otomatik vites

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gokhan12101982 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,674

gokhan12101982

Ana Kamp
selam arkadaşlar
99 otomatik crv var.Aracım gayet temiz.Ancak anlamadığım bi nokta var.Aracımın 1.2.3.4. vites geçişleri sarsıntısız.Ancak 4. vitese geçip yaklaşık 1 km gidince bir sarsıntı yapıyor.Sanki vites geçiyor gibi.Ama vites değişimi yok.Vites geçişleride vuruntusuz.Nereden yapıyor anlamadım.Diğer viteslerde yapmıyor.Sadece 4. vitese geçip 1 km filan gittikten sonra yapıyor.Neden olabilir.Otomatik şanzımandan olsa vites geçişlerinde yapar diye düşünüyorum.Ama dediğim gibi vites geçişleri süper.

Etiketler
Ynt: otomatik vites

Selamlar,

Öncelikle işini bilen bir ustaya göstermenizi eğer net bir cevap alamaz iseniz ilk iş olarak şanzuman yağını orjinali ile değiştirmenizi tavsiye ederim. Çünkü honda bu konuda çok hassas. Yağını değiştirdikten sonra sorununuz düzelecektir. Hangi ildesiniz? Eğer Ankara'da iseniz özelden size usta tavsiyem olacaktır.

ya sıkıntı son cümlede işte.Hangi ildesiniz kısmında.Ne yazıkki kütahyadayım ve aklıma gönlüme yatan bi mekanik ustası bulamadım.

Bu modelden 2 kez kullandım başıma sizinki gibi bir olay gelmedi şanzıman yağı değişmediyse bu tür sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz bulunduğunuz ilde yetkili servise gösterin derim...

merhaba arkadaşım bende bir honda kullanıcısıyım 2 yıldan beri 98 crv kullanıyorum ve aracımı çok seviyorum heryönüyle çok kullanışlı ve sağlam.benim devamlı bakımlarını yaptırdığım istanbulda topkapıda honda özel servisim var sizin sorununuz büyük ihtimalde arka difransiyel yağı veyada şanzıman yağı bence ikisinide değştiriniz yüzde doksan ses falan kalmayacaktır..buarada alt takımlarda orjinal parça kullanmaya dikkat edin veyda bulunduğunuz yerde çıkmacılar varsa ordan çıkmada olsa sağlam oluyor ama orjinal çıkma ..

mesaj yazalı iki ay olmuş umarım probleminiz kalmamıştır.
halen devam ediyorsa öncelikle otomatik şanzumandan anlayan bir ustaya göstermenizi sonrasında da diferansiyel ve şanzuman yağlarını değiştirmenizi tavsiye ederim.

bende 2005 model CR-V var ve ben diferansiyel ve şanzuman yağlarını değiştirttim vites geçişleri inanılmaz derecede rahatladı.

fiyatları biraz pahalı olsada orjinal Honda yağlarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Merhaba sayin Honda kullanicisi arkadaslar.Mesaji ilk yazan arkadasimiz vites gecislerinden memnun.
Sadece dorduncu vitesi de gectikten sonra bir km kadar gidince vites gecisine benzer sarsinti var diyor.
Ben Honda duz vites 91Accord ve 94,96,2000Civic modellerini kullandim ama otomatik kullanmadim.
Gerci cok eskiden bir otomatik 76Honda'miz vardi ama onda sadece yildiz ve d pozisyonlari vardi.
Ancak baska bir Japon olan 2001Nissan otomatik aracimda uygun hiza erisince bahsi gecen oluyordu.
Tamircim bunun otomatik sanzimana mahsus ekonomi icin gelistirimis bir hareket oldugunu soylemisti.
Bazi modellerde olabilir ve bunun problem olup olmadigini anlamak icin devir saatine bakmak gerek.
Bu hareket bir besinci vites degil ama gercekten devir saatinde sanki vites degisimine benziyor.
Nacizane tavsiyem dorduncu vitesten sonra sarsintiyla beraber devir saatine dikkat edilmesidir.
Eger vites degisimi gibi devir saatinde cok azicik bile dusme oluyorsa bu ekonomi icin bir harekettir.
Aracim cok once degistiginden tam olarak anlatamiyorum ama arzu ederseniz tel ile yardimci olabilirim.
Eger hala konu dusunduruyorsa telefonunuzu mesaj atin sizi tamircimle gorustureyim.
Faydali olmasi acisindan cekinmeden arayabilirsiniz.İyi geceler.

sayın ttogan arkadaşım yanıtın için çok teşekkür ederim.Aynen dediğin şekilde oluyor ve devirde çok az bir düşme oluyor.Bi nevi 5. vitese geçer gibi.Bunu bana bi usta daha söylemişti.Konuyu yazdığımdan beri baya araştırdım şimdide sizden duyuyorum aynısını.Ama ilk duyduğumda pek inandırıcı gelmemişti.Çok kişiye gösterdim sorun bulamamdılar.Ancak aklımı karıştıran şu.Neden diğerlerinde sarsıntı olmazken bu b nevi 5. viteste bi sarsıntı oluyor.Normal diyen ustalar oldu ama biçok crv kullanıcısına sordum kimse böyle bişeyin farkında bile değil.Bende şanzımanda sıkıntı var diye korkmaya başlamıştım.Teşekkür ederim tekrardan

Bu arabalar gerçekten çok iyi, araçlarımızın kıymetini bilelim bende 15 günlük crv kullanıcısıyım, öncesinde çok daha nazik ve donanımlı ve zefkle kullandığım bir aracım vardı, kaza sonucu perte gitti ve uzun süredir araştırdığım isteklerime cevap verecek araç olarak cr v yi tercih ettim iyiki de almışım şimdilik çok memnunum.

Bu arada malum bu araçlarda sibop aralıkları kitapçığa göre 40 binde 1 ayarlanmalı fakat lpg li olduğu için sanırım ayar daha çabuk bozuluyor bu yüzden 20 binde bir ayar istiyor, bende bu konuyu bayağı araştırdım 4 tane özel honda servisini aradım 4 servisten 3 farklı sonuç çıktı.
1. servis araç lpg li ise 25-35 olmalı dedi ( bu ayarı kendi ustam tavsiye etmdi çünkü çok gevşek kalıdğını söyledi)
2.servis 20-25
3 servis 20-25
4 servis 15-20

Burdan anladığım ayar olayı ustadan ustaya değişiyor ve internette 20krş-30krş-40 krş farklı farklı yakan kullanıcılar bu yüzden kaynaklandığını düşünüyorum.

Benim aracım uzun yolda 26 kuruş yaktı ilk aldığımda ki yolculuğumda, ki malum ilk kullanımdı yolda biraz denedim nasıl gider ne eder ve aracta at r lastiği vardı ve bakım vakti gelmişti bence gayet makul bir yakıt performansı verdi.

Şimdi yeni bakım yaptırdım sibob aralıklarını da ayarladık bakalım yakıtımız ne olacak.

Sayin Numan araciniz hayirli olsun.
Gokhan Bey aractaki sarsinti sizin dikkatiniz sayesinde farkediliyor olabilir.
5.7 veya 7.5 litre motorlu kasli Amerikan araclarinda bile ben vites degisimlerini hissediyorum.
7 kasa BMW de bile degisim fark ediliyor.Sadece son 6 ileri Mercedeslerden kullanmak nasip olmadi.
Onlarda gercekten hissedilmedigini soyluyorlar.Yine de sizi rahatsiz edecek kadar sert ise bir baktirin.
Hatta son bir oneri dorde gectikten sonra gaz pedalina yuklenmeye devam edince o devir degisikligi
ayaginizi hafifce gazdan cekene kadar veya bir yerde sabit tutana kadar olmuyor ve hafifce gazdan cekince veya sabit tutmaya basladiginizda oluyor ise yine ogrendigimiz gibi ekonomiklik sozkonusudur.
Hic takmayin kafaniza aracinizin keyfini cikarin.Sadece arazide sert kullandiktan sonra yada km si gelince
servise goturursunuz.Nasil egitim sartsa arazi araclarinda da araziden sonra bakim sart.
Saglicakla kalin.

gokhan12101982' Alıntı:
sayın ttogan arkadaşım yanıtın için çok teşekkür ederim.Aynen dediğin şekilde oluyor ve devirde çok az bir düşme oluyor.Bi nevi 5. vitese geçer gibi.Bunu bana bi usta daha söylemişti.Konuyu yazdığımdan beri baya araştırdım şimdide sizden duyuyorum aynısını.Ama ilk duyduğumda pek inandırıcı gelmemişti.Çok kişiye gösterdim sorun bulamamdılar.Ancak aklımı karıştıran şu.Neden diğerlerinde sarsıntı olmazken bu b nevi 5. viteste bi sarsıntı oluyor.Normal diyen ustalar oldu ama biçok crv kullanıcısına sordum kimse böyle bişeyin farkında bile değil.Bende şanzımanda sıkıntı var diye korkmaya başlamıştım.Teşekkür ederim tekrardan
sayın gokhan bende de 98 crv var aynı şekilde 4 ten sonra bir vites geçişi daha oluyor bu 96 97 98 civiclerde de oluyor şanzımanın yapısından dolayı ekranda d4 yazıyor ama bu 4 vites anlamına gelmiyor hondanın şanzıman sistemi cvt yani continiusly variable transmission sürekli değişen şanzıman demek bazen araç söylediğiniz gibi 4 ten 1 km sonra değilde çok sonrada vites değişebiliyor buda aracın yüküne gaza ne kadar basıldığına vb. gibi durumlara bağlı bu durumları şanzımana bildiren sensörler var ona göre vites değiştirir aracınız. ayrıca çok hafif bir sarsıntı her vites geçişinde olur siz bu araç 4 ileri ama 4 ten sonra vites değişiyo diye sadece o esnada aracı dinlediğiniz için sarsıntı oluyor diyorsunuz benim tahminim. ayrıca şunu belirtiyim mutlaka şanzıman difransiyel yağını değiştirin aracın şanzımanına yararı olacaktır ve performansıda artacaktır yağ gibi bisepepten dolayı şanzımanın arıza vermesini istemezsiniz heralde :smiley: iyi sürüşler

KILINÇ' Alıntı:
hondanın şanzıman sistemi cvt yani continiusly variable transmission sürekli değişen şanzıman demek

Hüseyin bey sanırım bu noktada yanılıyorsunuz. Cr-v lerin hiç bir modelinde cvt yok sadece hr-v'lerde cvt var.

Lion80' Alıntı:
Hüseyin bey sanırım bu noktada yanılıyorsunuz. Cr-v lerin hiç bir modelinde cvt yok sadece hr-v'lerde cvt var.
Bence siz yanılıyorsunuz honda otomatikte cvt şanzımanı esas almıştır hondaların hemen hemen hepsinde cvt şanzıman kullanılmıştır crvde de cvt şanzıman vardır

Hüseyin bey ''2000 MODEL HONDA CRV YAKIT VE UĞULTU SORUNU'' konulu bölümde de ayrıntı bir şekilde yazdım, buraya aynı şeyleri tekrar yazmak istemiyorum.

Asla cr-v'lerde cvt şanzuman kullanılmamıştır. Hr-v'lerde cvt şanzuman vardır.

Lion80' Alıntı:
Hüseyin bey ''2000 MODEL HONDA CRV YAKIT VE UĞULTU SORUNU'' konulu bölümde de ayrıntı bir şekilde yazdım, buraya aynı şeyleri tekrar yazmak istemiyorum.

Asla cr-v'lerde cvt şanzuman kullanılmamıştır. Hr-v'lerde cvt şanzuman vardır.
Bülent bey hatırlatmak isterim site içi yazışma kurallarına göre büyük harfli cümleler kullanılmamalıdır çünkü bağırma anlamına gelmektedir belki bilmiyor veya okumamış olbilirsiniz okumanızı tavsiye ederim selamlar

Hüseyin bey, yazım kurallarını çok iyi biliyorum, ne anlama geldiğinide çok iyi biliyorum. İlgili konu başlığını açan ve yazan ilk kişi büyük harf ile yazmış bende oradan aynısını kopyala yapıştır yaptığım için büyük harf oldu.

Yoksa benim kimseye bağırma, kaba davranma veya bilgi yarıştırmak gibi bir niyetim yok.

Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR