Niva Offroad Aracı Olurmu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 79
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,021
Ynt: Niva Offroad Aracı Olurmu?

Arkadaşlar

Bu konu kapatılmıştır.

Niva dan offoad aracı olurmu tartışması,
kıymadan köfte olurmu taartışmasına benzedi.

Yaptıktan sonra Anadol dan bile offroad aracı olur.
-ki,

Benim ,10 sene önce sattığım Anadol Böceğin alt yapısını M38 kullanarak 4x4 yapan bir arkadaşım oldu.
Bizzat beraber test ettik. Şimdi bu araç, halen kolleksiyonun en nadide parçası

Anadol Bocek

Etiketler

https://www.youtube.com/watch?v=zZWYTi17ZDE
;)

https://www.youtube.com/watch?v=kJNTtjfkL5U

murat067' Alıntı:
;)
ben şuan bir lada niva alacak ve offroad yapacak olsam 1.6 motor kaportası temiz bir araç alırım....
sonra sırasıyla....

1.6 motora turbo uygulaması yapardım
alt muhafaza ve şase güçlendirme yapardım....
ön difransiyeli motordan ayırır difransiyel kovanını değiştirirdim
lsd kilit takardım
iç taban izalasyonu
yükseltme
ve insa turbo lastik yapardım....

direksiyon kutusunun bağlı olduğu şaseleri güçlendirirdim
koltuklar spor koltuk yapardım...
arazi şanzımanı modifiyesi yapılabilir fakat motora turbo yapılırsa zaten çok güçlü olacağı için gerek kalmaz....
ve mutlaka vinç....

kendi nivama yaptıklarım....
federal lastik...
yükseltme
komple arazi şanzımanı modifiyesi
ön arka defarnsiyel lsd kilit
ayna maurti değişimi
sıfır şaft
sıfır 5 ileri şanzıman
taban izalasyonu
vinç
offsetli jantlar
yani yukarda saydıklarımdan tek eksik motora turbo uygulaması yapmadık....

onuda ankarda 1.6 tofaş motora turbo takan ustalar var onlarla bağlantı kurup yaptırmak gerek....
ladanın sıtandart halindeki tek eksiği motor torkunun ve devrinin arazide aracı tam limitlerde bırakmasıdır...
turbo bir nivanın 5.9 cherokeden aşağı kalır yanı olmaz fikrindeyim saygılar...

https://www.youtube.com/watch?v=q8_XmUqj1mU
Murat bey cevap için teşekkürler.
siz halen kullanıyormusunuz nivayı?? yani offroad yapıyormusunuz? Bu yapılanların maliyeti ne kadar olacaktır tahminen?? işin içine kilit vs. girince maliyeti yüksek olacak tahmin ediyorum.

Bülent abi mesele offroad aracı yapmak değil. freelander rav4 de kendine göre offroad yapıyor. baktığın zaman yapı aynı 4 çeker bir sistem üzerine kurulu. ama freelander aks ları benim bahsettiğim offroad da lades kemiği gibi kırılır. o yüzden niva ya ne gibi değişiklikler lazım diye soruyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=1tXlbzWsgaU

davay davay davay...... ;D ;D ;D ;D

Murat bey . ilk eklediğiniz videodaki niva turbo lu sanırım.yazdığınız modifikasyonlar varmıdır bu niva da sizce?? benim bahsettiğim bu aslında. burada çamur yok benim dediğimde çamur çok ;D
Bu arada 2. hendek te bekleyen kurtarma aracıda defender ;D ;D gözümden kaçtı sanmayın ;D ;D

dturan' Alıntı:
Murat bey cevap için teşekkürler.
siz halen kullanıyormusunuz nivayı?? yani offroad yapıyormusunuz? Bu yapılanların maliyeti ne kadar olacaktır tahminen?? işin içine kilit vs. girince maliyeti yüksek olacak tahmin ediyorum.

derya hocam türkiyedeki en yapılı en modifiye niva linkte verdiğim araçtır http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-n-i-v-a-m-o-g-105573947/detay

bu araç hakkında herşeyi istanbuldan dursun usta yapmıştır....
benim aracın modifiyesinide o yapmıştı....
ben 2 sene önce aracımı sattım ve l200 aldım tabi offroad olayınıda bıraktım...
zira 2 kez kullanım hatasından dolayı akis kırdım toplam maliyeti sıfır akis yetkili serviste tanesi 2700 tl... ;D ;D ;D
yani benim ladaya yaptığım tüm masrafı 2 akis kırma hikayesinden sonra l200 e harcadım....
burda yanlış anlaşılmasın l200 karalama veya kötüleme maksadında değilim.... aksine bana göre en kullanışlı citkabin pickuptır...

gelelim sadete ben kendi namıma bir niva aşığıyım....
heleki bulunduğunuz bölgede sizden başka offroadcı yok ise niva tam size göredir yani bana göre idi...
ilk aracım 1986 modeldi aldım kullanndım elimden geldiğince eksik noktaları kendimizce tamamlamaya çalıştık sonra çok temiz bir 1995 model 1.7 buldum benim bu bölümde yeni keçim lada niva safari başlığı altında araca neler yaptığım açık açık yazıyor...
neyse anlıyacağınız ikitane niva kullandım eğer şuan tek başıma offroad yapacak olsam gene niva alırım
parça ucuz usta işcilik ucuz eline al şarzlı matkabı akıllı vidayı del yap yapıştır gözüne gelmez.... ;D ;D ;D ;D
tam bir zevk makinasıdır ;D ;D ;D ;D
fakat etrafında daha iyi 4x4 ler var ise daha güçlü daha konforlu bir an gaflete kapılıp nivanızdan soğuya bilirsiniz....
buda bu işin cabası.... ;) ;) ;)
sitede kayıtlı abimiz dursun ustamız reis28 aratırsanız telefondan niva için herşeyi size anlatır saygılar...

beni nivadan soğutan video budur offroad makinası işte budur

https://www.youtube.com/watch?v=E_g9_jovA5k

kasa uaz fakat alt yapı unimog araçta şimdiye kadar görebildiğim havalı süpansiyon var ve acayyip bir makina gogor yazıp izleyin...
yani anlıyacağınız adamlar uğraşmış yapmışlar ha ermenistan da yasalar kanunlar nasıl bilemem fakat vatandaş yapmış bizim ülkemizde bölye birşey nekadar cesur olursanız olun yasal mevzuatlar yüzünden neredeyse imkansız...

;) ;) ;)

;)
baştan sona izleyin aradığınız bütün cevaplar bu videoda var....

https://www.youtube.com/watch?v=jNG56_b4Oc4

murat067' Alıntı:
;)
baştan sona izleyin aradığınız bütün cevaplar bu videoda var....

https://www.youtube.com/watch?v=jNG56_b4Oc4

Bu video da tekerleğin kavramasını kaybetmeden kontrollü kullanıldıgığında Niva nın ne kadar etkili olduğunu açıkca görülüyor. Net teki diğer benzer videolarda parmak ısırtan nivalar hep kontrollü kullanıp motora gaz vermenin ilerlemek anlamına her zaman gelemiyeceğini bilenler.

Bir de karda, kumda, camurda tekerleğe kavrayabileceğinin üzerinde devir verip tekerleklerin altını kazıp oturtanlar yada ön tekerleklerin devirinden dolayı yön veremeyip olmacak yerde askıda kalanların videoları var.

https://www.youtube.com/watch?v=sZrXUO_pllQ

sanki bunu ispat için çekilmiş.

Ayni şöför tarafından kullanıldığında NİVA gibi fabrika çıkış durumu ile yola çıkan arabalar aynı rotayı takip etse sanmıyorum ki Nivanın gittiği yerlerden gidecek arabalar uzun bir liste oluştursun.

Hakan

selam galiba bir yanlış anlaşılma var.... :-\
konu başlığındanda anlaşılacağı gibi nivadan arazi aracı olurmu sorusuna kendim niva klullanmış ve nivayı modifiye etmiş biri olarak çeşitli görsellerle ve bildiklerimle açıklamaya çalıştım...

hiçbir noktada en iyi nivadır demedim....

sonuç itibari ile son videodaki mavi nivada modifiye anlamında hiçbirşey yok ;)

kullanıcı kim olursa olsun o çapraza düşüp karnını askıya alan araç hangisi olursa olsun orda kalmaya mahkumdur...
sadece ve sadece diflock takılı araçlar yada diflock takılı bir niva ordan geçebilir....

kendim gönderdiğim son videoda baştan sona izleyin cevaplarınız burda dememdeki gaye videodaki yeşil nivaya yapılan yükseltme tampon vinç vs alt yapı lastik ve diğer bir konu aracın zaten motor gücünün yetersiz oluşu ve daha büyük bir lastiği kaldırmıyacağını anlatmak istememdir....
saygılar... :D :D :D :D :D

Murat Bey esas umuyorum ki ben yanlış anlaşılmadım.
Sizin en iyi Niva dır dedinizi hiç düşünmedim.
Kişisel fikrimce bir konuda en iyi olması iddeasını varsın üreticiler ortaya atsın ve kendilerini güldürsünler. İnsanların arzu ve beklentileri o kadar farklı ki, ilkokul yıllarımızdaki gibi bir nesnenin bir konunun en iyisi olmasi iddeasını ortaya koymak ciddiye alınabilme şanımızı riske atar.

1977 de çıkan Niva o zaman için çok ilerde bir başarı. Aniden ortaya çıkmış tesadüfı bir dizayn da değil. Ruslar 1938 den itibaren ilk dört çeker araba olan GAZ-61 ı rusyanın her doğa şartında denemiş hatta askeri beklentilerilere cevap vermesini test etmek adına Tien-Shan a off road expedisyonlar bile yapmışar. Yani Lada dizayn edilirken beklentinin ne olması gerektiğş ilk şase si olmayan arazi aracı olan GAZ-72 de adeta ortaya çıkmış. Nivanın dizayn başarısı bu günün konfor ve amacı olmaksızın arabayı zora koşacak sartların üstesinden gelme noktasında yetersiz olması sanırım gayet normal.

İyi şöfor tanımı da sanırım yine beklentiler paralelinde değişiyor. Off Road yani yol dışında araba kullanmak bizler için özel parkur içinde, köylerin yan yollarında, yağmurdan su dolmuş çukurların etrafından geçmek değilde ortasından geçmek olmasaydı da bizler sadece A noktasından B noktasına gitme derdinde olsaydık ve bazen haftalarca insanların geçmediği, bir sonraki benzin istasyonuna depolar ve bidonlar dolu olunca ucu ucuna varıldığı, cep telefonunun çekmediği, çekici cağrılamadığı, telsizle ambulans çağırmanın helikopterin gelmesi demek olduğu şartlarda yaşasaydık o zaman iyi şöförü tanımlarken aracını ve kendini riske atmadan sorumlulukla kararlar veren dikkatli ve aldığı riskin bilincinde olan arabasının sınırlarını bilen kişi olarak tanımlardık. Ve belkide o zaman aracının ne zaman askıda kalacağını iyi bilip kaçınmasını beklerdik.

Medeniyetin erişemediği çöller, tunduralar, ormanlar ı aşmak amacı ile değiştirilmiş araçlara benzetilmeye çalışılan bir araç ile köyün merasindaki çamur göletinden en iyi şekilde geçemebilmek bende tatmin duygusu yaratamazken biliyorum ki hepimiz farklıyız ki bu da yadırganmamalı.

Niva off Road yaparmı sorusuna bence 1977 den beri dünyanın hemen hemen her ülkesinde cevap aramış olmalılar. Her Nivası olan cevabı kendinemi saklıyordur anlamadım, çünkü soru hala soruluyor ve Niva hala satılıyor.

Hakan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR