Portatif Vinç Yapımı ve Arazide Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 194
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,275
Ynt: Portatif Vinç Yapımı ve Arazide Kullanımı

sevgili serkanefe , aracın yanına yaklaşanlar , ellerinde kürek olanların ayaklarına baktığımızda 1 santim bile çamura batmamış ayak tabanları ?

bence esas sorun çamurdan ziyade yaklaşma açısı ve yükseklik olmuş...

Etiketler

ali bey , hi-jack için kriko demek yanlış değildir.

yanlış olan "hi-jack ne demek bilmiyorum , bir bakayım netten" diyerek evvelsi gün öğrenenlerin duster off road yapar diyebilmesidir... neyse önemli bir mevzuu değil benim açımdan , sadece bazı şeyleri gösteriyor :smiley:

olguncandan' Alıntı:
Hımmm, öğrendim. Off road kriko imiş. Hani şu bir metreye kadar yükselebilen...

Onu da alırız Kemal Beyciğim, maksat garanti olsun. ;D

Bir de kullanım linki buldum. Ama hijack kullanımı yok.

Sahi, Kemal Bey, krikoyu nasıl kullanacaz?
http://www.uzmantv.com/offroad-araci-camura-saplanirsa-ne-yapilabilir
Sayın Olgun bey,
mesajı geç gördüm, siteyi çok sık kullanıcı değilim kusura bakmayınız lütfen.. işin doğrusu ben hyjack imi hiç lastik değiştirmek için kullanmadım :smiley: daha doğrusu icap etmedi.. lkin şesemin tamamen oturduğu ve tek bir vinç bağlamak için ağacın olmadığı, av için çok sık gittiğim ova, çeltik tarla ve deniz kenarı kumsallarda kullanma fırsatı buldum. ve herkesin kibarca kaldırdığı gibi kaldırıp,lakin kibarca indirmediği gibi :smiley: yani aracıma ön tampondan vurup, 40-70 cm lerde yerden kesip, aracımı yandan iterek hyjack ile beraber oturduğu çukurdan yana düşürmek gibi durumlarda.. sanırım beni anladınız.. aynı işi bir sonra arka tampondan da yapıp o tarafıda yana düşürdüğüm zaman, mutlaka kurtuldum. aslında çamur işin kolayı gibi, şimdiye kadar çok şükür aracım yüzümü hiç kara çıkarmadı, lakin karadenizde bir kuma battım,battığım yere tek bir traktör bile girmedi... abi siz manyaksınız, biz oraya girsek bizi kim kurtaracak dediler.. ön arka kepçe iş makina getirttik,o bile 2 saatte zor aldı ki hyjack ile aracı kaldırıp lastik altlarını beslemeseydikte alamayacağını kendiside açıkça söylemekteydi.. benim yaşadıklarım bu şekilde,lakin hyjack vuracağın yere sağlam aksam yaptırırsanız sizler için zor koşullarda çok daha doğru olur derim..
saygılar
kemal sarıgül

Kemal bey, gerçi yukarılarda bu off road krikonun kullanımı ile ilgili yorum yapmış kıymetli ofroadseverler; fakat sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra, gördüm ki desteksiz atmişlar. Hatta bitanesi bu krikoyu bilmemeyi kınamış falan filan.

Battığı yerden yan tarafa almak.... doğrusu mantıklı bir kullanım. Çünkü "bu nesne yukarı kaldırır, nasıl çeker" diye düşünmekteydim. Aydınlanmış oldum. Fakat bu nesne, sizin kullanım şeklinizle, çelik tamponlarla veya şasede kullanılabilir. Duster'da sadece ağır koşullarda lastik değiştirmeye yarar. (Haa, bu krikonun aracına zarar vereceğini düşünen ya kullanmaz ya da bu ihtimale karşı uygun aparat temin eder ve onunla kullanır.)

İşin esprisi bir yana; buradaki ahalinin hatırı sayılır bir kısmı off roadcı değil. Öyle bir iddiamız da yok. Çamurun ortasında lastik değişimi ise, arabanın derin hendeklere batıp lastiğin aşırı derecede yük ile zorlanması ve yanak atması durumunda gerekir ki, Duster bu koşulların arabası değil. (En azından eskiyinceye kadar. Eskidikten sonra iyice eskitmek için belki o çukurlara çamurlara sokulur.... )

Ahaliden bazıları bu vinç işinin esprisini anlayamamış; tekrar anlatalım: Bu aparatlar bilmem kaç tonluk ağırlığı kaldırmak (örneğin arabayı ağaca asmak için filan) değil. Herhangi sürpriz bir batma durumunda "yardımcı aparat". Bir de büyük harfle yazalım: YARDIMCI APARAT.

Sevgili halkımızdan bu "yardımcı aparat" kavramını anlayamamış olan varsa, onu da inşaallah başka bir mesajda açıklarız.

olgun bey ,
ahalinin garip karşıladığı şu,amerikada işçi botu olarak tasarlanan çelik burunlu tabanı çamura batmasın kumda otursun filan diye 2 parmak kalınlığında olan ayakkabıları giyip piyasa yapmaya çıkan yurdum insanı gibi,yada istiklal caddesinde elinde mikrofon üzerinde ırak cephesindeymiş gibi cargo pantolon cepli gömlekle yaz günü çok cepli dolaşan türk habercileri gibi bişi duster a mt lastik takmak,hi jack edinmek, lüfer oltası motoru kıvamında vinç takmak.bu çamur gerçekten berbat bişi azı çoğu yok.o vince dusterın keyfi 4 çekerine filan güvenilip maceraya gerek yok.geçen yılki kayışdağı tırmanışının sonunda ilker bey gaza geldi belki tutar diye çamur gölüne duster mayaladı.ogün yanımda gelen suzuki araçlı arkadaşım ve strabı olmasa serkan efe ve pırıl pırıl duster ı onu ordan imkansız alamazdı.demek istediğim şudurki kemal beye burdaki zevatın-sanırım kasıt dusterına vinç filan takan arkadaşlar-dediğiniz gibi offroad çu değil ise YARDIMCI APARAT olayına boşa masraf etmesinler.kalma ihtimalinize karşılık vinçe vs masraf etmeyin lada suzuki seri 3 falan-bazı arkadaşların bir vakit hurda diye nitelediği-araç sahiplerinden 1 2 sinin telefon nosunu yanınızda bulundurun.emin olun daha işlevsel ve kesin sonuç

kemal sarıgül eski offroad yarışçılarından ve gerçek bir macera adamıdır olgun bey.hi jack in usta ellerde kaldırma dışında neler yapabileceğinide size (benim anlatamadığım,bence sizin anlamak istemediğiniz )bazı arkadaşların çizime filan başvurduğu gibi yolara sapmadan anlatır sanırım.

tyt.fan' Alıntı:
olgun bey ,
ahalinin garip karşıladığı şu,amerikada işçi botu olarak tasarlanan çelik burunlu tabanı çamura batmasın kumda otursun filan diye 2 parmak kalınlığında olan ayakkabıları giyip piyasa yapmaya çıkan yurdum insanı gibi,yada istiklal caddesinde elinde mikrofon üzerinde ırak cephesindeymiş gibi cargo pantolon cepli gömlekle yaz günü çok cepli dolaşan türk habercileri gibi bişi duster a mt lastik takmak,hi jack edinmek, lüfer oltası motoru kıvamında vinç takmak.bu çamur gerçekten berbat bişi azı çoğu yok.o vince dusterın keyfi 4 çekerine filan güvenilip maceraya gerek yok.geçen yılki kayışdağı tırmanışının sonunda ilker bey gaza geldi belki tutar diye çamur gölüne duster mayaladı.ogün yanımda gelen suzuki araçlı arkadaşım ve strabı olmasa serkan efe ve pırıl pırıl duster ı onu ordan imkansız alamazdı.demek istediğim şudurki kemal beye burdaki zevatın-sanırım kasıt dusterına vinç filan takan arkadaşlar-dediğiniz gibi offroad çu değil ise YARDIMCI APARAT olayına boşa masraf etmesinler.kalma ihtimalinize karşılık vinçe vs masraf etmeyin lada suzuki seri 3 falan-bazı arkadaşların bir vakit hurda diye nitelediği-araç sahiplerinden 1 2 sinin telefon nosunu yanınızda bulundurun.emin olun daha işlevsel ve kesin sonuç
;D ;D ;D

Sevgili murat bey, zaten ben de yazdıklarınızdan farklı bişey söylemedim. Kemal Bey'den offroad krikonun kullanımını öğrendim; bilgi dağarcığımıza bişey eklendi. Çok da doğru ve mantıklı.

Ama hemen devamında dedim ki, "Duster diğer profesyonel araçlarla yapıldığı gibi, çamur içinde lastik değişimini gerektirecek ağır koşullara girmez; en azından ben sokmam, dolayısıyla off roadcı filan değilim.... " vs. vs. böyle devam ettim.

Aynı şeyi söylüyoruz senin anlayacağın.

NOT: "Ahalinin garip karşıladığı şey", kriko değil, portatif vinç. Kastedilen odur. Ben o krikonun hi jack olduğunu(yani öyle söylendiğini) bilmeden önce, bir belgeselde görmüş ve çok beğenmiştim. (Şu alete hi jack değil de off road krikosu diyelim baylar)

sanırım bu ürünün esas üreticisinin markası high lift jack.bizim ülkemizde metal bilmem kaç galonluk benzin bidonuna cerikan denmesi gibi marka adı ürün adı haline gelmiş.dediğiniz gibi offroad krikosu filan denmesi daha uygun olabilir.

olguncandan' Alıntı:
Sevgili murat bey, zaten ben de yazdıklarınızdan farklı bişey söylemedim. Kemal Bey'den offroad krikonun kullanımını öğrendim; bilgi dağarcığımıza bişey eklendi. Çok da doğru ve mantıklı.

Ama hemen devamında dedim ki, "Duster diğer profesyonel araçlarla yapıldığı gibi, çamur içinde lastik değişimini gerektirecek ağır koşullara girmez; en azından ben sokmam, dolayısıyla off roadcı filan değilim.... " vs. vs. böyle devam ettim.

Aynı şeyi söylüyoruz senin anlayacağın.

NOT: "Ahalinin garip karşıladığı şey", kriko değil, portatif vinç. Kastedilen odur. Ben o krikonun hi jack olduğunu(yani öyle söylendiğini) bilmeden önce, bir belgeselde görmüş ve çok beğenmiştim. (Şu alete hi jack değil de off road krikosu diyelim baylar)
Olgun bey,
Murat bey iltifat etmiş, sağolsun. onun kendi güzelliği ve erdemi yeter, iyi bir dosttur.
Biz kimselere ders verme gibi bir gaflet içerisine girmeden sadece doğru bildiklerimizi savunur,onu söyleriz. çoğumuz belki bilmeyiz, lakin eskiler, yani üstat olan çamurcular, şimdiki yeni nesil avrupai adı ile eski ve gerçek "offroad" cu olanlar çok iyi bilirler.. bu alete kriko, hycek,hijack, offroad kriko veya yardımcı aparat demezlerdi.. Bu aletin asıl ve gerçek Türk dilindeki adı " PEHLİVAN KRİKO" dur.. kısa ve özü bu abicim. Bundan 10 yıl öncesine kadar, yukarıda bahsettiğim isimler ile Türkiye'nin neresinde sorsanda zaten kimse ne olduğunu anlamadığı veya anlamayacağı için de bulamazdın.. İnan bana ben bu aleti ilk 1986 yılında rahmetli babamın Newjersey den belkide o dönemlerde Türkiye'ye ilk kişinin ilk kez getirttiği ve 2 yıl boyunca mavi 34 G 2034 plaka ile dolaştığı,4.0 Cheerokee nin avadanlığında görmüş, ne olduğunu anlamamış, hatta adamlar herşeyi otomatik yapmış ama arabaya bir kriko koymamışlar dediğimizi çoook çok iyi biliyorum.. çünkü babamın o araca o dönemlerde 3 tonluk NİKE marka şişe tip bir kriko alıp koyduğunu biliyorum ki o kriko hala bendedir.. :smiley: O nedenle üzülme, bilmemek ayıp değil, öğrenmemek demişler.. bizler hala bugün kü nesilden bilmediğimiz çok şeyler öğreniyoruz.
Saygılar
Kemal Sarıgül

Kemal bey, çok uzun ve ayrıntılı açıklamışsınız, bilmeyen arkadaşlar adına teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,175
Kaydolan Son Üyemiz
disciyolda

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR