Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,163
Çukur ve tümseklerden geçerken arka teker tarafından bir süredir metalik bir ses geliyordu. Takozlar gitmiş. Servisteki ustanın tavsiyesi üzerine ilave makas attırdım. Takozları da değiştirttim. Yaklaşık 15 cm yüksekliği olan takozların biri 7-8 cm civarına düşmüş, biri ise tamamen sıfırlanmıştı. Metalik ses ondan geliyormuş.

Daha önce forumda birisi tavsiye etmişti. O vakit pek kaale almamıştım. Haklıymış. Yatak altı dolap nedeniyle arka tarafta ağırlık fazla olduğu için ilave makas attırmakta fayda varmış.

Etiketler
20230310 101915

Her zamanki gibi konaklama bölgesinin etrafındaki çöpleri topladık. Didim yakını.

Bir süredir hanım arka camdan gelen soğuktan şikayet ediyordu. Dostları görmeye Giresun'a gittiğimde arka camları çift cam (ısıcam) yaptırdım. Oto Sanayi'de Camcı Veli (Emek Oto Cam): (0454) 225 5422.

Bir de silecek takdırdım. Uğur Oto Kaporta (Uğur Kemaloğlu): (0543) 828 7784. Karavanın metal işleri dışındaki işlerini kendim yaptığım için, elektrik bağlantısı için elektrikçi çağırmamasını söyledim.

İkisi de işinin ehlidir ve ayak üstü kazıklaMAyan cinstendir. Giresun tarafında işiniz düşerse "Beni Bekir Hoca yönlendirdi" deyin, size özel ilgi göstersinler. Özellikle Uğur Usta için "Yaparsa Uğur" derler. Her türlü metal işinin üstesinden gelir. Benim karavanın metal işlerinin tamamını onun ellerine bırakmıştım. Süperdir.

20230519 173250

Kabloyu aracın en arkasından en önüne kadar getirmek düşündüğümden kolay oldu. Ama ilginç bir şekilde sürücü kabini üzeri dolaptan aşağı indirmek saatlerce uğraştırdı. Neyse sonunda onu da hallettim. İleride cam yıkama motoru da taktırmayı düşündüğüm için ona da bir hat çekip ayrı bir düğme ekledim.

20230519 173352

Sigorta kutusunu daha önce zaten doldurmuştum. Bu yüzden sürücü koltuğunun altına bir kutu daha eklemiştim. Allah'tan orada hala boş yerim var.

20230519 173513

20230519 173342

Bir Bulgaristan turu daha attık. Vinyet almayı yine önce internetten denedim. Bu sefer hiç problemsiz alabildim ve yolda da herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ya sistemlerini düzelttiler ya da benim aracın kaydı daha önce düzeltildiği için sorun çıkmadı, bilemiyorum.

Yeşil sigortayı da gümrükten geçince yaptırdım. 140 yerine 40 Euro aldılar. Ama araç türü konusunda bir türlü karar veremediler. Sonunda otomobil diye işaretlediler. Bana da Bulgarca bir beyan imzalattılar. Muhtemelen bütün sorumluluğu bana attılar. Sigorta kağıdını incelediğimde (G) Diğer diye bir seçenek olduğunu gördüm. Bizim sigorta şirketleri muhtemelen bu kategori üzerinden yapıyorlar. Orada bu seçenek seçilseydi ne kadar tutardı bilmiyorum. Sigorta otomobil olarak yapıldığı için az para ödedik ama geri dönünceye kadar yüreğim ağzımda seyahat ettim. Allah göstermesin, herhangi bir kaza halinde sigorta şirketi beş kuruş para ödemezdi sanırım.

Bir Bulgaristan turu daha attık. Vinyet almayı yine önce internetten denedim. Bu sefer hiç problemsiz alabildim ve yolda da herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ya sistemlerini düzelttiler ya da benim aracın kaydı daha önce düzeltildiği için sorun çıkmadı, bilemiyorum.

Yeşil sigortayı da gümrükten geçince yaptırdım. 140 yerine 40 Euro aldılar. Ama araç türü konusunda bir türlü karar veremediler. Sonunda otomobil diye işaretlediler. Bana da Bulgarca bir beyan imzalattılar. Muhtemelen bütün sorumluluğu bana attılar. Sigorta kağıdını incelediğimde (G) Diğer diye bir seçenek olduğunu gördüm. Bizim sigorta şirketleri muhtemelen bu kategori üzerinden yapıyorlar. Orada bu seçenek seçilseydi ne kadar tutardı bilmiyorum. Sigorta otomobil olarak yapıldığı için az para ödedik ama geri dönünceye kadar yüreğim ağzımda seyahat ettim. Allah göstermesin, herhangi bir kaza halinde sigorta şirketi beş kuruş para ödemezdi sanırım.
Abi şu sigortayı hangi kurumdan aldınız, adı sanı var mı? Benimkisi kamyonet diye geçiyor belki internet siteleri vardır.
Ürdün'e gittiğimde sigorta sorun olmuştu, kamyonet onlar da yoktu, Kamyon desek alamayız, oto yapalım bari demişlerdi.

Abi şu sigortayı hangi kurumdan aldınız, adı sanı var mı? Benimkisi kamyonet diye geçiyor belki internet siteleri vardır.
Ürdün'e gittiğimde sigorta sorun olmuştu, kamyonet onlar da yoktu, Kamyon desek alamayız, oto yapalım bari demişlerdi.

Adını bilmiyorum. Dereköy gümrük kapısından girince döviz büfesi olarak da çalışan bir sigorta acentesi var. Orada yaptırdık. Geçerken sigortamız olmadığı için pasaportları rehin aldılar. Kapıdan yaklaşık 200 m yürüyüp acenteye ulaştık. Sigortayı gösterip pasaportlarımızı geri aldık.

Benim aracım 2010 model Peugeot Boxer. O dönemde üretilen PSA grubu araçların hemen hepsinin ortak sorunu boya dökülmesi. Ben aldığımda aracın garantisi henüz dolmadığı halde yetkili servis bunun fabrikasyon hatası olduğunu kabul etmediği için düzeltmemişti. Giresun'da yaptırdığım boya da bir süre sonra dökülmüştü. Yurt dışında "gariban karavanı" olarak algılansın da soymaya kalkmasınlar diye özellikle boyatmamıştım. :smirk:

Ama iş iyice çığrından çıkmaya başlayınca sonuna boyatmak zorunda kaldım. Yalova'da işinin ehli bir boyacı tanıdığım var. Galvaniz için farklı bir astar olmasına rağmen normal astar boya kullanıldığı için bu sorunun yaşandığını söyledi. Hatta bir bölgenin köy dolmuşları filo halinde almışlar ve hepsininki dökülmüş. Neyse, muhteşem bir işçilikle işi bitirdi. Önceki ve sonraki fotoğrafları aşağıda. Yalova'ya yakın olanların boya işi olursa Nedim Usta'nın telefonu 0535 358 9005.

Öncesi:

20230511 142539

Sonrası:

IMG 20230821 WA0001

Benim aracım 2010 model Peugeot Boxer. O dönemde üretilen PSA grubu araçların hemen hepsinin ortak sorunu boya dökülmesi. Ben aldığımda aracın garantisi henüz dolmadığı halde yetkili servis bunun fabrikasyon hatası olduğunu kabul etmediği için düzeltmemişti. Giresun'da yaptırdığım boya da bir süre sonra dökülmüştü. Yurt dışında "gariban karavanı" olarak algılansın da soymaya kalkmasınlar diye özellikle boyatmamıştım. :smirk:

Ama iş iyice çığrından çıkmaya başlayınca sonuna boyatmak zorunda kaldım. Yalova'da işinin ehli bir boyacı tanıdığım var. Galvaniz için farklı bir astar olmasına rağmen normal astar boya kullanıldığı için bu sorunun yaşandığını söyledi. Hatta bir bölgenin köy dolmuşları filo halinde almışlar ve hepsininki dökülmüş. Neyse, muhteşem bir işçilikle işi bitirdi. Önceki ve sonraki fotoğrafları aşağıda. Yalova'ya yakın olanların boya işi olursa Nedim Usta'nın telefonu 0535 358 9005.

Öncesi:

Ekli dosyayı görüntüle 642777

Sonrası:

Ekli dosyayı görüntüle 642778
Ooo, Güzel olmuş üstad. Güle güle kullanın.

.
Gayet sevimli ve güzel olmuş.
Bekir bey, sizin Nedim usta bizim gibi Old Timer’lara da boya atıyor mu ? 😉
Benim de her tarafım dökülmeye başladı da..😋 Umarım hafif esmer boyası vardır ?
Bilirsiniz bizim zamanımızda Ana Aslan adlı bir boyacı vardı.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,457
Kayıtlı Üye Sayımız
172,110
Kaydolan Son Üyemiz
Bukrek

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR