Hilux El Yapım Alt Koruma Projesi 300 Tl + 2 Gün (1650 Tl'lik Alt Korumalara Inat !!!!)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İbrahim ÇELEBİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,005
Malesef birazda esnafımızdaki zihniyet böyle (tamamı böyle değil tabiki)98 model disco ile hırdavatçıya gittim lafa bakın abi bindiğin arabay bak pazarlık yapıyosun ulen sanki altımızda porche var

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etiketler
Siz bunu 300 tl' ye mal etmissiniz.
Ama kendinuz yaptiniginiz icin 2 gunluk iscilik maliyetini eklememissiniz dogal olarak...
Eger ticari yapmayi dusunurseniz,
Seri uretim veya bir seferde en az 10 15 adet yapmayi dusunmezsiniz,
Yani tek tek yapip sattiginizi dusunursek...
300 malzeme maliyetinin ustune en az 300 iscilik koymaniz gerekir... Eder 600... (montaj haric)
Maliet kadar kar koymaniz dogaldir... Satis fiyatiniz 1200 olur...
Bunun aliciya olan kargosuda var... Yani aliciya en az 1300 e mal olur. Bu durumda yok orasi olmadi yok iade edicem cart curt bi suru dertle ugrasicaksiniz...
Marketi ne durumdadir, kac adet satilir diyerek, bir kerede en az 10 15 adet ureterek maliyeti asagi cekmeniz hem sizin acinizdan hem alici acisindan cazip kılınmalı...

Bence hiç uğraşmayın ticaretiyle... İsteyen eş dost olursa maliyetin üstüne size ve ekiptekilere birer buçuk etli ekmek ısmarlar :smiley: , yaparsınız, isterseniz...
Çok güzel olmuş, her off roadcunun hayalidir, buna siz sahip olduğunuz, keyfini çıkarın...
Aracı korumak adına arka tampon ön tampondan daha önemlidir...
Korumadan sonra arka tampon yapmakta güzel sıralama...

Ellerinize sağlık. Mis gibi... :smiley: sevdiğim bi abimin değişiyle "mal ceviz" :smiley:

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Doğru 300 TL (1 tabak alüminyum fiyatı ) + 2 gün , 2 kişi bazende yalnız kendimin yapmasıyla bitti.

İş ZEVK ! olduğu için artı 2 güne değer asla biçemezdim.

Soranlara da belirttim ticari kısmıyla ilgilenmiyorum Üniversite öğrencisi olduğum için vaktim yok diye.

Ha 2 gün işçiliğe 300 tl verebilecek bi işletmeci daha bugüne kadar tanımadım , bir iş yeri emanetçisi olarak da bunu söyleyim.

Maliyet kadar kar koymak sizin maliyenize göre bunu 600 TL alıyorum, 600 tl daha eklemek gerçekten ticaretin ne olduğu hakkında bizim herhangi bir bilgimizin olmadığını gösteriyor demekki , böyle düşünen satıcılar varsa vay bizim halimize derim.

Ben gene ticari bölümüyle ilgilenmediğim için bu konu hakkında söylenecekleri paranın nasıl kazanıldığı bilen daha yaşamış daha tecrübeli insanlara bırakayım.

Paylaşımım belki bazı işletmeleri rahatsız edici olabilir , ama rahat olsunlar sonuç olarak ticaretiyle ilgilenmiyorum.
Amaç sadece ne varken nelerinde olduğunu göstermek.

Toyota Hİ-Cruser yani son kasa 2016 model hilux harici standark hilux lerde arka yükseklik öne göre daha yüksek (arka tampon kurtarma açısı daha fazla ) olduğu için biz önce aracın önü ve altını korumanın daha mantıklı olduğu düşündük, dediğiniz gibi de keyfini çıkarıyoruz,acelemiz yok,yavaş yavaş,zevkle.

Çok Teşekkür Ederim :smiley:

HA ! Konya ya da beklerim sizi, 2 tek etliekmek ısmarlarım , yeriz karşılıklı.

300 tl lik maliyetli isin 1300 e satildigi bir ticaret varsa bizim yaptigimiz ya ticaret degil yada biz ticareti bilmiyoruz.

Off road denilince haa bunda para varda dagda tasta araba parcaliyo zihniyetiyle 3 liralik malzemeni 13 liraya satildigi bir ulkde yasiyoruz.

Elinize saglik on numara olmus.Darisi girisimcilere, adi yabanci olupta yurt disindan gelip avrolar ile satilan tum parca ve ekipmalara

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim :smiley:

Ayrıca Durumu gerçekten güzel özetlemişsiniz :smiley:

Son düzenleme:

Bildiğimiz kapırtacı olay şöyle gelişti yağ değişimi yaptırdım karterin altına daha evvel 4 m sacdan koruma yaptırmıştım mecbur söktüler onu sonra takamadılar orası baya ters saplamalar boşa dönüyordu sıkamadılar sonra olaya bi kaportacı abimiz dahil oldu keşke bunu böyle yapmasalarmış şöyle daha iyi olur dedi ve mevzuya girdik kendi kesti ölçtü biçti baya uzun sürdü ve uğraştıda hallettik çıktık

Maşşallah o kaportacıya... İhtiyacım olduğunda sizi bulurum onun için :smiley: varmı yaf böyle ustalar...

300 tl lik maliyetli isin 1300 e satildigi bir ticaret varsa bizim yaptigimiz ya ticaret degil yada biz ticareti bilmiyoruz.

Off road denilince haa bunda para varda dagda tasta araba parcaliyo zihniyetiyle 3 liralik malzemeni 13 liraya satildigi bir ulkde yasiyoruz.

Elinize saglik on numara olmus.Darisi girisimcilere, adi yabanci olupta yurt disindan gelip avrolar ile satilan tum parca ve ekipmalara

Yanlış anlaşıldım heralde...

Ben imalat işinde değilim, al satçıda değilim, ticaret yapıyorum ama hizmet satıyorum. Lojistik sektörü...

Benim ticari anlayışım böyle değil, maliyet kar zrar böyle hesaplanır diye yazmadım bunları...

Bu şekilde az sayıda custom üretim yapanlar böyle hesaplıyor diye biliyorum.

Profilden korkuluk gibi bişey yaptırmaya kalkıyorsun, 500lira malzeme tutuyorsa 500 işçilik, 500de kar diye hesaplıyorlar diye biliyorum, yanlışta biliyor olabilirim...

Yukardaki yazımda söylemeye çalıştığım sadece "atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmeyeceğidir"...

Ticaret erbaplarını tenzii ederim... Hayırlı işleriniz olsun inşallah...

Maşşallah o kaportacıya... İhtiyacım olduğunda sizi bulurum onun için :smiley: varmı yaf böyle ustalar...

Valla arada çıkıyor işte kafalarına göre bi anımı paylaşayım benim bi elektrikçim var kulakları çınlasın yanına uğardım kabinin içindeki ışık yanmıyor dedim şöle yalandan bi baktı kurcaladı yav dedi bunu geniş bi zamanda halledelim acelesi varmı falan filan geçiştirdi 1 hafta sonra yanına uğradım yine yav senin bu makine çok deli diyerek aracı incelerken kabini açtı yine yav bu ışık niye yanmıyo niye getirmiyosun yapalım falan filan yapıverdi birden

Valla arada çıkıyor işte kafalarına göre bi anımı paylaşayım benim bi elektrikçim var kulakları çınlasın yanına uğardım kabinin içindeki ışık yanmıyor dedim şöle yalandan bi baktı kurcaladı yav dedi bunu geniş bi zamanda halledelim acelesi varmı falan filan geçiştirdi 1 hafta sonra yanına uğradım yine yav senin bu makine çok deli diyerek aracı incelerken kabini açtı yine yav bu ışık niye yanmıyo niye getirmiyosun yapalım falan filan yapıverdi birden

:smiley: :smiley: ahahaha :smiley: :smiley:

Birisine kuzenimi gönderdim. Seatının bi derdi vardı. Halletmiş sağolsun. Kuzende memnun kalmış işten, sevmiş orayı...

Kuzende hiç anlamaz arabadan, birazda kıtlık vardır aramızda kalsın ;)

Sonra yeniden gitmiş. "Çekiş düşük depoyu temizleyelim" demiş, ustam "alakası yok yapmayalım" diye ısrar etmiş...
Nafile. Bizimki ısrar ediyor, küstü küsecek ustaya.... Sardırmış kafayı yakıt deposuna...

Usta beni aradı oradan gizli gizli... "Ne yapayım" dedi...

"Ona müstehak o zaman... Yap ne istiyosa... Ateş serbest ama fazla iteleme" dedim... Ne diyim... :smiley: :smiley:
Kuzen çok memnundu, çekiş arttı diye gezip duruyodu...

:smiley:

Sevgili Alfonse,

Biz bizeyiz.Sözüm meclisten dışarı, ayni payda da yer aldigimiz icin sorun yok.:smiley:

Sevgili Alfonse,

Biz bizeyiz.Sözüm meclisten dışarı, ayni payda da yer aldigimiz icin sorun yok.:smiley:

Bende çok şey olmamıştım zaten, azıCık şey olmuştum :smiley:
Cevap yazımı okuyunca anlayacağınızı biliyordum...

Bu mesajınız şık oldu ama... Teşekkürler...

Hocam..En azından teknik çizim varsa yada ölçülerle eğimlerle verileri vs vs paylaşırsanız bizler için daha faydalı olur diye düşünüyorum

Tesekkurler en azindan onlari bizimle paylasirsaniz bizde o sekilde kesitirip deldirmenin yolunu bulmaya calisip bizde sizin gibi alt korumaya sahip olmus oluruz Emoji5
Hocam..En azından teknik çizim varsa yada ölçülerle eğimlerle verileri vs vs paylaşırsanız bizler için daha faydalı olur diye düşünüyorum

Merhabalar

Talebiniz üzerine çizim ve delik ölçüleri hakkında ufak bi çalışma yaptım.

ilk dosyada pdf olarak dış ölçüleri hazırladım hilux için:

ikinci olarakta delik ölçülerini ayrı bir dosyada çalışma yaptım

Ölçüleri cm cinsindendir.

Delik ölçüleri konusunda kesin iddalı deilim ! kestirdikten sonra lütfen !!! delikleri deldirmeden kontrol edin bundan sonrası sorumluluk size ait , daha sağlıklı olur.

PDF türünde iki dosya yükledim biraz büyütmeniz gerekecek açtıktan sonra.

Ekli dosyalar

• KORUMA GENEL ÖLÇÜLER.pdf
    79.5 KB · Görüntüleme: 300
  • Delik ölçüleri.pdf
    3.7 KB · Görüntüleme: 214

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri