan ekipmana şamandıra denilir. Dalış bölgesine bırakılır.
Samandira

*Şamandra yerini belli eder böylece tekne kazalarından kurtulur boynunun kopması önlenir.
*Şamandra yerini belli eder ortağının ve teknedeki arkadaşının seni takip etmesini sağlar.
*Şamandra bütün yedek ekipmanlarını taşıyabileceğin yüzer ardiyendir.yedek zıpkın ,palamut,bıçak,file,balık ipi vs taşıyabilirsin.
*Şamandra kalori içeren içecek ve yiyeceklerini taşır.
*Şamadra agashoona yattığında farkında olmadan öldüremediğin balığın belindeki gibi en olmadık anda çırpınıp avını kaçırmanı engeller.
*Şamandra vurduğun balıkları belin yerine üzerine takacağın ipe dizmek suretiyle vucudunda su tutmasını engeller bu da dalışlarında sana az o2 harcatır bu da sana dip zamanı ve perfonmans olarak döner.
*Şamandra bizim sularımızda pek olmasada belindeki balıklara dalan köpek balığı v baraküdalardan korur.
*Şamandra vurduğun büyük balıkta tüfeğini bağlayarak balığı almanı ve bazende hayatının tehlikeye girmesini önler.
*Şamandra içinde balık olan bulduğun taşı işaretlemeni sağlar böylece akıntı ve bulanıklık gibi nedenlerden dolayı taşı kaybetmemeni önler.
*Şamandra son olarak aklıma gelen eğer bir kaza geçirip ölürsen bedenin bulunup sevdiklerinin dua etmesini olanak veren bir mezarının olmasını sağlar.
(Fuat ÖZTÜRK'den alıntıdır)

simurg2' Alıntı:
kano diyarı comdakiler müthiş hele hauki adında olan çok güzel ama fiyatları konusunda bilginiz varmı bence pek ucuz bir şeye benzemiyor bi zodyak parası tutar sanırım

Benim tahminime görede bir zodiak parası tutar gibi geliyor :eek:
Ama akşam olduğunda tek başına zodiakı kıyıya çekip götürmekden daha kolay diye, toplamda 18 kg olan bu ve bunun gibi ürünü kullanmak zodiakdan daha avantajlı gibi geliyor.

Öncelikle ilginize teşekkürler. Alaka gösterip cevap veren tüm arkadaşlara da teşekkürler

Şamandıra konusunda gerekli cevap verilmiş, yani dalış yapılıyorsa uluslararası standartlarda bir dalış şamandırası gerekli.

Fakat eğer kastettiğiniz şey üstünde hem olta atıp balık tutabilceğiniz, canınız sıkıldığında denize atlayıp dalış yapabileceğiniz bir deniz aracıysa gönderdiğiniz fotoğraftaki kano gayet uygundur. Ülkemizde pek tercih edilmez ama özellikle Amerika'da tek kişilik yada iki kişilik balık tutmak amaçlı kayaklar mevcut. Bu araçlar sayesinde bir karıştan daha sığ olan sulardan geçebilir, kamp yükünüzle bir yerlere gidip kamp kurabilir yada günübirlik yiyecek - giyecek ve yedek avlanma ekipmanlarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz.

Ne yazık ki Türkiye'de bahsettiğim bu tiip kayaklar satışta değil. En azından benim bildiğim kadarıyla yok.
Benim tavsiyem şişme olan tipte kayaklardan ziyade sert bir gövdeye sahip (plastik bazlı, polyester ya da ahşap) tercih etmeniz yönünde olur. Şişme kayaklar rüzgarda çok fazla sürüklenir ve kaliteli olanları haricinde çok kolay patlar.

