Neden Çekme Karavan Yapmaktan Vazgeçtim ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,846

Etiketler

İlandaki açıklama da çok net olmuş. Alıcısına hayırlı olsun.

İç dizaynı kendinizin tasarlayacağız içi boş karavan.dışı alüminyum kaplı ve Plywood ile çevrilidir.dingili yoktur.akıtma gibi sorun yok uzunluk:3.10yükseklik:2en1.90

Üstadımız neden küstü siteye..
Onun bilgilendirici yazılarından çok istifade ediyorduk..

Dönerse, sevinirim..

Merhabalar, forumda yeniyim uzun süredir bakıyorum sanırım sorumla alakalı en uygun başlık bu. Ben elektrik elektronik mühendisiyim ve arabamla çekebileceğim ufak bir çekme karavana ihtiyacım var. Fakat normal bir çekme karavan değil iç kısmında değişiklik yapmam gerekiyor, aynı zamanda yaz kış kullanacağım şekilde olmalı. Tuvalet, banyo ve mutfağa ihtiyacım yok. İçinde sadece yatak, çalışma masası, kütüphane ve ufak bir gardırop olmalı.(Amacım doktora çalışmalarım için bir iki haftalık istirahate çekilmek ve de ihtiyacım olanlar bunlar.) Aklıma ufak bir çekme karavan alıp içini baştan tasarlamak geldi ama daha önce yapılmış bir örneğine rastlamadım.(Bilemiyorum belkide gözümden kaçmıştır.)
Sizlerin bildiği özel üretim çekme karavan yapan profesyonel yeler var mi?
Kendim aldığım 750 kg altı bir çekme karavanın içini boşaltıp baştan tasarlayabilir miyim?
Ve bu çalışma sonrasında uygulamam gereken yasal işlemler var mi?

konyalı bir imalatçı var dediğin türde karavan yapıyor görüntüsü ayrodinamik değil ama işlevi tam sizlik fiyatlarıda makul ben bir iki kere görüşmüştüm

Filton un bu karvanı gerçekten çok güzel,
ama bana göre, ticari kullanım için yapılmış..

Özel kullanıma uygun düşeceğine dair şüphelerim var.

1- İçi dar ve sıkıcı.
Uzun süre kalamazsınız, havadar bir karavan değil.
Pencere sayısı az, tepe penceresi yok.
Kapısının içerden açılabildiğine dair şüphem var.
Sadece arka kapak içten açılıyor zannederim.

2- Aksı frensiz.
750 Kg. altı üstü çok önemli değil!
Virajda frenleme mecburiyetinde kalırsanız, süratli iseniz,
makaslama yapar ve arkayı tarlaya savurur.
Daha hala meşhur imalatçılar bile, sıkılmadan bu sistemi kullanabiliyor, ucuz diye.
Çok dikkatli kullanmak gerekir.

3- Belgesiz karavan.
Hafif, ihtiyaç yok ki lafı, önemsenecek bir laf değil.
Benim, belgesiz karavancıya, imal ettirdiğim karavan,
İzmir e vardığımda, ilk U virajda sağ tekerleği fırlatıp atmıştı. !!
Tek kişilik imalatçı şovunun ve belgesizliğin bariz bir örneğidir.
Allahtan çok çok yavaş hızdaydım, iş felaket ile sonuçlanmadı.

Ben bilgi ve tecrübemi aktardım, karar sizin.

Seçiminiz hayırlı olsun.

Son düzenleme:

Çelebi istediği kadar uyarsın. Sarı site , el yapımı (bazıları ayak yapımı oluyor galiba...Bu deyimi komik buluyorum.... çünki tam fabrikasyon, tam otomasyonlu karavan imalat henüz yok, mutlaka usta eli değiyor montajda.. ) hilkat garibesi karavanlarla dolu...

Gerçekten çok güzel bilgilendirme olmuş elinize sağlık.

Menemen ilçe garajı önü çıkışında çanakkale yolu üzeri sağ tarafta ortiz karavan var. internetten incelerseniz istediğiniz tip karavanlara benzer karavan bulacağınızı tahmin ediyorum.

Sn. @AKMühendis Çok güzel açıklamışsınız. Filton benimde uzun zamandır ilgimi çekiyor. Geçen yıl aradığımda senede yirmi, otuz karavan (yada yük kabini diyelim) sattıklarını bunun için belge çıkartma masrafına değer mi? Karar veremedik gibi bir şey demişlerdi. Anladığım kadarı ile hala belge yok. Kullandıkları malzemeye bakılırsa cam açmak sorun değil gibi duruyor ve içini kendi yapmak isteyenler için neredeyse tek alternatif gibi. Belgeli olsa düşünülebilir mi? Ne dersiniz?

İçini kendi yapmak isteyenler Güney KARAVAN'dan da boş karavan alabiliyor ama ben bu yöntemi tavsiye etmiyorum. İçi yapılmış karavan alınmasını tavsiye ederim. Çünkü dışarda ve dış ustalarla yeterince iyi olamıyor bazen. Güney karavan tarafından tam bitirilmiş karavan her zaman tavsiyemdir.

Hocam bunun kompozit olması hoşuma gitti dışı yıllarca boya, bakım gerektirmiyor muş, içi yıkanabiliyor muș, tavanda araç üstü çadır kurulabilir diyor. Ağırlığı da avantaj gibi geldi.