Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 257
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 120,227

Etiketler
Ynt: Karavanını Yapanlar; 2005 Boxer Pop-up 2 Camper (atiladi)

Teşekkür ederim İlhan abi, bayram sonuna iç mobilya dekorasyon safhasına gelmek istiyorumki, Eylülden sonra faliyetlerden bizde faydalanabilelim...

Ferhat, gerçekden herşeyi ile çok düzgün bir araç, arka bagaj kapılarının otomobil kapısı gibi açılıp kapanan bir panelvana bü güne kadar rastlamamıştım, tabiki benim için en önemli şey aracın orjinal kabin klimalı olması...

Bu gün, beklenen gündü ve pop-up II tavana kesin ve kalıcı olarak montajlandı, bağlandı, mastiklendi.......

20140724 182815

20140724 182754

20140724 182732

20140724 182908

20140724 141136

Kolay gelsin Atilla.
Plakayı değiştirme sebebini izah edebilir misin ? Plaka İstanbul olduğu için ,trafik sigorta bedeli artmayacak mı ?
Not : Memleketimin plakasıydı.Biraz üzüldüm ;D

Atilla Abi, aracınız hayırlı olsun. Kolaylıklar diliyorum.

Yücel abi, keşke söyleseydin, bitince sana verirdim, sigortası biraz arttı tabiki, ama ben istenbul'luyum, zaten hanımda eski plakayı istemedi, en önemlisi bu aslında...

Teşekkür ederim Melih...

Bu gün sabah, imalatı tamamlanan banyo ve mutfak pencere camlarını gidip aldım, sonra hurdacıya gidip tekli şöför koltuğunuda alıp geri dönüp çalışmaya başladım..
İlk iş şöför kabini kargo bölümünü ayıran sacı söküp attım, ikili koltuğuda söküp yeni tekli koltuğu taktım, sonra pop-up'daki güneş panellerinden gelen kabloları araç içerisine güneş paneli şarz regülatörüne kadar getirdim, iş akümüde bağlayınca, beleş elektrik santrali çalışmaya başladı...Sonra ilk iş şöför kabini üst dolabının plastik rafını söküp attım, yerine konrtapalkdan parça alıştırdım, böylece üst dolap daha büyüdü ve kullanımı daha kolay hale geldi...

20140725 192545

20140725 192458

20140725 192525

Teşekkür ederim...

Bu gün, şöför kabin üstü dolabının yeni taban kontralarını yerlerine alıştırıp, önce boyadım, boya kururken kutunun içini izolasyon ve dekorasyon amaçlı, kendinden yapışkanlı 10 mm epedien sünger ile komple kapladfım, bu sırada kontraların boyası kurudu ve tam montaj yapıldı...
Sonra pop-up'ın çıkış tünelinin çevre ahşaplarının eksiklerini tamamladım, pop-up açma tutamağı ve pop-up kilitlerinin montajını yaptım...
Ardından tavan güçlendirme ve tavan dolaplarının montajlanacağı tavan latalarının tavana yapıştırılması işlemini bitirdim...
Bu gün öğleden sonra Enver dede kayınbiraderi ile ziyarete geldiler, pop-up içinde sıcakta sıcak muhabbetler yaptık...

20140726 123040

20140726 123031

20140726 185902

20140726 163011

Elin bayağı çabuklaşmış Atilla..Seni epey oyalamamıza rağmen bizden sonra bir sürü iş kotarmışsın...eline sağlık.

Bu gün dünden daha sıcaktı, sabah mutfak üst dolaplarını tavana tutturmak için gerekli lataları en arkaya ve sağ yana tarafa kayar kapıya kadar yapıştırdım..Sağ davlumbazın şekil olarak temiz su deposunun içerisinde kalacağı bir su deposu yapmaya karar verdim, buna bağlı olarak hidraforun yeri belirlendi, tabiki hidraforu besleyecek 12v tesisatında şekli belli oldu..Araç park halinde kullanılacak mobil klimanın yeride böylece kesinleşti, temiz su deposunun kayar kapı ucunda olacak ve üfleme yönü aracın gidiş yönüne doğru olacak böylece masa grubunda oturanları çarpma riski ortadan kalkmış olacak..
Mobil Klima Hakkında; Mobil klimayı kampinglerde elektrik alındığında kullanma amaçlı karavanlara koysakda, karavan tonajı müsade ederse akü sayısı artırılarak elektriksiz ortamlarda da belirli süreler için kullanılabilmekte, bunun için inverter seçimini 2500 watt olarak yaptım, Ducato pop-up I'de iş bitiminde karavan tonajını öğrenmiştim, 2980 kg ile işi bitirmiştim, pop-up II kardeşi ile aynı şartlarda bir karavan olduğu için tonajına 100 kg daha ekleyerek akü kapasitesini 270 amp'den 450 amp'e çıkattım, böylece akülerin kullanılabilir %70'i 315 amp'e yükseldi, böylece 900 watt'lık 75 amp/h enerji harcayan klima 25-26 derece için %75 power, %25 stanby çalıştırılarak sürekli olarak gece 5 saat çalıştırılabilir hale gelecek, gündüzleri klima çalıştırması daha şanslı çünkü tavandaki 400 watt güneş paneli desteği ile gece klima çaıştırılmayacaksa tüm gün birebir çalışabilir, gece klima çalıştırılacak ise öğleden sonra akülerin akşama tam dolu olarak girebilecekleri şeklide gündüz klimanın çalıştırılma zamanı programlanmalıdır... Bu çalışma sistemini ben denedim akü voltajlarını kontrol ederek bu sistemden sonuç almıştım, sistemin çalıştırılması dikkatli bir programlama gerektiriyor, yapılacak hatada gece deyil klima buzdolabına bile elektrik kalmayabilir...
Bu arada pop-up yatağını desteklemek için bir kaç latayı yine araç tavan enine yapıştırdım...Elektrik tesisatının fikir çalışmasını pekiştirip son şeklini verdim, bundan sonra tesisatın döşenmesi var..
Talaş kokusunu ne çabuk özlemişim, arasıra planyayı iş olmasa çalıştırıp talaş koklamak lazım..

20140727 123042

20140727 123015

20140727 123114

Bu gün artık evde sıkıldım, iş başı yaptım...İlk iş panaromik camın montajı oldu, bayram günü komşuların kafasını, sacı keserken biraz şişirdim ama sacı kesmesi bir kaç dakika sürüyor..Sonrasında 110x55 seitz S4 camın saca montajını yapıp mastikleyip kurumaya bıraktım...

20140730 122646

20140730 122658

20140730 122707

Atilla ağbi İyi bayramlar yan camları istediğimiz ölçüde bulabilirmiyiz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,522
Kayıtlı Üye Sayımız
172,180
Kaydolan Son Üyemiz
onurcel

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR