Kutsal Mekanımız ''Poyrazlar Gölü''

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,131
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 214,284
Ynt: Kutsal Mekanımız ''poyrazlar Gölü''

devam

DSC 0082

DSC 0083

DSC 0084

DSC 0085

DSC 0088

Etiketler

Poyrazlar yine güzel,girişte olması araç trafiği yapsa da kabul edilir seviyede idi.
Yiğido ya çok kızdım Levent i elimden aldı,ne güzel keyif alıyordum artıkYiğido alıyor hoş onun sayesin de bende alıyorum ya,alışmam lazım.Bu konuda ki son durumu Levent ağzından anlatayım.Sabah kahvaltısın da Yağız a ''ya Yağız on dakika oyala şunu çok bir şey istemiyorum '',tabi bu durumu görünce Levent ten çay içme zevkim kaçtı artık hiç bir şey den etkilenmiyor,Yiğido da şansıma babacı olmuş gel baba git baba :smiley:
Güveç,manzara hepsi artık rutinimiz Enver Dede de kutsal topraklarımıza gelmiş oldu.Az önce Mehmet abiyi aradım Bülent yandan göl manzarasına bakıyorum Faruk da dışarıda çayı demlemiş dedi,soru sormayı bıraktım hemen.

IMG 0023

IMG 20150124 132445

IMG 20150125 103053

IMG 20150125 134522

IMG 20150124 181815

Bende bu sabah erkenden kamp alanına gittim.Sevgili Mehmet ve Enver abi ile Faruk kampa devam ediyorlardı.Erken gittiğimden kimseyi rahatsız etmemek için millet uyanana kadar resim çektim.Hazır güneşi bulmuş iken uzun pozlama yapıp bir kaç görüntü aldım.İlkini paylaşıyorum...

IMG 1712

Sss

Cc

Gg

Rr

Eveeet, şimdi oldu işte. Oradaki haberleri alamayınca baya bir bozulmuştum :D
Güzel bir kamp olmuş, herkes eğlenmiş, paylaşım için teşekkürler :smiley:

Elimi sallayarak gittiğim kampta ikramlarından dolayı herkese teşekkür ederim. Güveç harikaydı Mehmet abi, Tanju nun 5 kalkıp yaptığı kek çok güzeldi, Bülent hocamın çayları nefisti, tavuk için bir şey diyemiyeceğim.... :smiley:

Ynt: Kutsal Mekanımız ''Poyrazlar Gölü''

Teneke tavuğun altındaki simitler ne ola ki? Merak ettim. ..

trek71' Alıntı:
Teneke tavuğun altındaki simitler ne ola ki? Merak ettim. ..

eskiden kavurma yapanlar bütün somunları kazanların içine atarlar, etin yağınını ve suyunu emen ekmekleri çıkarıp dilimleyerek çayın yanında servis ederlerdi, bizde bayat simitleri aynı mantıkla etrafımızdaki dört ayaklı komşularımıza ikram etmek için hazırladık ;)
selamlar

Öncekilerine çeşitli nedenlerle katılamadığımız,içimizde ukte Poyrazlar gölü buluşmasına,kış ortasında bahar iklim şartlarında ve misafir modunda katılımımızı gerçekleştirdik.Misafir modunda diyorum çünkü,gerek dışardan gelen, gerekse ev sahibi statüsündeki katılan karavansever dostlarımızın ikramları o kadar çeşitli ve boldu ki bize bir türlü sıra gelmedi ;D ;D ;D Karavanımızı park eder etmez hoşgeldiniz den sonraki duyduğumuz ilk cümleler,bardağınızı alın gelin çay hazır. :smiley: Bülent'in sır verip,paketini vermediği enfes çayının yanında(Jale'nin ben bunun markasını alayım diyerek paketi karavana götürüp oyalama ve unutturma stratejisine,Derya kardeşimizin paket kalsın canım teklifine karşın Bülent,Jale abla bak bunun esas markası bu sen yanlış yerini çekmişin ben yardımcı olayım diyerek paketi tekrar ele geçirmesine kadar sürdü hevesimiz :D ) Tanju kardeşimizin eşinin hünerli ellerinden çıkma Tahinli ponçikler ve ev baklavası eşlik etti bizlere çay faslında.. (Bu arada İlk buluşmalarda Levent'in yiğidosu Mert yaşlarında şimdi Mert'i oyalayan ağbi statüsünde ki Yağız' ın eve dönelim baba ısrarlarındaki ipucunu da kaçırmadık,Annenimi özlediin Yağız sorusunun yanıtı Yoooo.Misafirleri gelecekti ,ikramlarda kaldı aklım....Bu bizim için Tanju ve Eşinin katıldığı etkinlikleri kaçırma sinyaliydi aslında ;) )Çay bardaklarının soğumasına zaman kalmadan,Mehmet kardeşimizin karavanında yer kalmamacasına doldurduğu tahta parçalarının olduğu 3 çuval ve iki adet boş teneke çıktı sahneye,Mehmet hocam özenle teneke ateşini hazırlarken Mürşide Hanım'ın karavanda ünlü güveci hazırladığını tahmin ettik,Sofraya sürpriz bulgur pilavı ile gelen güveç kabının yıkanmaya gerek kalmayacak şekilde ekmek bandıralarak bitirilmesinden ününün haksız olmadığına karar verdik ,ancak Mehmet hocam'ın bu denli sıyrılarak temizlenmiş güveç kabını sabaha yıkansın diye dışarda bırakarak çaldırmasına pek anlam veremedik ??? Bu Levent'in Yiğidoyu (Mert) neden gösterip çay demleme misyonunu devretmesi gibi bir mesaj mı yüklüydü ,üstümüze bir şeyler alınmamız mı gerekiyordu bunu zaman gösterecek. :D kamp ateşi etrafında,sırayla her karavanda demlenen çaylar,Ferhat'ın kurabiye ve fındık ikramı ve Arif beyin katılımı ile sıcak sohbetimiz parlak yıldızı bol bir gecede geç saatlere kadar sürdü. Sabah uyandığımızda Bülent kardeş yine sıcacık ekmek ve boşnak böreği ile Adapazarı misafirperverliğinden örnekler sunuyordu, Bülent'e sipariş verdiğimiz Tavuğu soran Levent tenekede tavuk yapmak için hazırlıklara başlamıştı,Tanju bir yandan elinde balta yine Bülent'in getirdiği paleti parçalayarak sabah sporunu yapıyor,Levent ise Tavuk buzlu çözülsün falan bahaneleri ile oyalama taktikleri geliştiriyordu ,meğer Bülent'in zorunlu programı olduğunu öğrenmiş tavuk pişene kadar gider tavuğu doya ,doya yeriz hesabındaymış nitekim öyle oldu ,aklımız Bülent'te bir güzel pilav eşliğinde tavuğuda hallettikten sonra,işbaşı yapacak olan arkadaşların kamptan ayrılma zamanı geldi çattı,biz Mehmet hocamın o akşam katılacak Faruk beyler ile programlarını bir iki gün daha sürdüreceklerini sizde katılarsanız mutlu oluruz teklifini ikiletmedik,kamp ateşimizi harlandırarak gelecek arkadaşları beklerken kampın özetin çıkarmaya çalıştık,doğrusu bu kısa ancak çok güzel kampın oluşmasında emeği geçen arkadaşların erken ayrılmak zorunda ,kalması,Bülen'tin tavuğu yiyemeden gitmesi,ertesi günün nimetlerinden faydalanamıyacak olmaları içimizi burkmuştu ;D bizde bu durumu bir büyüğe danışalım bari dedik...ekte durumu bir büyüğe danışana kadarki fotolar...

15 nolu fotodaki ayakların kime ait olduğunu yazmama gerek yoktur umarım..Keyif adıyla tescilli Bülent...Faruk beyin bir şey lazım mı? Telefonu ve Mehmet hocamın yarım kilo kıyma bulursan al da yengen yağlıca yapsın yanıtı hem bizim güveç kaybolma senaryomuzu çürütüyor hemde yeni tatlara hazılanmamız uyarısını veriyordu..Anlamalıydık ki güveç olursa hazırlanması problem değildi....Geç sayılmayacak bir saatte aramaza katıldı Çekme karavanı ile Faruk bey eşi ve iki sevimli yavrusuyla...Ateşin yanıp çayın hazır olması yanında umulmadık derecede güzel hava ve bol yıldızlı gök yüzü eşliğinde sohbeti yine ilerleyen saatlere kadar sürdürdük,sabahında karavan camından bakan eşim dışarıda bir bey fotoğraf çekiyor dediğinde, aldığımız bol oksijenle erken uyanamıyacağımızı düşünerek ilk randevusunu bir saat ileri kaydıran Mustafa Yetim kardeşimizin uyanmamızı beklediğini anlıyoruz.Elinde sıcak ekmek ve fırın ağzından alınmış simitlerle bu kez o bekliyor bizi,alelacele çaydanlığı ateşe verirken,erken uyanan Fisun hanımın çayı hazır ettiğini öğrenip doğruca birlikte kahvaltı ile Mustafa kardeşimizide işinin başına yolcu ediyoruz.Hava poyraza döndü,biraz daha serin hissediyoruz ancak bu bizi, birlikte ilk kamp yerine yapılan yürüyüşten alıkoyamıyor,buna birde babalarının kamp yerinde kiraladığı bisikletleri ile, bize eşlik eden çocukların mutlu yüzleri eklenince ,dönüşte yağlıca için hazır hissediyoruz kendimizi..Hanımlar hemen Mürşide hanımın mutfağında programını izlemeye karavana gidiyorlar,hava serin ateşi biraz erken yakmak gerekecek bunun için ise odun..Gönüllü Faruk bey....İşte hazırlanması uzun zahmetli şahane bir tat Yağlıca ...soğumasın diye hızlıca bitirmek zorundaydık :smiley: hazırlanması epey süren bu doyurucu yemeği hızlıca tüketmek emeğe biraz saygısızlık gibi görünsede lokmalar arasında çıkardığımız beğeni dolu iştahlı sesler ,Mürşide hanımın yorgunluğunu bir nebze almıştır umarız.Kısıtlı tatil zamanlarında çocuklarını mutlu edebilmek uğraşındaki Faruk bey ve eşi onlara birde kar ve kayak zevkini yaşatmak için program yapmışlardı,ve Kartepe planlarını hep birlikte yapalım deselerde,hazırlığını 17-18 C üzerine yapmış bizler için bir başka etkinlikte inşallah temennisinde kaldı bu teklif ve akşam saatlerinde kamptan ayrılıp evimize dönecektik,ancak aklım kalacaktı yarın şunu yapalım,bunu yapalım dedikçe,hele közde kahve yaparızı duyunca bir an evvel odunları bitsin karavana girsinler diye habire odun attım ateşe :D :D :D Evet.... Çoğunluğuna çeşnicibaşı görünümünde katkı sağladığımız,belli bir bölüme kadar sağlanan elektriğiyle,temiz sayılabilecek tuvaletiyle,piknik masaları,barbeküsü,ve kullanma suyu ihtiyacı sağlaması, güzel doğası ve güvenliği ile karavancı arkadaşlarımızın imkan buldukça yararlanması gereken bir yer Poyrazlar gölü....Sezon dışı olmasına rağmen hizmet alınabilen bu alana emeği geçenlere,Bizimde bu güzel etkinlikten mutlu dönmemize neden olan eskiden tanıdığımız uzun aradan sonra gördüğümüze sevindiğimiz,yeni tanıştığımız,ve daha sıklıkla gördüğümüz arkadaşlar...Teşekkürler ....Herşey için....Yeni etkinliklerde daha hevesli ve katılımcı olabilme umuduyla.Yaşasın gezenbilir karavancılık ruhu...

Bu güzel buluşmaya ısıtıcımızın azizliğinden çekindiğimiz için katılamadık, Enver bey karavancıların kutsal mekanına birlikte
olamasakta hoş geldiniz diyelim.

Selamlar

Hoşbulduk Levent bey,sizleride görmeyi umuyordum açıkçası. Alınan elektrikle ısıtıcı problemini belki çözebilirdik, gece hissedilen eksilerde değildi,

036

038

043

Peşinden birde un helvası vardı sıcak,sıcak ama fotoğrafını özellikle koymadım,Hani bize ,hani bize derler diye ;D

041

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR