Maxcom Cb Ve Ab-15-gr Anten ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyit Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,770

seyit

Kamp III
Herkese merhaba.
Türkiye'nin cep telefonları ile henüz tanışmamış olduğu uzun yıllar önce dağ-taş dolaşırken,zaman zaman kanşılaştığım sorunlardan dolayı bir tane Maxcom marka araç telsizi alıp benim Willys jeep'e taktırmıştım.O dönem Samsun'da bulunan ve bu işin bölge müdürlüğü gibi bir yerlerden söz etmişlerdi ve oraya da bir kayıt falan yaptırmıştım ve bana bir belge göndermişlerdi.Hala ruhsatın arasında duruyor.Önceleri her yıl bir yazı gönderiyorlardı ve o yazı ile T.C. Ziraat Bankasına yıllık bir ücret yatırıyordum,fakat sonradan istemez oldular.Telsiz ise jeep üzerinde varlığını sürdürüyor.
Ben teknik olarak telsiz konusuna çok çok uzağım. şu an bende bir adet AB-15 GR diye bir anten dibi ve 8 parçalı,2,65 metre ANT 112 30-35 Mhz ya da ANT 129 22-30 Mhz olduğu tahmin edilen mast dedikleri anten çubuğu var.
Ben bu anteni yukarıda sözünü ettiğim CB ile kullanabilmek için ne yapabilirim?
Gerek sitenin bu bölümünde ve gerekse bazı dış kaynaklarda bazı açıklamalara rastladım.Ancak açıklamalarda hep işi zaten bilen kişiler muhatap alındığından teknik olarak beni sonuçta aşan yazılar.Çıkarabildiğim sonuç ; Bu iş biraz zor ve uğraştırıcı fakat imkansız değil.İşte o zor olanı aşabileceğim bir yer varmı?
Birinci dışında ayrıca birtane de BC-1000 SCR 300 anten var. Üzerinde ayrıca AN 130 yazıyor . Bu anteni de araçtaki klasik oto radyosuyla kullanabilirmiyim? kullanabilmenin bir yöntemi varmıdır ? Kendim gereken işlemleri yapamamakla birlikte bunları yaptırabileceğim bir kişi/adres varmıdır?
İlgilenecek olanlara şimdiden teşekkürler.

AB 15 GR Mast 8 pieces265 meter

BC 1000 SCR 300 folded

BC 1000 SCR 300 Base

BC 1000 SCR  300  AN 130

BC 1000 SCR 300 Full Mast

Etiketler
Ynt: Maxcom Cb Ve Ab-15-gr Anten ?

Yukarıda açtığım konu paralelinde aşağıdaki linkte bir uygulama var,ancak benim konuya uzak olmam ve açıklamaların teknik oluşu işin içinden çıkmamı mümkün kılmıyor.
Bu yazıyı da inceleyip beni yönlendirebilecek arkadaşlar olursa çok memnun olurum.

http://www.flashoffroad.com/radio/Milantenna/milAntenna.htm

Henüz bir cevap yok,sanırım kıs kıs bana gülüyor insanlar.Bu arada kendi çapımda araştırmaya çalışıyorum .Öncelikle elemdeki anten çubuğunun AB-15/GR anten dibine uymadığını farkettim.Ya bir tür adaptör kullanmam gerek( öyle bir adaptör varsa) veya aslında MS 116 MS 117 MS 118 denilen üç parçalı anten çubuğunu kullanmam gerekiyormuş.MS 116 en alt parça,MS 117 orta parça ve MS 118 en uç parça imiş,Ayrıca MS 118-K diye uç kısım için bir de kısa olan bulunuyormuş.Anten boyunu daha da uzatmak gerekirse en alt parça olan MS 116 dan ekstra temin ederek önce bunlar bir birine takılıp diğerleri sonra ilave edilebilirken kısaltmak gerektiğinde ise MS 118 yerine kısa olan MS 118 K takılıyormuş.
İşte tam da bu noktada şunları sormak istiyorum; Karşıma anten ayarı konusu çıkıyor ve " Antenna Tuner" denilen bir cihazdan söz ediliyor.Resimlerini gördüğüm kadarıyla sivil olanlar yine bir CB cihazına benziyor fakat askeri olanlar biraz daha farklı.Bu cihaz sisteme monte edilip hep orada durmalı mı? Yoksa bir kenarda olup ayar yaptıktan sonra rafa kaldırılacak bir cihaz mı?
CB veya askeri telsiz türü/modeli/gücü vs ye ya da anten özelliklerine bağlı olarak mı seçilmelidir? Yoksa herhangi birtanesi tüm işi görebiliyormu?
Sadece anten ayarı yaparken kullanılıp daha sonra gerekmiyorsa bu işi yapan ve elinde bu tür cihaz olan insanlara nasıl ulaşabilirim?
Bir de belki çok büyük bir tesadüf olsa gerek bendeki AB-15/GR anten dibi bu işi çok kolaylaştıran bir model gibi sonuçlara ulaşmaya başladım.Alt ucunda kılavuzlu kapak gibi bir parça var.Üzerinde bu varsa normal CB anten kablosunun buraya bağlanıp yine üzerinde olan hortum kelepçesi türü kelepçe ile iyice şaseledikten sonra işte hiç anlamadığım o ölçüm ve ayar işlemleri ile,gerekiyorsa kabloyu uzun tutup ,kement şeklinde kıvırarak biryerlere zula edip bu işi halledebilmekten falan söz ediliyor.Bu doğrumudur? Doğru olabilir mi?

seyit' Alıntı:
Henüz bir cevap yok,sanırım kıs kıs bana gülüyor insanlar.Bu arada kendi çapımda araştırmaya çalışıyorum .Öncelikle elimdeki anten çubuğunun AB-15/GR anten dibine uymadığını farkettim.Ya bir tür adaptör kullanmam gerek( öyle bir adaptör varsa) veya aslında MS 116 MS 117 MS 118 denilen üç parçalı anten çubuğunu kullanmam gerekiyormuş.MS 116 en alt parça,MS 117 orta parça ve MS 118 en uç parça imiş,Ayrıca MS 118-K diye uç kısım için bir de kısa olan bulunuyormuş.Anten boyunu daha da uzatmak gerekirse en alt parça olan MS 116 dan ekstra temin ederek önce bunlar bir birine takılıp diğerleri sonra ilave edilebilirken kısaltmak gerektiğinde ise MS 118 yerine kısa olan MS 118 K takılıyormuş.
İşte tam da bu noktada şunları sormak istiyorum; Karşıma anten ayarı konusu çıkıyor ve " Antenna Tuner" denilen bir cihazdan söz ediliyor.Resimlerini gördüğüm kadarıyla sivil olanlar yine bir CB cihazına benziyor fakat askeri olanlar biraz daha farklı.Bu cihaz sisteme monte edilip hep orada durmalı mı? Yoksa bir kenarda olup ayar yaptıktan sonra rafa kaldırılacak bir cihaz mı?
CB veya askeri telsiz türü/modeli/gücü vs ye ya da anten özelliklerine bağlı olarak mı seçilmelidir? Yoksa herhangi birtanesi tüm işi görebiliyormu?
Sadece anten ayarı yaparken kullanılıp daha sonra gerekmiyorsa bu işi yapan ve elinde bu tür cihaz olan insanlara nasıl ulaşabilirim?
Bir de belki çok büyük bir tesadüf olsa gerek bendeki AB-15/GR anten dibi bu işi çok kolaylaştıran bir model gibi sonuçlara ulaşmaya başladım.Alt ucunda kılavuzlu kapak gibi bir parça var.Üzerinde bu varsa normal CB anten kablosunun buraya bağlanıp yine üzerinde olan hortum kelepçesi türü kelepçe ile iyice şaseledikten sonra işte hiç anlamadığım o ölçüm ve ayar işlemleri ile,gerekiyorsa kabloyu uzun tutup ,kement şeklinde kıvırarak biryerlere zula edip bu işi halledebilmekten falan söz ediliyor.Bu doğrumudur? Doğru olabilir mi?

Anten konusunda ilerleme varmı?
Aktif hale getirebildiniz inşallah. Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR