Off-Road Tipi Römork Nasıl Olmalı?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dron Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,469
Ynt: Off-Road Tipi Römork Nasıl Olmalı?..

Ben uzun yıllar Lada Niva İle Mehmet Becce yapımı römork kullandım.
Şöyle birşeydi.

Rmork

Etiketler

Özellikleri ise:
Kurtağzı denen Nato kanca.
Boyutları yaklaşık135cmx150 cm.
Makaslı,ağırlığa göre sonradan yapraklarını azalttım.
Önce amortisör yoktu,özellikle boşken çok zıplıyordu ,sonra amortisör taktım çok işe yaradı,
Frenleri yok.Tabiiki frenajda arabayı arkadan baya itekliyor.Ama ona göre kullanırsanız sorun olmaz.
Lastikleri ve jantları arabayla aynı

Römork Kullanmak zahmetli iş,römork bakıyorsan uygun yaptırabilceğin yerler bulursun.Kafana göre

bildiğim kadarıyla römorklu araç kullanmak için ''d'' grubu ehliyete ihtiyac var resmi olarak.. ama pratikte hususi araclarda bu kural uygulanmıyor...
aklınızda olsun...

Eğer çekilen remorkun ağırlığı 750 kg mın altındaysa D grubu ehliyete gerek yok. 750 kg geçen her remorkun resmi olarak bir ruhsatı olması lazım. Ancak bu ruhsat olayı yalnızca tır dorselerinde isteniyor. Normal araçlarda aracın çeki demiri ruhsata işliyse trafikte sorun yaşamazsınız.

NISSAN SKYSTAR 23

ben nissanın kasasının birebir ölçülerinde yaptırayım ve üstüne fiber kabinlerden koyayım diyordum

valla römork kullanmak yük ve malzeme taşımak açısından çok iyi ama dar alanda ve özellikle arazilerde dönüş ve geriye manevralarda seni çok zorlayacaktır. kullandım biliyorum.çeki demirinin nato tipi olması hendek geçişlerinde faydalı ve açısı çok fazla römorkun çeki kolu çok dar olmamak kaydıyla V şeklinde olmalı (geniş olyrsa arka lastiğe sürtecektir ve dönüşünü daraltacaktır) lastiklerde aracınıkiyle aynı olması sana avantaj sağlayacaktır arazide. fren tertibatı olması ise çok önemli çünkü frenlemede seni arkadan fazlasıya itecek fren mesafesini uzatacaktır. elektrk tertibatını da elektrikçliler basit bir sistemle düzenliyorlar bilgine istesen yardımcı olabilirim

römork freninin arazi şartlarında makaslamaya sebep olması da büyük bir risk ama.. arkadan kaymaya başlayan bir römorku kontrol etmek çok ama çok zor ve tehlikeli..
hem aracı 100 km hızda kullanmayacaksın sonucta.. cok da gerekli değil bence. ona göre kullanırsın olur biter..

Land20Rover2020Off20Road20Trailer t

bu nasıl böyle olsun istiyorum ama 2 katlı boyut aynı lastikler kaporta içinde

Onur güzel ikili görünüyorlar. Ama şunu belirtmekte fayda bu tarz araçlar, belirli rotaları kullanırlar. Zaten defender 110 arkası cok cok geniş araç üstü birşeyler düşünmezmisin.Römork biraz engel gibidir bilmem katılan olurmu....

aslında böyle bir malzeme 1veya 2 yılda bir lazım olacak zaten günübirlik gezilerde lazım olmaz 5 10 günlük gezilerde oda belki tek araçla gittigimizde orto toroslarda çok ama çok güzel yaylalar var

hocam aslında benm aklımda şöyle bir fikir var 130 sw yapılabilir tabi türkiye de yapılabilirmi bilmiyorum
1995 land rover defender 130 station wagon 353
http://www.4x4offroads.com/1995-land-rover-defender-130-station-wagon.html

Yapılabilir.... Ama arazi performansını göz önüne alırsan çokta uygun değil...

MADENCİ' Alıntı:
Yapılabilir.... Ama arazi performansını göz önüne alırsan çokta uygun değil...

evet ama bir de şöyle birşey var.tavan nasıl yapılır.Def 147 tavanı filanmı koymuşlar acaba ona nedir?
ama uzun soluklu turlar için güzel birşey

tavan sacı bastırılabiliyor. 350 lira civarında işçilik alıyorlar. Malzeme fiyatı ayrı tabi. oda fazla tutmuyor. toplaavana 550-650 civarı sıfır km tavana sahip oluyorsunuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,513
Kayıtlı Üye Sayımız
172,171
Kaydolan Son Üyemiz
PİTİABLE

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR