Karavanda Minimum Elektrik Ile Yaşam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hanvan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,356

hanvan

Kamp II
Herkese merhabalar...

Karavanı henüz teslim almadim fakat şimdiden enerji telaşına düştüm.

IMG 20200609 060825

100 amper akü ve

IMG 20200609 060810

Einhell ccbc 10 amperlik akü şarj cihazı ile sorunu çözmeyi düşünüyorum.

Bu aküyü evde bu akü şarj cihazı ile şarj ederek sadece aydınlatma , su pompası ve telefon şarji için en fazla 2 gece 3 gündüz gezilerde kullanarak enerji ihtiyacını çözmeyi düşünüyorum.

Buzdolabı kamping dışı olmazsa olmaz değil gibime geliyor.

Neticede kahvaltı ve yemeklikler rahatlıkla 3 gün dolap olmadan da bozulmadan dayanır diye düşünüyorum. Soğuk içecek sorununu da mümkün olursa günlük , mümkün olmazsa hiç almam.

Bu şekilde hem 5-6 bin TL cebimde kalır hemde karavana ağırlık olmaz.

Fakat aşağıdaki konularda teknik desteğinize ihtiyacım var.

1)Bu dusuncemde teknik açıdan bir yanlış var mıdır?

2)Bu akü bu şarj cihazı ile evde şarj edilebilir mi?

3)Birde devreye webasto soksak ne kadar dayanır?

Güneş paneline pek giresim yok gibi.

Etiketler
Şarj cihazı hakkında bilgim yok ancak uygun şarj cihazınız var ise 100 A/h akü vebasto, aydınlatma, şarj ve su pompasını rahat rahat 2 gün 3 gece çalıştırır. Yine de çanta şeklinde ufak bir güneş paneli satın alacağınız şarj cihazından çok daha verimli ve zahmetsiz olur.

Şarj cihazı hakkında bilgim yok ancak uygun şarj cihazınız var ise 100 A/h akü vebasto, aydınlatma, şarj ve su pompasını rahat rahat 2 gün 3 gece çalıştırır. Yine de çanta şeklinde ufak bir güneş paneli satın alacağınız şarj cihazından çok daha verimli ve zahmetsiz olur.

Uygun bir şarj cihazı tavsiye edebilirseniz memnun olurum.

Teknik olarak düşünülürse;
1)Batarya 100 amper, kullanılacak kapasitesi 50 amper
2)Deep cycle olmadığı için derin deşarj durumunda ömürden ömür gider, kısa sürede.
3) Batarya tipine uygun şarj kontrol altına daimi sistemde bağlı olması gerekir.

Deep cycle bir akü alsak? Mesela tavsiyeniz ne olur?

3. Kısımda ne demek istediğinizi anlayamadım.

Benim karavanda 80ah Akü 5gün gidiyor 3kişi ile el yüz ve bulaşık yıkama hidrafor ile 3 led içerde 1 led dışarıda ampül ve telefon şarz için kullanıyorum, 12volttan usb çıkış var 220 gereksiz aküyü dönünce evde şarza takıyorum uzun tatilde arabayı çalıştırarak takviye yaparak dolduruyorum
Ama güneş paneli büyük eksik 120wat panel 10 a Regülatör alıp küçük birşey ile doldurmak daha kullanışlı olucak

Deep cycle bir akü alsak? Mesela tavsiyeniz ne olur?

3. Kısımda ne demek istediğinizi anlayamadım.

AGM -GEL özellikli batarya ile sulu tip şarj parametreleri farklıdır, solar uygulamada cihazdan ayarlaması yapılmalıdır.

Sisteme panel montajı yapıp, kullanın doğrusu bu.
Tavsiye; deep cycle özellikli batarya, araç şarjını kullanmıyorsanız GEL, kullanacaksanız AGM

Herkese merhabalar...

Karavanı henüz teslim almadim fakat şimdiden enerji telaşına düştüm.

Ekli dosyayı görüntüle 519566

100 amper akü ve

Ekli dosyayı görüntüle 519567

Einhell ccbc 10 amperlik akü şarj cihazı ile sorunu çözmeyi düşünüyorum.

Bu aküyü evde bu akü şarj cihazı ile şarj ederek sadece aydınlatma , su pompası ve telefon şarji için en fazla 2 gece 3 gündüz gezilerde kullanarak enerji ihtiyacını çözmeyi düşünüyorum.

Buzdolabı kamping dışı olmazsa olmaz değil gibime geliyor.

Neticede kahvaltı ve yemeklikler rahatlıkla 3 gün dolap olmadan da bozulmadan dayanır diye düşünüyorum. Soğuk içecek sorununu da mümkün olursa günlük , mümkün olmazsa hiç almam.

Bu şekilde hem 5-6 bin TL cebimde kalır hemde karavana ağırlık olmaz.

Fakat aşağıdaki konularda teknik desteğinize ihtiyacım var.

1)Bu dusuncemde teknik açıdan bir yanlış var mıdır?

2)Bu akü bu şarj cihazı ile evde şarj edilebilir mi?

3)Birde devreye webasto soksak ne kadar dayanır?

Güneş paneline pek giresim yok gibi.

Buzdolabı olmayacak ise enerji ile ilgili bir sıkıntınız olmaz.
100Ah yedek akünüzü araç alternatöründen de şarj edebilirsiniz.
Aküyü eve taşımanıza gerek olmaz. Ama eve taşırsanız şarj yapabilirsiniz.
Gezme tarzınızı bilmiyorum ama Mayıs / Ekim donemi arası gezecekseniz başlangıçta webasto olmadan deneyin, ihtiyaç olursa sonradan kurma imkanınız var.
Aracımız da fabrika çıkışı bulunan webasto muz 80Ah araç alternatöründen beslenen yedek akü ile 15 yıldır problemsiz hizmet veriyor.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Ek olarak @Akdeniz45 'in daha önce paylaştığı ama şimdi bulamadigim mesajındaki bilgiye de dikkat edin.
ADAC 2019 arıza başvurularında hatırladığım %41 gibi arıza kaydı akü problemi kaynaklı...

AGM -GEL özellikli batarya ile sulu tip şarj parametreleri farklıdır, solar uygulamada cihazdan ayarlaması yapılmalıdır.

Sisteme panel montajı yapıp, kullanın doğrusu bu.
Tavsiye; deep cycle özellikli batarya, araç şarjını kullanmıyorsanız GEL, kullanacaksanız AGM
Araç şarjını kullanmayacağım, teşekkür ederim.

Yerinde bir bașlık. Eğer aklınız „bitti mi – bitmedi mi“ diye aküye takılmazsa ruhsal olarak ta dinlenmiș olarak geziden dönersiniz.

Einhell șarj cihazlarından isimlerinin sonunda „M“ harfi olanlar gel ve agm aküler için de uygun.
Aküleri așırı șarj yapmıyorlar ve dolu olarak tutabiliyorlar, kullanabilirsiniz.
https://www.amazon.de/Einhell-Batterie-Ladegerät-Batterien-Ladefortschrittsanzeige/dp/B01JYZ24HI?language=tr_TR
Çok teşekkürler. Bunu tercih edeyim.

Yerinde bir bașlık. Eğer aklınız „bitti mi – bitmedi mi“ diye aküye takılmazsa ruhsal olarak ta dinlenmiș olarak geziden dönersiniz.

Einhell șarj cihazlarından isimlerinin sonunda „M“ harfi olanlar gel ve agm aküler için de uygun.
Aküleri așırı șarj yapmıyorlar ve dolu olarak tutabiliyorlar, kullanabilirsiniz.
https://www.amazon.de/Einhell-Batterie-Ladegerät-Batterien-Ladefortschrittsanzeige/dp/B01JYZ24HI?language=tr_TR

Jel akü alırsam sonrasında Güneş paneline dönersem, o sistemde de kullanabilirim. Ben maalesef herşeyi burdan öğrendiğim için bunu da bilmiyordum. Teşekkür ederim.

Buzdolabı olmayacak ise enerji ile ilgili bir sıkıntınız olmaz.
100Ah yedek akünüzü araç alternatöründen de şarj edebilirsiniz.
Aküyü eve taşımanıza gerek olmaz. Ama eve taşırsanız şarj yapabilirsiniz.
Gezme tarzınızı bilmiyorum ama Mayıs / Ekim donemi arası gezecekseniz başlangıçta webasto olmadan deneyin, ihtiyaç olursa sonradan kurma imkanınız var.
Aracımız da fabrika çıkışı bulunan webasto muz 80Ah araç alternatöründen beslenen yedek akü ile 15 yıldır problemsiz hizmet veriyor.

Araç alternatoru kullanırsam aracın beynine zarar verebileceğini söylediler o yüzden araçla bağlantı kurmak istemiyorum.

Benim karavanda 80ah Akü 5gün gidiyor 3kişi ile el yüz ve bulaşık yıkama hidrafor ile 3 led içerde 1 led dışarıda ampül ve telefon şarz için kullanıyorum, 12volttan usb çıkış var 220 gereksiz aküyü dönünce evde şarza takıyorum uzun tatilde arabayı çalıştırarak takviye yaparak dolduruyorum
Ama güneş paneli büyük eksik 120wat panel 10 a Regülatör alıp küçük birşey ile doldurmak daha kullanışlı olucak

Bende tam olarak bu amaç için kullanacağım. Güneş paneli neden daha iyi olur? Sıkıntı taşıma ise evden direk kablo uzatıp doldurabilirim. Webasto , aydınlatma , hidrofor , telefon şarj beni 3 gün idare etsin yeter 100 amperlik akü.

Bu şarj işlemi teknik konudur, ben yaptım oldu oluyor gibi yaklaşımlar kısa vadeli çözüm olacaktır,bataryadan şarjı eksik etmeyin, alacağınız kaliteli bir kontrol cihazı dolum gerçekleştikten sonra, son evrede bataryayı belli bir aşamaya taşır orada tutar, bunları sök tak manuel yapamazsınız.

Yine yazıyorum; alacağınız 100 birim kapasitenin;
Kullanacağınız kısmı 50 birim , kalanı iç yapıdaki kimyasal yapının.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR