MTV de köklü değişiklğe gidiliyormuş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bekko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,363

bekko

Kamp I
Yer
kas antalya
Aşagıdakı lınte bır haber okudum umarım dedıklerı gıbı uygulama yapmazlar yoksa işimiz zor gorunuyor,
http://www.haber7.com/haber/20101129/Motorlu-Tasitlar-Vergisinde-koklu-degisiklik.php

Etiketler
Ynt: MTV de köklü değişiklğe gidiliyormuş

LPG de sadece yakıt tasarrufu sağlamayacak, ayrıca çok düşük emisyon değeri sayesinde düşük MTV ödeyebileceğiz demek ki.

Dizellerin işi zor arkadaşlar !!!

öyle ıse super olur, ama sılındır hacmıne gore vergılendırme olmaz ınsallah tabı bırde yaş haddi,

o zaman eski arabasi olan kişiler napcaklar adamın parasi olsa zaten eskı araba bınmez arabasi eski adamin zaten birde eski diye fazlada vergi al resmen yaşama demek kişiye başka bir yerde 15 yaş ustu araca daha fazla vergi uygulanackmiş yani suanki durumun tam tersi olacak o zaman bizim arabalar ne olcak motor buyuk yaşta buyuk tavuk kumesimi yapcaz? ? ? ? ?

LPG de sadece yakıt tasarrufu sağlamayacak, ayrıca çok düşük emisyon değeri sayesinde düşük MTV ödeyebileceğiz demek ki.

Ben devletin pratikteki işleyişini az çok tanıyorsam o iddialar kağıt üzerinde kalır, MTV'yi de arabanın benzinli haline göre keserler. Şikayet ederseniz de der ki, araba benzinle de çalışıyor, ne bileyim lpg ile kullandığınızı! :D Aynı 4x4 kamyonetlerin iş vergiye gelince binek 4x4, köprüden geçerken ise kamyonet sınıfında olduğu gibi.

bekle gör,olacak gibi .böyle bir yasa neden çıkmıyor diye hep yerinde duruyor?

olasiliksiz' Alıntı:
Ben devletin pratikteki işleyişini az çok tanıyorsam o iddialar kağıt üzerinde kalır, MTV'yi de arabanın benzinli haline göre keserler. Şikayet ederseniz de der ki, araba benzinle de çalışıyor, ne bileyim lpg ile kullandığınızı! :D Aynı 4x4 kamyonetlerin iş vergiye gelince binek 4x4, köprüden geçerken ise kamyonet sınıfında olduğu gibi.

Umarım öyle olmaz. Aslında LPG li araçların ruhsatlarında bu kayıtlı. Uygulaması çok kolay yani.

bu,şimdilik tüşünce. düşünce taslak haline gelene kadar bir süre geçer. bu sürenin sonunda bi metin çıkar orasından burasından kırpılır derken baya bi değişir. amaç avrupa standardında iş yapmak ki zaten otomotiv üreticileri kyoto protokolü diye bi metne göre üretim yapıyorlar artık mecburen. haberde de açıklanmış avrupadaki birçok ülke gaz salınımını azaltmak için elektrikli araçlara teşfik veriyorlar. ayrıca eski olsun yeni olsun lpg li araçların gaz salınımı alt düzeyde. motor hacmi ve yaşa göre değil de söylendiği gibi salınıma göre vergi alınacak olursa büyük motorlu veya yaşı büyük arabanın vergisi artacak diye bişey olmaz zannımca. ama dizeli olanlar biraz terler

evet eskı jenerasyon dızel araclar bu konuda dezavantaja sahıp, zaten bu egzostan cıkan atık kalıtesızlıgıne dıkkat cekmısler agırlıklı olarak,
buna paralel olarak ınsanları yenı arac almaya tesvık edecek uygulamaları dusunuyor olabılırler,Sektorun agababalarınında ısıne gelır budurum,

merhaba arkadaslar konu burda dallanmıs . bikaç bisey de ben demek istedim. dizellerin başı salınımlarından dolayı yancaksa ben kasasını sevdigim 96 model araca yeni dizel motor taksam iş duzelcek mi ? ordaki yaşı değişmek mumkun olcak mı? eski araç seviyoz die ceza mı yicez . ben seviyom eski kasaları

sevmek, gönül vermek güzel. ancak konu çevre kirliliği, ozon tabakası gibi konular olunca ozon tabakasını delip deliği büyüten ülkeler böyle gerekçelerle bizleri yeni nesil, motor hacmi küçük ve havayı az kirleten cicili bicili araçlara yöneltiyorlar. dünyada en çok büyük hacimli araç hangi ülkede bilmiyorum ama belki de amerika birincidir bu konuda.yalnız bildiğim bişey var ki kyoto protokolünü amerika imzalamadı :smiley:

çevre kirliligi önemli tabi . ama bizim ulkemizde hersey pahalı. doga sever olup ole salınımı az olan arac hem pahalı hemde ben öle bi arac bilmiyom .benim ki motordan cok kasa ile ilgili. ben eski kasa aracları daha cok seviyorum . dizel araca yeni nesil motor taksam . kurtulcakmıyız bu sıkıntıdan. bizde yaygın olmasada avrupa,amerika,japonya gibi ulkelerde bu mumkun. o kadar off road cu ne yapcak yoksa . orta yolu yok mu bu işin

Ben her aracın ayrı ayrı emisyon ölçümüne göre mtv sinin hesaplanabileceğine ininmıyorum. Ancak aracın olması gereken mtv değerleri içinde kalması halinde belli bir myv olabilir bence. Bunun üstüne çıkıldığında mtv nin ciddi cezalı ödeneceğini düşünüyorum. Araçlar için yakıt türüne göre limitler belirlenir ve limitin içinde ya da dışında olma durumuna göre mtv belirlenir.

Her aracın emisyon raporuna göre ayrı ayrı mtv hesaplanırsa, emisyon ölçümü yapılan yerler ciddi zengin olurlar. Hangi aracın emisyonunun ölçülüp hamgi aracın plakasına işlendiğini kim takip edecek?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR