Ilk Cb Telsizim Bende Aranıza Katıldım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmetcan466 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,368
Kolay gelsin size. Mors için daha erken kendim için.
Aracımda büyük bir arıza çıktı komple motor yaptiriyorum biraz maliyetli bir iş. O yüzden araç olana kadar sabit yerdeyim araç olunca yüksek bir noktadan deneme yapacağım. Hatta sizede bilgi veririm önceden aramızda ne kadar mesafe var bilmiyorum ama.
Bu arada araç telsiz antenimde modifiye yapmak istiyorum. Yükleme bobini icin acaba olduğu gibi mi kalsa yoksa birşeyler yapsam mi? Onerilerinizi bekliyorum.

Wi-fi veya Mobil Bağlantı ile bir şekilde gönderildi.

Etiketler
Cb2e1d752fb8e2ad85549a8300e1ff02
C583143f306171add910dfa87c91263c

O bir uzatma bobini ve yapacağınız bir şey yok.
Antenin boyu ile birlikte CB frekansına ayarlıdır.
Yağmur sızmaması için çok az hafifçe, slikon (peçete ile)-ergimiş mum-vernik-boya vs..... "malzeme size kalmış" sıvayarak izole edin ve yeniden sağlamca monte ediniz.

O bir uzatma bobini ve yapacağınız bir şey yok.
Antenin boyu ile birlikte CB frekansına ayarlıdır.
Yağmur sızmaması için çok az hafifçe, slikon (peçete ile)-ergimiş mum-vernik-boya vs..... "malzeme size kalmış" sıvayarak izole edin ve yeniden sağlamca monte ediniz.
Yalnız bu uzatma bobini 34-35Mhz için benim bu bobini biraz kisaltmam gerekmiyor mu? Yoksa böyle kalsın mi?
5c708965cf2958821dd39a46b8bc5368
Bd2673487a6f184264ee056e966ce77a
Fb4c824cfad62443cabb95e447f8b144

Bir yukardaki mesajınızdaki avuç içi tuttuğunuz bobinin en üst kısmını vidadan sökün ve en az 5-6 tur bobin daha saracak şekilde lehimleyerek bobin teli eklemesi yapın.
Daha sonra, araç kullanımında SWR ayarı tutmaz ise turları 1er 1er keserek azaltın.
Sanırım araç anteni?

Bir yukardaki mesajınızdaki avuç içi tuttuğunuz bobinin en üst kısmını vidadan sökün ve en az 5-6 tur bobin daha saracak şekilde lehimleyerek bobin teli eklemesi yapın.
Daha sonra, araç kullanımında SWR ayarı tutmaz ise turları 1er 1er keserek azaltın.
Sanırım araç anteni?
Evet araç anteni.
Ben bobinajcidan aynı kalınlıkta vernikli bakır tel alıp sarmayi dusunmustum. Ek yaparsam kayıp olmaz mı?
O bobinde 30cm boyunda tel sarılı 3. Sarima şase lehimlenmis sonraki 15 sarimin ucuda çelik tele bağlı.

Bobini az ince olan ile tel ile değiştirin.Neticede sarım sayısı artınca karkasta yer kalmaz.
Şase konusunda (burdan gördüğüm)az biraz anlatım yanlışınız var.

Toplamda 18 sarım var.
En Alttan itibaren sırası ile.
-En alt uç şase
-3. Sarım ( karkasın deliğinden canlı uca lehimlenmiş)
-Sonrası ise 15 sarım anten teline kadar gidiyor.
Bildiğimiz ototrafo ama rf için olanı.Anten boyunu kısaltmak için.

Artık 7 sarım fazla yapıp (toplam 24-25 sarım)az ince tel ile sarın.Kese kese ayarlarsınız.

Fazladan 7 sarım bile benim abartım.4 sarım yeter sanki.

Son düzenleme:

Evet haklisiniz o karkasin ilk deliğini şase zannettim avometre ile ölçüp bakayım en son delik Canlı uç olduğuna eminim.
Dediginiz gibi bir ince tel ile yapacağım swr yi tutturduktan sonra telin üzerine ve karkasa komple vernik atıp dış kaplarinida geçirince sağlam bir izolasyon elde etmiş olacagima inanıyorum.
Verdiğiniz bilgiler için sonsuz teşekkürler .

Neyse özetlersek;
Aynısını az daha ince tel ile 23 turdan az olmanak şartı ile sarıp lehimleyin.
SWR de Ayar tutmaz ise, üstten 1 tur keser ve tekrar lehimlersiniz. anten boyunu ayarlayarak (antenin en ucuna yakın yerde bir boy ayarlaması vardır umarım) swr tutturursunuz.
Zor iş.Ne diyeyim.Sök sök tak.

Bu arada
Anten bobini sardığınız karkasın içindeki canlı ucu (birde gizli kondansatörede olabilir) karkasın içine kaçırtmayın.
Yani karkas içindeki tel uçlara dikkat.

Bu arada
Anten bobini sardığınız karkasın içindeki canlı ucu (birde gizli kondansatörede olabilir) karkasın içine kaçırtmayın.
Yani karkas içindeki tel uçlara dikkat.
Özellikle dikkat ederim kondansatör konusunda ama daha önce bir tane parçalamıştim meraktan ama içinden kondansatör çıkmamıştı diye hatırlıyorum, normal 1 cm çapında boruydu ama o zamanlar Cb ye ilgim olmadığından çokta dikkat etmemiştim. Elimde şimdilik 2 tane var. Birini prototip olarak kullansam 2. Sini eksiksiz tam yapabilirim herhalde diye düşünüyorum.

Dediginiz gibi biraz sök tak olacak ama olsun. Tecrübe kazanmış olacağım neticesinde

Size başarılar dilerken;
Araç anteni nin ayar çubuğunu ilk önce, en kısa durumdan başlayarak ve gitgide 1-2 cm uzatarak kademeli ayarlamanızı öneriyorum.

Size başarılar dilerken;
Araç anteni nin ayar çubuğunu ilk önce, en kısa durumdan başlayarak ve gitgide 1-2 cm uzatarak kademeli ayarlamanızı öneriyorum.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Salı gunumu bu işe ayiracagim.

CB için Swr metre
60 tl bence kaçmaz.
Amatörün biri satıyor .
Kapalı gurupta satış ta gördüm.
Dış görünüş fena değil.Ancak sağlammı bilemem.
İlgilenirseniz
0536 596 68 91

CB için Swr metre
60 tl bence kaçmaz.
Amatörün biri satıyor .
İlgilenirseniz
0536 596 68 91
Bizim arkadaşların elinde fazladan birkaç tane swr metre varmış geniş bant dediler onlar getirecekler.
İlginiz için teşekkür ederim.

CB için Swr metre
60 tl bence kaçmaz.
Amatörün biri satıyor .
İlgilenirseniz
0536 596 68 91
Bahsettiğiniz swr metre bu olsa gerek
3a48a6f0900bf80a3f31761f22aad2ba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,622
Kayıtlı Üye Sayımız
172,267
Kaydolan Son Üyemiz
Aylin aksoy

SON KONULAR

Geri