Aşağıdaki linkte İstanbul'da hizmet veren bir kayak satıcısının ürün gamı arasından mesela Tarpon modeli sizin ihtiyacınıza uygun olabilir düşüncesindeyim.
http://www.orofin.com/v2/wavesport/kanolar.html#
Bu tip kayaklar "sit on top" tip olarak geçerler. Asla batmazlar çünkü iç hacimleri kapalıdır, su almaz. Aynı zamanda bir yaz eğlencesi olarak kullanılabileceği gibi, avlanma amaçlı da kullanılabilir. Denizdeyken düştüğünüzde yada denize atladığınızda tekrar binmesi daha kolaydır. Bir araç üstünde çok rahat taşınır.
Ama eğer kullanmadığınızda koyacağınız bir yer yoksa önerdiğiniz http://www.kanodiyari.com/urunler.html adresindeki şişme tipler de fena durmuyor.
Tabi ki bu kayakların fiyatlarının çok ucuz olduğunu sanmıyorum. Diğer bir alternatif de ahşaptan belki kendiniz inşa edebilirsiniz.

Umarım sorunuza bir yanıt olmuştur.

Şişme benim için biraz daha avanyaj çünkü; nakliyesi ve depolaması oldukça kolay.

orion' Alıntı:
...
Tabi ki bu kayakların fiyatlarının çok ucuz olduğunu sanmıyorum. Diğer bir alternatif de ahşaptan belki kendiniz inşa edebilirsiniz.
...

Kendim yapmak mı? ::smiley:
Yaklaşık 6 ay önce başladığım 50-55 cm lik model bodrum guletini bitiremeyen biri olarak hiç düşünmeyeyim bile :smiley:

Az önce telefonla arayarak fiyatlarını öğrendim.
Hanauma II = 920 €
Hanauma = 590 €

Ama Hanauma II yeni ürün olduğu için, eski ürün olan Hanauma yı satışdan çekmişler :'(

Hmmmm
Fiyatı tahmin ettiğimin de üstündeymiş.

Belki ahşaptan yapmak biraz daha el işçiliği gerektirebilir ama içine su kontrasından omurga konursa bildiğimiz strafordan yontarak bile bir kayak formu elde edilebilir. Onu da streç filmle sarıp (köpüğü eritmesi diye) üstünü de epoksiyle kaplarsak mis gibi bir sit on top kayak elde edilebilir. Ama tabi siz yer sorunu var diyorsunuz ??
Belki de ilk önce biraz daha uyduruk malzemeden şişme bir kano alıp onu kullanarak işinize hakikaten yarayıp yaramadığına bakmak daha mantıklıdır :smiley:

Fiyatları baya tuzlu imiş ikinci el motorlu bir zodyak alabilirsiniz 950 auroya

camouflage' Alıntı:
Şişme benim için biraz daha avanyaj çünkü; nakliyesi ve depolaması oldukça kolay.

Amerikan malı Porta-Bote'leri bir araştırın, belki işinizi görebilir.

Arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.
Zodiak hiç düşünmedim çünki akşam olupda malzemeleri eve götürme zamanı bana acaip zulüm geliyor. Zıpkıncı arkadaşlar varsa bilir. Elbiseler, patik, eldiven, palet, ağırlıklar, zıpkın, dizgi, gözlük, şnorkel, çakıbıçak zincir takoz çekme halatı ;D bir sürü malzeme :(

Şenol bey Porta-Bote tam bana göre ama fiyatları pekde ekonomik değil :(
Sayenizde hep beraber iyi bir beyin fırtınası yaptık.
Sanırım http://www.makdis.com/site/page.asp?dsy_id=31407 225.00 tl ye
2622_kucuk.jpg

gibi bir şey alıp deneyip memnun kalma durumunda, daha maliyetli ve kalıcı bir çözüm üretmek daha kestirme yol gibi görünüyor.

Ama Hanauma da aklım kalmadı değil :-\

Selamlar
Orofin açık tip kanoları türkiyeye getiriyor hatta Bauhause a numunelerde bırakmış .
http://www.orofin.com web sitesi.

Onun harcinde west marine kataloğunda seakayak için balık tutma araç gereçleri mevcut olta sabitleyiceler vs vs katolag numarası ile seçim yaparsanız west marine almaya telefonla satışı ararsanız yardımcı oluyorlar ( hatta bende kartı olacaktı bir Türk arakadaşımızda orada çalışıyor demişlerdi ) burada west marine gönderiyorlar ve kolayca alabiliyrosunuz...

iyi günler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR